Βόρεια Κορέα Φωτο-ιστορία: Επιστροφή στη Βόρεια Κορέα

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ δυνατή εμπειρία, που πραγματικά λίγοι έχουν αφενός τη περιέργεια να τη ζήσουν και να τη δούνε. Είχα διαβάσει και τη προηγούμενη ιστορία σου, τώρα βλέπω και τις καταπληκτικές & πολύ καθαρές φωτογραφίες (αλήθεια τι μηχανή χρησιμοποιείς).
Εδώ και μια πενταετία έχω παρατήσει τις DSLR και τους φακούς μου να μαζεύουν σκόνη, ένα διάστημα είχα πάρει μια mirrorless, αλλά πλέον κυκλοφορώ μόνο με το κινητό μου τηλέφωνο. Δεν έχω τις καλύτερες φωτογραφίες, αλλά δεν κουβαλάω κι ένα σκασμό εξοπλισμούς στους ώμους μου όλη μέρα.
https://www.travelstories.gr/commun...ηχανή-χρησιμοποιείτε.2093/page-31#post-646044
Δεν είμαι, δε δηλώνω, και δεν παριστάνω τον (ερασιτέχνη) φωτογράφο. Μόνο στα πλαίσια των ταξιδιών μου φωτογραφίζω και δε διεκδικώ δάφνες για την ποιότητα των φωτογραφιών μου.

Να ρωτήσω, το κόστος για ένα τριήμερο στω χώρα όπως περιγράφεις είναι κοντά στα 1000 και συμπεριλαμβάνονται τα πάντα; Αρκετά μεγάλο μου φαίνεται σαν ποσό, αν και εχει τρομερές ιδιαιτερότητες σαν εκδρομή..
Το πακέτο που πήρα στο δεύτερο αυτό ταξίδι έκανε κάτι παραπάνω γιατί οι περιστάσεις ήταν ειδικές. Για γενικό κι όχι θεματικό ταξίδι, κάνοντας μια έρευνα αγοράς με περιθώριο στις ημερομηνίες, μπορέις πλέον να βρείς πολύ πολύ φθηνότερα.
Για να δώσω μια εικόνα, αυτή τη φορά εγώ πλήρωσα €960 για το βασικό τουρ, συν €50 για τη βίζα της ΒΚ, σύν €105 για μονόκλινο, συν €150 για one-way αεροπορικό (η διαφορά από το βασικό πακέτο που ήταν με τρένο πήγαινε και έλα), συν φυσικά όλα τα έξοδα για να φτάσω ως το Πεκίνο, να περάσω δυο μέρες εκεί μεταξύ άλλων και για τα διαδικαστικά, να συνεχίσω στην Κίνα μετά την επιστροφή από την Κορέα και να επιστρέψω Ελλάδα. Επιπλέον, εκεί ξόδεψα κι άλλα €100 για το εισιτήριο των Mass Games, €165.28 σε ψώνια/σουβενίρ, περίπου €50 σε σνακ, νερά, καφέδες, ποτά κλπ, και €40 σε φιλοδωρήματα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που κάποιος θα ξοδέψει τόσα χρήματα για να πάει (και να ξαναπάει) σε μία δυστοπία ενός φρενοβλαβούς, που όλοι παρακολουθούνται (και προφανώς αλληλορουφιανεύονται, όπως πάντα γίνεται σε τέτοια καθεστώτα), ο χρόνος έχει κολλήσει 50 χρόνια πίσω (χωρίς καν την νοσταλγική και καρτποσταλική έννοια), ο αυταρχισμός και ο φόβος διέπουν τα πάντα και που -από ότι βλέπω- δεν έχει καν κάποια ιδιαίτερη ομορφιά, εφόσον γειτονικές χώρες (Κίνα, Νότιος Κορέα, Ιαπωνία) προσφέρουν πολλαπλάσια καλύτερη αισθητική και πολιτιστική εμπειρία στο ίδιο είδος. :shock:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που κάποιος θα ξοδέψει τόσα χρήματα για να πάει (και να ξαναπάει) σε μία δυστοπία ενός φρενοβλαβούς, που όλοι παρακολουθούνται (και προφανώς αλληλορουφιανεύονται, όπως πάντα γίνεται σε τέτοια καθεστώτα), ο χρόνος έχει κολλήσει 50 χρόνια πίσω (χωρίς καν την νοσταλγική και καρτποσταλική έννοια), ο αυταρχισμός και ο φόβος διέπουν τα πάντα και που -από ότι βλέπω- δεν έχει καν κάποια ιδιαίτερη ομορφιά, εφόσον γειτονικές χώρες (Κίνα, Νότιος Κορέα, Ιαπωνία) προσφέρουν πολλαπλάσια καλύτερη αισθητική και πολιτιστική εμπειρία στο ίδιο είδος. :shock:
Γιατί είναι μοναδικό, διδακτικό και γιατί μπορεί να έχει πάει 20 φορες στα άλλα κράτη που ανέφερες. Τα mass games και για μένα θα ήταν έξτρα κίνητρο, είναι μοναδικό δρώμενο από πολλές απόψεις. Στις δε χώρες δεν ταξιδεύουμε για να δούμε μόνο κυβερνήσεις και συστήματα που μας αρέσουν, αλλαγιανα δούμε και το αντίθετο. Ο,τι προκαλεί συναίσθημα, οποίο κι αν είναι αυτό, είναι και ενδιαφέρον. Το περίεργο είναι να πας σε αδιάφορη χώρα, όχι σε ιδιαίτερη.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Γιατί είναι μοναδικό, διδακτικό και γιατί μπορεί να έχει πάει 20 φορες στα άλλα κράτη που ανέφερες. Τα mass games και για μένα θα ήταν έξτρα κίνητρο, είναι μοναδικό δρώμενο από πολλές απόψεις. Στις δε χώρες δεν ταξιδεύουμε για να δούμε μόνο κυβερνήσεις και συστήματα που μας αρέσουν, αλλαγιανα δούμε και το αντίθετο. Ο,τι προκαλεί συναίσθημα, οποίο κι αν είναι αυτό, είναι και ενδιαφέρον. Το περίεργο είναι να πας σε αδιάφορη χώρα, όχι σε ιδιαίτερη.
Aδιάφορη δεν είναι καμία χώρα. Αδυνατώ να δω το θελκτικό κομμάτι της συγκεκριμένης ιδιαιτερότητας, αλλά προφανώς άλλοι το βλέπουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το πακέτο που πήρα στο δεύτερο αυτό ταξίδι έκανε κάτι παραπάνω γιατί οι περιστάσεις ήταν ειδικές. Για γενικό κι όχι θεματικό ταξίδι, κάνοντας μια έρευνα αγοράς με περιθώριο στις ημερομηνίες, μπορέις πλέον να βρείς πολύ πολύ φθηνότερα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, υπέρ αναλυτικά όλα. Θα ψάξω βάσει των πηγών που παραθέτεις για τιμές, αν και βέβαια προέχουν άλλα ταξιδάκια. Απλα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο ;)

Για τις φωτογραφικές είναι μεγάλη η συζήτηση, όντως αυτό που λες το νιώθω τους τελευταιους μήνες που πήρα τη DSLR και ορισμένες φορές με δυσκολεύει το βάρος και τα παρελκόμενα της. Ωστόσο είναι τι ποιότητα θέλει καθένας στις εικόνες του. Πρέπει να έχεις καλή κάμερα στο κινητό, είναι πολύ καθαρές και φωτεινές οι δικές σου.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκέφθηκα αν πρέπει να παρέμβω στη συζήτηση από πάνω. Νομίζω πως δεν πρέπει να το κάνω, ωστόσο ας διευκρινίσω κάπου εδώ ότι σε καμμία περίπτωση το "επισκέπτομαι ένα μέρος" δε σημαίνει και αποδοχή, οπισθογράφηση, υποστήριξη ή ό,τι στο όποιο πολιτικό σύστημα ή καθεστώς. Διάβολε, και στο Τουρκμενιστάν ήμουνα πρόσφατα...

Να σημειώσω πως προσωπικά είμαι σφόδρα ενάντιος σε κάθε μορφή πολιτεύματος που δεν περιλαμβάνει κριτική και ανοικτό δημόσιο έλεγχο στην όποια εξουσία, είτε το λένε δικτατορία, είτε επανάσταση, είτε ό,τι. Αυτό δε σημαίνει ότι καταδικάζω κιόλας συλλήβδην όλους τους επαναστάτες, που πίστευαν σε τέτοια πολιτεύματα, ούτε ότι δεν αναγνωρίζω στους άλλους το δικαίωμα να έχουν γνώμη διαφορετική από τη δική μου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειχα φτασει και εγω σε ενα σημειο να πηγαινω ταξιδια με μια DSLR, μια compact, το κινητο, μια action camer, και μια ακομα compact μπας και χρειαστει ....τελικα τα παρατησα και εγω ολα και εχω μονο το κινητο...και αν υπαρχει ενδεχομενο για κατι με action, παιρνω και την κινεζικη go pro μαζι....ειδικα η DSLR δεν με βολεψε καθολου...εκτος απο το βαρος κλπ, καταληγεις σαν ερασιτεχνης φωτογραφος (και καλα) να κυνηγας την φωτογραφια και οχι τις εμπειριες...και καπου στην πορεια αποφασισα οτι εινα λαθος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καταληγεις σαν ερασιτεχνης φωτογραφος (και καλα) να κυνηγας την φωτογραφια και οχι τις εμπειριες...και καπου στην πορεια αποφασισα οτι εινα λαθος
Είναι κι αυτό, αλλά αυτό τελικά μπορεί να το "πάθεις" και μ' ένα κινητό...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κεφάλαιο 8: Ζωολογικός Κήπος

Το επόμενο πρωί, η εθνική εορτή της 9/9/2018, Κυριακή, είχε ξημερώσει, κι αφού απόλαυσα τη θέα από το πενταβρώμικο παράθυρο, κατέβηκα για πρωϊνό.



Στο πρωϊνό, δεν πέτυχα το γκρουπ μου (είχα κατέβει νωρίς), πέτυχα όμως το φίλο μου τον E. που με είχε παρακινήσει για το ταξίδι. Είχαμε γνωριστεί στο προηγούμενο ταξίδι στη Β.Κ., και είχαμε κρατήσει επαφή (τον είχα επισκεφθεί κάποια στιγμή και στην πόλη που τότε έμενε). Δεν προλάβαμε να πούμε πολλά γιατί έπρεπε να φύγουν, βγάλαμε μια σέλφι όμως και δώσαμε ραντεβού για το βράδυ στο μπαρ. Το πρόγραμμα τους με το Young Pioneers Tours, τους είχε επίσκεψη στο μαυσωλείο των προέδρων, οπότε όλο το γκρουπ του YPT (7 ή 8 πούλμαν να τα μέτρησα καλά) είχαν ντυθεί με τα καλά τους.

Εμείς πάλι, είχαμε εξαντλήσει ήδη από την προηγούμενη μέρα τις προγραμματισμένες επισκέψεις του προγράμματός μας, οπότε περιμέναμε να μας πούνε τι θα κάναμε το πρωί. Υπήρχε προγραμματισμένη μεγάλη στρατιωτική παρέλαση στην πλατεία Kim Il Sung, οπότε το κέντρο ήταν εντελώς κλειστό. Για μας δεν προβλεπόταν παρουσία στην παρέλαση, δυστυχώς, θα ήταν εκεί μόνο επίσημες αντιπροσωπείες και Βορειοκορεάτες με πρόσκληση. Οπότε μας ανακοίνωσαν ότι θα πάμε στον καινούργιο Ζωολογικό κήπο της Pyongyang (ούτε αυτός υπήρχε κατά την προηγούμενή μου επίσκεψη). Μας άφησαν ένα αστερίσκο, όμως, ότι θα προσπαθήσουν και ίσως καταφέρουν να μας πάνε να δούμε "κάτι" από την παρέλαση προς το τέλος, αλλά όχι το "κυρίως πιάτο".

Η διαδρομή, και πάλι ήταν ενδιαφέρουσα:

















Ο ζωολογικός κήπος πάλι…. Τι να πω, είμαι άνθρωπος που για κανένα απολύτως λόγο δε θα σπαταλήσει χρόνο σε ταξίδι του για να πάει σε ζωολογικό κήπο, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει, δε θέλω να βλέπω ζώα σε αιχμαλωσία, πόσο μάλλον όταν βρίσκομαι στη Β. Κορέα όπου το ενδιαφέρον είναι αλλού. Όμως καταλαβαίνω ότι κάπου πρέπει να μας παρκάρουν αυτές τις ώρες κι ότι το κέντρο της πόλης είναι κλειστό, οπότε…

Δε θα σας περιγράψω τα εκθέματα, ούτε την αισθητική του ζωολογικού κήπου, αυτά μπορείτε εύκολα να τα δείτε στις φωτογραφίες. Στο περιθώριο της επίσκεψης, όμως, συνάντησα και την κυρία Ha, την έμπειρη συνοδό μας στο προηγούμενο ταξίδι, να συνοδεύει ένα γκρουπ Ισραηλινών. Και αυτή και η άλλη συνοδός μας τότε είναι πολύ καλά. Πιάσαμε κουβέντα για λίγο. Την ψιλοθυμόμουνα, αλλά με αναγνώρισε πρώτη αυτή, και θυμόταν και τους υπόλοιπους στο τότε γκρουπ, είχαμε περάσει καλά τότε...





























































Πήραμε και παγωτάκι:



(συνεχίζεται)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
"The animal sent by the great leader Comrande Kim Jong Il", "...by the respected Marshal Kim Jong Un". Μην μου πεις ότι δεν έσκαγες στα γέλια από μέσα σου. :haha:
Είναι κι αυτό δείγμα της μοναδικότητας της χώρας. Αλλά ναι, στα μάτια μας φαίνεται αστείο, το γέλιο είναι εδώ είναι αναμενόμενη ενστικτώδης αντίδραση. Δε θυμάμαι αν όντως γέλασα, αλλά σίγουρα έσπευσα να το φωτογραφήσω ως αξιοπερίεργο (μαζί με την κυρία Ha).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom