Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
εγω λοιπον εχω σκοπο να παρω 3 αλλαξιες(μαζι με τα διπλα ρουχα που θα φοραω για να ταξιδεψω :p)ενα πιστολακι ταξιδιου και ελαχιστα καλυντικα.και ελεγα στην τσαντα ωμου που μας επιτρεπει να εχουμε να βαλω και ενα ζευγαρι παπουτσια δευτερο.καλα θα ειμαι πιστευεις εσυ που εισαι γυναικα? :)
Καλά είναι πιστεύω. Η Ryan έχει καλό όριο βάρους για τη χειραποσκευή. 10 κιλά η χειραποσκευή συν εξτρά τσάντα (η οποία δεν έχει περιορισμό βάρους, σωστά?) είναι πολύ καλά. Σε αντίθεση με Aegean που πρέπει όλα να είναι έως 8 κιλά.
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά είναι πιστεύω. Η Ryan έχει καλό όριο βάρους για τη χειραποσκευή. 10 κιλά η χειραποσκευή συν εξτρά τσάντα (η οποία δεν έχει περιορισμό βάρους, σωστά?) είναι πολύ καλά. Σε αντίθεση με Aegean που πρέπει όλα να είναι έως 8 κιλά.
ναι οντως ειναι μια χαρα τα κιλα και ειναι και λιγες και οι μερες που θα μεινω.αρα ειναι ικανοποιητικα
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Εσύ είσαι άντρας όμως. Αν ήσουν γυναίκα και ήθελες 18 ζευγάρια παπούτσια, 57 μπλούζες, 26 διαφορετικά είδη σεσουάρ και 80 κραγιόν, δεν θα σου έφτανε. Τα κραγιόν πρέπει να μπουν και στο σακουλάκι κιόλας.
Στείλτα cargo να γλυτώσεις.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! (Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος!) Διάβασα τις αναρτήσεις, είδα περίπου τις διαστάσεις και η απορία μου είναι: Πιστεύετε ότι φτάνει η χειραποσκευή συν την μικρή τσάντα (και φασκιωμένοι στο αεροδρόμιο) για ταξίδι 4 ημερών στην Βουδαπέστη τον Δεκέμβριο που θα χει κρύυοοο ;
Οταν ταξιδευω χειμωνα παιρνω παντα αποσκευη επι πληρωμη. Ειμαστε δυο ατομα βεβαια. Κανε μια προβα τα ρουχα κλπ κ δες αν χωρανε...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα σκασω...πρωτη φορα ειπα να παμε κι εμεις με χειραποσκευες ανυι να πληρωσω μεγαλη βαλιτσα και μετρωντας τις μικρες μας βαλιτσουλες ΚΑΙ οι δυο ειναι 56 Χ18Χ37. Ενα εκατοστο μεγαλυτερες στο σημειο που ειναι το πτυσομενο χερουλι(βυθισμενο εννοειται).Αν παω στο αεροδρομιο αυριο που ειναι 5' απ το σπιτι μας και χωρεσουν στο κουτι σημαινει οτι δεν θα εχω προβλημα; Εχει δει κανεις σας να μετρανε με μεζούρα αντι να τις βαζουν στο κουτι;
Το κουτι αν θυμαμαι καλα ειναι εκτος gate θα μπορεσω να εχω προσβαση ε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θα σκασω...πρωτη φορα ειπα να παμε κι εμεις με χειραποσκευες ανυι να πληρωσω μεγαλη βαλιτσα και μετρωντας τις μικρες μας βαλιτσουλες ΚΑΙ οι δυο ειναι 56 Χ18Χ37. Ενα εκατοστο μεγαλυτερες στο σημειο που ειναι το πτυσομενο χερουλι(βυθισμενο εννοειται)
Αγχωνεσαι πολυ...δεν θα εχεις προβλημα.Καλο ταξιδι:)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα ηθελα να εφιστησω την προσοχη των γυναικων κυριως ταξιδιωτων σχετικα με τη δευτερη χειραποσκευη. Στο αεροδρομιο του Μπεργκαμο τις βαλανε ολες στο κουτι και δυο γυναικες κατεληξαν να τρεχουν μαζι με την υπαλληλο απο τη θυρα επιβιβασης προφανως στο γκισε οπου κ πληρωσαν το προστιμο επειδη η δευτερη χειραποσκευη τους δεν χωρεσε στο κουτι. Οι υπολοιπες απλα την βαλανε μεσα στη βαλιτσα οσες χωρουσε ή την τσαλακωσαν σαν τυροπιτακι...
Δεν ειναι "ελα μωρε μια γυναικεια τσαντα" εχει και αυτη συγκεκριμενες διαστασεις.
 

thanos_kal

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ειχες καποιο προβλημα με την χειραποσκευη Νικολετα;Γιατι και η δικια μου χειραποσκευη ειναι λιγο μεγαλυτερη,γυρω στο 1,5 εκατοστο στο μηκος,απο τα ορια που δινει η ryanair.Στις αλλες διαστασεις δεν υπαρχει προβλημα.Γινεται αυστηρος ελεγχος η οχι;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ειχες καποιο προβλημα με την χειραποσκευη Νικολετα;Γιατι και η δικια μου χειραποσκευη ειναι λιγο μεγαλυτερη,γυρω στο 1,5 εκατοστο στο μηκος,απο τα ορια που δινει η ryanair.Στις αλλες διαστασεις δεν υπαρχει προβλημα.Γινεται αυστηρος ελεγχος η οχι;
Οχι κανενα προβλημα.Ο ελεγχος ειναι θεμα αεροδρομιου .Στη Θεσσαλονικη και στο Λονδινο που εχω πεταξει μονο μπαουλα δεν περασαν.Στο Μπεργκαμο εγινε ελεγχος εξονυχιστικος οπως εγραψα πιο πανω. Αλλα πληρωσαν μονο κατι αποσκευες που ηταν πανω απο 15 εκ.εκτος κουτιου. Τις κοβανε με το ματι απο πριν.
Αλλωστε τα κουτια τους ειναι ελαφρως μεγαλυτερα απο τις απαιτουμενες διαστασεις στο δε Μπεργκαμο το ανεγραφε κιολας αυτο στο κουτι! Ισως για να μην τους λενε δικαιολογιες τυπου "μα ειναι μονο 1 εκ.μεγαλυτερη"...
Εμενα ενω ηταν 1-2 εκ.μεγαλυτερη στο κουτι μπηκε ανετα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τα ιδια εχω δει και εγω, χαλαρους ελεγχους. Αυτα πρεπει να τα επικοινωνησουν με τον κοσμο. Σε οσους εχω πει οτι εχω πεταξει με Ryanair μετα την πρωτη κρυαδα "και δεν επεσε το αεροπλανο;" μου λενε μετα οτι εχουν ακουσει οτι σκιζουν για το παραμικρο και τελικα το εισητηριο ειναι ακριβοτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom