Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν μου λετε και τι περιεργα εθιμα εχετε εκει, στους γαμους, εκτος απο τις περιβοητες μπαλοθιές?
Να σε ενημερωσω οτι οι μπαλοθιες εχουν αρχισει και εξαφανιζονται απο τους γαμους....σε οσους γαμους φιλων εχω παει δεν εχει πεσει ουτε μια και χαιρομαι καθως μπορει να ειναι εθιμο ας πουμε αλλα δεν ειναι καθολου ευχαριστω οταν υπαρχουν τραυματιες και θυματα....βεβαια παιζουν και τα ασφαιρα...;)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
varsa για να κλεισω το θεμα να σου στειλω και μια μαντιναδα ??? πως θα κατεβεις εδω χωρις μια υποψια, μια κεντρικη ιδεα....ενα προβληματισμο...για το τι θα ακουσεις??????

Φεγγαρι τα λουλουδια σου
που εχεις στο κηπο κοψε
να της τα πας στην αγκαλια
οπου και αν ειναι αποψε

μη την δωσεις στο Σαββα....του εχω στειλει απειρες:clap::clap::clap:

και επειδη αυριο :airplane: εχω ταξιδι αν δεν προλαβω να μπω στο forum θελω να σας ευχαριστησω απο καρδιας για τις ευχες σας και τα pm που μου στειλατε......
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου


Απο εδω σε εχω....απο εκει σε εχω.....ακου και ενα τραγουδι που σιγουρα θα το χορεψεις στο γαμο........εθνικος υμνος ειχε γινει καποτε.....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
rethimno είσαι απίθανη.
varsa τα παιδιά, σου τα είπαν όλα. το μόνο να προσθέσω μη τρομάζεις που θα έχεις το παιδί γιατι οι ευρωπαίοι έρχονται με 3-4 παιδιά ο καθένας τους, πολλοί και τα σκυλιά τους.
και βέβαια θα μετακινηθείς απο το Ελληνίς απο τη καρδιά της πόλης, και δεν θυμάμαι αν έβαλε δικό του parking τώρα που έχει ανακαινιστεί, διαφορετικά θα έχετε πρόβλημα.
αν θέλετε να μείνετε εκτός πόλης και ερημικά, προτείνω κι΄εγώ Φαλάσαρνα στην περιοχή Αγ. Παρασκευής, όπου υπάρχει και μέρος καταληλο να κάνουν μπάνιο τα παιδιά, χωρίς κύμα, κλείνεται από βράχια. Ξενοδοχείο "Φαλάσαρνα" 40-45 ευρώ, έχει σκιά απο μεγάλα αλμυρίκια στη παραλία, οικογενειακή ταβέρνα με μεγάλες και φτηνές μερίδες, και εκτός των άλλων έχει και πηγή με τρεχούμενο νερό.
Να μου πεις την ημέρα άφιξης να κατέβω στο λιμάνι της Σούδας για την υποδοχή!!!
Σε σένα που είσαι στην ομάδα μας, δεν θα κόψω εισιτήριο εισόδου στη Κρήτη. Καλή άφιξη.
Σουδιανός:clap::clap::clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μπραβο ρεθυμνο, για την αλλαγη! οχι δεν εχω κανενα παραπονο παιδια απο ολους σας. αλλα μιας και πιάσαμε την μουσικη, δεν μου λετε και τι περιεργα εθιμα εχετε εκει, στους γαμους, εκτος απο τις περιβοητες μπαλοθιές?
εξαρτάται από το που θα γίνει ο γάμος. σε χωριό ή στα Χανιά; το γλέντι σε κέντρο στα Χανιά ή στη πλατεία του χωριού, ή σε καμιά χωράφα εξοχικά κάτα απ τόν ουρανό;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
varsa ολα θα πάνε καλά,ελα και θα δείς ...έχεις αρκετές πληροφορίες και όχι μόνο αλλα ακόμα και το rethmno που ειναι απο το ρέθυμνο συνέβαλε πολύ εγκάρδια και μάθαμε και μείς ακόμα πράγματα.θα χαρώ πολύ να σε δώ.
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
πραγματικά είστε θησαυρός. σκεφτομαστε και εμεις (με τον άνδρα μου και την 14χρονη κόρη μου) για διακοπές στα χανια (μάλλον τελευταία εβδομαδα του Ιουλιου).
Ελπιζω να μη σε πειράζει Varsa να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις...πραγματικά εσείς οι κρητικοί είστε φοβεροι ευχαριστώ
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πραγματικά είστε θησαυρός. σκεφτομαστε και εμεις (με τον άνδρα μου και την 14χρονη κόρη μου) για διακοπές στα χανια (μάλλον τελευταία εβδομαδα του Ιουλιου).
Ελπιζω να μη σε πειράζει Varsa να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις...πραγματικά εσείς οι κρητικοί είστε φοβεροι ευχαριστώ
οχι βεβαια! γιατι ? γραφει πουθενα αποκλειστικότητα εδω???:D τωρα που εμαθα κι εγω πολλα πραγματα θα σε βοηθησω ...σαν κρητικια...:haha:


soudiane, θα κραταω και σημαια της Ρούμελης με τον οβελια, για να με γνωρισετε:haha::haha: παντως πραγματικα, αν κανονισετε συναντηση εσεις οι κρητικοι εκεινες τις ημέρες, θα χαρω να παρεβρεθω!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
απο καραβια δεν εχεις επιλογη ενα ειναι καθε μερα και ειναι βραδυνο.το πασχα νομιζω ειχε και πρωινο αλλα οχι πια.αν ερθεις ομως καλοκαιρι ισως εχει παλι.για διαμονη συμφωνω με τη ρενατα για αγιους αποστολους.εισαι αναμεσα σε χανια και πλατανια διπλα στην εθνικη,εισαι ενα βημα απο τη θαλασσα δεν γινετε ο χαμος του πλατανια και της αγιας μαρινας.
θα ειναι ωραιο να χαθεις μες τα σοκακια της παλαιας πολης εκει εχει και αρκετα κουτουκακια πολυ στυλατα και με καλο φαι και μουσικη.
αντι να τρεχεις σε κουκουβαγια κτλ.ελα στο σπιτι μου(διλπα) για καφε.εχει καλυτερη θεα!!!!!!!!

για μπανιο στο λουτρακι διπλα στο μαραθι,στο ακρωτηρι ειναι λιγο μακρια αλλα εχει φοβερη ατμοσφαιρα.beach bar ειναι αλλα οχι σαν τ αλλα μπορεις να ρθεις με το μωρακι σου.γρασιδι chill out μουσικη κι ενας μικρος κολπος μεσα σε βουνα.καταπληκτικο
μη χασεις για κανεναλογο την παλαιοχωρα ειναι απο μονη της προορισμος(ενοω οχι μονο σαν ημερησια εκδρομη)με της αμετρητες παραλιες για ολα τα γουστα(μην μολλησεις στην παχια αμμο ειναι η πιο τουριστικη)και διπλα το χωριο ανυδροι με μια πολυ καλη ταβερνα με το απολυτο παραδοσιακο φαγητο, γραμμενο το μενου πανω σε σχολικο πινακα και το ονομα αυτης ''σχολιο'.'στο δρομο για ανυδρους και η αγαπημενη μου παραλια ''γιαλυσκαρι''.επισεις ωραιες παραλιες γραμμενος,κριος.
για πληρη χαλαρωση και ηρεμια στη σουγια αλλα οχι σκ ειναι ολα τα χανια εκει.
πριν το ελαφονησι ειναι το χωριο χρυσοσκαλιτισσα με το ομονυμο πανεμορφο μοναστηρι(must)((και το χωριο μου διπλα))
ας εχετε μια ομπρελα μαζι σας παντα στις εκδρομες γιατι σουγια δεν υπαρχουν.στο ελαφονησι μια χρονια εχει μια δεν εχει.και εκει δεν εχει τιποτα να κρυφτεις απο τον ηλιο.
φαλασαρνα:κοντα στα χανια εχει ψηφιστει ως η καλυτερη παραλια,ειναι τεραστια αλλα εχει συχνα κυμα.ωραια ταβερνακια με φρεσκο ψαρι.πχ καπεταν βασιλης(οχι στην παραλια,αλλα στην αριστερη πλευρα οπως κατεβαινεις στο λιμανακι)η θεα απο ψηλα σου κοβει την ανασα.
ραβδουχα:απομονωμενη παραλια κοντα στα χανια ευκολα προσβασιμη με ταβερνακι φοβερο,καθολου τουριστικο πολυ καλο φαι.ωραιο ηλιοβασιλεμα!!!
για κατι διαφορετικο ''ψυχρο πηγαδι''αν καποια μερα δεν ειναι για θαλασσα προτημιστε να παρετε τα βουνα.δυσκολος δρομος αλλα αξιζει η διαδρομη η θεα και τι αλλο...το φοβερο ομονυμο τεβερνακι
γενικα οι δρομοι ειναι λιγο ταλαιπωρια για να κατεβεις νοτια με πολλες στροφες και γκρεμους διλπα στο δρομο για μας δεν ειναι τιποτα ειμαστε συνηθισμενοι για σας ομως θελει προσοχη ειδικα ιουλιο που εχει κινηση.ειναι ομως απολαυση η θεα.
ετσι οπως τα λες θα γραψει το μικρο και στον ορειβατικο !!!!!!!!!!!!!:haha::haha::haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...ας ειναι καλα ο "μαρσιπος" Lullu. Δεν φοβομαστε να την παμε στα δυσκολα, γιατι ειναι πολυ ευκολο μωρο, και ακομα και τωρα που ειναι 3μηνων το καλυτερο της ειναι το να ταξιδευει και να κανει βολτες! Βεβαια δεν θα την παω στο φαραγγι της Σαμαριας αλλα τα μετριας δυσκολιας θα τα καταφερερουμε.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
...ας ειναι καλα ο "μαρσιπος" Lullu. Δεν φοβομαστε να την παμε στα δυσκολα, γιατι ειναι πολυ ευκολο μωρο, και ακομα και τωρα που ειναι 3μηνων το καλυτερο της ειναι το να ταξιδευει και να κανει βολτες! Βεβαια δεν θα την παω στο φαραγγι της Σαμαριας αλλα τα μετριας δυσκολιας θα τα καταφερερουμε.
και γιατί να μην πάτε στη Σαμαριά; θα στο κρατήσουμε εμείς το μωρό εκείνη τη μέρα. Θα του κάνουμε :bleh::bleh::bleh::clap::clap::clap: και δεν θα κλάψει ποτέ.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
και γιατί να μην πάτε στη Σαμαριά; θα στο κρατήσουμε εμείς το μωρό εκείνη τη μέρα. Θα του κάνουμε :bleh::bleh::bleh::clap::clap::clap: και δεν θα κλάψει ποτέ.
....φοβαμαι μην γυρισω απο το φαραγγι κι αντι για γαλα, ζηταει ρακι:haha::haha::haha::haha::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom