Φολέγανδρος Φολέγανδρος 2012

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σκεφτομαι 4τροχη γουρουνα αλλα δεν ξερω αν θελει διπλωμα μηχανης (δεν εχω).

Διπλωμα αυτοκινητου θελει η γουρουνα, οχι μηχανης..
Παντως με ενα πενηνταρικο νοικιαζει κανεις smart στο νησι, νομιζω οχι και τοσο ασχημα..
 

estella

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπερα και απο μενα!ειχα παει φολεγανδρο το καλοκαιρι που μας περασε!την καλυτερη θεα την εχει το ξενοδοχειο βραχος στην χωρα,την καλυτερη ματσατα την εχει η πιατσα σην ομονυμη πλατεια στην χωρα και το πιο κουλ ποτακι σε ωραιο χωρο με μαξιλαρες στο πατητιρι!οι παραλιες ειναι ολες μετριες και χωρις οργανωση.επισης εχω να πω και για την χειροτερη ματσατα:μιμης ανω μερια!ωραιο το λαογραφικο στην ανω μερια,επισης ειναι αφασια ο ιταλος στην πλατεια του ιταλου!
 

antig_k

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινή
Στη φολέγανδρο πέρασα 5 συνεχόμενα καλοκαίρια. Επειδή δεν νοικιαζα αλλά φιλοξενούμουν, δεν έχω να προτείνω κάποιο δωμάτιο απλά να πω πως είναι σε γενικές γραμμές ακριβά τα δωμάτια αλλά και τα εστιατόρια.
Καλύτερη και πιο οικονομική διασκέδαση στη χώρα το βράδυ με ρακόμελο και χάζεμα την περατζάδα στην πλατεία. Παραλίες αγκάλη, καραβοστάσης και κάποιες κρυμμένες από μονοπάτια. Πολύ όμορφες όμως!

Ανω μεριά για φαγητό, αλλά κυρίως χώρα. Υπενθυμίζω-σχετικά ακριβά-.
Χάζεμα το πέλαγος από τη στάση του λεωφορείου. Φαγητό στον Αγιο Νικόλα στου Τάκη ψηλά (Υπάρχει ακόμη ε?)

Καλή διαμονή!
 

papsym

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
παιδια μια σημαντικη πληροφορια(νομιζω) για τη μετακινηση στο νησι...αμα νοικιασεισ στην ανω μερια πρπει να ξερεις πως το κτελ κανει στις 10μμ τη τελευταια διαδρομη ανω μερια-χωρα και η τελευταια επιστροφη για ανω μερια ειναι στις 10:30μμ...μετά... ποδια 40' ή κανενα οτο-στοπ(αμα εισαι τυχερος).το λεω επειδη ολη η "νυχτερινη διασκέδαση" βρισκεται τη χωρα.στην ανω μερια μονο ταβερνακια...
 

karak12

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑΑ και καλησπέρα!
έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί η άδεια μου κανονιστηκε τελευταία στιγμή για τον 15 αυγουστο με αποτέλεσμα να μην βρισκω δωματιο πουθενά!!! Θα παώ με το αγόρι μου για 5 μέρες και προτιμώ κάτι σε Κυκλάδες. Εχω πάρει τηλ σε ό,τι ενοικιαζόμενο δωματιο υπάρχει στα Κουφονήσια, την Αμοργό και την Φολέγανδρο για την οποία θέλω και πιο πολύ. Περιμένω γνώμες και συμουλές!Ευχαριστώ :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλώνω ερωτευμένος πλέον, με το νησί που λέγεται φολέγανδρος.
Υπέροχες και ποιοτικές διακοπές.
Ευχαριστώ θερμά τα παιδιά του φόρουμ, κατατοπιστικότατες οι πληροφορίες τους.
Αντε να ξεκολλήσει το μυαλό τώρα που γύρισα.
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Δηλώνω ερωτευμένος πλέον, με το νησί που λέγεται φολέγανδρος.
Υπέροχες και ποιοτικές διακοπές.
Ευχαριστώ θερμά τα παιδιά του φόρουμ, κατατοπιστικότατες οι πληροφορίες τους.
Αντε να ξεκολλήσει το μυαλό τώρα που γύρισα.
Πες μας που έμεινες..καλά μαγαζιά..εκδομές που μπορείς να κάνεις και πόσο κοστίζουν..κτλ για πόσες μέρες πόσα γιουρο "εφυγαν"

ΥΓ: :):):):) πλιζζζ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πες μας που έμεινες..καλά μαγαζιά..εκδομές που μπορείς να κάνεις και πόσο κοστίζουν..κτλ για πόσες μέρες πόσα γιουρο "εφυγαν"

ΥΓ: :):):):) πλιζζζ
Για διαμονή έκλεισα στο Ιρένε στη χώρα σε πολύ καλό σημείο, λίγο πάνω απο το τέρμα των κτέλ.Ωραία δωματιάκια-νορμάλ τιμές.
Μαγαζιά για φαγητό, ξεκινάμε απο Ζέφυρο.Δε νοείται να πας φολέγανδρο και να μη φάς εκεί.Απίστευτοι μεζέδες. Για ματσάτα τη συνάντηση στην Άνω μεριά.Τιμές και για τα 2 λίγο τσιμπημένες αλλά αξίζουν με τα χίλια.
Για βράδυ και ποτάκι εμείς αράζαμε στο μικρό κελάρι για αρχή,μετά αστάρτη για ρακόμελα και τέλος μπυράκια στην πλατεία γιατί στις τρείς έκλειναν όλα.
Όσον αφορά τις εκδρομές,προσαρμόσαμε το πρόγραμμα μας βάσει των δρομολογίων των λεοφωρείων και δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου!!!Πολύ εύκολες μετακινήσεις. Οπωσδήποτε με καραβάκι στο κάτεργο (8 ευρώ μετ επιστροφής),υπέροχη παραλία αλλά εντελώς ανοργάνωτη.
Καφεδάκια και τα σχετικά,στη πλατεάρα που είναι ίσως η καλύτερη απ'όσες έχω δει στις κυκλάδες.
Ελπίζω να βοήθησα,οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

Grace

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Παιδια, μολις γυρισα κι εγω απο Φολεγανδρο και ηταν απλα ΥΠΕΡΟΧΗ!
Επιγραμματικα:

-Η καλυτερη χωρα των Κυκλαδων ως τωρα!
-Αγρια Ομορφια
-Κοσμος πολυ καλος. Χαλαρος αλλα οχι χυμα. "Κοσμικος" αλλα οχι ψωνια.Το νησι εχει full κοσμο αλλα δεν ακουγεται κιχ. Ολοι χαλαροι...

Φαγαμε στην Μελισσα και την Πιατσα. Και τα δυο πολυ σωστα και φθηνα.
Για ποτο Ρακιεντα και Ασταρτη.Πολυ ομορφα και τα δυο.
Γενικα δεν νομιζω οτι μπορω να βρω μισο κακο να πω για το νησι.
Ολα ποιοτικα και σε απιστευτη τιμη.

Εκτος απο τη διαμονη... :(

Εχουν φτιαξει κατι εξαιρετικα ξενοδοχεια ειδικα στη χωρα τα οποια τα ζηλεψα ενας Θεος ξερει ποσο. Αλλα για το δικο μου το βαλαντιο, δεν..
Παρ ολα αυτα, οποιος θελει να επισκεφτει το νησι οπως και να χει (οπως εγω), μπορει να βρει.
εμεις μειναμε στον Καραβοσταση σε ενα καθαρο δικλινο με κλιματισμο τηλεοραση και διπλα στο λιμανι για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη με 35 ευρω. Δεν ηταν πολυ ομορφο αλλα ηταν αξιοπρεπεστατο.


Μπανιο στην Αγκαλη και τον Αγιο Νικολαο - απλα τελεια!
Για Κατεργο - ΠΑΡΤΕ ΟΜΠΡΕΛΑ αλλιως ΔΕΝ!



υ.γ. ειδα ενα πολυ ωραιο κοσμημα σε ενα παγκο με χειροποιητα στη Χωρα. Δεν το πηρα τοτε γιατι δεν ειχα τα λεφτα αλλα ειλικρινα θα θελα να το βρω. Εχει κανεις καμια καλη ιδεα πως μπορω να ψαξω να βρω την κυρια εδω στην Αθηνα??? :/ :/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
υ.γ. ειδα ενα πολυ ωραιο κοσμημα σε ενα παγκο με χειροποιητα στη Χωρα. Δεν το πηρα τοτε γιατι δεν ειχα τα λεφτα αλλα ειλικρινα θα θελα να το βρω. Εχει κανεις καμια καλη ιδεα πως μπορω να ψαξω να βρω την κυρια εδω στην Αθηνα??? :/ :/
Πανεύκολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom