Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Το κακό είναι ότι, ότι αγοράζεις, το αγοράζεις για όλα τα άτομα της κράτησης και για όλα τα σκέλη του ταξιδιού.
Πχ δε μπορεί ένα ζευγάρι να παραδώσει τη μία 10κιλη αποσκευή (με τα υγρά και τις σούπες) του ενός στο γκισέ και την άλλη 10κιλη να την πάρει στην καμπίνα. Ή να πας κάπου με τα χέρια στην τσέπη ή με το πορτοφόλι (40-25-20) και να γυρίσεις από εκεί και με μία 10κιλη.
Τουλάχιστον, δε μπορώ να το καταφέρω εκ των υστέρων και γίνεται μόνο την ώρα της κράτησης.
Την ώρα της κράτησης πάντως γίνεται
εγώ για κράτηση τεσσάρων ατόμων έβαλα μία χειραποσκεύη παραδοτέα,μία μεγάλη βαλίτσα παραδοτέα και οι άλλοι δύο χωρίς αποσκευή
σου δίνει τη δυνατότητα να επεξεργαστείς τις αποσκευεσ πριν την τελική πληρωμή και για τα δύο σκέλη του ταξιδιού ξεχωριστα
 

GIOTA1971

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλημέρα σε όλους. Έχει ταξιδέψει κανείς μετά την 1η Νοεμβρίου? Αν ναι πόσο αυστηροί ήταν με το μέγεθος της μικρής χειραποσκευής 40χ25χ20 που τοποθετείται κάτω απο το μπροστινό κάθισμα?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καλημέρα σε όλους. Έχει ταξιδέψει κανείς μετά την 1η Νοεμβρίου? Αν ναι πόσο αυστηροί ήταν με το μέγεθος της μικρής χειραποσκευής 40χ25χ20 που τοποθετείται κάτω απο το μπροστινό κάθισμα?
Τι εννοεις ποσο αυστηροι ηταν?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εάν είναι πολύ μεγαλύτερη η αποσκευών τότε θα έχεις πρακτικό πρόβλημα. Δεν θα χωράει να μπει κάτω από το μπροστινό κάθισμα σου.
Φορά όλα τα ρούχα, χειμώνας είναι, και μέσα στο αεροπλάνο βγάλε ότι σε ζεστάνει πολύ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στην προχθεσινή μας πτήση από Θεσσαλονίκη για Μπεργκαμο, δεν ασχολήθηκε κάνεις με τις αποσκευές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας .
 

GIOTA1971

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Κάθε φορά πριν από κάθε ταξίδι αγχώνομαι με το θέμα των αποσκευών, φροντίζω να ειμαι τυπική με τις διαστάσεις και ερχεται η ωρα της πτήσης και βλέπω την πλειοψηφία με αποσκευές εκτός διαστάσεων να προσπαθεί με κάθε τρόπο να τις βολέψει στο ντουλάπι η στο μπροστινό κάθισμα και κανέναν να μη λέει τπτ...νιώθω πολύ χαζή εκείνη τη στιγμή για την τυπικότητα μου...έχω κάνει πάνω από 15 πτήσεις με τη Ryanair και πότε δεν έχω πετύχει να κάνουν παρατήρηση σε άνθρωπο...τι να πω..Ίσως απλά μου τυχαίνει. .
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Κάθε φορά πριν από κάθε ταξίδι αγχώνομαι με το θέμα των αποσκευών, φροντίζω να ειμαι τυπική με τις διαστάσεις και ερχεται η ωρα της πτήσης και βλέπω την πλειοψηφία με αποσκευές εκτός διαστάσεων να προσπαθεί με κάθε τρόπο να τις βολέψει στο ντουλάπι η στο μπροστινό κάθισμα και κανέναν να μη λέει τπτ...νιώθω πολύ χαζή εκείνη τη στιγμή για την τυπικότητα μου...έχω κάνει πάνω από 15 πτήσεις με τη Ryanair και πότε δεν έχω πετύχει να κάνουν παρατήρηση σε άνθρωπο...τι να πω..Ίσως απλά μου τυχαίνει. .
Και καλα κανεις να εισαι τυπικη .Μεσα στο αεροπλάνο δε γινεται ποτε παρατηρηση, δεν εχει νόημα εξαλλου εκεινη τη στιγμη. Στα gates γινονται απιστευτες φασαριες με τους επιβατες που εχουν μεγαλες χειραποσκευες , το τι λογια κ βρισιες ακουγονται δε μπορω να σου περιγραψω. Οχι σε καθε πτηση αλλα πολυ συχνα. Δεν υπαρχει λογος να μη συμμορφωνομαστε με τους κανονισμους, οποιος δε θελει να πληρωσει ας κατσει σπιτι του.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Έχω πετάξει με την Ryanair καμία 20φορες, και πότε δεν είδα να λένε σε κανέναν τίποτα, ούτε τσακωμούς ούτε καν έντονες ομιλίες. Μια φορά μόνο στην Σοφια ένας υπάλληλος υπέδειξε, χωρις ενταση, σε μια κυρία να βάλει το σακίδιο της στο κλουβί για να δούνε τις διαστάσεις.

Παρολαυτα κάνεις δεν μπορεί να απαντήσει κάτι με σιγουριά για το μέλλον.

ΥΓ έχω λυπηθεί όσους πληρώνουν επιπλέον για συγκεκριμένη θέση, όταν δεν έχω πληρώσει ποτέ μου τίποτα και πάντα κάθομαι με αυτούς που πετάω, μάλιστα μια φορά κάθισα και στην σειρά στα φτερά που οδηγούν στις εξόδους κινδύνου, αυτές είναι πιο ευρύχωρες και τις χρεώνουν ακόμη πιο ακριβά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έχω πετάξει με την Ryanair καμία 20φορες, και πότε δεν είδα να λένε σε κανέναν τίποτα, ούτε τσακωμούς ούτε καν έντονες ομιλίες. Μια φορά μόνο στην Σοφια ένας υπάλληλος υπέδειξε, χωρις ενταση, σε μια κυρία να βάλει το σακίδιο της στο κλουβί για να δούνε τις διαστάσεις.
H @mariagl δεν αναφερόταν στους υπαλλήλους αλλά στους επιβάτες που τα θέλουν όλα δικά τους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
H @mariagl δεν αναφερόταν στους υπαλλήλους αλλά στους επιβάτες που τα θέλουν όλα δικά τους.
Εγώ αναφέρθηκα σε ότι έχω δει σε όσες πτήσεις έχω κάνει με την εταιρία. Καμία ένταση, ούτε καν υποψία έντασης ούτε από υπάλληλο ούτε από επιβάτη.
Υποθέτω ότι εάν κάποιος υπάλληλος δεν αναφέρει κάτι ο πελάτης δεν βλέπω τον λόγο να κάνει θέμα.
Δεν ξέρω κάτι άλλο, δεν είμαι καλός στα παιχνίδια λέξεων.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Στο τελευταίο μου ταξίδι με την Ryanair για Πολωνία πριν ενα μήνα,σε έναν επιβάτη με εμφανώς μεγαλύτερη βαλίτσα του έκαναν έλεγχο και πλήρωσε το 50άρικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom