Χαλκιδικη....Που να παω???

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Απο την αμάθεια, πέρασα στην υπερπληροφορηση με το φόρουμ, χαχα. Θα πέσει κι αλλη μελέτη.
Κατά πάσα πιθανότητα θα μοιράσουμε τη διαμονή, όπως λέτε όλοι. Πχ 2-3 μέρες Αθυτο,4-5 μέρες 2ο πόδι (μένει να αποφασίσουμε το που) κι ίσως μια μέρα 3ο πόδι.

Μια ακόμα απορία που μου ήρθε. Επειδή τρελαίνομαι για αρχεία, μουσεία, μνημεία κτλ, έχει τίποτα η Χαλκιδική;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κατά πάσα πιθανότητα θα μοιράσουμε τη διαμονή, όπως λέτε όλοι. Πχ 2-3 μέρες Αθυτο,4-5 μέρες 2ο πόδι (μένει να αποφασίσουμε το που) κι ίσως μια μέρα 3ο πόδι.
Σοφή κίνηση, κλείσε κι εδώ είμαστε για οτι χρειαστεί.
Μια ακόμα απορία που μου ήρθε. Επειδή τρελαίνομαι για αρχεία, μουσεία, μνημεία κτλ, έχει τίποτα η Χαλκιδική;
Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το σπήλαιο στα Πετράλωνα, που βολεύει να το δείτε μπάινοντας για Χαλκιδική. Για αρχαιολογικούς χώρους τσέκαρε Στάγειρα και Όλυνθο αν και δεν έχω προσωπική άποψη.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
ίσως μια μέρα 3ο πόδι.
Οχι ίσως,πρέπει ;) Δεν θα το μετανοιώσεις
Τα καραβάκια που κανουν το γύρο του 3ου ποδιού σε αφήνουν να κάνεις καμιά βουτιά στη μέση της θάλασσας ή σταματάνε σε καμια παραλία, ή απλά κάνουν τη διαδρομή και σε γυρνάνε πίσω;
Το καραβάκι δεν κάνει τον γύρο του Αγ.Ορους,κραταέι πολλές ώρες και αρκετές φορές πιάνει καιρό κάτω στη μύτη και υπάρχει πρόβλημα,ασε που πρακτικά δεν μπορεί να κάνει τον γύρο γιατί αν φύγει από την Ουρανούπολη και κάνει τον γύρο θα σε αφήσει στην Ιερισσό,άρα χρειάζεται μεταφορικό μέσο μετά για να επιστρέψει κάποιος πίσω.Το καραβάκι λοιπόν φεύγει από την Ουρανούπολη και πάει μέχρι σχεδόν την άκρη της χερσονήσου και μετά γυρνάει πίσω, βλέπεις 8 μοναστήρια με το highlight να είναι η Σιμωνόπετρα.Πολύ καλή εμπειρία ιδίως για τις γυναίκες.Δεν κάνει στάσεις για βουτιές και το μπάνιο δεν επιτρέπεται στο Ορος.Επειδή η διάρκεια είναι 3 ώρες αν πάρεις το δρομολόγιο των 10.30 πμ θα είσαι πίσω στις 1.30 μμ και έχεις όλη την υπόλοιπη μέρα για μπάνιο.Αυτά προς το παρόν,για παραλίες και φαγητό στην περιοχή αργότερα :haha:
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Πάντως να πω ότι είστε πολυ γρήγοροι κσι πρόθυμοι στις απαντήσεις. Τρομερό το φόρουμ. Σε αντίθεση με άλλα φόρουμ (άσχετα με ταξίδια) στα οποια εχω υπαρξει ή εξακολουθώ να είμαι ενεργό μέλος, και στα οποια επικρατεί αδιαφορία απο τους παλιούς πολλές φορές, εδώ υπάρχει άμεση ανταπόκριση.
Μπράβο παιδιά, ευχαριστώ πολύ και πάλι. Θα κοιτάξουμε το σαββατοκύριακο να κλείσουμε καταλύματα αν μπορέσουμε 😁
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Πάντως να πω ότι είστε πολυ γρήγοροι κσι πρόθυμοι στις απαντήσεις. Τρομερό το φόρουμ. Σε αντίθεση με άλλα φόρουμ (άσχετα με ταξίδια) στα οποια εχω υπαρξει ή εξακολουθώ να είμαι ενεργό μέλος, και στα οποια επικρατεί αδιαφορία απο τους παλιούς πολλές φορές, εδώ υπάρχει άμεση ανταπόκριση.
Μπράβο παιδιά, ευχαριστώ πολύ και πάλι. Θα κοιτάξουμε το σαββατοκύριακο να κλείσουμε καταλύματα αν μπορέσουμε 😁
Όσοι σου απάντησαν είναι σεμνοί και δύσκολα θα το πούν αλλά γιατί να το κρύψουμε ότι είμαστε πολύ μπροστά σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο φόρουμ,Ελληνικό ή ξένο ....;)
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Το σπήλαιο Πετραλώνων είναι κλειστό για ανακαίνιση. Επίσης, το αρχαιολογικό Πολυγύρου κλειστό. Θα θαυμάσεις όμως τον αρχαιολογικό χώρο Σταγείρων και το πάρκο Αριστοτέλη (3ο πόδι), το ναυτικο μουσείο Μουδανιών, το λαογραφικό μουσείο Αφύτου, τον αρχαιολογικό χώρο Ολυνθου και τα τείχη της Ποτίδαιας που σβήνουν στη θάλασσα. Η Χαλκιδική δεν έχει πολλούς αρχαιολογικούς χώρους, φημίζεται περισσότερο για τις παραλίες της παρά για την ιστορία της.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
@paskalis σε ευχαριστώ, θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να παω σε κάποια απο αυτα. Σίγουρα ανεβαινοντας απο Αθήνα θα παω στη Βεργίνα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω το καραβακι το βρηκα ανουσιο....μην σου πω οτι βαρεθκηα...τα βλεπεις ολα απο μακρια...λες και περνας με το αμαξι απο τα μετεωρα και τα βλεπεις απο μακρυα ενα πραγμα....
βουτιες δνε μπορεις να κανεις μιας και τα νερα ειναι βαθια (δεν ειναι φαση οπως με τα καραβακια στα αλλα νηισια) και επιπλεον απο οτι θυμαμαι δεν μπορεις να πας κοντα στις ακτες...υπαρχει απαγορευτικο

γενικα δουλευα για ενα ταξιδιοτωικο περιοδικο και πηγαμε χωρις κοστος. Αλλιως δεν θα εδινα ποτε λεφτα να το κανω. Βεβαια με αφηνει αδιαφορο το ολο θεμα Αγ. Ορος οποτε περι ορεξεως πρασοπιτα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
εγω το καραβακι το βρηκα ανουσιο....μην σου πω οτι βαρεθκηα...τα βλεπεις ολα απο μακρια...λες και περνας με το αμαξι απο τα μετεωρα και τα βλεπεις απο μακρυα ενα πραγμα....
βουτιες δνε μπορεις να κανεις μιας και τα νερα ειναι βαθια (δεν ειναι φαση οπως με τα καραβακια στα αλλα νηισια) και επιπλεον απο οτι θυμαμαι δεν μπορεις να πας κοντα στις ακτες...υπαρχει απαγορευτικο

γενικα δουλευα για ενα ταξιδιοτωικο περιοδικο και πηγαμε χωρις κοστος. Αλλιως δεν θα εδινα ποτε λεφτα να το κανω. Βεβαια με αφηνει αδιαφορο το ολο θεμα Αγ. Ορος οποτε περι ορεξεως πρασοπιτα...
Αναφέρεις ταξιδιωτικό περιοδικό στο travelstories και δεν λες το όνομα;Ακόμη και αν δεν υπάρχει πια το περιοδικό....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν εχω προβλημα να πω ποιο ηταν αλλα ποιο το νοημα?

ok, το δουλευα ειναι καπως σχετικο.
Ειχα μια ειδους συνεργασια , εγγραφα καποια κειμενα, και ως ανταμοιβη ειχα κατι τετοιου ειδους διευκολυνσεις (π.χ. δωρεαν δημοσιογραφικα ταξιδια κλπ)
δεν δουλευα με την κανονικη εννοια
Το ειχα κανει με διαφορα μεσα ενημερωσης, ελληνικα και αγγλικα, αλλα απο το 2012 και μετα σταματησα...
ουτως η αλλως στην "συμπρωτευουσα" τα χρονια εκειν (καπου 2006 ως 2011) δεν υπηρχαν και πολλα περιοδικα που ειχα να κανουνε με ταξιδια....δυο τρια ενθετα στις κυριακατικες, και ενα που ειχε η Voria.gr
σε καποια απο αυτα εγραφα και εγω μερικες φορες.... για μερικα εξωτικα , καποια κλασικα δημοσιογραφικα ταξιδια και μια στηλη που ειχε να κανει με χιονοδρομια, outdoor κλπ με μεγαλυτερη επιτυχια (οπως μου ειπανε ) το ταξιδι στην Γαλ.πολυνησια ...

δεν μπορω να πω οτι ηταν ασχημα, αλλα πλεον δεν εχω τον χρονο, και οπως εχω ξαναπει τα ταξιδια που κανω πλεον δεν "τραβανε" και πολυ...

οπες λενε και οι γερμανοι
die fetten Jahren sind vorbei = περασαν οι εποχες των παχιων αγελαδων
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
δεν εχω προβλημα να πω ποιο ηταν αλλα ποιο το νοημα?

ok, το δουλευα ειναι καπως σχετικο.
Ειχα μια ειδους συνεργασια , εγγραφα καποια κειμενα, και ως ανταμοιβη ειχα κατι τετοιου ειδους διευκολυνσεις (π.χ. δωρεαν δημοσιογραφικα ταξιδια κλπ)
δεν δουλευα με την κανονικη εννοια
Το ειχα κανει με διαφορα μεσα ενημερωσης, ελληνικα και αγγλικα, αλλα απο το 2012 και μετα σταματησα...
ουτως η αλλως στην "συμπρωτευουσα" τα χρονια εκειν (καπου 2006 ως 2011) δεν υπηρχαν και πολλα περιοδικα που ειχα να κανουνε με ταξιδια....δυο τρια ενθετα στις κυριακατικες, και ενα που ειχε η Voria.gr
σε καποια απο αυτα εγραφα και εγω μερικες φορες.... για μερικα εξωτικα , καποια κλασικα δημοσιογραφικα ταξιδια και μια στηλη που ειχε να κανει με χιονοδρομια, outdoor κλπ με μεγαλυτερη επιτυχια (οπως μου ειπανε ) το ταξιδι στην Γαλ.πολυνησια ...

δεν μπορω να πω οτι ηταν ασχημα, αλλα πλεον δεν εχω τον χρονο, και οπως εχω ξαναπει τα ταξιδια που κανω πλεον δεν "τραβανε" και πολυ...

οπες λενε και οι γερμανοι
die fetten Jahren sind vorbei = περασαν οι εποχες των παχιων αγελαδων
Φυσικά το όνομα του περιοδικού δεν έχει νόημα...Τα κείμενα όμως;Δεν τα έχεις κρατήσει;Δεν ανεβάζεις τα 2-3 καλύτερα πχ αυτό της Πολυνησίας;΄Ετσι για ιστορικούς λόγους..Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον..Δεν έχουν σημασία οι πρακτικές πληροφορίες που δεν θα ισχύουν πλέον...
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Να υποθέσω οτι δεν μπορεί να καποιος επισκέπτης να πάει στο Αγιο όρος έτσι; δεν εννοώ μεσα στα μοναστήρια, εννοώ στην περιοχή γενικά, στους δρόμους, στα δάση, σε ότι τέλος πάντων έχει εκεί,ωστε να κάνει μια βόλτα.
Σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom