Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχουμε κλείσει παραδοτέα 20κιλη δύο άτομα και μια που δικαιούμαστε μια μικρή αποσκευη,λέμε να πάρουμε δυο σχολικές τσάντες.
Όχι ότι θα είναι ασφυκτικά γεμάτες,απλά μήπως κάνουμε ψώνια στου γυρισμό.
Όμως,όλες οι σχολικές τσάντες μας που μέτρησα,μια Polo είναι 43Χ30Χ17 και μια άλλη 43Χ30Χ13.
Επειδή θα είναι μισοαδειες, ζουλιούνται αν χρειαστεί,αλλά αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος...τόσο μικρή διαφορά στο backpack είναι ρίσκο για πρόστιμο;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχω αγορασει μια παραδοτεα αποσκευη για 1 απο τους επιβατες. Εκανα check in τωρα κ στους υπολοιπους μου εμφανιζει την μικρη αποσκευη κ σε εμενα μονο την παραδοτεα. Υπάρχει περιπτωση να μην δικαιουμε κ εγω την μικρη που ειναι standard free επειδη δεν το ανα γραφει η καρτα επιβιβασης?
Το δωρεάν μικρό σακίδιο (προσωπικό αντικείμενο) το δικαιούσαι σε κάθε περίπτωση.
Ταξίδεψα πρόσφατα μόνο με μία παραδοτέα 20κιλη και είχα και ένα σακίδιο πλάτης μεγαλούτσικο και οριακά εκτός διαστάσεων αλλά όχι πολύ γεμάτο.
Χειραποσκευή 10κιλή δεν δικαιούσαι εάν δεν την πληρώσεις εξτρά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το δωρεάν μικρό σακίδιο (προσωπικό αντικείμενο) το δικαιούσαι σε κάθε περίπτωση.
Ταξίδεψα πρόσφατα μόνο με μία παραδοτέα 20κιλη και είχα και ένα σακίδιο πλάτης μεγαλούτσικο και οριακά εκτός διαστάσεων αλλά όχι πολύ γεμάτο.
Χειραποσκευή 10κιλή δεν δικαιούσαι εάν δεν την πληρώσεις εξτρά.
To ξέρω για την 10κιλη. Εχω πληρώσει παραδοτέα. Απλά περίμενα να μου γραφει και πάνω στο εισιτηριο και την μικρη, επειδή στους υπολοιπους αναφέρεται.
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
30
Likes
288
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία
Την περασμένη εβδομάδα πήγα και γύρισα με ryanair Bologna. Είχαμε κλείσει μια παραδοτέα αποσκευη αλλά δεν μας έλεγξαν καθόλου για βάρος ή διαστάσεις σε καμία αποσκευη. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά το αναφέρω
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Εχω αγορασει μια παραδοτεα αποσκευη για 1 απο τους επιβατες. Εκανα check in τωρα κ στους υπολοιπους μου εμφανιζει την μικρη αποσκευη κ σε εμενα μονο την παραδοτεα. Υπάρχει περιπτωση να μην δικαιουμε κ εγω την μικρη που ειναι standard free επειδη δεν το ανα γραφει η καρτα επιβιβασης?
Καλημέρα, απότι γνωρίζω και η μικρη αυτη αποσκευη ( όχι η 45Χ25Χ55) ειναι στο στανταρτ ναυλο.
Εχω κλείσει και εγω ετσι, 3 ατομα με μια παραδοτεα, και είχαμε ο καθενας μας και ενα σακίδιο πλατης.
Δεν γνωρίζω μηπως κατι αλλαξε, ισως και καποιος αλλος γνωρίζει κατι περισότερο.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα, απότι γνωρίζω και η μικρη αυτη αποσκευη ( όχι η 45Χ25Χ55) ειναι στο στανταρτ ναυλο.
Εχω κλείσει και εγω ετσι, 3 ατομα με μια παραδοτεα, και είχαμε ο καθενας μας και ενα σακίδιο πλατης.
Δεν γνωρίζω μηπως κατι αλλαξε, ισως και καποιος αλλος γνωρίζει κατι περισότερο.
Η δωρεάν είναι η 40Χ20Χ25 αυτή που λες είναι η δεκακιλη που χρεώνεται έξτρα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
To ξέρω για την 10κιλη. Εχω πληρώσει παραδοτέα. Απλά περίμενα να μου γραφει και πάνω στο εισιτηριο και την μικρη, επειδή στους υπολοιπους αναφέρεται.
Μην αγχώνεσαι... Ταξίδεψα πριν 14 μέρες. :innocent:
Δεν άλλαξε κάτι στην πολιτική αποσκευών. Η μικρή αποσκευή είναι δωρεάν για όλους.

https://help.ryanair.com/hc/el/categories/12489112419089-Κανόνες-αποσκευών

Πολιτικές σχετικά με τις αποσκευές
Όλοι οι ναύλοι περιλαμβάνουν τη δυνατότητα μεταφοράς μικρής προσωπικής αποσκευής, η οποία θα πρέπει να χωράει κάτω από το μπροστινό σας κάθισμα.

1712678508651.png
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
To ξέρω για την 10κιλη. Εχω πληρώσει παραδοτέα. Απλά περίμενα να μου γραφει και πάνω στο εισιτηριο και την μικρη, επειδή στους υπολοιπους αναφέρεται.
Μήπως δεν την κλικαρες για σένα;Όταν κάνεις check in ακόμα και να έχεις παραδοτέα αποσκευη πρέπει να κάνεις κλικ και στην μικρή τη δωρεάν.
Εγώ έκλεισα 20κιλη και την αναγράφει κανονικά
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έκλεισα 20κιλη παραδοτέα,και ενώ κάτω κάτω στο boarding pass της εφαρμογής,γράφει 1 μικρή χειραποσκευη και μια βαλίτσα 20 κιλών,πάνω πάνω δεξιά έχει σε κόκκινο πλαίσιο "Μη προτεραιότητας μια μικρή αποσκευη μόνο".
Γιατί το γράφει πάνω δεξιά αυτό ενώ έχω κλείσει 20κιλη παραδοτέα;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Έκλεισα 20κιλη παραδοτέα,και ενώ κάτω κάτω στο boarding pass της εφαρμογής,γράφει 1 μικρή χειραποσκευη και μια βαλίτσα 20 κιλών,πάνω πάνω δεξιά έχει σε κόκκινο πλαίσιο "Μη προτεραιότητας μια μικρή αποσκευη μόνο".
Γιατί το γράφει πάνω δεξιά αυτό ενώ έχω κλείσει 20κιλη παραδοτέα;
Εσένα σε ενδιαφέρει η κράτηση, το boarding pass είναι μόνο για την επιβίβαση και τους ελέγχους του αεροδρομίου
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έκλεισα 20κιλη παραδοτέα,και ενώ κάτω κάτω στο boarding pass της εφαρμογής,γράφει 1 μικρή χειραποσκευη και μια βαλίτσα 20 κιλών,πάνω πάνω δεξιά έχει σε κόκκινο πλαίσιο "Μη προτεραιότητας μια μικρή αποσκευη μόνο".
Γιατί το γράφει πάνω δεξιά αυτό ενώ έχω κλείσει 20κιλη παραδοτέα;
Γιατί δεν έχεις αγοράσει προτεραιότητα και δεν μπορείς να ανεβάσεις 2η χειραποσκευή πάνω στο αεροπλάνο.
Εάν στο γράφει με μικρα γράμματα ότι έχεις 1 παραδοτεα 20 kg τότε είναι εντάξει.
Έτσι το έβγαζε και μένα την προηγούμενη εβδομάδα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γυρίσαμε προχθές με ryanair και έχω να πω ότι έκοψαν πρόστιμο σε τρία άτομα επειδή η δωρεάν μικρή χειραποσκευη ήταν λίγο πιο μεγάλη,βασικά παραφουσκωμενη.Τις έβαζαν κανονικά στο κουτί.Αυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom