Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Και μετά μέσα στο αεροσκάφος ψάχνεις εναγωνίως χώρο να βάλεις την αποσκευή σου γιατί ήδη τα έχουν πιάσει όλα...
Πάντως νομίζω ότι αν δεν βιάζεσαι πολύ είναι καλύτερα να την δίνεις οικιοθελώς στον χώρο αποσκευών και να ανεβαίνεις τις σκάλες χωρίς κουβάλημα και χωρίς να ψάχνεις "χώρο" ελεύθερο για να κάνεις άρση βαρών και να την ανεβάσεις στα ντουλάπια. Επίσης σιγουρα δεν κινδυνεύεις να την χάσεις αφού την αφήνεις έξω από το αεροσκάφος που επιβιβάζεσαι.
Σε γεματες πτησεις κοιτανε να παρουν στο αμπαρι πανω απο τo 60-70% των αποσκευων για να ειναι σιγουροι πως δεν θα καθυστερησει η διαδικασια του boarding-taxiing-take off. Σπανια ειχα θεμα δηλαδη με το που θα βαλω τη βαλιτσα μου. Αλλα κατα τα αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας. Πληρωσε priority με λιγα ευρω παραπανω να εχεις τη βαλιτσα πανω απο το κεφαλι σου και να εππιβαστεις πρωτος στο αεροσκαφος :p
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Διαβάζοντας τα σχόλια μου γεννήθηκε η εξής απορία. Γιατί τόσο άγχος να πάρουμε την χειραποσκευή μας στη καμπίνα, ειδικά στα μικρά περιφερειακά αεροδρόμια που προσγειώνετε η Ryanair ο χρόνος παραλαβής των αποσκευών είναι μικρός, προσωπικά ποτέ πάνω από 10-15 λεπτά και γιατί να πληρώσω priority και να μπω πρώτος στο αεροπλάνο, τη στιγμή που αν δεν μπει ο τελευταίος της ουράς δεν πρόκειται να απογειωθούμε;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Ο κύριος λόγος είναι για μένα όχι τόσο η ταχύτητα αλλά η ακεραιότητα της χειραποσκευής. Δεν τις χαιδεύουν σίγουρα ούτε τις φορτώνουν με την ίδια προσοχή που κάνετε εσύ τη δική σας.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για μενα σημαντικοτερος λογος ειναι τα αντικειμενα που εχεις στην τσαντα κ μπορει να χρειαστεις στην πτηση. Συνηθως ταξιδευω με μια φωτογραφικη μηχανη και ενα σακιδιο. Καλοκαιρι για παραδειημα που δεν εχω μπουφαν πως θα εχω το πορτοφολι μου; αν χρειαστει να φορτισω το κινητπ θα πρεπει να κουβαλαω κ το powerbank. Μπορει να χρειαστει γαι παραδειγμα ζακετα γιατι θα εχει κρυο ή να βγαλω τη ζακετα που φοραω γιατι ζεσταινομαι στο αεροπλανο και πρεπει να την κουβαλαω μαζι. Επιπλεον μπορει να χρειαστω και το τετραδιο με τις σημειωσεις να διαβασω θεωρια παιγνιων στην πτηση :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο καθενας κανει τις επιλογες του αναλογα κ με τις ανάγκες του. Περιττευει η συζητηση για το αν αξιζει να παιρνουμε την αποσκευη μαζί μας η οχι. Μην ξεχνατε τις ανταποκρισεις, την ουρα για ταξι, λεωφορειο κλπ που δεν πρεπει να καθυστερησεις. Πιο χρησιμη ειναι η συζητηση για το πως να την παρουμε μαζι μας...η στηνεσαι στην ουρά 1+ωρα, η παιρνεις μη wheely η πληρώνεις το φακελακι τους.
 

paros99

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα! Από 1/11 δεν έλεγαν ότι θα μειωθεί η τιμή της αποσκευής? Πετάμε αύριο από σοφία για Αθήνα και η αποσκευή κοστίζει 40€...γιατι τόσο πολύ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα! Από 1/11 δεν έλεγαν ότι θα μειωθεί η τιμή της αποσκευής? Πετάμε αύριο από σοφία για Αθήνα και η αποσκευή κοστίζει 40€...γιατι τόσο πολύ?
Την προσθέτεις αφού έχεις κάνει κράτηση ή κατά τη διάρκεια της;
 

paros99

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Την προσθέτεις αφού έχεις κάνει κράτηση ή κατά τη διάρκεια της;
Μμμμ αφού έχω κάνει κράτηση... Πάντως πανάκριβη... Με την Wizz που φεύγουμε από Βαρκελώνη για Σόφια έχει 27 και μου έστειλαν και κουπόνι με έκπτωση 10€ τώρα η Ryan 40€...
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Εγώ προχθές μαζί με τα εισιτήρια αγόρα μια βαλίτα για ταξίδι Αθήνα-Ρώμη-Αθήνα με 50€ και αμέσως μετά ξαναμπήκα
να αγοράδω ακόμα μία αποσκευή και μου τη δίνει 80€ και έπαθα πλάκα γιατί τελικά κατάλαβα ότι έπρεπε να τισ έχω αγοράσει απευθείας και τις δύο.
Τελικά επειδή σκέφτομαι ακόμα τα 30 ευρώ τα παραπάνω δεν την έχω αγοράσει ακόμα και είπα να κοιτάω μήπως κάποια στιγμή πριν το ταξίδι τη βρω με λιγότερα χρήματα.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Δυστυχώς έκανα βλακεία γιατί από την αρχή ήξερα ότι θα χρειασθούμε 2 βαλίτσες αλλά σκέφτηκα ότι θα μπορούσα τη δεύτερη να την αγοράσω αργότερα .
Τελικά θα την αγοράσω αλλά με ''καπέλο'' 30 ευρώ΄.
Τώρα έπαθα και έμαθα για την επόμενη φορά.
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Να κανω κι εγω μια ερωτηση όσον αφορά τις χειραποσκευές. Εχω ενα βαλιτσακι μικρο που ελεγα να παρω στις διαστασεις γενικα ειναι 2-3 εκατοστά μικρότερο στις δυο διαστάσεις. Στο μήκος ομως αν μετρησω και τα ροδάκια βγαινει εναμιση εκατοστο παραπάνω. Χωρις το ροδακι ειμαι μια χαρα 53 εκατοστα. Ξερετε αν μετρουν και τα ροδακια στις διαστασεις? θα εχω προβλημα με την συγκεκριμενη αποσκευη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom