Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Απο οσο εχω καταλαβει αναφερει κιλα μονο στις παραδωτεες συσκευες (checkin) γιατι σε εκεινο τον ιμαντα που ακουμπας την αποσκευη σου εχει ζυγαρια. Μετα πας στην πυλη, απλα ελεγχουν με το ματι πρωτα εαν ειναι τραγικα μεγαλες οι αποσκευες σου και καποιες φορες στα sizers, στα ειδικα κλουβια για να γινει η ογκομετρηση (με τις μεγιστες διαστασεις που λενε). Στην πυλη δεν εχω δει ποτε κανεναν να κανει ελεγχο βαρους με ζυγαρια.
Μάλλον δεν προλάβατε τις πρώτες εποχές της εταιρίας, τότε που επιτρεπόταν μία χειραποσκευή αποκλειστικά χωρίς κανένα άλλο κομμάτι. Τα τελευταία χρόνια είναι γεγονός ότι δεν ελέγχουν. Αλλά αν ελέγξουν; Να είμαστε έτοιμοι να σκάσουμε το 50αρικο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το ερώτημα αφορά το βάρος της μικρής χειραποσκευής (μέγιστων διαστάσεων 40x20x25 cm), και η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει όριο βάρους.
Τώρα, αν ζυγίσουν ή δεν ζυγίσουν τη μεγάλη χειραποσκευή είναι άλλο θέμα, οι επιλογές είναι συγκεκριμένες, τα έχουμε πει:
https://www.ryanair.com/gr/el/plan-trip/flying-with-us/baggage-policy
Το δεύτερο ερώτημα που αφορά το τρίποδο είναι πιο εξεζητημένο, ακόμη και εντός διαστάσεων χειραποσεκυής, θα μπορούσε να απαγορευθεί για λόγους ασφαλείας. Στη θέση σου θα έκανα μια επικοινωνία με το chat της Ryanair για να έχω μία αρχική γνώμη, αλλά θα ρώταγα και άλλες εταιρείες στο τηλέφωνο (όχι για το θέμα των διαστάσεων, αλλά αν μπορεί να μεταφερθεί ως χειραποσκευή ή αν πρέπει να πάει υποχρεωτικά ως αποσκευή).
Εδώ οι κανονισμοί για το Ελ. Βενιζέλος:
https://www.aia.gr/userfiles/5b8cde13-2054-49cf-9bc2-8a92207812cb/listprohibitedGR.pdf

Αν ξεπεράσεις το θέμα ασφαλείας και φτάσεις στην πύλη με το τρίποδο, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να το χρεωθείς ως αποσκευή και να το πάρουν στον χώρο αποσκευών με κόστος ανά διαδρομή από 30 ως 70€, ανάλογα την εποχή και τον προορισμό.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ανεβάζω και τη φωτογραφία, προφανώς υπάρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει να πατάει διασυνδέσεις...
 

Attachments

Last edited:

Askaridis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα επικοινωνήσω με την Ryanair και θα ενημερώσω.
 

Βάκος

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Καλησπέρα ξέρω ότι θα έχει ξαναειπωθει...Αλλά αυτές τις απαντήσεις που διαβασα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ...
Τελικά τι παίρνω μαζί μου χωρίς να πληρώσω στην ryan air...?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα ξέρω ότι θα έχει ξαναειπωθει...Αλλά αυτές τις απαντήσεις που διαβασα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ...
Τελικά τι παίρνω μαζί μου χωρίς να πληρώσω στην ryan air...?
Τι εισιτήριο έχεις βγάλει;
Με προτεραιότητα ή χωρίς;
Χωρίς προτεραιότητα
Δες πρώτη φωτο
Με προτεραιότητα
Δες δεύτερη φωτό
Νομίζω ότι εδώ τα εξηγεί αψογα
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/baggage#0-1
 

Attachments

Βάκος

Member
Μηνύματα
11
Likes
1

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και μην ξεχνάς:
Δωράκι / bonus τσάντα με λάπτοπ! (Μπορείς να έχεις μαζί σου, αφού ΔΕΝ χρεώνεται...) :)
Για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο, η τσάντα λάπτοπ θεωρείται "μικρή προσωπική τσάντα".
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο, η τσάντα λάπτοπ θεωρείται "μικρή προσωπική τσάντα".
Εγώ, με RyanAir, ταξιδεύω πάντα με σακίδιο πλάτης ΚΑΙ τσάντα λάπτοπ… Δηλαδή, ουσιαστικά ΔΥΟ μικρές αποσκευές. Και δεν χρεώνομαι τίποτα έξτρα. Οπότε: μια μικρή αποσκευή που να χωράει κάτω από το κάθισμα του μπροστινού ΣΥΝ μία τσάντα λάπτοπ!...
(...που ενίοτε, έχει μέσα της και σωβρακοφανέλες!) :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ, με RyanAir, ταξιδεύω πάντα με σακίδιο πλάτης ΚΑΙ τσάντα λάπτοπ… Δηλαδή, ουσιαστικά ΔΥΟ μικρές αποσκευές. Και δεν χρεώνομαι τίποτα έξτρα. Οπότε: μια μικρή αποσκευή που να χωράει κάτω από το κάθισμα του μπροστινού ΣΥΝ μία τσάντα λάπτοπ!...
(...που ενίοτε, έχει μέσα της και σωβρακοφανέλες!) :D
Από πότε έχεις να ταξιδεύσεις με ρυαν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom