Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Άρα μπορούμε να έχουμε 2 χειροαποσκευές και εμείς που δεν έχουμε προτεραιότητα επιβίβασης 1 μεγάλη που την παραδίδουμε στην πύλη (δωρεάν) και την βάζουν κάτω στο αεροπλάνο και μετά την περιμένουμε και μια ακόμα μικρή που την βάζουν κάτω στα πόδια μας μέσα στο αεροπλάνο,σωστά;;;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την μικρή τσάντα που πρέπει να είναι 30χ20χ20.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει υπάρξει πρόβλημα ποτέ σε κάποιον επειδή είχε σακίδιο λίγο μεγαλύτερο το οποίο όμως δεν ήταν γεμάτο και ουσιαστικά έπιανε αυτές τις διαστάσεις αν διπλονοτανε η έμπαινε στην ειδική μεταλλική θήκη;


Τι θα γίνεται άραγε από 15 Ιανουρίου που θα μπορείς να πάρεις μαζί σου μόνο αυτή την τσάντα πάνω στο σκάφος και τα laptop συνήθως έχουν πάνω από 30 εκατοστά πλάτος; Και βασικά και οι πιο πολλές μικρές γυναικείες τσάντες είναι μεγαλύτερες από αυτές τις διαστάσεις.

Εντύπωση επίσης μου προκαλεί το ότι αναφέρει ότι πρέπει να χωράει κάτω από το κάθισμα. Μα αφού ούτως ή άλλως αν είναι σε αυτές τις διαστάσεις θα χωράει κάτω από το κάθισμα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ναι έγινε η συζήτηση απλά τα νέα κόλπα ξεκινάνε σε λίγες ημέρες οπότε είναι επίκαιρο.

@giorgtsi καλά τα λες. Δεν ξέρουμε κατά πόσο θα τηρήσουν το "only way" η το "guaranteed" γιατί είναι διαφορετικά. Προσωπικά ότι και να γίνει δεν με ενοχλεί. Ταλαιπωρία για τους υπαλλήλους είναι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την μικρή τσάντα που πρέπει να είναι 30χ20χ20.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει υπάρξει πρόβλημα ποτέ σε κάποιον επειδή είχε σακίδιο λίγο μεγαλύτερο το οποίο όμως δεν ήταν γεμάτο και ουσιαστικά έπιανε αυτές τις διαστάσεις αν διπλονοτανε η έμπαινε στην ειδική μεταλλική θήκη;


Τι θα γίνεται άραγε από 15 Ιανουρίου που θα μπορείς να πάρεις μαζί σου μόνο αυτή την τσάντα πάνω στο σκάφος και τα laptop συνήθως έχουν πάνω από 30 εκατοστά πλάτος; Και βασικά και οι πιο πολλές μικρές γυναικείες τσάντες είναι μεγαλύτερες από αυτές τις διαστάσεις.

Εντύπωση επίσης μου προκαλεί το ότι αναφέρει ότι πρέπει να χωράει κάτω από το κάθισμα. Μα αφού ούτως ή άλλως αν είναι σε αυτές τις διαστάσεις θα χωράει κάτω από το κάθισμα.
Μετά αναγκαστικά θα πληρώσεις priority για να πάρεις μαζί σου την χειραποσκευή αν δεν θες να αποχωριστείς το λαπτοπ... Εγώ αυτό έκανα βασικά (ταξιδεύω τον άλλο μήνα),γιατί σε τσάντα μικρή δεν χωράει ούτε κατά διάνοια εννοείται, και ούτε θέλω να το δώσω κάτω με τις αποσκευές :/ Η Ράιαν προσπαθεί να βγάλει κέρδος απ’οπου μπορεί...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
ΥΓ εαν δεν πιαστει ο στοχος, το επομενο βημα θα ειναι να πετανε τις αποσκευες λιγα μετρα πριν προσγειωθει στο αεροδρομιο ωστε ο πελατης να πηγαινει μετα στα χωραφια να ψαχνει τα πραγματα του.
Η μια εξηγηση για τη νεα πολιτικη της εταιριας ειναι οτι το κανουν για να βγαλουν περισσοτερα χρηματα.
Η αλλη, οτι με τις αποσκευες γινοταν χαμος πανω στο αεροπλανο. Οι περισσοτεροι εβαζαν εκτος απο τη βαλιτσα και το σακιδιο πλατης στα ντουλαπια πανω απο τα καθισματα με αποτελεσμα οι τελευταιοι επιβατες να μην ειχαν χωρο. Φωναζαν τους αεροσυνοδους, αυτοι επιαρναν τις βαλιτσες και προσπαθουσαν να βρουν αδεια θεση, απο τη θεση 28 που ηταν ο επιβατης, η βαλιτσα εμπαινε στο ντουλαπι της θεσεις 5, στην αποβιβαση προσπαθουσε ο καθενας να παει στη χειραποςκευη του, γενικα υπηρχε μια κινηση ανευ λογου που καθυστερουσε τις πτησεις.
Και βεβαια στη δευτερη περιπτωση, το οτι η ryan δεν απαγορευσε τη δευτερη αποσκευη, οπως πχ η easyjet, και το μονο που κανει ειναι να στη βαζει κατω χωρις χρεωση, ειναι προς τιμην της.
Δεν εχω κανεναν ιδιαιτερο λογο να υπερασπιζομαι τη συγκεκριμενη εταιρια, αλλα με ενοχλει η νοοτροπια "θελω και παμφηνα εισιτηρια και ανεσεις μη low cost εταιριων".
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Απ'ο,τι εχω καταλαβει, αν αγορασεις μεγαλη βαλιτσα των 20 κιλων δεν υπαρχει οριο στις διαστασεις της,σωστα; Απλα πρεπει να μην ξεπερναει τα 20 κιλα...? Γιατι εψαξα το σαιτ της και τις πληροφοριες της και δεν βρηκα πουθενα να αναφερονται διαστασεις...
να αγορασεις απο που?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Πραγματικά δεν ξέρω πως είναι οι high cost εταιρίες. Πάντα θα είμαι αχάριστος οπως θες πες με και θα ζητάω παραπάνω.

Έχω δει παρόμοια πράγματα με αυτό που λες, αλλά εγώ τα αποδίδω στην εταιρία, δεν είδα να ελέγχουν τίποτα και κανεναν, έχω δει ομως αυτό το εκ των υστέρων tetris με τις χειραποσκευης.

Χθες που επέστρεψα είδα χειραποσκευη η οποία πέρασε έτσι και τελικά δεν χωραγε ούτε καν στους χώρους επάνω την είχαν αφήσει στον χώρο πίσω από τις τουαλετες. Να με συγχωρείς δεν φταίει ο επιβάτης, έτσι τον έμαθαν, φταίει ο υπαλληλος που τον πέρασε χωρίς να του πει τίποτα. Να πω επίσης ότι στην Βουλγαρία είχε χώρο αναμονής δίπλα στην πυλη. Δεν έλεγξαν κανένα γιαννα καθίσει εκεί, όταν ήρθε η ώρα άνοιξαν την πόρτα με το λεωφορείο από έξω και απλά πέρναγε ο καθένας με το boarding pass και την ταυτότητα του. Εάν βλέποντας αυτόν με την τεράστια βαλίτσα και του λέγαν "φίλε αυτό δεν περνάει, 50ευρω" πρακτικά δεν είχε χρόνο να πάει σε κάποιο γκισέ να πληρώσει.
Ποιος κάνει λάθος;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Οι διαστάσεις για τη μικρή τσάντα που επιτρέπεται στην καμπίνα είναι 35cmX20cmX20cm,
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Η ενεργεια ηταν αναμενομενη.
Η πρωτη ηταν η Wizz,με την καθιερωση ελευθερης μεταφορας αποσκευων,των οποιων οι διαστασεις ηταν ανυπαρκτες στην αγορα.Στοχος; Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΩΜΗ στην τιμη των "φθηνων" εισητηριων. Μαλιστα ειχε γραφει ξεκαθαρα οτι το προγραμμα ηταν πιλοτικο και ολες οι αλλες low cost εταιρειες, περιμεναν τα αποτελεσματα, ωστε να πραξουν τα ιδια.
Αρα,εμεις εχουμε τις επιλογες μας για να αποφασισουμε, αλλα κι αυτοι το δικαιωμα και τους στοχους, που ειναι το παντα το κερδος τους.
Λογικο,δεν δουλευουν για μας, αλλα για τα κερδη τους.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πραγματικά δεν ξέρω πως είναι οι high cost εταιρίες. Πάντα θα είμαι αχάριστος οπως θες πες με και θα ζητάω παραπάνω.

Έχω δει παρόμοια πράγματα με αυτό που λες, αλλά εγώ τα αποδίδω στην εταιρία, δεν είδα να ελέγχουν τίποτα και κανεναν, έχω δει ομως αυτό το εκ των υστέρων tetris με τις χειραποσκευης.

Χθες που επέστρεψα είδα χειραποσκευη η οποία πέρασε έτσι και τελικά δεν χωραγε ούτε καν στους χώρους επάνω την είχαν αφήσει στον χώρο πίσω από τις τουαλετες. Να με συγχωρείς δεν φταίει ο επιβάτης, έτσι τον έμαθαν, φταίει ο υπαλληλος που τον πέρασε χωρίς να του πει τίποτα.
Ποιος κάνει λάθος;
Στα λογια μου ερχεσαι, υπαρχει μια ανοχη απο τους υπαλληλους και απο την εταιρια στα ορια των αποσκευων, πραγμα που εμεις θεωρουμε δεδομενο και απο κει και περα σε οποιαδηποτε κινηση της εταιριας για να καλυτερεψει μια κατασταση - το απαραδεκτο με την τακτοποιηση των αποσκευων στα ντουλαπια- το μονο που κανουμε ειναι να κατηγορουμε και να φωναζουμε.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σεβαστή η άποψη σου αλλά διαφωνώ.

Μέχρι τώρα πέρναγαν οι πρωτοι πχ 150 με τις χειραποσκευης τους. Στους τελευταίους έλεγαν ότι θα πρέπει να παραδώσουν χειραποσκευης χωρίς χρέωση. Εάν όντως ήταν αυτό το πρόβλημα απλά θα έλεγαν οι πρώτοι 100 επάνω οι επόμενοι κάτω. Δίνεις και κίνητρο να έρχονται νωρίς να μην τρέχουν τελευταία στιγμή και έχεις και μπόλικο χώρο να κάνει ο καθένας ότι του κατέβει αφού δεν θέλουν να τηρούν αυστηρά τους κανονισμούς που οι ίδιοι έχουν θέσει.
Αυτό για τα κίνητρα της αλλαγής αυτής.

Ξερω, δικαίωμα τους να το κάνουν, έχουμε επιλογή να μην πετάξουμε με αυτους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom