Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να φύγω τον Ιανουάριο με τον γιό μου ένα 4ήμερο εκτός Ελλάδος . Θα είμαι μόνη μου εντελώς και ο μικρός θα είναι 1,5 έτους. Εννοείται θέλω σχετικά κοντινό προορισμό, όχι 5 ώρες αεροπορικό και πόλη φαντάζομαι κάπως baby friendly για καρότσι. Από κοντινά μέρη που ΔΕΝ έχω πάει, κοιτάζω τη Βουδαπέστη, τη Μπρατισλάβα και Κύπρος τη Λάρνακα. Οικονομικά και κοντινά. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα την εμπειρία σας ώστε να διαλέξω. Με φρενάρει το κρύο που πιθανόν θα έχουν οι πρώτες δύο τον Ιανουάριο......ίσως Κύπρος ευνοεί παραπάνω. Αλλά Λάρνακα αξίζει να πάει κανείς?? Δεν θέλω να χαλάσω λεφτά για κάτι ίσως αδιάφορο.....Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που έχει κάνει το τόλμημα μόνος με μωρό? Αυτές οι πόλεις αξίζουν? Να πω πως έχω ξαναταξιδέψει με τον μικρό εντός Ελλάδας και το κατάφερα μια χαρά. Πείτε μου κ προτάσεις για άλλες πόλεις, ίσως μόνο με Ιταλία είμαι αρνητική γιατί τα τελευταία χρόνια έχει την αποκλειστικότητα και βαρέθηκα.
Σκέψου και την Ισπανία.. Εμείς πήγαμε Βαλένθια με την 2μιση χρόνων μικρή μας και χορτάσαμε βόλτες. Ήταν βέβαια καλοκαίρι αλλά νομίζω και το χειμώνα μια χαρά θα είναι. Μας φάνηκε πολύ baby friendly, μεγάλα πεζοδρόμια, ασανσέρ σχεδόν παντού στο μετρό και έχει και το bioparc με ζώα σε περιβάλλον διαμορφωμένο να μοιάζει με το φυσικό τους που μπορείς να πας με το παιδί. Είχε αμέτρητα παιδια, και μωρά σε καροτσια όταν πήγαμε.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Και στην ίδια φιλοσοφία θα πρόσθετα κι εγώ Πορτογαλία. Βασικά δεν θα κοίταζα καθόλου βόρεια και κεντρική Ευρώπη για χειμώνα λόγω ηλικίας του μικρού. Θα διάλεγα μια πόλη μόνο, Λισσαβόνα, Πόρτο ή κάποια της Ισπανίας για να χορτάσω καροτσάδες, καλό καιρό με λίγη τύχη και ν' αλλάξω παραστάσεις, αλλά να παραμείνει διαχειρίσιμη η διάρκεια του αεροπορικού ταξιδιού και να μη χρειαστώ πολλές μετακινήσεις και μετεπιβιβάσεις.
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θέλω ταξίδι μικρής διαρκειας, μέχρι 2 ώρες!Κύπρος η αλήθεια είναι πως δεν με δελεάζει...βέβαια μπορεί να κάνω λάθος!Προς το παρόν επικρατούν Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα, φαντάζομαι ίδιο καιρό θα έχουν πάνω-κάτω (κρύο). Άραγε το κρύο τους είναι ανυπόφορο τον Γενάρη?και η βροχή είναι θέμα ναι...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θέλω ταξίδι μικρής διαρκειας, μέχρι 2 ώρες!Κύπρος η αλήθεια είναι πως δεν με δελεάζει...βέβαια μπορεί να κάνω λάθος!Προς το παρόν επικρατούν Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα, φαντάζομαι ίδιο καιρό θα έχουν πάνω-κάτω (κρύο). Άραγε το κρύο τους είναι ανυπόφορο τον Γενάρη?και η βροχή είναι θέμα ναι...
Μεταξύ των 2 Βουδαπέστη. Η Μπρατισλάβα δεν είναι για 4μερο.
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Σκέψου και την Ισπανία.. Εμείς πήγαμε Βαλένθια με την 2μιση χρόνων μικρή μας και χορτάσαμε βόλτες. Ήταν βέβαια καλοκαίρι αλλά νομίζω και το χειμώνα μια χαρά θα είναι. Μας φάνηκε πολύ baby friendly, μεγάλα πεζοδρόμια, ασανσέρ σχεδόν παντού στο μετρό και έχει και το bioparc με ζώα σε περιβάλλον διαμορφωμένο να μοιάζει με το φυσικό τους που μπορείς να πας με το παιδί. Είχε αμέτρητα παιδια, και μωρά σε καροτσια όταν πήγαμε.
μμμ θα κοιτάξω λοιπόν μηπως αυξήσω λίγο τις ώρες πτήσης.....Βαλένθια ναναι κανά 4ωρο?

έχω πάει πολύ πρόσφατα, αλλά πετυχημένη πρόταση μπορώ να πω!

Μεταξύ των 2 Βουδαπέστη. Η Μπρατισλάβα δεν είναι για 4μερο.
Μπρατισλάβα θέλει λιγότερο ε? Βουδαπέστη από κρύο πώς είναι? Διαβάζω για χιόνια και χαμό,αλλά στην πράξη είναι τοσο τραγικά?

Και στην ίδια φιλοσοφία θα πρόσθετα κι εγώ Πορτογαλία. Βασικά δεν θα κοίταζα καθόλου βόρεια και κεντρική Ευρώπη για χειμώνα λόγω ηλικίας του μικρού. Θα διάλεγα μια πόλη μόνο, Λισσαβόνα, Πόρτο ή κάποια της Ισπανίας για να χορτάσω καροτσάδες, καλό καιρό με λίγη τύχη και ν' αλλάξω παραστάσεις, αλλά να παραμείνει διαχειρίσιμη η διάρκεια του αεροπορικού ταξιδιού και να μη χρειαστώ πολλές μετακινήσεις και μετεπιβιβάσεις.
ασε και Πορτογαλία θέλω χρόνια να πάω και δεν το έχω καταφέρει. Μια πόλη ναι, αν και Πορτογαλία μου έχουν πει πως αξίζει πολύ ένα τουρ στα χωριά της........Με φρενάρουν πολύ οι ώρες ταξιδιού, θα με κουράσει υπερβολικά το μωρό αν δεν κοιμηθεί -είναι δύσκολος-
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Μπρατισλάβα θέλει λιγότερο ε? Βουδαπέστη από κρύο πώς είναι? Διαβάζω για χιόνια και χαμό,αλλά στην πράξη είναι τοσο τραγικά?
Την Μπρατισλαβα σε 1 μερα την εχεις δει. Αντε να πεις 2. Δεν ειναι για παραπανω. Κοιταξε να δεις, κεντρικη ευρωπη ειναι. Τι περιμενεις γεναρη μηνα; Αλλα και στο Πηλιο να πας, κρυο θα χει. Λογικο ειναι! Εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα παντως αν θα πηγαινα με το μωρο τετοια εποχη. Βουδαπεστη δεν εχω παει χειμωνα αλλα δε θα ξεχασω ποτε το κρυο που φαγαμε στο Παρισι εναν Δεκεμβρη. Καθε 2 ωρες ψαχναμε καφε να μπορουμε για να ζεσταθουμε...
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Την Μπρατισλαβα σε 1 μερα την εχεις δει. Αντε να πεις 2. Δεν ειναι για παραπανω. Κοιταξε να δεις, κεντρικη ευρωπη ειναι. Τι περιμενεις γεναρη μηνα; Αλλα και στο Πηλιο να πας, κρυο θα χει. Λογικο ειναι! Εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα παντως αν θα πηγαινα με το μωρο τετοια εποχη. Βουδαπεστη δεν εχω παει χειμωνα αλλα δε θα ξεχασω ποτε το κρυο που φαγαμε στο Παρισι εναν Δεκεμβρη. Καθε 2 ωρες ψαχναμε καφε να μπορουμε για να ζεσταθουμε...
ναι ξερω στο Παρίσι έπαθα μια βαρβάτη ωτίτιδα κάποτε..!!Μάλλον θα το μεταφέρω για Απρίλιο και τις μέρες που έχω ελεύθερες Γενάρη θα δω τπτ για Ελλάδα.....είμαι σε σκέψεις.....Ρόδος τον χειμώνα δεν μου ακούγεται άσχημη............
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Μαλτα λογω νοτου, σιγουρα λιγοτερων βροχων αφου δεν εχει ωκεανειο κλιμα, επειδη ειναι μικροτερο ταξιδι και οι ανηφορες της μου φανηκαν πιο διαχειρισιμες απο τις πορτογαλικες. Ζορικη η Πορτογαλια με καροτσι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
μμμ θα κοιτάξω λοιπόν μηπως αυξήσω λίγο τις ώρες πτήσης.....Βαλένθια ναναι κανά 4ωρο?
Με απευθείας πτήση ειναι 2ωρες και 45 λεπτά.. το χειμώνα όμως δε νομίζω ναχει απευθείας... Μπορείς να δεις και για Μαδρίτη που σίγουρα θαχει!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και στην ίδια φιλοσοφία θα πρόσθετα κι εγώ Πορτογαλία. Βασικά δεν θα κοίταζα καθόλου βόρεια και κεντρική Ευρώπη για χειμώνα λόγω ηλικίας του μικρού. Θα διάλεγα μια πόλη μόνο, Λισσαβόνα, Πόρτο ή κάποια της Ισπανίας για να χορτάσω καροτσάδες, καλό καιρό με λίγη τύχη και ν' αλλάξω παραστάσεις, αλλά να παραμείνει διαχειρίσιμη η διάρκεια του αεροπορικού ταξιδιού και να μη χρειαστώ πολλές μετακινήσεις και μετεπιβιβάσεις.
ασε και Πορτογαλία θέλω χρόνια να πάω και δεν το έχω καταφέρει. Μια πόλη ναι, αν και Πορτογαλία μου έχουν πει πως αξίζει πολύ ένα τουρ στα χωριά της........Με φρενάρουν πολύ οι ώρες ταξιδιού, θα με κουράσει υπερβολικά το μωρό αν δεν κοιμηθεί -είναι δύσκολος-
Λισαβόνα και Πόρτο όχι. Εκτός και αν θέλεις να κάνεις προπόνηση στις ανηφοροκατηφόρες με το καρότσι :D
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Μαλτα λογω νοτου, σιγουρα λιγοτερων βροχων αφου δεν εχει ωκεανειο κλιμα, επειδη ειναι μικροτερο ταξιδι και οι ανηφορες της μου φανηκαν πιο διαχειρισιμες απο τις πορτογαλικες. Ζορικη η Πορτογαλια με καροτσι.
και Μάλτα πήγα τα τελευταία χρόνια.....έχω πάει όλα τα κοντινά και τώρα με το μωρό έχω ξεμείνει. Πορτογαλία όλες οι πόλεις έχουν ανηφοροκατηφόρες? Γιατί την θέλω στα άμεσα σχέδια....

Λισαβόνα και Πόρτο όχι. Εκτός και αν θέλεις να κάνεις προπόνηση στις ανηφοροκατηφόρες με το καρότσι :D
οκ πήρα την απάντηση μου για τις ανηφόρες :rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom