Φωτογραφίες και Βιντεο από ταξίδια!

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και εγώ τυπώνω καμια 200 φοτος για αλμπουμ. Οι υπόλοιπες στον υπολογιστή (σπανίως ανατρέχω για να τις ξαναδω).
Το άλμπουμ πάντως είναι άλλη φάση. Καταρχήν δεν σε κουράζει, ούτε να τις δείς, ούτε να τις δείξεις. Εχεις διαλέξει τις καλύτερες κ πιο αντιπροσωπευτικές.
Πίνεις το καφεδάκι σου για παραδειγμα στο σπίτι και νοσταλγείς Κούβα. Τσουπ βγαζεις το αλμπουμ και χάνεσαι. Που να ανοίγεις pc.
Βεβαίως αν νοσταλγίσεις Λονδίνο, τσουπ βγάζεις εισητήριο και πας (Σωστά tripakias?)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Και εγω κανω σχεδον ολα αυτα που λετε συν την αναρτηση αρκετου υλικου στο blog μου.Παντως ανατρεχω πολυ συχνα στα βιντεο κατα πρωτο λογο αλλα και στις φωτογραφιες.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Εγώ τα έχω όλα στο λάπτοπ μου (για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση) + backup στον εξωτερικό σκληρό!!!!

Αλλά επειδή την πάτησα με τον πρώτο μου εξωτερικό που χάλασε..σκέφτομαι να γράψω και μερικά DVDs (αν και βαριέμαι τη διαδικασία ;))...οπότε κάθε φορά που θα επιστρέφω από κάποιο ταξίδι θα γράφω ένα κατευθείαν! :p

Αυτό που κάνω εγώ αντί των άλμπουμς είναι να περνάω κάποιες φωτογραφίες στην ψηφιακή κορνίζα...τις οποίες βλέπουν όλοι!!!
Άσε που μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον με τα άλμπουμς!!!!! χμμμμ :D
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Τι κανετε τις φωτογραφιες και τα βιντεο που τραβατε; Τις εκτυπωνετε; Ή πλεον τις εχτε στον Η/Υ; Τις κάνετε κατι σαν "παρουσίαση-βιντεακι" μονταρισμενο με μουσικη; Δωστε καμια ιδέα; Ποιο προγραμμα ειναι καλο και "γρηγορο"; Μεχρι τωρα εγω τις εχω σε dvd αλλα σκεφτομαι να αρχισω να τις φτιαχνω σιγα σιγα... Εσεις τι κανετε;
Εγώ προσωπικά πάντως αφού τις αδειάσω σε έναν σκληρό αρχικά, ξεχωρίζω ποιες θέλω να κρατήσω και ποιες θέλω να σβήσω και μετά τις χωρίζω σε φακέλους ανάλογα με τα μέρη που επισκέφτηκα συνήθως. Επίσης έχω κάνει μερικά slideshow με μουσικούλα όπως λες και εσυ. Τα slideshow τα είχα κάνει με το windows movie maker που είναι προεγκατεστημένο με τα windows xp. Εκτός από αυτό υπάρχει και το Microsoft Photo Story το οποίο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά θα στο σύστηνα, όπως και πολλά άλλα άμα ψάξεις λίγο.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Κι εγώ μόλις επιστρέφω από το ταξίδι αντιγράφω τις κάρτες στο pc και στο εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Το album, κατά τη γνώμη μου, είναι η καλύτερη λύση.

anny, maltakia τι είναι το blurb???
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κι εγώ μόλις επιστρέφω από το ταξίδι αντιγράφω τις κάρτες στο pc και στο εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Για τα βιντεο,εγω ειμαι ακομα στη φαση να περασω τα κασσεττακια στο σκληρο,ακομα εχω βιντεοκαμερα με κασσεττακια.Μετα,αγορα καμερας με καρτα.Βεβαια,θελω και 2-3 ωρες μπαταριες για μεγαλυτερη αυτονομια.Στην περιπτωση αυτη,πανε χαμενες οι εξτρα μπαταριες που εχω τωρα,οι οποιες δεν ηταν φτηνες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
anny, maltakia τι είναι το blurb???
To blurb είναι αμερικάνικη εταιρεία για να φτιάξεις photo book και άλλα.
Υπάρχουν και κάποιες παρόμοιες ελληνικές εταιρείες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Οι φωτό αποθηκεύονται στο pc και σε εξωτερικό σκληρό.
Επιλέγονται οι καλύτερες (σπάνια βγαίνω εγώ φωτό, αν και υπέροχο ως γουρούνι) οι οποίες είτε στο Ulead είτε στο Windows Movie Maker με μουσική επένδυση γίνονται slide shows.
Τα βίντεο τα επεξεργάζομαι με το cyberlink Powerdirector8 ή αν θέλω κάτι για το youtube απλούστερο με το Windows Movie Maker.
Έχω πάψει προ πολλού να εκτυπώνω. Ήδη έχω τόσες πολλές από το παρελθόν και το μόνο που κάνουν είναι να σκονίζονται στο ράφι Μόνο αν το θέλω για καδράρισμα
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Οι δυνατότητες που έχουμε πλέον για τα φωτογραφικά μας αρχεία είναι πολλές.
  • Να τα κρατήσουμε μόνο σε ψηφιακή μορφή και όταν θέλουμε να δούμε κάτι να ανατρέχουμε στο pc ή στην ψηφιακή κορνίζα.
  • Να εκτυπώσουμε ορισμένες ή και όλες τις φωτό σε απλό φωτογραφικό χαρτί και να τις αρχειοθετήσουμε σε κλασικά άλμπουμ
  • και να δημιουργήσουμε ψηφιακά άλμπουμ.
Εσείς τι επιλέγετε?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αποριες που τις εχεις κι εσυ τετοια ωρα. Καπου εχει ξανασυζητηθει το θεμα.

Εγω τις εχω χυμα σε pc, laptops, tablet, κινητα, CDs, σκληρους, καρτες, sticks. Δεν εχω ιδεα που βρισκεται η καθεμια και ψαχνω με τις ωρες αμα θελω να βρω κατι. Οπως καταλαβαινεις ειμαι εξαιρετικα οργανωτικος...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
To κουτί 1 και πειραματίζομαι με τη κουρτίνα 3 (αν εννοείς photobooks)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom