Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Εγώ άλλη απορία έχω.
Πως γίνεται να βάζετε 15+ κιλά στη βαλίτσα των σχεδόν 40- λίτρων. Βιβλία κουβαλάτε;
Ποτέ, ακόμα και με στρίμωγμα δεν κατάφερα να ξεπεράσω το όριο των 10 κιλών με ρούχα 2-3ημέρου.
Νομίζω ότι μόνο με ρούχα είναι αρκετά δύσκολο. Αλλά βέβαια αν χρησιμοποιήσεις τις σακούλες που ρουφάνε τον αέρα ίσως και να καταφέρεις να πλησιάσεις το όριο.;)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Για να σου λυθεί η απορία ή βαλίτσα από μόνη της ζυγίζει 2,8 κιλά. Ένα τζιν, ένα πουκάμισο, 1 φούτερ, 1 πιτζαμα, 5_6 μποξερακια, 2 φανέλες, 3 κάλτσες, κολόνια, οδοντόκρεμα, κασκόλ, γάντια, φορτιστές μηχανής κ κινητού, ομπρέλα, φτάσαμε τα 10 κιλά! Βάλε και σουβενίρ διάφορα, αναμνηστικά χάρτες κλπ και καμιά 7_8 ποτήρια για τη συλλογή ποτηριών μπύρας που κάνω τα 15 κιλά ξεπερνιουνται χαλαρά!

Εγώ άλλη απορία έχω.
Πως γίνεται να βάζετε 15+ κιλά στη βαλίτσα των σχεδόν 40- λίτρων. Βιβλία κουβαλάτε;
Ποτέ, ακόμα και με στρίμωγμα δεν κατάφερα να ξεπεράσω το όριο των 10 κιλών με ρούχα 2-3ημέρου.
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Για να σου λυθεί η απορία ή βαλίτσα από μόνη της ζυγίζει 2,8 κιλά. Ένα τζιν, ένα πουκάμισο, 1 φούτερ, 1 πιτζαμα, 5_6 μποξερακια, 2 φανέλες, 3 κάλτσες, κολόνια, οδοντόκρεμα, κασκόλ, γάντια, φορτιστές μηχανής κ κινητού, ομπρέλα, φτάσαμε τα 10 κιλά! Βάλε και σουβενίρ διάφορα, αναμνηστικά χάρτες κλπ και καμιά 7_8 ποτήρια για τη συλλογή ποτηριών μπύρας που κάνω τα 15 κιλά ξεπερνιουνται χαλαρά!
Επειδη και η δικια μου χειραποσκευη καπου εκει πρεπει να ειναι στα 2,8κιλα, εχω σκεφτει να ψαξω να βρω καποια μαλακη τσαντα στις διαστασεις που πρεπει χωρις ροδακια και χερουλακια, πλατης. νομιζω οτι θα ειναι καλυτερη απο την σκληρη πλαστικη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Επειδη και η δικια μου χειραποσκευη καπου εκει πρεπει να ειναι στα 2,8κιλα, εχω σκεφτει να ψαξω να βρω καποια μαλακη τσαντα στις διαστασεις που πρεπει χωρις ροδακια και χερουλακια, πλατης. νομιζω οτι θα ειναι καλυτερη απο την σκληρη πλαστικη.
Γι αυτο παιρνουμε cabin max σακιδιο πλατης για τα χειμερινα με βαρος 500 γρ. Εξοικονομουνται τουλαχιστον 2 κιλα εξτρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Επειδη και η δικια μου χειραποσκευη καπου εκει πρεπει να ειναι στα 2,8κιλα, εχω σκεφτει να ψαξω να βρω καποια μαλακη τσαντα στις διαστασεις που πρεπει χωρις ροδακια και χερουλακια, πλατης. νομιζω οτι θα ειναι καλυτερη απο την σκληρη πλαστικη.
Κάτι πιο ελαφρύ συμφωνώ χωρίς ροδάκια δεν θέλω γιατί προτιμώ να τη σερνω από το να την κουβαλάω στη πλάτη. Επίσης έχουμε και το σακίδιο πλάτης ...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Για να σου λυθεί η απορία ή βαλίτσα από μόνη της ζυγίζει 2,8 κιλά.
Για να είμαστε και ειλικρινείς η τσάντα σας πρέπει να είναι αρκετά έως πολύ βαριά για την κατηγορία της. Ενδεικτικά ο πολύ απλός και φθηνός μου σάκος ορειβασίας, που είναι χωρητικότητας 60+ λίτρων, ζυγίζει μετά βίας 2 κιλά.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Για να είμαστε και ειλικρινείς η τσάντα σας πρέπει να είναι αρκετά έως πολύ βαριά για την κατηγορία της. Ενδεικτικά ο πολύ απλός και φθηνός μου σάκος ορειβασίας, που είναι χωρητικότητας 60+ λίτρων, ζυγίζει μετά βίας 2 κιλά.
Δεν μιλάμε για σάκο. Βαλίτσα τρολευ με ρόδες 55χ40χ20 οι περισσότερες ζυγίζουν πάνω από 2 κιλά. Πχ οι samsonite υφασμάτινες ζυγίζουν περιπου 2,3. Οι σκληρές ίσως περισσότερο. Υπάρχουν και οι cabin max που τις κουβαλάς στη πλάτη με λιγότερο από 1 κιλό. Η δική μου όντως είναι από τις πιο βαριές της κατηγορίας αλλά με το να πάρω 1 βαλίτσα 0,5 κιλό λιγότερο δεν κερδίζω και πολλά....
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Εγώ πάντως σε 50 x 25 x 25 έχω κάτι τέτοιο (σακ βουαγιάζ υφασμάτινο με ροδάκια) που έχει βάρος 1,8 και το έψαξα επίτηδες να είναι κάτω από 2 κιλά γιατί προτιμώ να έχω χειραποσκευή αντί να παραδίδω βαλίτσα.
 

Attachments

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Εγώ πάντως σε 50 x 25 x 25 έχω κάτι τέτοιο (σακ βουαγιάζ υφασμάτινο με ροδάκια) που έχει βάρος 1,8 και το έψαξα επίτηδες να είναι κάτω από 2 κιλά γιατί προτιμώ να έχω χειραποσκευή αντί να παραδίδω βαλίτσα.
Στη 1 διάσταση είσαι 5 πόντους περισσότερο και αν είναι γεμάτος ο σάκος και δεν συμπιέζεται δεν χωράει στο κουτί της Ryan.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Ποτέ δεν τιγκάρω την αποσκευή για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις. ;) Υπάρχει και στις ιδανικές διαστάσεις η συγκεκριμένη, απλώς έτυχε να έχω αυτήν τη λίγο παραπάνω, αλλά την ανέφερα ως παράδειγμα επειδή είναι πανάλαφρη κατ' εμέ.
 

Askaridis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και πάλι. Έχω στείλει για τον τρίποδα και μου στείλανε την παρακάτω απάντηση.
Ότι δηλαδή είναι θέμα του αεροδρομίου πως θα πάρω τον τρίποδα?

Thank you for your email.

In that case I would say, that you need to purchase a checked-in bag, however You should contact with the airport, because it really depends on them, how you can bring the tripod with you.

Kind regards
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας και πάλι. Έχω στείλει για τον τρίποδα και μου στείλανε την παρακάτω απάντηση.
Ότι δηλαδή είναι θέμα του αεροδρομίου πως θα πάρω τον τρίποδα?

Thank you for your email.

In that case I would say, that you need to purchase a checked-in bag, however You should contact with the airport, because it really depends on them, how you can bring the tripod with you.

Kind regards
Γεια. Βασικά σου λένε ότι πρέπει να αγοράσεις (μεγάλη) βαλίτσα και να τον περάσεις ως αποσκευή/βαλίτσα στο check-in. Φαντάζομαι σου λένε να επικοινωνήσεις με το αεροδρόμιο για να μάθεις πως πρέπει να τον συσκευάσεις για να τον περάσεις από τον check-in.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom