Φολέγανδρος Φολέγανδρος

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
με ποιον άλλον σύντομο τρόπο μπορούμε να φτάσουμε στο νησί; Επισης έχετε κάποιο οικονομικό πλην αξιοπρεπες κατάλυμα κατά νου; Στο booking που έψαξα βρήκα 4-5 καταλύματα και αυτά πάνω από 1000 ευρώ για μόνο 4 διανυκτερεύσεις! Τέλος, θα με ενδιέφεραν συμβουλες, παρατηρήσεις και περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά τις παραλίες, κάποια πολιτιστικά δρώμενα ίσως, φαγητό, έξοδο και οτιδήποτε άλλο must του νησιού! Να επισημάνω απλά ότι δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και ούτε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κάποιο!
Έκανες τις δύο πιο δύσκολες ερωτήσεις για Φολέγανδρο! Για μένα λατρεμένο νησί αλλά πολύ μακρυα και πανάκριβο! Εσάς ίσως σας βολεύει να πάτε με αεροπλάνο Σαντορίνη και από εκεί να πάρετε το πλοίο, αλλά πρέπει να τσεκάρεις μέρες και ώρες.
Διαμονή σε νορμάλ τιμές θα πρότεινα Antheia Hotel in Chora, Folegandros (antheia-folegandros.com)
Γενικά έχουν πάρει την ανιούσα και είναι ήδη αργά αν ψαχνεις για φουλ season.
Αν δεν έχετε αυτοκίνητο, μπορείτε να βολευτείτε με το ΚΤΕΛ για την παραλία της Αγκάλης και τον Αγιο Νικόλαο. Στο Κάτεργο, την πιο ωραία παραλία του νησιού, πας με καραβάκι από Καραβοστάση. Επίσης, υπάρχει και άλλη μια ωραία, η Βάρδια, κοντά στο Λιμάνι. Νομίζω ότι για τις υπόλοιπες θα χρειαστείτε όχημα, αλλά γενικά έχε στο νου ότι οι παραλίες δεν είναι το ατου του νησιου.
Για όλα τα υπόλοιπα, το νησί είναι τόσο μικρό που θα τα δεις με τη μία και μόνη σου. Όλη η ζωή μαζεύεται στις πλατείες της Χώρας και όλοι καταληγουν στην Ασταρτη για ποτό. Στην Ανω Μερά είχα φάει πολύ ωραία ματσάτα.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Συμφωνώ απολυτα με @coco_ .Όσα για τον αν φτάνουν οι μέρες, εμείς κατσαμε τέσσερις αλλά θα έπρεπε να φύγουμε στις τρείς.Ηταν όμως οι μόνες διακοπές που έχω κάνει που είχα ξεκουραστεί πραγματικά.Γυρισαμε τις ανωθι παραλίες,χωρίς να επισκεφτούμε άλλο νησί.Υπηρχε νομίζω η δυνατότητα να πας ημερήσια εκδρομή,του τύπου περίπλου του νησιού αλλά με αντίτιμο 300-400€,prive ενοικίαση πλεουμενου με καπετάνιο που δεν το κάναμε.Στο κάτεργο που πήγαμε από το λιμάνι,έκανε στην επιστροφή και μια στάση για κάνα πεντάλεπτο σε μια σπηλιά του νησιού,που έμπαινε μέσα έως ένα σημείο.Οπωσδηποτε να πάρεις μαζί σου στις παραλίες ομπρέλες,πραγματακια νερακια γιατί είναι όλες ανοργάνωτες.
Όσο για το μπαρ Αστάρτη,ρακόμελα μέχρι να σβήσει ο ☀
 
Last edited:

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλημέρα στην παρέα! Έχω κι εγώ ερωτηματα σχετικά με την Φολεγανδρο μιας και δεν βρήκα σχετική ταξιδιωτική ιστορια! Αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη...αεροπορικα διαθεσιμα για Μήλο δεν βρήκα και δεν ξέρω αν προστεθούν στην πορεία..με ποιον άλλον σύντομο τρόπο μπορούμε να φτάσουμε στο νησί; Επισης έχετε κάποιο οικονομικό πλην αξιοπρεπες κατάλυμα κατά νου; Στο booking που έψαξα βρήκα 4-5 καταλύματα και αυτά πάνω από 1000 ευρώ για μόνο 4 διανυκτερεύσεις! Τέλος, θα με ενδιέφεραν συμβουλες, παρατηρήσεις και περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά τις παραλίες, κάποια πολιτιστικά δρώμενα ίσως, φαγητό, έξοδο και οτιδήποτε άλλο must του νησιού! Να επισημάνω απλά ότι δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και ούτε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κάποιο!
Καλησπέρα!Και εμείς από Θεσσαλονίκη θα πάμε Φολέγανδρο!Αεροπορικώς στη Σαντορίνη και αυθημέρον μια διανυκτέρευση Σίκινο και την επομένη Φολέγανδρο.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλημέρα στην παρέα! Έχω κι εγώ ερωτηματα σχετικά με την Φολεγανδρο μιας και δεν βρήκα σχετική ταξιδιωτική ιστορια! Αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη...αεροπορικα διαθεσιμα για Μήλο δεν βρήκα και δεν ξέρω αν προστεθούν στην πορεία..με ποιον άλλον σύντομο τρόπο μπορούμε να φτάσουμε στο νησί; Επισης έχετε κάποιο οικονομικό πλην αξιοπρεπες κατάλυμα κατά νου; Στο booking που έψαξα βρήκα 4-5 καταλύματα και αυτά πάνω από 1000 ευρώ για μόνο 4 διανυκτερεύσεις! Τέλος, θα με ενδιέφεραν συμβουλες, παρατηρήσεις και περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά τις παραλίες, κάποια πολιτιστικά δρώμενα ίσως, φαγητό, έξοδο και οτιδήποτε άλλο must του νησιού! Να επισημάνω απλά ότι δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και ούτε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κάποιο!
Σχετικά με τη διαμονή στη Φολέγανδρο εντοπίσαμε στη Χώρα το Μελτέμι...αξιοπρεπές και σε λογικές τιμές...αν θέλεις δες στο site του ή στειλ τους e mail
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα!Και εμείς από Θεσσαλονίκη θα πάμε Φολέγανδρο!Αεροπορικώς στη Σαντορίνη και αυθημέρον μια διανυκτέρευση Σίκινο και την επομένη Φολέγανδρο.
Με ποια εταιρία πετάτε; Βρίσκω μια απογευματινη πτήση αλλά μετά αναγκάστηκα πρέπει να διανυκτερευσουμε Σαντορίνη ώστε το επόμενο πρωί να ξεκινήσουμε ακτοπλοϊκός για Φολεγανδρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα στην παρέα! Έχω κι εγώ ερωτηματα σχετικά με την Φολεγανδρο μιας και δεν βρήκα σχετική ταξιδιωτική ιστορια!
Με φώναξε κανείς; :haha: :haha: Ταξιδιωτική ιστορία εδώ
με ποιον άλλον σύντομο τρόπο μπορούμε να φτάσουμε στο νησί;
Αεροπορικώς στη Σαντορίνη κι από εκεί με πλοίο.
Προσοχή όμως, το πλοίο που κάνει καθημερινά το δρομολόγιο είναι πανάκριβο, χρειάζεσαι άλλα 90€ (πήγαινε-έλα) το άτομο, εκτός αν προσαρμόσεις τις μέρες επίσκεψης με κάποιο από τα συμβατικά πλοια, όπως το τοπικό «Μαΐστρος» και το μεγάλο «Διονύσιος Σολωμός» που έχουν αρκετά οικονομικό εισιτήριο.
Επισης έχετε κάποιο οικονομικό πλην αξιοπρεπες κατάλυμα κατά νου; Στο booking που έψαξα βρήκα 4-5 καταλύματα και αυτά πάνω από
Ξεχνάς το booking εντελώς κι αρχίζεις να παίρνεις τηλέφωνα. Εντελώς όμως, πολύ καλά στο ανέφεραν οι υπόλοιποι φίλοι.
Ψάχνεις διαμονή μόνο στη χώρα.
Εγώ θα σου προτείνω να τηλεφωνήσεις στο Σπυριδούλα, είχε καλές τιμές για τα δεδομένα του νησιού, το θέμα είναι όμως ότι αν μιλάμε για περίοδο αιχμής είναι δύκσκολο, αρχικά να βρεις και αφετέρου να πληρώσεις φυσιολογικά.
Να επισημάνω απλά ότι δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και ούτε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κάποιο!
Δε το θεωρώ καθόλου απαραίτητο στο συγκεκριμένο νησί.

Όσο για το μπαρ Αστάρτη,ρακόμελα μέχρι να σβήσει ο ☀
Α, πα πα πα, δε τα εγκρίνω καθόλου εγώ αυτά :haha:
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Με φώναξε κανείς; :haha: :haha: Ταξιδιωτική ιστορία εδώ

Αεροπορικώς στη Σαντορίνη κι από εκεί με πλοίο.
Προσοχή όμως, το πλοίο που κάνει καθημερινά το δρομολόγιο είναι πανάκριβο, χρειάζεσαι άλλα 90€ (πήγαινε-έλα) το άτομο, εκτός αν προσαρμόσεις τις μέρες επίσκεψης με κάποιο από τα συμβατικά πλοια, όπως το τοπικό «Μαΐστρος» και το μεγάλο «Διονύσιος Σολωμός» που έχουν αρκετά οικονομικό εισιτήριο.

Ξεχνάς το booking εντελώς κι αρχίζεις να παίρνεις τηλέφωνα. Εντελώς όμως, πολύ καλά στο ανέφεραν οι υπόλοιποι φίλοι.
Ψάχνεις διαμονή μόνο στη χώρα.
Εγώ θα σου προτείνω να τηλεφωνήσεις στο Σπυριδούλα, είχε καλές τιμές για τα δεδομένα του νησιού, το θέμα είναι όμως ότι αν μιλάμε για περίοδο αιχμής είναι δύκσκολο, αρχικά να βρεις και αφετέρου να πληρώσεις φυσιολογικά.

Δε το θεωρώ καθόλου απαραίτητο στο συγκεκριμένο νησί.


Α, πα πα πα, δε τα εγκρίνω καθόλου εγώ αυτά :haha:
Αρχίζω διάβασμα λοιπόν, τι χαρά! Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να δω τα δρομολόγια των συγκεκριμένων συμβατικών πλοίων;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να δω τα δρομολόγια των συγκεκριμένων συμβατικών πλοίων;
Όλα είναι διαθέσιμα στη πλατφόρμα του openseas.gr
Το «Μαΐστρος» θα ανακοινώνεται κάθε τέλος του μήνα για τον επόμενο, ωστόσο μπορείς να βασιστείς στα δρομολόγια του Ιουνίου, μιας και δεν αλλάζουν ώρες και μέρες (ρώτησα στο πρακτορείο του τη περασμένη εβδομάδα), αλλά ενδέχεται μόνο να προστεθούν επιπλέον δρομολόγια το Σάββατο.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Με ποια εταιρία πετάτε; Βρίσκω μια απογευματινη πτήση αλλά μετά αναγκάστηκα πρέπει να διανυκτερευσουμε Σαντορίνη ώστε το επόμενο πρωί να ξεκινήσουμε ακτοπλοϊκός για Φολεγανδρο!
Aegean πρωινή πρωινή πτήση Τρίτης...
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Aegean πρωινή πρωινή πτήση Τρίτης...
Είναι εύκολο να μου πεις το προγραμμα σας; Παίρνεις την πρωινη πτήση και μετά ποτέ έχει δρομολόγιο για το νησί; Επίσης την επιστροφή πως τη προγραμμάτισες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom