Χάπια για ελονοσία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
στην Ελλάδα χρειάζεσαι συνταγή γιατρού για να αγοράσεις Malarone; Ή πας απλά στο φαρμακείο και τα ζητάς;
..με απλη συνταγη απο το φαρμακειο αν και οι περισσοτεροι ελληνες φαρμακοποιοι δινουν χωρις συνταγη αρκετα φαρμακευτικα σκευασματα
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Βρήκα αυτό το άρθρο ενδιαφέρον http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1708-8305.2009.00332.x/full
Στο τέλος έχει παραπομπές στην σελίδα του W.H.O.
Τελικά είναι λίγο γρίφος αυτά τα χάπια,δεν προτατεύουν 100%,έχουν παρενέργειες ανάλογα με την ευαισθησία του ατόμου κι όπως όλα τα χάπια επιβαρρύνουν το ήπαρ.
Από την άλλη η αρρώστια η ίδια είναι χειρότερη!
Πάντως και με όποιον γιατρό το συζήτησα σαφή απάντηση δεν πήρα,μάλλον καταλήγει σε προσωπική επιλογή.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
..
δεν υπαρχει αντεδειξη η ελλειψη g6pd για τη χορηγηση mallaron (προγουανιλη) μονο για τη χορηγηση πριμακινης....
Δεν ξέρω ποια ειναι ακριβώς η ουσία του φαρμάκου που έπρεπε να πάρουμε γιατι περασαν και πολλα χρον απο τοτε, πάντως είχα παει με γκρουπ και είχαμε κάνει όλοι εξετάσεις. Οι φίλοι μου όλοι είχαν πάρει τα χάπια εκτός απο εμένα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ξέρει κανείς φαρμακείο που να έχει malarone? 3 κουτιά ψάχνω...

Ευχαριστώ.
.. που πας παλι?ελεοςςςςςςς αμαν πια ..ζηλειαααααααααααα..
επειδη ξερω πως μένεις μακρια απο Χανια αν οντως θες μαλαρονε στειλε μου πμ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
.. που πας παλι?ελεοςςςςςςς αμαν πια ..ζηλειαααααααααααα..
επειδη ξερω πως μένεις μακρια απο Χανια αν οντως θες μαλαρονε στειλε μου πμ
Τ
Σου έστειλα, αν μπορείς δες, γιατί με την αλλαγή εδώ, μπορεί να έκανα και λάθος...
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Πρόκειται να πάω Λάος για 7 ημέρες (Βιεντάνε + Λουάνγκ Πραμπάνγκ) και στην καμπότζη στο σιέμ ριπ 4 ημέρες. Είναι αναγκαίο να πάρω χάπια για μαλάρια ή λόγω ότι είναι τουριστικά μέρη το έχετε κάνει πολλοί από εσάς λαμβάνοντας πάντα ένα ρίσκο?
Δεν θέλω να πάρω κάτι, σκοπεύω να πάρω καλό αντικουνοπικό, από την άλλη όμως αν είναι αναγκαίο και έχει μεγάλο ρίσκο θα το σκεφτώ.


Ευχαριστώ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε ξέρω για τους προορισμούς που είπες, πάντως εγώ σε μέρος με ελονοσία (για λιγότερες βέβαια μέρες, 4) δεν πήρα τίποτα. Και κανείς από την παρέα δεν πήρε.Και όλους μας τσίμπησαν κουνούπια(παρά το αντικουνουπικό) αλλά κανείς δεν έπαθε τίποτα. Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει να πάρεις το ρίσκο.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ήμουν φέτος το καλοκαίρι ακριβως στα μέρη που αναφέρεις
Ουτε αντικουνουπικο δε βάλαμε --- μην αγχώνεσαι με τέτοια πράγματα, δεν πας και στη ζούγκλα του Αμαζονίου
Η Luang Prabang είναι πραγματικά υπέροχη --- καλα να περάσεις
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... όσοι επιλέγουν το ρίσκο της ασθένειας απο το ρισκο των παρενεργειών να πω απλα πως δεν έχουν δει ελονοσία ποτέ τους ( ευτυχως)και οσοι συναδελφοι ( γιατροι) δημιουργουν περισσοτερη ανασφαλεια και σύγχυση θα πω και παλι απλα πως τη ελονοσια την θυμούνται ( αν τη θυμουνται) μόνο απο το μαθημα της παθολογίας..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
... όσοι επιλέγουν το ρίσκο της ασθένειας απο το ρισκο των παρενεργειών να πω απλα πως δεν έχουν δει ελονοσία ποτέ τους ( ευτυχως)και οσοι συναδελφοι ( γιατροι) δημιουργουν περισσοτερη ανασφαλεια και σύγχυση θα πω και παλι απλα πως τη ελονοσια την θυμούνται ( αν τη θυμουνται) μόνο απο το μαθημα της παθολογίας..
Τώρα βρε LULLU βοήθησες την κατάσταση ή την μπέρδεψες περισσότερο; ;)
Προσωπικά, ελέγχω τι λέει ο W.H.O. για τις περιοχές που πρόκειται να επισκεφθώ. Ανάλογα με τη ζώνη κινδύνου που βρίσκονται ή όχι (για την ελονοσία ή άλλη ασθένεια) παίρνω και τις ανάλογες προφυλάξεις (ή όχι). Σε συνδυασμό - πάντα - με τις απαιτήσεις της χώρας (αν ο εμβολιασμός π.χ. για κίτρινο πυρετό είναι προαπαιτούμενο, πας δεν πας σε επικίνδυνη περιοχή, θα εμβολιαστείς θες δε θες).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. αν και οι περισσοτεροι ελληνες φαρμακοποιοι δινουν χωρις συνταγη αρκετα φαρμακευτικα σκευασματα
θα έλεγα:
" όλοι οι έλληνες φαρμακοποιοί δίνουν χωρίς συνταγή όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα.."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom