Ιταλία Φωτο-ιστορία: Ιταλία, Αύγουστος 2015

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Μετά την φωτοιστορία σου στην Βουδαπέστη... με ξανα ταξίδεψες στην bella Italia!!!! Την επισκέφθηκα 6 μήνες πριν... -δεν κρύβω χωρίς πολλές ελπίδες - .... αλλά απλά με ΜΑΓΕΨΕ!!!! Οι φωτογραφίες σου καταπληκτικές .... σου εύχομαι πολλά "φωτογραφικά" ταξίδια !!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Μετά την φωτοιστορία σου στην Βουδαπέστη... με ξανα ταξίδεψες στην bella Italia!!!! Την επισκέφθηκα 6 μήνες πριν... -δεν κρύβω χωρίς πολλές ελπίδες - .... αλλά απλά με ΜΑΓΕΨΕ!!!! Οι φωτογραφίες σου καταπληκτικές .... σου εύχομαι πολλά "φωτογραφικά" ταξίδια !!!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Η Ιταλία είναι εκπληκτική. Η Ρώμη ειδικά...έρωτας! :)
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Σε ευχαριστω πολυ :)
Ποτέ ξανά καλοκαίρι στη Νότια Ευρώπη, κανόνας πια!
Επισης θα αυμφωνησω μαζι σου οτι οι δόσεις υψηλής αισθητικής και πολιτισμού σε κανουν καλύτερο άνθρωπο αλλα νομίζω πως γενικότερα τα ταξίδια το καταφέρνουν αυτο απο οποια σκοπιά και να το δεις, ετσι δεν είναι; :)
Ποιόν μήνα πήγατε?
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Η ιστορία σου υπέροχη. :) Αλλά οι φωτογραφίες...Δεν έχω λόγια...!Σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα σε φωτογραφικό εργαστήρι και ελπίζω σύντομα να πάρω και κανένα επιπλέον φακό... ;)
Να ρωτήσω αν η πρόσβαση στην κορυφή του castel sant angelo είναι εύκολη ή οι σκάλες είναι ακατάλληλες για άτομα με κλειστοφοβία;Ας πούμε είδα φωτογραφίες από την σκάλα που πρέπει ν' ανέβεις για την κορυφή του Αγίου Πέτρου και είπα δεν υπάρχει περίπτωση... :shock:
Και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το υπέροχο μουσείο που μας παρουσίασες στη Φλωρεντία,το Stibbert,που πρώτη φορά διαβάζω κάτι γι αυτό... :) Την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την πόλη δε θα το παραλείψω...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Η ιστορία σου υπέροχη. :) Αλλά οι φωτογραφίες...Δεν έχω λόγια...!Σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα σε φωτογραφικό εργαστήρι και ελπίζω σύντομα να πάρω και κανένα επιπλέον φακό... ;)
Να ρωτήσω αν η πρόσβαση στην κορυφή του castel sant angelo είναι εύκολη ή οι σκάλες είναι ακατάλληλες για άτομα με κλειστοφοβία;Ας πούμε είδα φωτογραφίες από την σκάλα που πρέπει ν' ανέβεις για την κορυφή του Αγίου Πέτρου και είπα δεν υπάρχει περίπτωση... :shock:
Και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το υπέροχο μουσείο που μας παρουσίασες στη Φλωρεντία,το Stibbert,που πρώτη φορά διαβάζω κάτι γι αυτό... :) Την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την πόλη δε θα το παραλείψω...
Κι εγώ σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Καλή αρχή στα μαθήματα που ξεκινάς και καλές αγορές :)
Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το Castel Sant Angelo είναι αρκετά ευρύχωρος ο χώρος στις σκάλες. Να πας γιατί πραγματικά η Ρώμη απο εκεί ψηλά είναι σκέτη μαγεία :)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Κι εγώ σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Καλή αρχή στα μαθήματα που ξεκινάς και καλές αγορές :)
Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το Castel Sant Angelo είναι αρκετά ευρύχωρος ο χώρος στις σκάλες. Να πας γιατί πραγματικά η Ρώμη απο εκεί ψηλά είναι σκέτη μαγεία :)
Αν σου πω πως αιτία είναι οι φωτογραφίες σου... ;):lol:

Κι εγώ σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Καλή αρχή στα μαθήματα που ξεκινάς και καλές αγορές :)
Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το Castel Sant Angelo είναι αρκετά ευρύχωρος ο χώρος στις σκάλες. Να πας γιατί πραγματικά η Ρώμη απο εκεί ψηλά είναι σκέτη μαγεία :)
Κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Σίγουρα θ ανέβω!:)
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τυχεροί οι φίλοι σου που σε έχουν:);)
Τέλειο και αυτό το βίντεο Γιώργο, μπράβο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εκστατικό video!Πάρα πολύ καλά πλάνα.Θα πρέπει να έχεις και καλή κάμερα λογικά. Θα ήταν απλά προτιμότερο νομίζω να υπήρχε μια σειρά.Εκεί που έβλεπα Πίζα πετάχτηκε η Ρώμη στην μέση και μετά πάλι Φλωρεντία.
Πολύ ωραίο το βραχιολάκι που έγραφε Ρώμη και απίστευτο το πλάνο με το άγαλμα που τραβάει την κουρτίνα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εκστατικό video!Πάρα πολύ καλά πλάνα.Θα πρέπει να έχεις και καλή κάμερα λογικά. Θα ήταν απλά προτιμότερο νομίζω να υπήρχε μια σειρά.Εκεί που έβλεπα Πίζα πετάχτηκε η Ρώμη στην μέση και μετά πάλι Φλωρεντία.
Πολύ ωραίο το βραχιολάκι που έγραφε Ρώμη και απίστευτο το πλάνο με το άγαλμα που τραβάει την κουρτίνα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το πρώτο μισό του βίντεο είναι έτσι όπως λες, απλά επειδή βγήκε λίγο μεγάλο απο τη μέση και μετά προτίμησα να βάλω ανακατεμένα τα πλάνα για να είναι λιγότερο γραμμικό.
Η κούκλα στο παράθυρο πολύ προχώ! Contemporary art στη Σιένα! :)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πηγαίναμε ακριβώς απο εκεί μας έβγαζαν οι χάρτες στο google και το στάδιο πουθενά. Βλέπαμε στο κινητό οτι είναι ακριβώς αριστερά μας αλλά είχε ένα τείχος και δεν μπορούσαμε να το δούμε αλλά ούτε και να μπούμε. Ρώτησα δυο τουρίστες και δεν ήξεραν. Άρχισα να φοβάμαι οτι έχουμε έρθει τελείως λάθος. Ζεσταινόμασταν (γνωστό πλέον) και πεινούσαμε πολύ. Οπότε λέμε ας το αφήσουμε και ας πάμε στον επόμενο προορισμό μας, την περιοχή Testaccio, όπου απο ότι διάβασα σε πολλά sites έχει πολύ καλό φαγητό, bars, clubs, nightlife κλπ. Περάσαμε λοιπόν απέναντι (η κουκίδα ειναι ο Βασίλης, βιάζεται να πάει στη σκιά!)
Ρε συ Γιώργο, πώς δεν το βρίσκατε το Circus Maximus αφού ήσασταν ήδη μέσα!!! χαχαχαχαχαχα!!! Πιο μέσα δεν γίνεται! Στην αρένα του σταδίου (ιπποδρομίου καλύτερα) περπατάγατε και είναι ό,τι έχει απομείνει από δαύτο. Τα ερείπια από πίσω που είδατε μετά ήταν ο λόφος του Παλατίνου και ουχί το Circus Maximus! Είστε λίγο γκαντέμηδες και 'σεις βλέπω! :haha::haha::haha:

Η Ρώμη τελείωσε αλλά θα τη θυμάμαι (μέχρι να ξαναπάω) σαν μια από τις ομορφότερες πόλεις που έχω δει. Θα ήθελα να την επισκεφτώ την άνοιξη ή το φθινόπωρο με λιγότερους τουρίστες και φυσικά λιγότερη ζέστη, ώστε να την απολαύσω ακόμα περισσότερο. :)
Αν πας Άνοιξη ή Φθινόπωρο Ρώμη, προετοιμάσου για ατελείωτες ορδές τουριστών: σε σημείο εκνευριστικό! Εσύ μια χαρά την είδες την Πιάτσα ντι Σπάνια! Εμείς τρομάξαμε να βρούμε σκαλοπάτι να κάτσουμε! Δες εδώ χάλι στην Πιάτσα Βενέτσια!
IMG_0019.JPG

Θα σου πρότεινα να πας καταχείμωνο. Λιγότεροι τουρίστες, καλύτερες τιμές και τουλάχιστον σε εμένα προσωπικά, τα παστέλ χρώματα της πόλης ταιριάζουν περισσότερο σε μουντό ουρανό παρά σε γαλανό...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom