Χαλκιδικη....Που να παω???

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ναι τα έχω διαβάσει και έχουν σημειωθεί όλα κάτω 😊 Αν υπάρχει κάποια άλλη εισήγηση καλοδεχούμενη (γύρω από Σαρτη).
μην κανεις μπανιο στην παραλια της Σαρτης.
να κοιτας προσεκτικα το λογαριασμο σε οτι πληρωνεις. 2 καταστηματα εστιασης μας χρεωσαν παραπανω και το καταλαβαμε εκ των υστερων.
να πας οπωσδηποτε στο beach bar στο Κριαριτσι (νομιζω ειναι καινουριο,λεγεται thea) κι εχει οντως τρομερη θέα
IMG_20220701_203448.jpg
IMG_20220701_203505.jpg
IMG_20220701_203507.jpg
IMG_20220701_203527.jpg
IMG_20220701_203633.jpg
IMG_20220701_203638.jpg
IMG_20220701_203642.jpg
IMG_20220701_203644.jpg
IMG_20220701_203722.jpg
 
Last edited by a moderator:

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
μην κανεις μπανιο στην παραλια της Σαρτης.
να κοιτας προσεκτικα το λογαριασμο σε οτι πληρωνεις. 2 καταστηματα εστιασης μας χρεωσαν παραπανω και το καταλαβαμε εκ των υστερων.
να πας οπωσδηποτε στο beach bar στο Κριαριτσι (νομιζω ειναι καινουριο,λεγεται thea) κι εχει οντως τρομερη θέα View attachment 401602 View attachment 401603 View attachment 401604 View attachment 401605 View attachment 401606 View attachment 401607 View attachment 401608 View attachment 401609 View attachment 401610
Συγγνώμη για ποιο λογο οχι μπανιο στη Σαρτη; σηκώνει συνήθως κύμα και έχει πολυκοσμία; Τρανή αμμούδα είναι καλύτερα?

Εχοντας περασει πολλα καλοκαιρια (τα τελευταια χρονια μονο σαββατοκυριακα) στη Χαλκιδικη και κυριως στο δευτερο ποδι που σε ενδιαφερει) θα τολμουσα να σου προτεινω Ν.Μαρμαρα ή Νικητη για διαμονη και οχι τοσο Σαρτη. Τα δυο πρωτα βρισκονται κατα τη γνωμη μου σε "καλυτερη" θεση και μπορουν να αποτελεσουν μια αξιοπρεπη και βολική βαση οσον αφορα στις πρωινες εξορμησεις και εκδρομες συνδιαζοντας παραλληλα και αρκετες επιλογες διασκεδασης και για το βραδυ.

Αλλωστε μερικες απο τις καλυτερες παραλιες βρικονται ακριβως σε αυτο το κομματι δηλ.μεταξυ Νικητης και Μαρμαρα.Ενδεικτικα αναφερω Ακτη Καλογριας, Αγιο Ιωαννη (Βeach bar Παραγκα), Ακτη Κοβιου, ολη την περιοχη της Ελιας περισσοτερο σαν τοπίο, Σπαθιες (ισως η ωραιοτερη μη οργανωμενη-ευτυχως-παραλια).

Απο την αλλη μερια (Βουρβουρου) οπωσδηποτε Αρμενιστη- Καβουροτρυπες και απο beach bar Manassu και Παπαρουνα ( κ τα δυο με καλο εστιατοριο).

Στην Νικητη επιλογες ποιοτικου φαγητου στη Γραδα στην παραλια και στον Αρσανα για φρεσκο ψαρι - θαλασσινα. Ποτακι ψαγμενο στο Βαρακι στο πανω χωριο..

Στον Μαρμαρα, για ποτο all time classic Mωλος (καντε κρατηση για ποτο η πηγαινετε νωρις κατα τις 10.30) με υπεροχη θεα και διακοσμηση αλλα πολυ κοσμο..Καταπληκτικη ταβερνα η Μπουκαδουρα στην Ακτη Ελιας, μην τη χασετε

Τελευταια, κοιτωντας ξενοδοχειο για φιλους έπεσα πανω σε αυτο Ενοικιαζόμενα διαμερίσματα Νικήτη Χαλκιδική - ΜΑΝΤΣΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ - Ξενοδοχεία στη Χαλκιδικη - Ξενοδοχείο στη Χαλκιδική
ειναι ακριβως μπροστα στην παραλια Νικητης αρκετα περιποιημενο και σε καλη τιμη αν θελεις ριξε μια ματια
Είναι καλή η παραλϊα της Νικήτης με άμμο και καθαρά νερά? Γιατί απο earth βλέπω σαν πέτρες μπροστά απτο ξενοδοχείο αυτο...?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Είναι καλή η παραλϊα της Νικήτης με άμμο και καθαρά νερά? Γιατί απο earth βλέπω σαν πέτρες μπροστά απτο ξενοδοχείο αυτο...?
Η παραλία της Νικητής είναι κάτω του μετρίου, για το επίπεδο της Χαλκιδικής. Μετά τη νικητη ξεκινάνε οι ωραίες παραλίες.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Η παραλία της Νικητής είναι κάτω του μετρίου, για το επίπεδο της Χαλκιδικής. Μετά τη νικητη ξεκινάνε οι ωραίες παραλίες.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν κάποιος θέλει να μείνει πάνω σε παραλία πολύ καλή (λόγω και μικρού παιδιού) αλλα όχι απομονωμένα, ποιό μέρος της Σιθωνίας θα μπορούσε να επιλέξει?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν κάποιος θέλει να μείνει πάνω σε παραλία πολύ καλή (λόγω και μικρού παιδιού) αλλα όχι απομονωμένα, ποιό μέρος της Σιθωνίας θα μπορούσε να επιλέξει?
Στην Τορωνη,ενα μικρο οικισμο που όμως εχει πολυ κοσμο,η αλλιως μπροστά η πολυ κοντά στην παράλια του Νεου Μαρμαρα εχει δωματια καθώς επισης παράλια Παραδεισος, κολλητά διπλα στον Μαρμαρα. Τσέκαρε τα.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Στην Τορωνη,ενα μικρο οικισμο που όμως εχει πολυ κοσμο,η αλλιως μπροστά η πολυ κοντά στην παράλια του Νεου Μαρμαρα εχει δωματια καθώς επισης παράλια Παραδεισος, κολλητά διπλα στον Μαρμαρα. Τσέκαρε τα.
Απο την άλλη πλευρά, βουρβουρου, όρμος Παναγία ή Τρανή αμμούδα θα το συνιστούσατε; Σαρτή και Συκιά ειναι πιο απομονωμένα; Ευχαριστώ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Απο την άλλη πλευρά, βουρβουρου, όρμος Παναγία ή Τρανή αμμούδα θα το συνιστούσατε; Σαρτή και Συκιά ειναι πιο απομονωμένα; Ευχαριστώ...
Η Τρανή Αμμούδα έχει εξαιρετική παραλία μπροστά σε όλο το μήκος του οικισμού, έχει όμως ελάχιστα μέρη για φαγητό οπότε χρειάζεται συνήθως αυτοκίνητο. Ο Όρμος Παναγιάς είναι στα πέντε λεπτά, έχει πολλά μέρη για φαγητό, δεν έχει όμως παραλία για κολύμπι. Η Βουρβουρού από την άλλη είναι κανονικό χωριό με πολλές επιλογές, έχει μία πολύ καλή αλλά μικρή παραλία και συνήθως πρέπει να δώσεις μάχη με τον κόσμο για να φτάσεις με το αυτοκίνητο, να παρκάρεις και να βρεις χώρο να καθίσεις.
Για μένα, με μικρό παιδί πάτε είτε Τορώνη είτε Τρανή Αμμούδα.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Η Τρανή Αμμούδα έχει εξαιρετική παραλία μπροστά σε όλο το μήκος του οικισμού, έχει όμως ελάχιστα μέρη για φαγητό οπότε χρειάζεται συνήθως αυτοκίνητο. Ο Όρμος Παναγιάς είναι στα πέντε λεπτά, έχει πολλά μέρη για φαγητό, δεν έχει όμως παραλία για κολύμπι. Η Βουρβουρού από την άλλη είναι κανονικό χωριό με πολλές επιλογές, έχει μία πολύ καλή αλλά μικρή παραλία και συνήθως πρέπει να δώσεις μάχη με τον κόσμο για να φτάσεις με το αυτοκίνητο, να παρκάρεις και να βρεις χώρο να καθίσεις.
Για μένα, με μικρό παιδί πάτε είτε Τορώνη είτε Τρανή Αμμούδα.
Σας υπερευχαριστώ!! Σας εχω τρελάνει στις ερωτήσεις.... Εχω βρει ενα κατάλυμα στη λαγόμανδρα μεταξυ Νικήτη και Ν.Μαρμαρά... Σαν σημείο εκκίνησης εκδρομών ενδείκνυται φαντάζομαι έτσι; Το προτιμάμε από Σάρτη ή Καλαμίτσι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σας υπερευχαριστώ!! Σας εχω τρελάνει στις ερωτήσεις.... Εχω βρει ενα κατάλυμα στη λαγόμανδρα μεταξυ Νικήτη και Ν.Μαρμαρά... Σαν σημείο εκκίνησης εκδρομών ενδείκνυται φαντάζομαι έτσι; Το προτιμάμε από Σάρτη ή Καλαμίτσι;
Η Λαγόμανδρα είναι πολύ όμορφη παραλία αλλά δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο. Για να κάνετε το οτιδήποτε θα πρέπει να παίρνετε το αμάξι και να κάνετε κάποια έως πολλά χιλιόμετρα σε ένα κακό οδικό δίκτυο.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Η Λαγόμανδρα είναι πολύ όμορφη παραλία αλλά δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο. Για να κάνετε το οτιδήποτε θα πρέπει να παίρνετε το αμάξι και να κάνετε κάποια έως πολλά χιλιόμετρα σε ένα κακό οδικό δίκτυο.
Σκεφτηκα πως θα διαμένουμε σε μια ωραία παραλία και βραδάκι Νικήτη ή Ν. Μαρμαρά. Ούτως ή άλλως Τορώνη αν μείνουμε πάλι δε θα θέλουμε χιλιόμετρα? Εχει εκεί κάτι για βραδινή βολτίτσα?
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σκεφτηκα πως θα διαμένουμε σε μια ωραία παραλία και βραδάκι Νικήτη ή Ν. Μαρμαρά. Ούτως ή άλλως Τορώνη αν μείνουμε πάλι δε θα θέλουμε χιλιόμετρα? Εχει εκεί κάτι για βραδινή βολτίτσα?
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθώς Τορώνη δεν έχω πάει ποτέ βράδυ. Έχει κάτι ταβέρνες αλλά δεν ξέρω αν έχουν κόσμο βράδυ. Σάρτη ή Ν. Μαρμαράς μου φαίνονται καλύτερες επιλογές αν και δεν μ' αρέσει ιδιαίτερα κανένα από τα δύο. Αλλά δεν ξέρω και πολλά για το δεύτερο πόδι. Αν θες πληροφορίες για το πρώτο σου λέω ό,τι θες.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθώς Τορώνη δεν έχω πάει ποτέ βράδυ. Έχει κάτι ταβέρνες αλλά δεν ξέρω αν έχουν κόσμο βράδυ. Σάρτη ή Ν. Μαρμαράς μου φαίνονται καλύτερες επιλογές αν και δεν μ' αρέσει ιδιαίτερα κανένα από τα δύο. Αλλά δεν ξέρω και πολλά για το δεύτερο πόδι. Αν θες πληροφορίες για το πρώτο σου λέω ό,τι θες.
Ευχαριστώ πολύ! Έχουμε πάει πρώτο πόδι πριν χρόνια....😉
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom