Βόρεια Κορέα Φωτο-ιστορία: Επιστροφή στη Βόρεια Κορέα

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Καμία πισίνα με πιράνχας είχε;
Αναφέρω να πιράνχας γιατί πρόσφατα γράφτηκε ότι κάποιον στρατηγό της χώρας που προσπάθησε να κάνει πραξικόπημα, τον ριξανε σε μια τέτοια πισίνα.
Είδα πισίνα με μικρούς καρχαρίες φώτο από ζωολογικό κήπο νρ 11,ή έτσι μου φάνηκε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καμία πισίνα με πιράνχας είχε;
Αναφέρω να πιράνχας γιατί πρόσφατα γράφτηκε ότι κάποιον στρατηγό της χώρας που προσπάθησε να κάνει πραξικόπημα, τον ριξανε σε μια τέτοια πισίνα.
Είδα πισίνα με μικρούς καρχαρίες φώτο από ζωολογικό κήπο νρ 11,ή έτσι μου φάνηκε;
Νομίζω είδα και πιράνχας. Δύο ολόκληρα ψάρια, αν δε με απατά η μνήμη μου (όχι, δεν πρόσεχα ιδιαιτέρως). Για να φάνε άνθρωπο χρειάζονται τουλάχιστον 300, και ειδικές συνθήκες. Δεν είναι σοβαρή η πηγή της είδησης έτσι κι αλλιώς, αλλά δε νομίζω να έγινε κάτι τέτοιο στο ζωολογικό κήπο, όπου καθημερινά πηγαίνουν και μπόλικοι τουρίστες.

Λοιπόν, το εμπεδώσαμε ότι πήγα, είδα και κατέγραψα, χωρίς να ενστερνίζομαι, να επικροτώ και να προωθώ τις απόψεις του καθεστώτος εκεί; Σημειώστε το, γιατί το για τα επόμενα κεφάλαια χρειάζεται.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Α ρε @taver θεέ, δώσε και άλλες πληροφορίες / φωτογραφίες γιατί είναι μέρος που λόγω του ότι δεν θέλω να τους αφήσω ούτε 1 ευρώ , δεν πρόκειται να πάω ποτέ (εκτός αν αλλάξει το καθεστώς).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κεφάλαιο 10: Περιμένοντας τα στρατά

Το τηλεφώνημα έπεσε. Δόθηκε το πράσινο φως, και θα πάμε στην παρέλαση. Όχι δηλαδή ακριβώς στην παρέλαση, εκεί δε γίνεται, θα πάμε να δούμε την αποχώρηση των στρατιωτών, που θα φεύγουν από την πλατεία και θα χαιρετούν το πλήθος.

Ξεκινήσαμε.















Βανάκια και ημιφορτηγά με ντουντούκες παίζουν εμβατήρια και μεταδίδουν μηνύματα στους δρόμους της πρωτεύουσας.













Στο δρόμο, είδαμε πολύ κόσμο με τα καλά του ή με τις στολές τους, να κατευθύνεται προς ή από τους εορτασμούς.













Παρκάραμε το πουλμανάκι σε προδιαγεγραμμένη θέση έξω από ένα ξενοδοχείο που όπως μάθαμε φιλοξενεί κι αυτό για πρώτη φορά γκρουπ δυτικών τουριστών, και προχωρήσαμε για να σταθούμε σε προκαθορισμένο σημείο πάνω στη λεωφόρο Chollima, περιμένοντας την παρέλαση να περάσει από εκεί.



Όπως βλέπετε, όλοι τηρούν τη νοητή ευθεία που πρέπει να σταθούν, εκτός από τους δυτικούς τουρίστες που στεκόμαστε όλο και πιο κοντά στη μέση του δρόμου :)




























(συνεχίζεται)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κεφάλαιο 11: Παρέλαση

Και επιτέλους, κάποια στιγμή η παρέλαση ξεκίνησε.





Είχαμε και επίσημο κάμεραμαν, πιθανότατα το τηλεοπτικό κανάλι της χώρας έδειξε και τη φάτσα μου….

































































Ε, ας βγάλω και μια σέλφι να λέω ότι το έζησα κι αυτό....



(συνεχίζεται)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδαμε σέλφι του @taver;;;; Ε όχι!!!! Σα παιδάκι σε ζαχαροπλαστείο είσαι...

Απορία, εσείς ήσασταν μέσα στο πλήθος, είχατε κάποιον χώρο περιφραγμένο για τους τουρίστες, σας κοιτούσαν κάπως, πώς ακριβώς ήταν η φάση;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πολύ ωραία.Οι λιμουζίνες με τα τεράστια πορτρέτα όλα τα λεφτά..Δεν υπήρχαν άλλα μηχανοκίνητα τμήματα (πχ τανκς,πυροβολικό κτλ);Η δεν σας τα έδειξαν;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είδαμε σέλφι του @taver;;;; Ε όχι!!!! Σα παιδάκι σε ζαχαροπλαστείο είσαι...
Άσε, μου είχε φύγει και μια θήκη από μπροστινό δόντι λίγες ώρες πριν το ταξίδι, σα φαφούτης είμαι...

Απορία, εσείς ήσασταν μέσα στο πλήθος, είχατε κάποιον χώρο περιφραγμένο για τους τουρίστες, σας κοιτούσαν κάπως, πώς ακριβώς ήταν η φάση;
Δεν είχαν οργανώσει κάτι, κι αυτό φαινόταν. Ήμασταν "μέσα στο πλήθος", αλλά όταν πήγαμε, σε χρόνο dt το σημείο άδειασε από ντόπιους που πήγανε παραπέρα, δεν ξέρω αν έπεσε εντολή ή αν απλώς μας "φοβόντουσαν". Τα παιδάκια μας κοίταζαν κάπως σαν εξωτικά φρούτα, αλλά μέχρις εκεί. Οι μεγάλοι δεν αντιλήφθηκα να μας κοιτούσαν κάπως. Υποθέτω στο σημείο είχαν βάλει κόσμο που έχει ήδη κάποια εμπειρία με τουρίστες - αν και αυτό πολύ πιθανόν πλέον να ισχύει για όλους τους κατοίκους της πρωτεύουσας (σε αντίθεση με την υπόλοιπη χώρα).

Έχει πλάκα πάντως πως συνεχώς μας φώναζαν να κάνουμε πίσω γιατί είχαμε φάει μια λωρίδα από το οδόστρωμα και η παρέλαση έπρεπε να κάνει μανούβρες για να μας αποφύγει...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ ωραία.Οι λιμουζίνες με τα τεράστια πορτρέτα όλα τα λεφτά..Δεν υπήρχε άλλα μηχανοκίνητα τμήματα (πχ τανκς,πυροβολικό κτλ);Η δεν σας τα έδειξαν;
Δε μας τα έδειξαν σίγουρα, δεν ξέρω αν υπήρχαν (κάποιες φήμες λένε ότι είναι χάρτινα αυτά στις παρελάσεις, γιατί οι δρόμοι και οι γέφυρες της Pyongyang δεν αντέχουν να κινηθούν βαριά οχήματα). Πάντως έγινε γνωστό (μέσω των συνοδών μας) ότι στην παρέλαση, σε αντίθεση με άλλες χρονιές, δεν εμφανίστηκαν πυρηνικά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κωστα, η σελφι στο τελος ειναι το κερασακι στη τουρτα :)

Εξαιρετικο οδοιπορικο, ιδιαιτερες στιγμες σε ενα τοσο ξεχωριστο μερος..

Αναμενουμε το κυριως πιατο.

Αρχες Σεπτεμβρη και εχει πολυ ηλιοφανεια. Τι θερμοκρασιες ειχε κατα την διαρκεια του ταξιδιου; Υποφερτα ή με υγρασια;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αρχες Σεπτεμβρη και εχει πολυ ηλιοφανεια. Τι θερμοκρασιες εχει κατα την διαρκεια του ταξιδιου; Υποφερτα ή με υγρασια;
Απολύτως υποφερτά, με χαμηλή υγρασία. Με το t-shirt κάποιες ώρες ήμουνα στα όρια του να χρειάζομαι και κάτι παραπάνω. Αλλά και την προηγούμενη φορά, Άυγουστο, είχαμε όμορφο καιρό (τότε, βέβαια, μετά το νέφος του Πεκίνου, ότι καιρό και να είχε θα μου άρεσε...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom