Ιταλία Φωτο-ιστορία: Ιταλία, Αύγουστος 2015

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Τι ωραίο βίντεο!! Εμείς πήγαμε τέλη Νοέμβρη και ήταν σούπερ αν εξαιρέσεις κάτι ψιλόβροχα (ε δε μπορούμε να τα έχουμε όλα!!) ;)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ρε συ Γιώργο, πώς δεν το βρίσκατε το Circus Maximus αφού ήσασταν ήδη μέσα!!! χαχαχαχαχαχα!!! Πιο μέσα δεν γίνεται! Στην αρένα του σταδίου (ιπποδρομίου καλύτερα) περπατάγατε και είναι ό,τι έχει απομείνει από δαύτο. Τα ερείπια από πίσω που είδατε μετά ήταν ο λόφος του Παλατίνου και ουχί το Circus Maximus! Είστε λίγο γκαντέμηδες και 'σεις βλέπω! :haha::haha::haha:

Αν πας Άνοιξη ή Φθινόπωρο Ρώμη, προετοιμάσου για ατελείωτες ορδές τουριστών: σε σημείο εκνευριστικό! Εσύ μια χαρά την είδες την Πιάτσα ντι Σπάνια! Εμείς τρομάξαμε να βρούμε σκαλοπάτι να κάτσουμε! Δες εδώ χάλι στην Πιάτσα Βενέτσια!
View attachment 136004
Θα σου πρότεινα να πας καταχείμωνο. Λιγότεροι τουρίστες, καλύτερες τιμές και τουλάχιστον σε εμένα προσωπικά, τα παστέλ χρώματα της πόλης ταιριάζουν περισσότερο σε μουντό ουρανό παρά σε γαλανό...
Ντάξει πλάκα κάνεις! Αυτό κι αν είναι twist of the plot. :) Εισαι σίγουρος όμως οτι τα ερείπια που βλέπαμε δεν ανήκουν στο Circus Maximus; Γιατί έμοιαζαν αρκετά με ένα εντελώς γκρεμισμένο Κολοσσαίο. Αναφέρομαι σε αυτά τα ερείπια: http://www.biblestudy.org/biblepic/picture-circus-maximus-largest-arena-of-roman-empire.jpg τα οποία βλέπαμε μέσα απο το στάδιο (ακόμα δεν το έχω χωνέψει, στέλνω μήνυμα asap στους συνταξιδιώτες, χα χα).

Με τη φωτογραφία που μου έστειλες απο την Piazza di Spagna και να μην είσαι αγοραφοβικός, γίνεσαι αμέσως. Τ'ειν' τούτο;;!! :shock: Μωρέ έννοια σου, αν ξαναπάω στη Ρώμη, στις 5 το πρωί θα πάω να τα δω όλα! Ε, μα! :bleh:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Κι όμως φίλος, αυτά είναι τα παλάτια του Φλαβιανού και Αυγούστου. Το ίδιο το όνομα παλάτι (palace, palazzo κλπ) έχει τις ρίζες του σε αυτές τις πολυτελείς αυτοκρατορικές κατοικίες που ήταν χτισμένες στο λοφο του... Palatino! Εσείς, για κακή σας τύχη, ήσασταν ολόσωστοι και φτάσατε ακριβώς εκεί που θέλατε να πάτε ντάλα κατακαλόκαιρο!!!:bleh:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Φλωρεντία χωρίς να επισκεφθείς την Santa Croce είναι μισή εμπειρία.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Ο ναός φαίνεται εντυπωσιακός αλλά ο καθένας θεωρεί ολοκληρωμένη εμπειρία κάτι διαφορετικό. Προσωπικά οι Καθεδρικοί πλέον δε μου λένε και πολλά, έχω δει ένα σωρό άλλωστε στην Ευρώπη.
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Ο ναός φαίνεται εντυπωσιακός αλλά ο καθένας θεωρεί ολοκληρωμένη εμπειρία κάτι διαφορετικό. Προσωπικά οι Καθεδρικοί πλέον δε μου λένε και πολλά, έχω δει ένα σωρό άλλωστε στην Ευρώπη.
Το σημαντικό στην εκκλησία αυτή δεν είναι ο αρχιτεκτονικος ρυθμός της αλλά το γεγονός ότι μέσα σ αυτήν βρίσκονται θαμμενοι ίσως οι πιο σημαντικοί άνθρωπο της Ιταλίας. Ψάξτε το λίγο στο ίντερνετ θα εντυπωσιαστεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom