Ιταλία Χαμένος στο Βergamo και στη λίμνη του Como...

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Αγαπητέ traveller έξοχη περιγραφή και σ' ευχαριστούμε.
Μήπως μπορείς να μου πεις συγκεντρωτικά πόσο σου στοίχισε όλο το τριήμερο?
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Άλλη μια υπέροχη ταξιδιωτική ιστορία του Traveller μεταφέρθηκε στο "Ταξιδιωτικές Ιστορίες/Ευρώπη".
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γύρισα προχθές από ταξίδι πέντε ημερών στην περιοχή..
Μείναμε 3 μέρες Κόμο και 2 Μπέργκαμο, με βόλτες σε Μιλάνο, Λουγκάνο, Βερόνα και ένα πέρασμα από Bellagio, Varenna. Ο καιρός σε Κόμο-Λουγκάνο ηλιόλουστος με κρύο, φεύγοντας από το Κόμο άρχισε να χιονίζει και ταλαιπωρηθήκαμε να φτάσουμε στο Μπέργκαμο.
Στο Μπέργκαμο είχε κρύο και έβρεχε, στη Βερόνα ήλιο.
Traveller μείναμε στο Settecento hotel κι εμείς, πολύ καλό ξενοδοχείο (σε χαμηλη τιμή λόγω ΣΚ, 78 ευρώ για superior double room).
Όλη η περιοχή άρεσε σε όλους μας παρά το κρύο (με τη Βερόνα είχα ενθουσιαστεί στο παρελθόν, οπότε τώρα έπαθα πλάκα με το Μπέργκαμο!). Η citta alta τέλεια! Το Μπελάτζιο επίσης.Το μόνο που με στεναχώρησε είναι ότι δεν καταφέραμε να ανέβουμε στο Brunate, διότι το είχαμε προγραμματίσει για την μέρα που μας έπιασε η χιονόπτωση και φύγαμε άρον άρον από την πόλη.
Το φαγητό παντού πολύ καλό.
Να προσθέσω σε αυτά που έγραψε ο Traveller ότι είναι must να κάτσει κανείς να πιεί ένα ποτήρι κρασί ή καφέ στο Cafe del Tasso, στη Piazza Vecchia της Citta Alta
Caffe' del tasso
και ότι το hotel Borgovico που μείναμε στο Κόμο ήταν πάρα πολύ συμπαθητικό Hotel Borgovico, Lago di Como - Como - Italia

Αυτά!
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Οι τρεις μέρες που πέρασα στο Bergamo και στη λίμνη του Como είναι ελάχιστες για να εμπαιδώσει κάποιος την ομορφιά του τοπίου αλλά υπεραρκετές για να ξεφύγεις από την μιζέρια της καθημερινότητας. Το κόστος πιστέψτε με δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, τολμήστε το…
Dear Traveller,
διαβάζοντας τις προσωπικές σου εμπειρίες από το ταξίδι σου στο Bergamo και στο Como συνειδητοποιώ πως δεν είναι μόνο η παρέα μου κι εγώ που είχαμε εντυπωσιαστεί από την εκδρομή μας εκεί. Και θέλουμε βέβαια να ξαναπάμε.....:D
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Traveller.....μπράβο...από τους πιο ωραιους προορισμούς η Ιταλία..τουλάχιστον μία φορα το χρόνο την επισκέπτομαι...Επίσης πολύ όμορφη είναι και Η Σικελία...Magnia Grecia...ειδικά η Ταορμίνα...και το Παλέρμο....
Ολόκληρη Ιταλία είναι υπέροχη δεν μπορώ να σκεφτώ μία πόλη της που να μην μου άρεσε...μυρίζει πολιτισμό...με σικάτες νότες...παλιάς εποχής...
Γι αυτό και τα Χριστούγεννα θα με βρουν στη Ρώμη.....αλλά θα επισκεφτώ και καμία πόλη της Τοσκάνης...χωρίς πρόγραμμα όποια μας αρέσει εκείνη τη στιγμή
Εξαιρετική ιστορία.....και πάλι μπράβο
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ρε συ τράβελερ, μας μάγεψες. διαβάζαμε παρέα το κείμενο σου και ονειρευόμασταν τα μέρη σαν να τα βλέπαμε μπροστά μας. να είσαι καλά, το ευχαριστηθήκαμε !
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επική περιγραφή απο τον μετρ του είδους.
Με καθήλωσε, όπως άλλωστε ΟΛΕΣ οι ιστορίες σου.
Δηλώνω εθισμένος και παράλληλα εντυπωσιασμένος απο την εξαιρετική γραφή που μεταφέρει τον αναγνώστη με εξαιρετικά ρεαλιστικό τρόπο στα μέρη που περιγράφεις.
 

dimpanayio

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία,γη του Πυρός,Αν
Παρ' όλο που ξέρω ότι ο traveller δε θα συμφωνήσει μαζί μου, λόγω της πτήσης που διαλεξα και την οποία την έχει απορρίψει σε άλλο μίτο πριν από λίγο καιρό που το συζητούσαμε, σκέφτομαι σοβαρά το δρομολόγιο Volos-Bergamo me Ryanair για μία εβδομάδα-10 μέρες και περιοδεία σε Μπέργκαμο-Μιλάνο και λίμνες. Δε μου φαίνεται ασχημη ιδέα έτσι;;;;:D:D:D:D
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Συμφωνώ σε πολλά σημεία της περιγραφής...
Το Bergamo είναι μια πανέμορφη πόλη και Μaggiore - Como δυο πανέμορφες λίμνες...
Όσο για το Μιλάνο συμφωνώ με το σχόλιο του Traveller... αρέσει και σε μένα αυτή η υπέροχα άσχημη Ιταλική πόλη! :clap:
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μπέργκαμο

Παρ' όλο που ξέρω ότι ο traveller δε θα συμφωνήσει μαζί μου, λόγω της πτήσης που διαλεξα και την οποία την έχει απορρίψει σε άλλο μίτο πριν από λίγο καιρό που το συζητούσαμε, σκέφτομαι σοβαρά το δρομολόγιο Volos-Bergamo me Ryanair για μία εβδομάδα-10 μέρες και περιοδεία σε Μπέργκαμο-Μιλάνο και λίμνες. Δε μου φαίνεται ασχημη ιδέα έτσι;;;;:D:D:D:D
Τελικά, πέταξες από Βόλο για Μπέργκαμο; Πές μας πως ήταν.
Το έχω κάνει και εγώ το καλοκαίρι αλλά η πτήση σταμάτησε για Δεκέμβριο-Ιανουάριο. Θα ξαναρχίσει πάλι από Μάρτιο νομίζω. Το Μπέργκαμο φοβερό, με την παλιά του πόλη και το τελεφερίκ! Από Μπέργκαμο έχω πετάξει και σε άλλα αεροδρόμια, το έχω παρακάνει βέβαια!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ιστορία αυτή που αποτέλεσε έμπνευση και βοήθεια για την μονοήμερη εξόρμησή μου στο Κόμο από Μιλάνο! Όταν την πρωτοδιάβασα πριν περίπου ένα χρόνο δεν φανταζόμουν ότι λίγους μήνες μετά θα βρισκόμουν κι εγώ στα πανέμορφα αυτά μέρη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom