Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα!Σκεφτόμαστε να πάμε για Πρωτοχρονιά σε καποιο προορισμό του εξωτερικού με τον γιο μας ο οποιος είναι 1,5 χρονων!Είναι πολύ κοινωνικός και σε όσες διακοπές τον έχουμε παει έχει αντιδράσει εντυπωσιακά θετικά,επίσης τρώει κανονικά ότι και εμεις.Ελεγα να βρουμε ενα ξενοδοχείο all inclusive ωστε να μην εχουμε εκπλήξεις στο φαγητό μιας και έχουμε το μωρό και να είναι αρκετά μεγάλο ώστε αν εχει ακραία καιρικά φαινόμενα να εχουμε κατι να απασχοληθούμε.Επισης εννοειται οτι θελουμε το καλυτερο value for money,οσο πιο οικονομικά γινεται!Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε ήταν το Μπάνσκο...Αλλά αξίζει;
Αν πάρω ένα τόσο μωρό στο εξωτερικό,λέτε να ειμαι τρελή;;;Το έχει κάνει καποιος από εσας;Πείτε μου μέρη...τρόπους για να περάσουμε ολοι καλά...μιας και ειμαστε νέοι γονεις!Δεν θέλουμε να τον αφησουμε στον παππου και στην γιαγιά!Ειμαι ανοιχτή σε προτάσεις...Ψαχνομαι απο νωρίς γιατί ξέρω ότι από τα βασικότερα όλων είναι η οργάνωση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Φαντάζομαι ότι είστε αποφασισμένοι και το κάνουν πολλοί αλλά θα πω τη γνώμη μου: με καρότσι και στα χιόνια και κινητό φαρμακείο με αντιβηχικό, αντιπυρετικά και ένας θεός ξέρει τι μην τύχει στραβή ούτε στον εχθρό μου. Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και πηγαινετε μόνοι σας. Εξωτερικό ιδανικά μετά τα 4 που δεν το κυνηγάς απο πίσω και θυμάται και κάτι, αφού υπάρχει παππούς και γιαγιά.
 
Last edited:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Και δεν το θέλουμε το καρότσι...:p θέλουμε να περπαταμε!
Δε θέλουμε να τον αφήσουμε εξαιτίας των ημερών! Δεν μας πάει να κάνει μόνος του Πρωτοχρονιά!
Στο εσωτερικό δηλαδή προτείνεις ?που ?ή να πάμε κάπου εξωτερικό χωρίς χιόνια ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν δεν θέλετε να τον αφήσετε λόγω Πρωτοχρονιάς τότε διαλέξτε τουλάχιστον έναν προορισμό χωρίς χιόνια και χωρίς πολύ κρύο.Αν και θα έλεγα ότι για το μωρό και με τον παππού-γιαγιά να μείνει δεν θα καταλάβει καμμιά διαφορά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Θα πρότεινα εσωτερικό. Γιατί κι εκείνο το κατοστάρικα για το διαβατήριο για βρεφικό ταξίδι στο λαιμό μου κάθεται :) εκτός αν το ταράξετε στα ταξίδια και βγάλει τα λεφτά του. Πηλιο, Καιμακτσαλαν θα είναι καλά.
Πάντως μη νιώθετε ενοχές. Δε θα θυμάται με ποιον έκανε πρωτοχρονιά κάν... Έχετε εσφαλμένη εντύπωση για τη βρεφική μνήμη.
Edit: άσε το Καιμακτσαλαν, γιατί αν σου χρειαστεί γιατρός την περιοχή δε θα βγάλεις άκρη, μην πω καμία κουβέντα ως παθούσα. ( Πρωτοχρονιά με 3 φορές τη μέρα επιςκεψη στο νοσοκομείο για εισπνοές λόγω λαρύγγιτιδας του 3χρονου γιου που την ευνοεί το κλίμα της περιοχής). Πηλίο η καμία Θεσσαλονίκη για σούπερ φαΐ και βόλτες.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ακριβώς,καθαρά θέμα ενοχών είναι.Δεν υπάρχει καμμιά διαφορά για το μωρό.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Θεσσαλονίκη ε ?πολύ καλή ιδέα!!! Μπορείτε να με προσανατολισετε ?
Και στο Πήλιο δεν έχω πάει, αλλά και εκεί χιόνι δε θα έχει ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Πηλίο πήγα πρωτοχρονιά Μακρυνιτσα και Πορταριά. Μπορείς να πας και για τσιπούρα στο Βόλο αν βαρεθείτε. Φυσικά θα είναι ακριβά τα ξενοδοχεία. Αντίθετα Θεσσαλονίκη θα βρεις νορμαλ τιμές στη διαμονή, αμέτρητες επιλογές για πολύ καλό φαΐ, μουσεία και αξιοθέατα και "χριστουγεννιάτικο χωριο ¨ στην Αριστοτελους. Πάμφθηνα αεροπορικά αν θέλετε να αποφύγετε το κόστος διοδίων- βενζίνης. Βέβαια προτείνεται για όποιον αγαπάει τα αστικά κέντρα για γιορτές όπως εγώ...
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Έχουμε diesel αμάξι οπότε θα μας συμφέρει! Δεν έχουμε πάει ποτέ, θα είναι ωραία! Που να προσανατολιστω για ξενοδοχεία ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Προφανώς στο κέντρο, αλλά εδώ θα σε βοηθήσουν οι ντόπιοι συμφορουμιτες. Δεν είναι μεγάλο το κέντρο και περπατιεται, το θέμα είναι νομίζω να βρεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ καλύτερα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
844
Likes
761
εξωτερικο πηγαμε πρωτη φορα με το μωρο μας οταν ηταν 13 μηνων, ηταν ομως καλοκαιρι, πηγαμε βορεια Ευρωπη κ αρα δεν μας απασχολησαν πολυ οι καιρικες συνθηκες. Νομιζω οτι χειμωνα σε βορειο προορισμο του εξωτερικου θα ημουν πιο διστακτικη. αν ομως επιλεξετε εναν προορισμο με οχι πολυ κρυο πιστευω οτι θα περασετε τελεια!!! για εμενα ηταν μια πολυ ομορφη εμπειρια το ταξιδι με το μωρο μας, εχω την αισθηση οτι κ αυτος περασε ωραια, γελουσε συνεχεια (προφανως επειδη ηταν συνεχως 24/7 μαζι μας, κ οχι επειδη βρισκοταν σε ξενη χωρα). σαν συμβουλη θα σου ελεγα μονο οτι καλο ειναι η πτηση να μην ξεπερναει τις 2.5-3 ωρες (μετα κουραζονται πολυ) κ αν μπορεσετε να βρειτε καποια ελευθερη θεση αναμεσα σας (ισως κλεινοντας ενα παραθυρο κ εναν διαδρομο, με την ελπιδα κανεις να μην κλεισει την ενδιαμεση θεση, αν κ Χριστουγεννα συνηθως ολες οι πτησεις ειναι πληρεις) θα ειναι πολυ καλυτερα για το μωρο γιατι θα εχει καποιο χωρο να "κινηθει"... οπως κ να 'χει, εσωτερικο ή εξωτερικο, νομιζω οτι το σημαντικο ειναι οτι θα ειναι μαζι σας, εμεις οπου κ αν εχουμε παει περναμε πολυ καλα
μαζι κ δυσκολα θα τον αφηνα στις "ευκολες" διακοπες (οταν θα παω Αφρικη θα τον αφησω!)
καλα να περασετε, τολμηστε το!!!
 
Last edited:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Ποιο μέρος θα μου προτείνες εσύ ?είχες κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία μίας και είχες μωρό μαζί σου ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom