Χάπια για ελονοσία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..τα νεωτερα...
Το υπουργειο υγειας ανακοινωσε σημερα( Υ1ΓΠ118525/12-4/6-2013 εγκυκλιο της Διευθυνσης Δημοσιας Υγειας του Υπουργειου Υγειας,) οτι δεν θα χορηγει φαρμακα για χημειοπροφυλαξη ελονοσίας σε ταξιδιωτες . Η δαπανη της προληπτικης αγωγης( ανθελονοσιακη χημειοπροδυλαξη σε ταξιδιωτες) θα βαρενει τους ταξιδιωτες οι οποιοι θα προμηθευονται τα φαρμακα απο τα ιδιωτικα φαρμακεια με απλη συνταγογραφηση απο τους γιατρους της Δημοσιας Υγειας......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά και τις 2 φορές που χρειάστηκε τα είχα πληρώσει. Δεν το ήξερα ότι τα χορηγούν και κανείς δεν μπήκε στο κόπο να μου το πει.
Επίσης υπήρχε πέρσι μια σχετική έλλειψη στην αγορά Malarone, δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Προσωπικά και τις 2 φορές που χρειάστηκε τα είχα πληρώσει. Δεν το ήξερα ότι τα χορηγούν και κανείς δεν μπήκε στο κόπο να μου το πει.
Επίσης υπήρχε πέρσι μια σχετική έλλειψη στην αγορά Malarone, δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα
. ..δυστυχως δεν υπηρχε ενημερωση για το οτι μπορουσαν να συνταγογραφηθουν και με μηδενικη συμμετοχη.... Εδω στη Κρητη δεν ειχαμε ιδιαιτερη ελλειψη...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αλήθεια, στην Ελλάδα, πόσο έχει το κουτί Malarone;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
και πάλι φθηνότερα από Πολωνία. Κατά πολύ. Εδώ έχει το πακέτο (12 χάπια) κοντά στα 70 ευρώ. Και είναι ένα χαπάκι την μέρα συν 2 πριν 4 μετά;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην Ελλάδα χρειάζεσαι συνταγή γιατρού για να αγοράσεις Malarone; Ή πας απλά στο φαρμακείο και τα ζητάς;
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Ελπίζω να ξέρετε ότι χρειαζεται να κάνετε πρώτα εξετάσεις για να πάρετε αυτο το χάπι. Αν έχετε έλλειψη του ενζυμου g6pd απαγορεύονται τα χάπια για την ελονοσια. Εγω όταν χρειάστηκε να πάρω οι εξετάσεις έδειξαν μερική έλλειψη ενζυμου γι αυτο τελικά δεν πήρα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έχω κάνει τις εξετάσεις στην Πολωνία, και για το ταξίδι μου σε Βιετνάμ - Καμπότζη μου πρότειναν Μαλαραόνε ή μια Πολωνική μάρκα (που είναι ακριβότερη από τα Μαλαραόνε στην Ελλάδα). Για αυτό ερωτώ, πως μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί στην Ελλάδα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ελπίζω να ξέρετε ότι χρειαζεται να κάνετε πρώτα εξετάσεις για να πάρετε αυτο το χάπι. Αν έχετε έλλειψη του ενζυμου g6pd απαγορεύονται τα χάπια για την ελονοσια. Εγω όταν χρειάστηκε να πάρω οι εξετάσεις έδειξαν μερική έλλειψη ενζυμου γι αυτο τελικά δεν πήρα.
Οταν επρεπε να τα παρουμε κανεις δε μας ειπε γι αυτες τις εξετασεις που αναφερεις:oops: Τυχεροι δηλαδη ημασταν...:rolleyes:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ελπίζω να ξέρετε ότι χρειαζεται να κάνετε πρώτα εξετάσεις για να πάρετε αυτο το χάπι. Αν έχετε έλλειψη του ενζυμου g6pd απαγορεύονται τα χάπια για την ελονοσια. Εγω όταν χρειάστηκε να πάρω οι εξετάσεις έδειξαν μερική έλλειψη ενζυμου γι αυτο τελικά δεν πήρα.
..
δεν υπαρχει αντεδειξη η ελλειψη g6pd για τη χορηγηση mallaron (προγουανιλη) μονο για τη χορηγηση πριμακινης....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom