Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτικες πληροφορίες @Tonia L. σ' ευχαριστώ, θα το ψαξω πιο ζεστά για λουτρό έτσι όπως το βλέπω το σενάριο, αν και ειχα στο μυαλό μου και όσα γράψατε κατά καιρούς.
Φραγκοκαστελλο ίσως στην επιστροφή προς Χανιά;

@ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ Είσαι ωραίος, το τσεκάρω
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Το είχα κάνει ημερήσιο ψηλέ,μένοντας όμως στις Βρύσες,στο δρόμο από Χανιά προς Σφακιά.Το Λουτρό και η Χώρα Σφακίων μου άρεσαν πάρα πολύ.Πιστεω να καραξιζει τον κόπο και οι παραλίες Γλυκά Νερά, Μάρμαρα και Αγία Ρουμέλη.Κι εγώ θα διάλεγα διαμονή στο Λουτρό.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ερώτηση προς γνώστες, (@orestcrete & @Tonia L. ) βοηθάτε παρακαλώ.
Που να μείνει κάποιος με 2 διαθέσιμες ημέρες στα νότια του νομού Χανίων, με το δεδομένο ότι δε προλαβαίνει να πάει Γαύδο;
Μένει στη Χώρα Σφακίων και από εκεί κάνει εκδρομές δεξιά-αριστερά, Λουτρό, Φραγκοκάστελλο, Γλυκά νερά κτλ; Υπάρχει κάτι άλλο που δε πρέπει να χάσει;
Έχω ψάξει αρκετά αλλά ακόμα δεν έχει ξεκάθαρη εικόνα...
Θα πήγαινα Παλαιόχωρα. Ένα μέρος όπου ο Έλληνας επισκέπτης δεν αισθάνεται ξένος στον τόπο του. Γι' αυτό και την προτιμούν για διακοπές οι Ηρακλειώτες. Κοντά είναι Ελαφονήσι, Κάνδανος, Έλος και η διαδρομή από Χανιά ανάμεσα στο πράσινο και στις πηγές!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα πήγαινα Παλαιόχωρα. Ένα μέρος όπου ο Έλληνας επισκέπτης δεν αισθάνεται ξένος στον τόπο του. Γι' αυτό και την προτιμούν
Πολύ ωραία πρόταση και αυτή, είναι στα υπόψιν, ευχαριστώ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Συμφωνώ με τον @soudianos. Λατρεύω τα Σφακιά, αλλά το βράδυ είναι τέρμα νέκρα και επίσης είναι πολύ βαρύ να περάσεις όλη μέρα στο Λουτρό και όλη μέρα στα Μάρμαρα. Επίσης, ο μόνος λόγος να μείνετε Λουτρό είναι η αποφυγή της γκρίνιας της συντρόφου. Υπάρχουν τόσα θαλάσσια ταξί, πέραν της ΑΝΕΝΔΥΚ, για να δείτε και τις 3 γνωστές παραλίες σε μία μέρα γεμάτη. Τα Σφακιά είναι ο παράδεισος του ορειβάτη. Αν δεν σας συγκινεί το σπορ, προτιμήστε τη Παλαιόχωρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με τον @soudianos. Λατρεύω τα Σφακιά, αλλά το βράδυ είναι τέρμα νέκρα και επίσης είναι πολύ βαρύ να περάσεις όλη μέρα στο Λουτρό και όλη μέρα στα Μάρμαρα. Επίσης, ο μόνος λόγος να μείνετε Λουτρό είναι η αποφυγή της γκρίνιας της συντρόφου. Υπάρχουν τόσα θαλάσσια ταξί, πέραν της ΑΝΕΝΔΥΚ, για να δείτε και τις 3 γνωστές παραλίες σε μία μέρα γεμάτη. Τα Σφακιά είναι ο παράδεισος του ορειβάτη. Αν δεν σας συγκινεί το σπορ, προτιμήστε τη Παλαιόχωρα.
Θα το δω και αυτό το σενάριο, για να το λέτε όλοι κάτι παραπάνω θα ξέρετε, ευχαριστώ.
Θα είμαστε αντροπαρέα, οπότε και οι απαιτήσεις μας είναι συγκεκριμένες, να δούμε τις παραλίες κι αυτές χαλαρά, όχι για πολλές ώρες μπάνιο, να βρούμε μεζεδοπωλεία για να περάσουμε τη μέρα και τη νύχτα μας και αυτό είναι όλο. Αντε και κανένα μπαράκι, δε θα πούμε όχι.
Η παλαιόχωρα έχει ευκολότερη πρόσβαση οδικώς ή μου φαίνεται;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Θα το δω και αυτό το σενάριο, για να το λέτε όλοι κάτι παραπάνω θα ξέρετε, ευχαριστώ.
Θα είμαστε αντροπαρέα, οπότε και οι απαιτήσεις μας είναι συγκεκριμένες, να δούμε τις παραλίες κι αυτές χαλαρά, όχι για πολλές ώρες μπάνιο, να βρούμε μεζεδοπωλεία για να περάσουμε τη μέρα και τη νύχτα μας και αυτό είναι όλο. Αντε και κανένα μπαράκι, δε θα πούμε όχι.
Η παλαιόχωρα έχει ευκολότερη πρόσβαση οδικώς ή μου φαίνεται;
Εάν είναι αντροπαρέα, τότε καλύτερα Παλαιόχωρα, εάν θέλετε να μείνετε κιόλας. Η Παλαιόχωρα είναι 1,5 ώρα από τα Χανιά, εάν μπείτε στο δρόμο και ώρες με κίνηση, τότε μπορεί να φτάσει και το 2ωρο, είναι λίγα τα σημεία για προσπέραση.

Από εκεί έχει ένα περιπατητικό από Παλαιόχωρα για Σούγια που μου έχουν πει ότι είναι πολύ δυνατό, κανα 5ωρο στο σύνολο, αλλά δεν το έχω κάνει οπότε δεν έχω να πω γνώμη.

Εφόσον μείνετε και Χανιά, το μονοήμερο για Ελαφονήσι να το κάνετε με το ακόλουθο δρομολόγιο.
Χανιά-Μονή Χρυσοσκαλίτισσα-Βουλόλιμνη-Άσπρη Λίμνη και Ελαφονήσι τελευταίο μετά τις 5 το απόγευμα που σπάει αισθητά ο κόσμος και να πάτε στις μέσα παραλίες μετά την λιμνοθάλασσα προχωρώντας στο αριστερό σου χέρι που έχει τα καλύτερα νερά και τον λιγότερο κόσμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@orestcrete Είσαι τέλειος, θα οριστικοποιηθεί το μέρος της διαμονής και θα επανέλθω με ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ όλους!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Θα το δω και αυτό το σενάριο, για να το λέτε όλοι κάτι παραπάνω θα ξέρετε, ευχαριστώ.
Θα είμαστε αντροπαρέα, οπότε και οι απαιτήσεις μας είναι συγκεκριμένες, να δούμε τις παραλίες κι αυτές χαλαρά, όχι για πολλές ώρες μπάνιο, να βρούμε μεζεδοπωλεία για να περάσουμε τη μέρα και τη νύχτα μας και αυτό είναι όλο. Αντε και κανένα μπαράκι, δε θα πούμε όχι.
Η παλαιόχωρα έχει ευκολότερη πρόσβαση οδικώς ή μου φαίνεται;
Πράγματι ίσως για αντροπαρέα να είναι καλύτερη ιδέα η Παλαιόχωρα.
Χανιά-Μονή Χρυσοσκαλίτισσα-Βουλόλιμνη-Άσπρη Λίμνη και Ελαφονήσι
Αν πας μέχρι εκεί, είναι κρίμα να παραλείψεις το Κεδρόδασος. Έχω καταντήσει βαρετή αλλά είναι από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού. Για εμένα η Άσπρη Λίμνη δεν είναι και κάτι συγκλονιστικό. Στη Βουλόλιμνη αξίζει μια σύντομη στάση.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γεια σας, θα βρίσκομαι στη Κρήτη (Χανιά) για 5 μέρες στα τέλη Σεπτέμβρη και σκοπεύω να επισκεφτώ και τη παραλία του Μπάλου. Απ’ όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι ο δρόμος δεν είναι και τόσο ομαλός. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε καραβάκια που πάνε στον Μπάλο. (από που μπορώ να τα κλείσω, από που φεύγουν κτλ).

Επίσης θα έχω αμάξι και θα ήθελα να επισκεφτώ όμορφα χωριουδάκια αν έχετε κάτι να μου προτείνετε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γεια σου Μιχάλη, ο δρόμος είναι χωματόδρομος για 2-3χλ, , αλλά στρωμένος οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα να πας με το αμάξι παρά με το καραβάκι γιατί το καραβάκι μαζεύει κόσμο και γενικά θα είσαι συνεχώς με κόσμο από το πρωί, ενώ δε μπορείς να δεις και τον Μπάλο από ψηλά.

Δες αντίστοιχα τόπικς για το νομό Χανίων, ειδικά για 5 μέρες έχουν ειπωθεί και ξαναγραφτεί αρκετές φορές αρκετές προτάσεις, τις βλέπεις και κρίνεις.

Κρήτη

Χανιά

Χανιά... ολιγοημερες διακοπές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom