Χαλκιδικη....Που να παω???

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Να υποθέσω οτι δεν μπορεί να καποιος επισκέπτης να πάει στο Αγιο όρος έτσι; δεν εννοώ μεσα στα μοναστήρια, εννοώ στην περιοχή γενικά, στους δρόμους, στα δάση, σε ότι τέλος πάντων έχει εκεί,ωστε να κάνει μια βόλτα.
Σωστά;
Και στα μοναστήρια μπορείς να πας και στην περιοχή να περπατήσεις.Αλλά πρέπει να εξασφαλίσεις άδεια προκαταβολικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να υποθέσω οτι δεν μπορεί να καποιος επισκέπτης να πάει στο Αγιο όρος έτσι; δεν εννοώ μεσα στα μοναστήρια, εννοώ στην περιοχή γενικά, στους δρόμους, στα δάση, σε ότι τέλος πάντων έχει εκεί,ωστε να κάνει μια βόλτα.
Σωστά;
Θέλει να βγάλεις διαμονητηριο για το Άγιο Όρος.

Πέρα από τα αξιοθέατα που αναφέρθηκαν να προσθέσω τους Πύργους της Χαλκιδικής (Νέας Φώκαιας, Σταυρονικήτα, Πορφυρίου και άλλοι), το Αγίασμα του Αγίου Παύλου (κάπου τέλος Ιουνίου γιορτάζει), τον Παρθενώνα όπου 8-10/7 έχει και το φεστιβάλ κινηματογράφου, τα Λουτρά της Αγίας Παρασκευής, την Αρναία ή τον Ταξιάρχη αν είστε των πιο ορεινών.

Η Χαλκιδική έχει στην κυριολεξία σχεδόν τα πάντα και μπορεί να ικανοποιήσει κάθε επισκέπτη.

Κρουαζιερα στο Άγιο Όρος δεν θα τη συνιστούσα. Καλύτερα να επισκεφτείτε το Διαπορο.

Στο 2ο πόδι μάλλον θα διάλεγα Νικητη ή Μαρμαρά για διαμονή. Αν και μόνο η Νικήτη παρουσιάζει σαν χωριό ενδιαφέρον. Ο Μαρμαράς έχει πιο στρατηγική θέση.

Θα εμένα τουλάχιστον 3 μέρες στην Αθυτο καθώς από μόνη της θέλει πάνω από μία μέρα για να τη χαρείς και μία μέρα για το γύρο της Κασσάνδρας. Αν και μεταξύ μας, έχετε κι ένα plan B γιατί η Άφυτος μαγνητίζει και μπορεί να μη θέλετε να φύγετε.

Τα μεγαλύτερα μέρη στη Χαλκιδική είναι ο Πολύγυρος και τα Μουδανιά. Ο Πολύγυρος παρουσιάζει ένα λαογραφικό ενδιαφέρον αλά c'est tout. Είναι μια νεκρα πρωί μεσημέρι βράδυ. Τα Μουδανιά είναι σχεδόν ένα ματσο χάλι (αν και με κάποιες αναπλάσεις λίγο το έχουν κάνει πιο ανθρώπινο), που έχει μια σχετική ζωή και είναι εγγύτερα στην Κασσάνδρα αλλά και στη Σιθωνία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Φυσικά το όνομα του περιοδικού δεν έχει νόημα...Τα κείμενα όμως;Δεν τα έχεις κρατήσει;Δεν ανεβάζεις τα 2-3 καλύτερα πχ αυτό της Πολυνησίας;΄Ετσι για ιστορικούς λόγους..Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον..Δεν έχουν σημασία οι πρακτικές πληροφορίες που δεν θα ισχύουν πλέον...
Θα κοιτάξω να δω μήπως βρω τιποτα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Προσωπικά αν εξαιρέσεις την Αφυτο το 2ο πόδι το βρίσκω απείρως καλύτερο...ειδικά η πλευρά που βλέπει Αγ Όρος με τα κολπάκια κλπ
Ενδιαφέρων 3 μέρες Αφυτό κ μετά διαμονή πχ Νικητή κ κάθε μέρα εκδρομές για βουτιές...το 2ο πόδι έχει πολύ ψωμί...βέβαια εγώ μιλάω με δεδομένα 2010 κ πριν...σήμερα δεν ξέρω πως ειναι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Προσωπικά αν εξαιρέσεις την Αφυτο το 2ο πόδι το βρίσκω απείρως καλύτερο...ειδικά η πλευρά που βλέπει Αγ Όρος με τα κολπάκια κλπ
Ενδιαφέρων 3 μέρες Αφυτό κ μετά διαμονή πχ Νικητή κ κάθε μέρα εκδρομές για βουτιές...το 2ο πόδι έχει πολύ ψωμί...βέβαια εγώ μιλάω με δεδομένα 2010 κ πριν...σήμερα δεν ξέρω πως ειναι
"You should visit Afytos. Much more better than 10 years ago". Αυτό το άκουσα από τουρίστα να το λέει σε φίλο του που μιλούσαν τηλεφωνικώς. Και συμφωνώ απόλυτα. Οι ιδιώτες με τα μαγαζιά τους και οι εθελοντές της Αφύτου έχουν φτιάξει τα τελευταία χρόνια ένα κέντρο που αποτελεί από μόνο του αξιοθέατο.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Συμφωνώ ότι στο 2ο πόδι η Ανατολική πλευρά που βλέπει το Αγ.Ορος είναι η καλύτερη της Σιθωνίας,για να έχεις καλύτερη και συντομότερη πρόσβαση στις παραλίες της θα πρότεινα να μείνεις στη Σαρτη.Αν διαλέξεις να μείνεις στην άλλη πλευρά τότε να προτιμήσεις τον Ν.Μαρμαρα.Η Νικητη του 2022 έχει γίνει ανυπόφορη και είναι πιο μακριά από τις ομορφότερες παραλίες του ποδιού.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Πήγα στην Άφυτο το Σεπτέμβριο του 21 και μου άρεσε πάρα πολύ! Αξίζει με τα χίλια επίσκεψη ή και διαμονή! Η υπόλοιπη χερσόνησος της Κασσάνδρας είναι πολύ κάτω στις προτιμήσεις μου από αυτή της Σιθωνίας. Η περιορισμένη πρόσβαση στις παραλίες είναι αυτό που με ενόχλησε περισσότερο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συμφωνώ ότι στο 2ο πόδι η Ανατολική πλευρά που βλέπει το Αγ.Ορος είναι η καλύτερη της Σιθωνίας,για να έχεις καλύτερη και συντομότερη πρόσβαση στις παραλίες της θα πρότεινα να μείνεις στη Σαρτη.Αν διαλέξεις να μείνεις στην άλλη πλευρά τότε να προτιμήσεις τον Ν.Μαρμαρα.Η Νικητη του 2022 έχει γίνει ανυπόφορη και είναι πιο μακριά από τις ομορφότερες παραλίες του ποδιού.
Έχω χρόνια να πάω Σάρτη αλλά απ' όσο τη θυμάμαι δεν μου άρεσε ποτέ. Αναγνωρίζω όμως πως προσελκύει πολύ κόσμο λόγω των κοντινών ωραίων παραλιών και πιθανότατα μιας κάποιας ομορφιάς. Η υπόλοιπη ανατολική πλευρά όμως είναι μόνο για μπάνιο, κάμπινγκ κλπ. Κατά τα άλλα έχει υπερβολικά αδιάφορη νυχτερινή ζωή. Βαριέμαι βαριέμαι
 

Jimmy:)

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
γεια σας guys! ειμαι καινουργιος εδω, λοιπον μια στα γρηγορα για να συνεχισω το διαβασμα, δινω πανελληνιες φετος οποτε ψαχνω ενα καλο μερος για διακοπαρες μετα, σιγουρα η Χαλκιδικη ειναι μεσα στις πρωτες επιλογες μου αναμφιβολα, λογω της γιαγιας που ειναι απο Σαλονικα πηγαινουμε πανω χρονια αλλα ρωταω γιατι παραδοξως δεν την εχω γυρισει ιδιαιτερα, τα μονα μερη που εχω παει βασικα ειναι η Αφυτος που δεν εχουμε κατσει ποτε πολυ και τα Νεα Μουδανια, που πιστευω ειναι απ'τις πιο ωραιες περιοχες της Χαλκιδικης δε ξερω αν εχετε κανει μπανιο η αν εχετε βγει νυχτα Νεα Μουδανια αλλα ειναι φανταστικα νομιζω, περσι εκανα και φιλαρακια εκει που ερχονται καθε καλοκαιρι και ειναι και οικογενειακοι φιλοι οποτε δεν θα εχω θεμα, πιθανοτατα αρχες Αυγουστου με τελη Αυγουστου με βλεπω να πηγαινω, για πειτε τι προτεινετε για wild νυχτερινη ζωη και φυσικα καλες παραλιες περαν των Μουδανιων?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
γεια σας guys! ειμαι καινουργιος εδω, λοιπον μια στα γρηγορα για να συνεχισω το διαβασμα, δινω πανελληνιες φετος οποτε ψαχνω ενα καλο μερος για διακοπαρες μετα, σιγουρα η Χαλκιδικη ειναι μεσα στις πρωτες επιλογες μου αναμφιβολα, λογω της γιαγιας που ειναι απο Σαλονικα πηγαινουμε πανω χρονια αλλα ρωταω γιατι παραδοξως δεν την εχω γυρισει ιδιαιτερα, τα μονα μερη που εχω παει βασικα ειναι η Αφυτος που δεν εχουμε κατσει ποτε πολυ και τα Νεα Μουδανια, που πιστευω ειναι απ'τις πιο ωραιες περιοχες της Χαλκιδικης δε ξερω αν εχετε κανει μπανιο η αν εχετε βγει νυχτα Νεα Μουδανια αλλα ειναι φανταστικα νομιζω, περσι εκανα και φιλαρακια εκει που ερχονται καθε καλοκαιρι και ειναι και οικογενειακοι φιλοι οποτε δεν θα εχω θεμα, πιθανοτατα αρχες Αυγουστου με τελη Αυγουστου με βλεπω να πηγαινω, για πειτε τι προτεινετε για wild νυχτερινη ζωη και φυσικα καλες παραλιες περαν των Μουδανιων?
Wild νυχτερινή ζωή μόνο στα club μεταξύ Καλλιθέας και Κρυοπηγής. Από τα Μουδανιά δεν είναι που θα μένεις δεν είναι και τόσο δύσκολη η πρόσβαση.

Που την βρήκες την καλή παραλία στα Μουδανιά; Καλή παραλία κοντά στα Μουδανιά μόνο στον Άγιο Μαμα μπορώ να σκεφτώ.
 
Last edited by a moderator:

Jimmy:)

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Που την βρήκες την καλή παραλία στα Μουδανιά; Καλή παραλία κοντά στα Μουδανιά μόνο στον Άγιο Μαμα μπορώ να σκεφτώ.
οχι ρε εγω κανω εκει κοντα στο λιμανι με τους γερανους, μια χαρα ειναι, ρηχη με αμμο χωρις καθολου χαλικι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
οχι ρε εγω κανω εκει κοντα στο λιμανι με τους γερανους, μια χαρα ειναι, ρηχη με αμμο χωρις καθολου χαλικι
Δίπλα στο λιμάνι κάνεις μπάνιο; Χαλίκι ποια παραλία έχει στη Χαλκιδική; Δεν γνωρίζω καμία.

Τέλος πάντων, αφού σ' αρέσουν τα Μουδανιά θα σου αρέσουν σχεδόν τα πάντα. Κι αυτό δείχνει ακομπλεξαριστο άνθρωπο που χαίρεται τη ζωή και δεν έχει απαιτήσεις.
Μπορεί τώρα να μην το καταλαβαίνεις πόσο καλό κάνεις στον εαυτό σου, αλλά είναι μεγάλη μαγκιά να μην τον φθείρεις με ανούσια πράγματα. Μπράβο σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom