Ιταλία Φλωρεντία, με... ολίγη από Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
απλά (για να απαντήσω και στο σχόλιο του GTS περι τουριστικών παγίδων) την πρώτη μέρα, δεν είχα ούτε το κουράγιο, ούτε τη διάθεση, να κάνω συγκρίσεις... πού θα βρω το πιο φτηνο παγωτο, ααα.. να παω εκεί...
Καλά κάνεις και το αναφέρεις, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην την έχει πατήσει με τέτοια...αλλοίμονο, εδώ τη πατάμε στην ίδια μας τη πόλη.....τώρα όμως με την ιστορία σου θα είμαστε περισσότερο υποψιασμένοι και εγώ προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ααααα μα τι ωραία να ξεκινάω τη μέρα μου στο γραφείο με μια Φλωρεντία special!!! Και ειδικά αν έχει τόσο χρήσιμες πληροφορίες! thanx για την ενημέρωση και όπως πολύ σωστά ανέφερε ο GTS, καλό είναι ναμαστε υποψιασμένοι...!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Έχουμε λίγη ώρα μέχρι το επόμενο μας ραντεβού στην Uffizi και έτσι αποφασίζουμε να κάνουμε μία βόλτα στην περιοχή του San Marco. Περνάμε από την Piazza Della Santissima Anunziata, στην ανατολική πλευρά της οποίας βρίσκεται το Spedale degli Innocenti, ένα αναγεννησιακό κτίριο που υπήρξε και το πρώτο βρεφοκομείο στην Ευρώπη. Η στοά με τις καμάρες που βρίσκεται στην πρόσοψη του κτιρίου έχει σχεδιαστεί από τον Brunelleschi, αποτελώντας το πρώτο σημαντικό αρχιτεκτονικό του έργο, αρκετά χρόνια πριν το dome του Duomo. Στην πλατεία θα βρείτε ακόμη ένα έφιππο άγαλμα του Δούκα Φερδινάρδου του Α’, καθώς και δύο μπρούτζινες μανιεριστικές κρήνες. Προχωρώντας στην περιοχή βρίσκουμε και το ναό του San Marco, του 13ου αιώνα, που προσπερνάμε όμως γρήγορα, καθώς το ραντεβού μας στην Uffizi περιμένει.

[URL="http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=10922"][/URL]
Piazza Della Santissima Anunziata



San Marco

Ώρα για την περίφημη Galeria degli Uffizi. Μπαίνουμε χωρίς ουρές από την είσοδο 1 και ετοιμαζόμαστε για την περιήγηση. Το κτίριο είναι υπέροχο και τα κύρια εκθέματα βρίσκονται στον πάνω όροφο. Βρίσκεσαι σ’ έναν υπέροχο διάδρομο με μοναδική οροφή και από εκεί μπαίνεις σε κάθε δωματιάκι, κάποια από τα οποία επικοινωνούν και μεταξύ τους. Στην Uffizi φιλοξενούνται σημαντικές δημιουργίες όπως η Γέννηση της Αφροδίτης του Μποτιτσέλι, η Αγία Οικογένεια του Μιχαήλ Άγγελου, η Αφροδίτη του Ούρμπινο του Τισιανού κ.ά.
Δίπλα στο δωμάτιο 25 υπάρχει και η είσοδος για το Corridio Vasariano (Διάδρομος του Βαζάρι), ένα μυστικό πέρασμα, που, ξεκινώντας από την Uffizi, περνάει από τo πάνω μέρος του Ponte Vecchio και καταλήγει στο Palazzo Pitti. Δεν μπήκαμε γιατί χρειάζεται ειδικό εισιτήριο και δεν το ψάξαμε από πριν... θεωρώ όμως από αυτά που διαβάζω ότι πρέπει να είναι αρκετά ενδιαφέρον!



Mέρος του διαδρόμου Vasari, όπως διακρίνεται από κάποιο παράθυρο της Uffizi. Όπως βλέπετε, κομμάτι του διαδρόμου περνάει από το Πόντε Βέκιο, πάνω από τα κοσμηματοπωλεία της γέφυρας. Τα μικρά παραθυράκια που βλέπετε στο πάνω μέρος του χτίσματος σάς εξασφαλίζουν μοναδικές θέες, την ώρα που περπατάτε στο διάδρομο θαυμάζοντας μερικές από τις ωραιότερες αυτοπροσωπογραφίες στον κόσμο...


Σύμφωνα με τους οδηγούς, το καφέ της Uffizi, προσφέρει πανοραμική θέα στην πόλη. Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι τη θέα που βλέπετε, θα την απολαύσετε μόνο αν σκαρφαλώσετε σε κάποιο τειχάκι για να βγάλετε φωτογραφία!

Μετά από αρκετή τέχνη, ώρα για φαγητό. Η επιλογή μας ένα ακόμη μαγαζί που γράφτηκε εδώ μέσα, το Le antiche carrozze, το οποίο βρίσκεται στην Piazza di santa Trinita (πρόταση της Dafni). Αρκετά οικονομικό και συμπαθές, αν και η φίλη μου δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία με την πίτσα που παρήγγειλε, ήταν από κάτω καμένη και από πάνω άψητη... Δεν ξέρω πώς τα καταφέρανε... Τέλος πάντων... Τα ραβιόλια μου al dente μεν (ε... προφανώς) συμπαθητικά δε... Το δε σέρβις της κοπελιάς κέρδιζε βραβείο ταχύτητας. Φώναζες για το λογαριασμό και σε 3 sec τον είχες στο τραπέζι σου. Της έδινες την πιστωτική και σε 5 δευτερόλεπτα την είχε γυρίσει πίσω για να υπογράψεις... Εντυπωσιακό...

aimg36.imageshack.us_img36_8161_img5029i.th.jpg aimg36.imageshack.us_img36_2658_img5033x.th.jpg aimg36.imageshack.us_img36_774_img5035b.th.jpg

Ώρα και πάλι για βόλτες στην πόλη και βέβαια παγωτάκι έτσι για τη χώνεψη. Και αυτή τη φορά, ναι πέφτουμε διάνα! Festival Del Gelato, πρόταση του travel stories και αυτή (χαχα! πήγα πολύ οργανωμένη) και της black mamba! Υπέροχη gelaterie με άπειρες γεύσεις, σε σημείο πραγματικά να μην ξέρεις τι να διαλέξεις. Το μάτι μου έπεσε στην περιοχή με τα παγωτά από φρούτα και συγκεκριμένα στο kiwi! Πήρα ένα σχετικά μικρό (όχι το μικρότερο) κυπελλάκι των 3 ευρώ, καθώς δεν είμαι και ιδιαίτερα φαν του παγωτού... (αλλά είπαμε στην Ιταλία δε θα το έχανα με τίποτα)... Μα τι απόλαυση ήταν αυτή!!! Είχε δίκιο η black mamba στο thread που έγραφε ότι μούγκριζε μόλις το δοκίμασε.:rolleyes: Ε.. δεν ντρέπομαι να το πω... το ίδιο έπαθα και εγώ! :rolleyes: Υπέροχο! Φανταστικό! Ένιωθες το ολόφρεσκο ακτινίδιο σε κάθε κουταλιά... Περιττό να σας πω ότι το τσάκισα... και θα το έτρωγα όλο, ακόμη κι αν είχα πάρει μεγαλύτερο μπολάκι. :D
Επιστροφή στο ξενοδοχείο, καθώς ακόμη μια μέρα έρχεται στο τέλος της. Δεν έχω κουράγιο για ποτό.. Χμ... τι πρωτότυπο στα ταξίδια μου, μετά από ολοήμερο περπάτημα...

Στη συνημμένη φωτό, το μαγαζί με το καλύτερο παγωτό στη Φλωρεντία, Festival del Gelato! Μην το χάσετε, για κανένα λόγο!
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπραβο chrikky για τις φωτο και την περιγραφη..αν και απογευματινη ωρα, άνοιξε η όρεξη..το 1ο πρώτο πιατο να υποθέσω ότι ήταν bresaola+parmigiano σαν αυτό που δοκιμάσαμε στη συνάντηση και κατά γενική ομολογία αρεσε?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:clap:Μπραβο chrikky ωραια μας μεταφερεις το ταξιδι σου στην γειτονα χωρα.

Τωρα που θα πας Ταιλανδη θα δεις τι σημαινει η λεξη φθηνα ακομα κι αν πεσεις σε
turist trap.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Chrikky πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για τον μελλοντικό επισκέπτη.. :cool: Ευαριστούμε!!

Αποδεικνύεται ότι το φαγητό είναι και αυτό τέχνη!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Κρίμα που δεν επέλεξες και την δική μου προταση..για το San Jiacobino
είναι λιγο εκτος κέντρου αλλά πιστεύω πως αξιζει...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
miranta, ήθελα πάρα πολύ να πάω, αλλά...

στους χάρτες που είχα δεν υπήρχε η πλατεία, έψαχνα.. έψαχνα... κι όταν πια βρήκα χάρτη που είχε και λίγο παραέξω... και την είχε την πλατεία και εντόπισα που είναι (πολύ κοντά στο σταθμό τελικά!) είχαμε κάνει τον προγραμματισμό μας για άλλα πράγματα και δεν μπόρεσα να πάω :(

το έχω σημαδέψει όμως στο χάρτη στη ντόροθυ, που πλησιάζει η επίσκεψή της!...ελπίζω να επανορθώσει και για πάρτη μου!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μπραβο chrikky για τις φωτο και την περιγραφη..αν και απογευματινη ωρα, άνοιξε η όρεξη..το 1ο πρώτο πιατο να υποθέσω ότι ήταν bresaola+parmigiano σαν αυτό που δοκιμάσαμε στη συνάντηση και κατά γενική ομολογία αρεσε?
ναι κάτι τέτοιο ήταν.. είχε και μανιτάρια και κρουτον... καλό ήταν... αν και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το ορεκτικό του άλλου μαγαζιού που έγραψα την πρώτη μέρα...
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μπράβο και πάλι μπράβο Chrikky για τις τόσο λεπτομερείς και ζωντανές σου περιγραφές τις οποίες εμπλουτίζεις με τις ωραίες φωτό σου. Με ξαναγύρισες κι εμένα πίσω στις στιγμές που έζησα στην αγαπημένη μου Φλωρεντία. Χαίρομαι που σου άρεσε και το παγωτό και δε με πήρες με τα ....τοματίνια:haha::haha::haha:

Πάντα τέτοια ! Όμορφα και ψαγμένα ταξίδια που ακολουθούνται από υπέροχες ιστορίες σαν αυτη μου μας έγραψες!:clap:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
όχι απλά μου άρεσε! πήγα 2 φορές και έστειλα και κόσμο εκεί! ...και ειδικά το kiwi ήταν το best of του ταξιδιού! :):)!!!

tnx και πάλι για το τιπ, και φυσικά όλα τα παιδιά για τις προτάσεις, είτε πήγα είτε δεν μπόρεσα! :p
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Δευτέρα

Σιένα
Ήρθε η μέρα για την επίσκεψη μας στη Σιένα. Μετά από κάποιες βόλτες γύρω από το σταθμό Santa Maria Novella ώστε να εντοπίσουμε από πού φεύγουν τα ρημαδολεωφορεία για τη Σιένα, και συνενοήσεις σε άψογα... ιταλικά (που δε γνωρίζουμε) σε ένα ανθοπωλείο, βρίσκουμε τελικά την αφετηρία της Sita. Η διαδρομή είναι 1 ½ ώρα μέσα στο ατελείωτο πράσινο της Τοσκάνης (με στάσεις σε δύο χωριά, το Poggibonsi και το Colle Val d’ Elsa) και κοστίζει 6.80 ευρώ. Εάν το επιθυμείτε, υπάρχει και express διαδρομή χωρίς στάσεις που φτάνει στη Σιένα σε 1 ώρα και ένα τέταρτο.
Φτάνοντας, η πρώτη εικόνα της Σιένας δεν ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα... Πολυκατοικίες στα προάστια, όχι πολύ όμορφη εικόνα, περίπου αυτό που αντικρύζει κανείς και στα -άχαρα ομολογουμένως- προάστια της Φλωρεντίας. Σε λίγο βέβαια, και προσεγγίζοντας το ιστορικό κέντρο, η άποψή μου θα αλλάξει άρδην... και η υπέροχη αυτή πόλη, για την οποία τόσα είχα ακούσει, θα αρχίσει να αποκαλύπτεται μπροστά μου! Ω ναι... τώρα δικαιώνονται όλα αυτά που είχα ακούσει για τη Σιένα. Υπέροχη! Μοναδική! παραμυθένια! Μια πόλη όνειρο! Κι ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα...


Μια πόλη σαν βγαλμένη από παραμύθι...

Το λεωφορείο σε αφήνει σχετικά κοντά στο ιστορικό κέντρο (και μετά από απαραίτητη επίσκεψη στον υπόγειο σταθμό για ενημέρωση για ενδεχόμενα δρομολόγια για Σαν Τζιμινιάνο ή απλά επιστροφή στη Φλωρεντία) με λίγο περπάτημα βρεθήκαμε στην Via della Cita, ένα γραφικό δρόμο με εμπορικά καταστήματα που από κάποια κατηφορικά στενάκια με καμάρες στα αριστερά του, σε οδηγεί στην υπέροχη Piazza Del Campo, την περίφημη πλατεία σε σχήμα κοχυλιού, μία από τις ομορφότερες σε όλη την Ιταλία. Καθόμαστε για έναν καφέ στην κλασική πλέον τιμή των 4.50 ευρώ. Το μάθημά μου το έμαθα... Όχι πια freddo. Ζεστό υπέροχο ιταλικό cappuccino και είμαι μια χαρά...



To Palazzo Publico στην Piazza del Campo

Ώρα για ξενάγηση. Επίσκεψη στο Duomo της Σιένας, όπου, περιμένοντας στην ουρά, μου δίνουν, ένα φυλλάδιο, που μιλάει για ένα all-inclusive εισιτήριο, το οποίο με 10 ευρώ περιλαμβάνει επίσκεψη (1) στο Duomo (2) το Museo Dell’ Opera (3) το Facciatore (4) την Crypta (5) το Baptistery και (6) το Oratorio di San Bernardino.


Το Duomo της Σιένας είναι ένας από τους πλέον εντυπωσιακούς καθεδρικούς ναούς στην Ιταλία και είναι γοτθικού ρυθμού.

Χμμ... άκρως ενδιαφέρον και το πιο σημαντικό για μένα είναι το (3) το Facciatore δηλαδή, που, όπως διαβάζω, είναι μία ταράτσα που μου δίνει τη δυνατότητα να δω τη Σιένα από ψηλά... κάτι που σε αυτή την εκδρομή αναζητούσα σε κάθε ένα από τα μέρη που επισκέφθηκα: Πανοραμικές εικόνες, συνολική άποψη των πανέμορφων περιοχών της Τοσκάνης! Το καλύτερο σημείο του ταξιδιού. Έτσι, λοιπόν, επισκέπτομαι τα 5 από τα 6 σημεία του εισιτηρίου μου (με εξαίρεση το Oratorio di San Bernardino) στο Facciatore όμως δίνω λιγάκι περισσότερο από το χρόνο μου. Ανεβαίνοντας μια γυριστή σκάλα όπου, σε κάποια σημεία πρέπει να γίνεις ένα με τον τοίχο για να περάσει ο άλλος που κατεβαίνει, φτάνω στο πρώτο επίπεδο. Μαγεία!!! Τα πανέμορφα σπίτια της Σιένας αποκαλύπτονται μπροστά μου. Έχει και καλύτερο όμως... Μερικά σκαλάκια ακόμη πιο ψηλά και το επόμενο επίπεδο. Η πόλη κάτω μου πιάτο και εγώ να μη θέλω να φύγω... Τι υπέροχη πόλη η Σιένα! Δε χορταίνεις να τη βλέπεις...



Διακρίνεται μέρος της Piazza Del Campo (σε σχήμα κοχυλιού) και το Palazzo Publico




Κι όμως η Σιένα αδικείται, ακόμη και από αυτές τις φωτογραφίες...

Ο χρόνος όμως περνάει και πρέπει να κατέβω. Ώρα για μερικές ακόμη βόλτες στα γραφικά στενάκια για να πάρω λίγο ακόμη κλίμα Σιένας από το έδαφος. Όλα είναι πανέμορφα. Τα απλωμένα ρούχα στα μπαλκόνια, αλλά και οι γλαστρούλες με τα λουλουδάκια, δίνουν ζωή στα πλακόστρωτα στενάκια και στα σπίτια και μετατρέπουν τη βόλτα μου από περιήγηση σε... παραμύθι! Η Σιένα είναι πραγματικά παραμυθένια... μία πόλη που δεν πρέπει να χάσει κανείς με τίποτα.


Βολτάροντας στη Σιένα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom