Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
chrikky, δικλινη ψαχνω, μιας και ειμαστε πια οικογενεια... Το ελαφονήσι, θα το επισκεφτω σιγουρα γιατι το λατρευω απο τις φωτο που εχω δει και οτι εχω ακουσει, ειτε ειναι ευκολο στην προσβαση ειτε δυσκολο. σας ευχαριστω ολους...και συνεχιζω την οργάνωση...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
απο καραβια δεν εχεις επιλογη ενα ειναι καθε μερα και ειναι βραδυνο.το πασχα νομιζω ειχε και πρωινο αλλα οχι πια.αν ερθεις ομως καλοκαιρι ισως εχει παλι.για διαμονη συμφωνω με τη ρενατα για αγιους αποστολους.εισαι αναμεσα σε χανια και πλατανια διπλα στην εθνικη,εισαι ενα βημα απο τη θαλασσα δεν γινετε ο χαμος του πλατανια και της αγιας μαρινας.
θα ειναι ωραιο να χαθεις μες τα σοκακια της παλαιας πολης εκει εχει και αρκετα κουτουκακια πολυ στυλατα και με καλο φαι και μουσικη.
αντι να τρεχεις σε κουκουβαγια κτλ.ελα στο σπιτι μου(διλπα) για καφε.εχει καλυτερη θεα!!!!!!!!

για μπανιο στο λουτρακι διπλα στο μαραθι,στο ακρωτηρι ειναι λιγο μακρια αλλα εχει φοβερη ατμοσφαιρα.beach bar ειναι αλλα οχι σαν τ αλλα μπορεις να ρθεις με το μωρακι σου.γρασιδι chill out μουσικη κι ενας μικρος κολπος μεσα σε βουνα.καταπληκτικο
μη χασεις για κανεναλογο την παλαιοχωρα ειναι απο μονη της προορισμος(ενοω οχι μονο σαν ημερησια εκδρομη)με της αμετρητες παραλιες για ολα τα γουστα(μην μολλησεις στην παχια αμμο ειναι η πιο τουριστικη)και διπλα το χωριο ανυδροι με μια πολυ καλη ταβερνα με το απολυτο παραδοσιακο φαγητο, γραμμενο το μενου πανω σε σχολικο πινακα και το ονομα αυτης ''σχολιο'.'στο δρομο για ανυδρους και η αγαπημενη μου παραλια ''γιαλυσκαρι''.επισεις ωραιες παραλιες γραμμενος,κριος.
για πληρη χαλαρωση και ηρεμια στη σουγια αλλα οχι σκ ειναι ολα τα χανια εκει.
πριν το ελαφονησι ειναι το χωριο χρυσοσκαλιτισσα με το ομονυμο πανεμορφο μοναστηρι(must)((και το χωριο μου διπλα))
ας εχετε μια ομπρελα μαζι σας παντα στις εκδρομες γιατι σουγια δεν υπαρχουν.στο ελαφονησι μια χρονια εχει μια δεν εχει.και εκει δεν εχει τιποτα να κρυφτεις απο τον ηλιο.
φαλασαρνα:κοντα στα χανια εχει ψηφιστει ως η καλυτερη παραλια,ειναι τεραστια αλλα εχει συχνα κυμα.ωραια ταβερνακια με φρεσκο ψαρι.πχ καπεταν βασιλης(οχι στην παραλια,αλλα στην αριστερη πλευρα οπως κατεβαινεις στο λιμανακι)η θεα απο ψηλα σου κοβει την ανασα.
ραβδουχα:απομονωμενη παραλια κοντα στα χανια ευκολα προσβασιμη με ταβερνακι φοβερο,καθολου τουριστικο πολυ καλο φαι.ωραιο ηλιοβασιλεμα!!!
για κατι διαφορετικο ''ψυχρο πηγαδι''αν καποια μερα δεν ειναι για θαλασσα προτημιστε να παρετε τα βουνα.δυσκολος δρομος αλλα αξιζει η διαδρομη η θεα και τι αλλο...το φοβερο ομονυμο τεβερνακι
γενικα οι δρομοι ειναι λιγο ταλαιπωρια για να κατεβεις νοτια με πολλες στροφες και γκρεμους διλπα στο δρομο για μας δεν ειναι τιποτα ειμαστε συνηθισμενοι για σας ομως θελει προσοχη ειδικα ιουλιο που εχει κινηση.ειναι ομως απολαυση η θεα.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
:kiss:παιδιά ειστε θυσαυρος!!!! γι'αυτο σας εμπιστευομαι!!! θα σας φερω και κουραμπιεδάκια μιας και θα ερθω για καφε, να δοκιμασετε και τα δικα μας καλουδια. Διαβάζω, τυπώνω και ψαχνω... να στε καλα, μου κανετε την ζωη πιο ευκολη:clap::clap:
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Φαλάσαρνα και Ελαφόνησσος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕΕΕΕ!!!!!!!

Είναι και οι 2 στο top 20 καλύτερων παραλιών στην Ευρώπη....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Φαλάσαρνα και Ελαφόνησσος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕΕΕΕ!!!!!!!

Είναι και οι 2 στο top 20 καλύτερων παραλιών στην Ευρώπη....
ναι..ναι και γυρνώντας απο φαλασαρνα,σταματα στον πλάτανο στον τσατσαρωνακη για παξιμαδια..αλλιως μεσα στην πόλη στην ελ. βενιζελου μετα απο το γηπεδο και τα σχολεια..στον ξυλοφουρνο του δανδράκη..το καλυτερο ψωμι και παξιμάδι..για μένα!!
μπουγάτσα στον ιορδάνη..αν και την χαλασε λίγο τελευταία..και σουβλάκι στην όαση στην τζανακάκη απεναντι απο τον οτε ..και στον αθητάκη για γραβιέρες,μυζήθρες,συγκλινα απο σφακιά και όλα τα καλουδια...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...με βλεπω να γυριζω αφρατούλα απο την Κρητη:haha: ευτυχως δεν θα πληρωσω υπέρβαρο στο καραβι:bleh:... δωστε πράγμα!!!!:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
σ
το ρεθυμνο εφαγα την μια μερα στο λιμανι σε ενα μεζεδοπωλειο που δεν μου αρεσε καθολου και την επομενη στον δρομο με τα τσιπουραδικα σε ενα ανατολιτικου στυλ(η ρεθυμνο θα καταλαβε λογικα ποιο λεω)
Δεν ήξερες....δεν ρωταγες ?? οτι αφορα το βενετσιανικο λιμανι ειναι ολα τουριστικα, το ανατολιτικο που σου αρεσε ήταν το ΑΣΙΚΙΚΟ στη παλια πολη διπλα στο μιναρε, με λιβανεζικη κουζινα

varsa για πλοιο θα κοιταξεις στο Aneklines.gr - Informationen zum Thema Greek ferries. εχει προσφορες το καλοκαιρι ρωτησε για αυτες αν το εισητηρειο ειναι με επιστροφη
Το elyros ειναι ωραιο καραβι και o BENIZELOS επισης εχει 12 καταστρωματα, αποφυγε το ΚΡΗΤΗ1 και ΚΡΗΤΗ2 γιατι ειναι παλια επισης το ΑΡΙΑΔΝΗ εναι καλο , θα παρεις δικλινη καμπινα για να εισαι ανετη και με το μωρακι σου.....

Απο συνορα Ρεθυμνου- χανιων σου προτεινω τη λιμνη Κουρνά,ειναι τεχνιτη μπορεις να κανεις το γυρω της λιμνης με θαλασσιο ποδηλατο και να δοκιμασεις κρητικη κουζινα σε πολυ καλες τιμες.
Πολυ κοντα ειναι η Αργυρουπολη θα δεις την αρχαια Λαππα και μετα θα πας στις πηγες Αργυρουπολης για φαγητο και βολτα
Μολις μπεις αριστερα θα δεις κατι σκαλακια που θα σε βγαλουν στην Αγια Δυναμη μια μικρη εκκλησια μεσα σε βραχο που περναει ποταμι απο μεσα, αν συνεχισεις τα σκαλακια εχει εστιατορια,με θεα, γενικα ειναι ωραιο μερος
Εκει κοντα ειναι και η Επισκοπη εκει θα βρεις μια ταβερνα που λεγεται Ο κηπος της Αρκουδενας,καταπλικτικη κρητικη κουζινα με ψαγμενες γευσεις,σε πιο γκουρμε εκδοση απο οτι τα συνηθησμενα
Στα χανια μια βολτα στη περιοχη του Αποκορωνα , και μια σταση στις Βρυσες για το σπεσιαλ γιαουρτι με μελι, διπλα στο ποταμι, και για τελειο φαγητο στο χωριο Τζιτζιφέ ταβερνα Ριζιτικο οτι πιο γευστικο μπορει να δωσει η κρητικη κουζινα....
Γνωμη μου το σ/κ να περπατησεις τη πολη των Χανιων και τις καθημερινες να κανεις τις εξορμησεις σου για να εχει λιγοτερη φασαρια και κινηση

Καλού -κακού κρατα και μια ζυγαρια μαζι σου, για να ζυγιστεις πριν και μετα το ταξιδι :clap::clap::clap:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αχ ναι, θαλάσσιο ποδήλατο στη λίμνη κουρνά ήθελα να σου προτείνω και εγώ, αλλά δεν ξέρω πώς θα τα βολέψετε με το πιτσιρίκι! πάντως έξω είναι σούπερ και έχει και πάπιες (θα χαζεύει το μωρό! χιχι!) ...είχα βάλει και μια σχετική φωτό στο πού είναι στον κόσμο παλαιότερα... !:rolleyes:

επίσης, πανέμορφα είναι και στην πρέβελη (θαλάσσιο ποδήλατο στο ποτάμι με τους φοίνικες και μετά βουτιές ανάμεσα στους βράχους και τους καταρράκτες ή βόλτες σε μαγευτικό τοπίο από πίσω -διαφορετικά μόνο κολυμπώντας έχεις πρόσβαση σε μερικά σημεία- αλλά, δυστυχώς, δύσκολο έως απίθανο θα τα βολέψετε με το παιδί... :roll: νομίζω μόνο αν το αφήσετε για λίγο θα μπορέσετε να πάτε εκεί...

ρεθυμνο, όντως κι εγώ έφαγα σε κάποια μαγαζιά, όχι πολύ καλά στο ρέθυμνο.. θυμάμαι ένα μισό ιταλικό μισό μεξικάνικο.. :rolleyes: που έκανε και τις 2 κουζίνες μέτριες... επίσης, μια ταβέρνα εντελώς τουριστική άστα να πάνε!!!

αλλά με αποζημίωσε η θαλασσογραφία, πολύ ωραίο εστιατόριο για εκλεπτυσμένα γούστα! :p

 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ααα..και για ξενοδοχειο..ριξε μια ματια στο Iolida beach..στην αγία μαρινα...καινουργιο ξενοδοχειο..η στο Iolida village...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ρεθυμνο, όντως κι εγώ έφαγα σε κάποια μαγαζιά, όχι πολύ καλά στο ρέθυμνο.. θυμάμαι ένα μισό ιταλικό μισό μεξικάνικο.. :rolleyes: που έκανε και τις 2 κουζίνες μέτριες... επίσης, μια ταβέρνα εντελώς τουριστική άστα να πάνε!!!

αλλά με αποζημίωσε η θαλασσογραφία, πολύ ωραίο εστιατόριο για εκλεπτυσμένα γούστα! :p
Κρικι παιδι μου που ηταν τοτε το τravel stories να σε φωτισει ??? εγω παντως δεν ειχα γραφτει τοτε το αγνοουσα τελειως
H ΘΑΛΑΣΣΟΓΡΑΦΙΑ για μενα εχει το καλλιτερο φαγητο μεσα στη πολη, για τη θεα της και το σερβις , το μισο ιταλικο και μεξικανικο ειναι η ΤOSCANA στη παραλιακη, προσωπικα μου αρεσει πολυ και ο ΓΕΥΣΙΠΛΟΥΣ γευσεις γκουρμε και ψαγμενες με θεα θαλασσα και ολο το ρεθυμνο και το ΠΡΙΜΑ- ΠΛΩΡΑ που ειναι διπλα

VARSA μη ξεχασεις να δοκιμασεις τη Ρεθυμνιακη μπυρα σε συλλεκτικα μπουκαλια που παραγεται στη πολη, σε ξανθια και μαυρη εκδοση......
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Γεια σου Varsa!!! Μένω Κρήτη τα τελευταία χρόνια...στο Ηράκλειο...αλλά πιστεύω ότι τα Χανιά είναι ιδανικό μέρος για διακοπές!!! Δεν πρόλαβα να δω όλα όσα σου έγραψαν τα παιδιά…θα σου τονίσω «Κουκουβάγια» για γλυκό, «Ταμάμ» για φαγητό, οπωσδήποτε βόλτα και φαγητό στο χωριό «Θέρισο»…η διαδρομή είναι ονειρική (ελπίζω το μικρό σας να μην έχει πρόβλημα), Ελαφόνησο και Μπάλο για μπάνιο(δε θυμάμαι όμως την χιλιομετρική απόσταση), φαγητό στην Αργυρούπολη…δίπλα στους καταράκτες ..λίγο πριν να φτάσεις Ρέθυμνο!!!
Το βραδάκι θα δω όλες τις προτάσεις που σου έκαναν και θα συμπληρώσω…!!!!
ciaooo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom