Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Εσύ μπορεί να εκθειάζεις (!) την εμπειρία σου αλλά δεν μπορείς να λες του άλλου να παραβεί τον κανονισμό γιατί εσένα δεν σου έτυχε να σου κάνουν έλεγχο.
Επειδή είναι προφανές ότι δεν έχεις αντιληφθεί το τι έγραψα στα προηγούμενα ποστς... Δεν σου ξανά απαντάω και συμπεραίνω ότι είτε έχεις πρόβλημα αντίληψης είτε έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και προσπαθείς να κάνεις τον χωροφυλαξ στο κάθε τι γράφει ο καθένας.
Καλή συνέχεια σε κάθε περίπτωση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδή είναι προφανές ότι δεν έχεις αντιληφθεί το τι έγραψα στα προηγούμενα ποστς... Δεν σου ξανά απαντάω και συμπεραίνω ότι είτε έχεις πρόβλημα αντίληψης είτε έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και προσπαθείς να κάνεις τον χωροφυλαξ στο κάθε τι γράφει ο καθένας.
Καλή συνέχεια σε κάθε περίπτωση.
Είτε με τον αστυφύλαξ, είτε με τον χωροφύλαξ, όλοι θα τον βρούμε τον δρόμο μας. Δε θέλει άγχος... Keep up with the good work! And peace in the world!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αυτό ίσχυε και παλαιότερα, η Ryanair δεσμευόταν να επιτρέψει τις πρώτες 90 χειραποσκευές στην καμπίνα και οι υπόλοιπες (είτε εθελοντικά είτε υποχρεωτικά) μεταφέρονταν στο χώρο φύλαξης αποσκευών του αεροσκάφους.
Ισχυε και παλιοτερα ναι αλλα...σου επαιρναν τη χειραποσκευη στο αμπαρι αφου ειχαν συμπληρωθει οι 90 πρωτες θεσεις οπως προειπες.

Παρολα αυτα....Σε ταξιδι που ειχα το προηγουμενο μηνα, φτανω στον προελεγχο της πυλης και μου λεει μια υπαλληλος της Ryanair οτι πρεπει να δωσω τη χειραποσκευη μου κατω γιατι συμπληρωθηκαν οι 90 θεσεις. Κοιταω το χωρο αναμονης και ζητημα να καθονταν 15-20 ατομα. Που σημαινει οτι δεν ειχαν συμπληρωθει οι 90 θεσεις για κανενα λογο. Μα της λεω πως συμπληρωθηκαν αφου καθονται μια 20αρια ατομα. Να μην τα πολυλογω επεμενα εγω οτι δν συμπληρωθηκαν, απανταγε αυτη οτι συμπληρωθηκαν και μου τη πηρε με το ζορι στο αμπαρι. Σημειωτεον οτι επομενα ατομα απο εμας περασαν κανονικα τη χειραποσκευη. Κοντευα να εκραγω.
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Το ίδιο ακριβώς έγινε και με μας πριν 15 μέρες στο ταξίδι μας για Σόφια. Μας κράτησαν την μία χειραποσκευή με το ζόρι ενώ στο χώρο αναμονής δεν είχε πάνω από 40 άτομα. Στο γυρισμό από Σόφια όμως παίζει να μην πήγε ούτε μια αποσκευή στο αμπάρι.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μόλις γύρισα από ταξίδι με πέντε διαδοχικές πτήσεις ryanair . Την αποσκευή την ζητούσαν μετά από ένα ορισμένο αριθμό επιβατών που είχαν ήδη περάσει μαζί. Αν είσαι στην αρχή της ουράς δεν κινδυνεύεις αλλά όσο πλησιάζει το τέλος της ουράς την παίρνουν υποχρεωτικά. Σε μία από όλες τις πτήσεις είμασταν οι τελευταίοι της ουράς αλλά είπαμε στον υπάλληλο ότι έχουμε connection στο Bergamo για Thessaloniki και μας τις άφησε στην καμπίνα. Εννοείται ότι σε κάποιες τις δώσαμε και οικιοθελώς προκειμένου να τις κουβαλάμε ..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μόλις γύρισα από ταξίδι με πέντε διαδοχικές πτήσεις ryanair . Την αποσκευή την ζητούσαν μετά από ένα ορισμένο αριθμό επιβατών που είχαν ήδη περάσει μαζί. Αν είσαι στην αρχή της ουράς δεν κινδυνεύεις αλλά όσο πλησιάζει το τέλος της ουράς την παίρνουν υποχρεωτικά. Σε μία από όλες τις πτήσεις είμασταν οι τελευταίοι της ουράς αλλά είπαμε στον υπάλληλο ότι έχουμε connection στο Bergamo για Thessaloniki και μας τις άφησε στην καμπίνα. Εννοείται ότι σε κάποιες τις δώσαμε και οικιοθελώς προκειμένου να τις κουβαλάμε ..
Μπορείς να μας δώσεις καμιά ιδέα των συνδυαστικών πτήσεων σου......
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μπορείς να μας δώσεις καμιά ιδέα των συνδυαστικών πτήσεων σου......
Ισως έκανα λάθος διατύπωση, δεν έκανα 5 συνεχόμενες σε μία μέρα.Το πρόγραμμα ήταν ως εξής: Δευτέρα 23/10 Thessaloniki-Bergamo με άφιξη 11.40 και Bergamo-Lisbon με αναχώρηση 13.40. Μετά Τετάρτη 25/10 Lisbon-Porto και Παρασκευή 27/10 Porto-Bergamo με άφιξη 10.40 και αναχώρηση Bergamo-Thessaloniki στις 12.40. Μόνο το Bergamo-Thessaloniki είχε καθυστέρηση μισής ώρας. Και επίσης στο Bergamo δεν βγήκαμε καθόλου εκτός και έτσι δεν ξαναπεράσαμε έλεγχο. Η μόνη "στραβή" που είχαμε ήταν στο Porto όπου πετούσαμε 6.35 το πρωί και φτάσαμε στο αεροδρόμιο στις 5.30 θεωρώντας ότι έχουμε χρόνο να περάσουμε τον έλεγχο αλλά φτάνοντας αντικρύσαμε μια ουρά τουλάχιστον 1000 ατόμων !!!! Δεν ξέρω τι στο καλό γινόταν αλλά την ίδια ώρα πρέπει να έφευγαν περίπου 10 πτήσεις. Βέβαια η ουρά κινιόταν πολύ γρήγορα δεδομένου ότι δούλευαν περίπου 10-12 μηχανήματα αλλά μέχρι να το καταλάβουμε το άγχος ήταν μεγάλο. Εκεί βρεθήκαμε τελευταίοι της ουράς στο gate.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν είσαι στην αρχή της ουράς δεν κινδυνεύεις αλλά όσο πλησιάζει το τέλος της ουράς την παίρνουν υποχρεωτικά...
Οχι απαραιτητα. Το εχω πει 10 φορες. Υποχρεωτικα δεν παιρνουν τα παντα, αλλα τα wheeled..εχω παρει πανω απο 30 πτησεις τους, 6 το τελευταιο 4μηνο, κ ουδεποτε περίμενα στις ουρες τους πανω απο 5'. Οι ουρες στο gate αρχιζουν 1,5 ωρα πριν την πτηση. Τρελλα πραγματα. Βλεπεις την πιο μεγαλη ουρα κ ξερεις οτι φευγει ραιαν απο εκεινο το gate.. Μπαίνω παντα τελευταιος κ δεν παραδιδω τη μη-wheeled αποσκευη μου ποτε.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ισως έκανα λάθος διατύπωση, δεν έκανα 5 συνεχόμενες σε μία μέρα.Το πρόγραμμα ήταν ως εξής: Δευτέρα 23/10 Thessaloniki-Bergamo με άφιξη 11.40 και Bergamo-Lisbon με αναχώρηση 13.40. Μετά Τετάρτη 25/10 Lisbon-Porto και Παρασκευή 27/10 Porto-Bergamo με άφιξη 10.40 και αναχώρηση Bergamo-Thessaloniki στις 12.40. Μόνο το Bergamo-Thessaloniki είχε καθυστέρηση μισής ώρας. Και επίσης στο Bergamo δεν βγήκαμε καθόλου εκτός και έτσι δεν ξαναπεράσαμε έλεγχο. Η μόνη "στραβή" που είχαμε ήταν στο Porto όπου πετούσαμε 6.35 το πρωί και φτάσαμε στο αεροδρόμιο στις 5.30 θεωρώντας ότι έχουμε χρόνο να περάσουμε τον έλεγχο αλλά φτάνοντας αντικρύσαμε μια ουρά τουλάχιστον 1000 ατόμων !!!! Δεν ξέρω τι στο καλό γινόταν αλλά την ίδια ώρα πρέπει να έφευγαν περίπου 10 πτήσεις. Βέβαια η ουρά κινιόταν πολύ γρήγορα δεδομένου ότι δούλευαν περίπου 10-12 μηχανήματα αλλά μέχρι να το καταλάβουμε το άγχος ήταν μεγάλο. Εκεί βρεθήκαμε τελευταίοι της ουράς στο gate.
Μια χαρά εκδρομούλα πορτογαλία έκανες! επειδή είναι στα σχέδια μας οτιδήποτε πληροφορία δεκτή.....
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Επισης ενα αλλο ΤΙΡ ειναι να πηγαινετε στο τελος της ουρας,λιγο πριν κλεισει το gate. Εφοσον μπει ικανοποιητικος αριθμος αποσκευων στο αμπαρι και επειδη θελουν να κλεισουν την πτηση υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην σας παρουν τις αποσκευες σας. Εμενα μου εχει τυχει αρκετες φορες και σε γεματες πτησεις. Για αυτο επιβιβαζομαι παντα προς το τελος της ουρας και λιγο πριν το Last Call.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Και μετά μέσα στο αεροσκάφος ψάχνεις εναγωνίως χώρο να βάλεις την αποσκευή σου γιατί ήδη τα έχουν πιάσει όλα...
Πάντως νομίζω ότι αν δεν βιάζεσαι πολύ είναι καλύτερα να την δίνεις οικιοθελώς στον χώρο αποσκευών και να ανεβαίνεις τις σκάλες χωρίς κουβάλημα και χωρίς να ψάχνεις "χώρο" ελεύθερο για να κάνεις άρση βαρών και να την ανεβάσεις στα ντουλάπια. Επίσης σιγουρα δεν κινδυνεύεις να την χάσεις αφού την αφήνεις έξω από το αεροσκάφος που επιβιβάζεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom