Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
LULLU παραθέτω από το σαιτ που έβαλες.

  • 29 Αυγούστου, του Ιωάννου του Προδρόμου: Ροδωπού Γκιώνας, Δουλιανά, Στύλος ,Κουρνάς
Είναι κάποιο από αυτά στο Φουρνάδο Γραμβούσας;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
LULLU παραθέτω από το σαιτ που έβαλες.

  • 29 Αυγούστου, του Ιωάννου του Προδρόμου: Ροδωπού Γκιώνας, Δουλιανά, Στύλος ,Κουρνάς
Είναι κάποιο από αυτά στο Φουρνάδο Γραμβούσας;
Να απαντήσω να φανώ έξυπνος (ή κορόιδο :icon_redface: ). Νομίζω ότι το πρώτο είναι στο Κολυμπάρι, το δεύτερο στο Βάμο, το τρίτο στον Αποκόρωνα, το τέταρτο κοντά στη Γεωργιούπολη πηγαίνοντας για Ρέθυμνο..Τα θυμάμαι σωστά, βρε φίλοι Κρητικοί;;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αν θάχει στο Στύλο ή στον Κουρνά Αγ. Ιωάννη Πρόδρομο, να πας εκεί. μόνο ρώτα αν θα κάνουν και γλέντι. επίσης τα γιορταστικά πανηγύρια/γλέντια γίνονται από την παραμονή της εορτής. Στύλος/Κουρνάς είναι Αποκόρωνας, η πιο πράσινη περιοχή της Κρήτης
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
οχι
LULLU παραθέτω από το σαιτ που έβαλες.

  • 29 Αυγούστου, του Ιωάννου του Προδρόμου: Ροδωπού Γκιώνας, Δουλιανά, Στύλος ,Κουρνάς
Είναι κάποιο από αυτά στο Φουρνάδο Γραμβούσας;
ο Γκιωνας ειναι αλλου.. γαι δες εδω οδηγιες για το πως πας και που βρισκεται
Προσκύνημα στο Γκιώνα - Μια παράδοση που κρατάει χρόνια Express.gr 25/08/11-11:32
Σημείο αναφοράς για όλη την Κρήτη αλλά και σημείο προσκυνήματος για χιλιάδες πιστούς γίνεται κάθε χρόνο στις 29 Αυγούστου, το μικρό εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Γκιώνας στην περιοχή Ροδωπού Κισάμου Χανίων.

Η περιοχή είναι στο Ακρωτήρι Σπάθας, (από το 1983 Ακρωτήρι Ειρήνης), και έχει συνδυαστεί με το ξακουστό πανηγύρι που γίνεται από την παραμονή της γιορτής. Είναι χαρακτηριστικό ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων επισκέπτονται το εκκλησάκι διανυκτερεύουν στους γύρω χώρους όπου έχουν "στηθεί" πάγκοι μικροπωλητών και υπαίθριες ψησταριές.

Από τα προχριστιανικά χρόνια, ο χώρος αυτός με το ναό της Αρτέμιδας υπήρξε σημαντικό θρησκευτικό κέντρο, ενώ αργότερα στα Βυζαντινά χρόνια έγινε ησυχαστήριο. Στο Ακρωτήρι προς τη δυτική πλευρά, υπάρχει το εκκλησάκι του Αγ. Ιωάννου Προδρόμου, που συγκεντρώνει χιλιάδες προσκυνητών κι είναι ένα από τα μεγαλύτερα προσκυνήματα της Κρήτης.

Παλαιότερα που δεν υπήρχε δρόμος πολλοί προσκυνητές έφθαναν στο σημείο με τα πόδια και με ζώα, ενώ ακόμα και σήμερα δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν την διαδρομή από το χωριό Ροδωπού μέχρι το εκκλησάκι με τα πόδια.

Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του προσκυνήματος αποτελούσε, τα παλαιότερα χρόνια, η βάφτιση πολλών παιδιών (80-100) που ήταν όλα ήταν τασιμάρικα (ταγμένα). Επειδή όμως το εκκλησάκι ήταν μικρό, η βάφτιση κάθε παιδιού χωριστά ήταν δύσκολη υπόθεση και γι' αυτό χτίστηκε έξω από τη νότια αυλή, σε πέτρινη εξέδρα, μαρμάρινο βαπτιστήριο. Εκεί βαφτίζονταν τα παιδιά ανά εξάδες ή δωδεκάδες με 6 ή 12 Ιερείς.

Στην ίδια εξέδρα τελείται η νυκτερινή λειτουργία, η οποία αρχίζει στις 2 μετά τα μεσάνυχτα και τελειώνει τα χαράματα της ημέρας, οπότε και αποχωρούν οι προσκυνητές.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Να απαντήσω να φανώ έξυπνος (ή κορόιδο :icon_redface: ). Νομίζω ότι το πρώτο είναι στο Κολυμπάρι, το δεύτερο στο Βάμο, το τρίτο στον Αποκόρωνα, το τέταρτο κοντά στη Γεωργιούπολη πηγαίνοντας για Ρέθυμνο..Τα θυμάμαι σωστά, βρε φίλοι Κρητικοί;;
Στα Ροδωπου κοντα ειναι ο Γκιωνας απο εκει περνας , τωρα παει και δρομος αλλα γινεται χαμος
Βαμος Στυλος Κουρνας ειναι απο την αλλη πλευρα ανατολικα που ολο και καποιο Γιαννη θα γιορταζουν και αυτοι..
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Στα Ροδωπου κοντα ειναι ο Γκιωνας απο εκει περνας , τωρα παει και δρομος αλλα γινεται χαμος
Βαμος Στυλος Κουρνας ειναι απο την αλλη πλευρα ανατολικα που ολο και καποιο Γιαννη θα γιορταζουν και αυτοι..
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.
Τελικά μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα λιγάκι με τις αρκετές επιλογές.
Ο Γκιώνας πάντως δείχνει αρκετά ενδιαφέρον.
Όταν θα φτάσω πάντως θα προσπαθήσω να μάθω κι από εκεί πληροφορίες για το που "αξίζει" πραγματικά να πάμε και σε σχέση πάντα με την απόσταση.
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Καλησπέρα και πάλι.
Με ενημέρωσαν ότι σήμερα σε μία εκπομπή αναφέρθηκαν δύο ταβέρνες στα Χανιά τις οποίες και δεν έχω δει καθόλου στο φόρουμ , ή μπορεί να αναφέρθηκαν αλλά να μου ξέφυγαν.

Είναι το εστιατόριο Αντιγόνη και το εστιατόριο Μαρμαριτσάκης, τα έχει δοκιμάσει κανείς;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα και πάλι.
Με ενημέρωσαν ότι σήμερα σε μία εκπομπή αναφέρθηκαν δύο ταβέρνες στα Χανιά τις οποίες και δεν έχω δει καθόλου στο φόρουμ , ή μπορεί να αναφέρθηκαν αλλά να μου ξέφυγαν.

Είναι το εστιατόριο Αντιγόνη και το εστιατόριο Μαρμαριτσάκης, τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Το Αντιγονη ειναι μια παλια ψαροταβερνα στο λιμανι διπλα στον ιΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ πολυ καλο και τσουκτερο επισης. Ο Μαρμαριτσακης ειναι ενα πατζατζιδικο μεσα στη αγορα για τους ξενυχτηδες ...
Αυτη τη στιγμη στα Χανια παιζει.. το αρισμαρι στο λιμανι κοντα στο ναυτικο μουσειο, το 64 μεζεδοσχολειο στη Χατζημιχαλη Νταγιαννη, Παλλας υπεροχη θεα και φαγητο, το Ταμαμ, κλασικη αξια για οσους αγαπουν τους μεζεδες, Ο Χρυσοστομος καταπληκτικο φαγητό στο λιμανι απεναντι απο τη Πυλη της Αμμου,
καλο ιταλικο σπαγγετι μεσα στη πολη στη Αρχοντακη το Ιtalian Jiob, και πολλα αλλα μαγαζια στα στενα της παλιας πολης. Επισης ανοιξε στο παλιο κινεζικο διπλα στο μουσειο στο λιμανι ενα νεο εστιατοριο καλος ο χωρος αλλα ακομη υστερει στο σερβις ..Για παγωτο απεναντι απο αυτο στο Delizia του Ματτεο ΑΠΑΙΧΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Μπαχαρ στο Σταυρο υπεροχος χωρος και φαγητο, τo bosaNova στο Γερανι για μπυρα και καλο φαγητό.
ΑΥΤΑ για την ωρα δεν θυμαμαι αλλο..
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Καλησπερα παιδια, να μαι κ γω, σας διαβαζω μερες, ακομα κι αν περασαν χρονια απο το πρωτο μυνημα της βαρσα, μοιαζει να γραφτηκαν ολα χθες, κ μεις οι καινουργιοι σας Χιιοευχαριστουμεεεε....:clap:
Ενδιαφερομαι Σεπτεμβρη να ερθω διακοπουλες με τον φρεσκο συζηγουλη μου...15-25/9.
Μου χει πεσει η μασελα με το ποσα χερετε για τον υπεροχο τοπο που ζειτε..Μπραβο κ παλι μπραβο.
Φτιαχνω με βαση ολων οσων διαβασα ενα προγραματακι το οποιο θα κοινοποιησω συντομα για συμβουλες ...Προς το παρον ομως, για Γαυδο εχω ενα / δυο ερωτηματα.. ειδα πως βαλανε ΚΤΕΛ απο Χανια/Σφακια/Γαυδο.. χερετε εαν λειτουργει καλα? (ισως το χει χρονια,εγω τωρα το ειδα, μενω εχωτερικο...)
Ζοριζουν τα μελτεμια 18/20 Σεπτεμβρη εκει κατω? Ρισκαρω να χασω την πτηση επιστροφης στις 25/9???ευχαριστω.:oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom