Χρέωση παρά την ακύρωση

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Καπου εδω ομως πρεπει να πουμε οτι επρεπε να ανζητησεις το μειλ ακυρωσης αφου την εκανες. Η booking φαινεται οτι εχει καποια θεματακια. Αλλα είναι και δικη μας ευθυνη να ψαξουμε τι γινεται αν βλεπουμε κατι μη φυσιολογικο. Ποσο καιρο πριν εκανες την ακυρωση; Δεν σε προβληματισε οτι δεν ηρθε μειλ που βεβαιωνει την ακυρωση;


Θελω να πω πως οπου δινω την καρτα μου σε συμβατικο καταστημα,και η χρεωση δεν ειναι εφικτη, περιμενω να λαβω τη σχετικη βεβαιωτικη αποδειξη απο το POS οτι δεν χρεωθηκα. Εγω θα τραβαω τα μαλλια μου αν ο υπαλληλος δεν το χειριστει οπως πρεπει και φυγω ετσι. Καπως ετσι περιμενω να γινει και σε ηλεκτρονικες συναλλαγες και θα αναζητησω τι εγινε.
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εκλεισα με μπουκιν ξενοδοχειο που ειχα ξαναμεινει.Επικοινωνησαν μαζι μου απ ευθειας και ρωτησαν αν θελω εκπτωση προκειμενου να μοιραστουμε την προμηθεια της μπουκιν.Το δεχτηκα!Με εβαλαν σε διαφορετικο δωματιο,και την αλλη μερα ειχα μαιηλ απο μπουκιν αν ακυρωσα η ημουν νο σοου στο οποιο δεν απαντησα ποτε.Κομπινες γινονται καθε μερα και σε καθε χωρο...Και υπαλληλοι και εταιριες και καταναλωτες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Εκλεισα με μπουκιν ξενοδοχειο που ειχα ξαναμεινει.Επικοινωνησαν μαζι μου απ ευθειας και ρωτησαν αν θελω εκπτωση προκειμενου να μοιραστουμε την προμηθεια της μπουκιν.Το δεχτηκα!Με εβαλαν σε διαφορετικο δωματιο,και την αλλη μερα ειχα μαιηλ απο μπουκιν αν ακυρωσα η ημουν νο σοου στο οποιο δεν απαντησα ποτε.Κομπινες γινονται καθε μερα και σε καθε χωρο...Και υπαλληλοι και εταιριες και καταναλωτες..
Δεν το καταλαβα, σε ρωτησαν απο booking αν ακυρωσες η ησουν no show και δεν απαντησες;
Δεν ειχες κανει ακυρωση στη booking αφου συνεννοηθηκες απ ευθειας με το ξενοδοχειο;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οχι αν δεν διαλεγα θα ακυρωνόντουσαν και τα 2 καθως υπηρχε ακομη το περιθωριο της δωρεαν ακυρωσης. Συνεχιζω να θεωρω το booking την πιο αξιοπιστη μεθοδο ομως. Αν δεν υπάρχει κατι με αντικειμενικα σχόλια δεν νομιζω οτι μπορεις να εισαι σιγουρος και μην περιμενεις το σαιτ του ξενοδοχειου να σου πει ενταξει εχουμε μετρια τοποθεσια ή καμμια φορα πηγαίνουμε βρωμικες πετσετες.
Εγω δεν ειχα θεμα ποτε. Απλα με αυτα που ακουω..δεν ειναι και τα ποιο ευχαριστα..Και Λονδινο που εμεινα μια χαρα ολα ηταν. Οπου αλλου και να εχω παει παντα βλεπω το ξενοδοχειο booking,σχολια και φωτογραφιες και μετα στο τηλεφωνο το ξενοδοχειο μου δινει πολυ καλυτερη τιμη απο το booking. Οπως ειπα πρωτα εχω δει δωματιο και ολα οσα πρεπει να ξερω. Τοσα χρονια δεν την εχω πατησει με αυτο τον τροπο.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Οπως ειπα πρωτα εχω δει δωματιο και ολα οσα πρεπει να ξερω. Τοσα χρονια δεν την εχω πατησει με αυτο τον τροπο.[/QUOTE said:
Καλά μη καμαρώνεις κι'όλας που με/μας εκμεταλλεύεσαι. ;) Φυσικά το κάνουμε οι περισσότεροι αλλά άμα την πατήσουμε σε ποιον θα πούμε τον πόνο μας; Αλλά και ποιος εμποδίζει τον ξενοδόχο να μας βάλει στο λεβητοστάσιο; Ωραία και καθαρά και μεγάλα τα δωμάτια, αλλά εκείνα είναι για το .....Booking. Λέω τώρα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν το καταλαβα, σε ρωτησαν απο booking αν ακυρωσες η ησουν no show και δεν απαντησες;
Δεν ειχες κανει ακυρωση στη booking αφου συνεννοηθηκες απ ευθειας με το ξενοδοχειο;
οχι,δεν εκανα τιποτα εγω,το ξενοδοχειο με εβγαλε νο σοου!Αλλαζοντας δωματιο και κατηγορια ,μονο αμα το ανεφερα θα μπορουσε η μπουκιν να ξερει..και ναι,δεν απαντησα στο μεηλ τους,κοινως εκανα την κινεζα!Προφανως το δωματιο που υποτιθεται οτι δεν εμφανιστηκα,θα νοικιαστηκε βεβαια!
 
Μηνύματα
95
Likes
65
επαναλαμβανω κανουμε κρατηση με προπληρωμενη που δεν εχει χρηματα αλλα πρεπει να ειναι με δωρεαν ακυρωση
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@NOSTIMON HMAP

Συγγνωμη αλλα εσενα που σε εκμεταλευτηκα; Μακαρι να ειχες καταλαβει και εσυ τι γραφεις..Η μαλλον να καταλαβαινες τι γραφουν οι αλλοι..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
οχι,δεν εκανα τιποτα εγω,το ξενοδοχειο με εβγαλε νο σοου!Αλλαζοντας δωματιο και κατηγορια ,μονο αμα το ανεφερα θα μπορουσε η μπουκιν να ξερει..και ναι,δεν απαντησα στο μεηλ τους,κοινως εκανα την κινεζα!Προφανως το δωματιο που υποτιθεται οτι δεν εμφανιστηκα,θα νοικιαστηκε βεβαια!
Τοτε δε μοιαζει να εγινε κατι παρατυπο απο τη booking ουτε απο τους υπαλληλους. Μαλλον ολιγωρησες να ακυρωσεις μεσω booking και εμεινε ενεργη η κρατηση. Το οποιο και ηταν λαθος αφου εκανες μετα αλλη συμφωνια. Οι υπάλληλοι δεν ακυρωνουν.
Οταν εκλεισα δωματιο πριν καιρο σε δωματιο που δε ζητουσε καν καρτα και χωρις δυνατοτητα ακυρωσης, η ιδιοκτήτρια μου ειπε οτι δεχεται να ακυρωσει αλλα αν και μονο αν η ακυρωση γινει μεσω της φορμας της booking. Και το εκανα σωστα, ας μην υπηρχε κανενας απολυτως κινδυνος να χρεωθω αφου δεν ειχα δωσει καμια καρτα, μονο και μονο για να εχω ξεκαθαρες συναλλαγες.
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
οχι,δεν εκανα τιποτα εγω,το ξενοδοχειο με εβγαλε νο σοου!Αλλαζοντας δωματιο και κατηγορια ,μονο αμα το ανεφερα θα μπορουσε η μπουκιν να ξερει..και ναι,δεν απαντησα στο μεηλ τους,κοινως εκανα την κινεζα!Προφανως το δωματιο που υποτιθεται οτι δεν εμφανιστηκα,θα νοικιαστηκε βεβαια!
Μιλάμε για εσωτερικό ή εξωτερικο?
 

PurpleRose

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
οχι,δεν εκανα τιποτα εγω,το ξενοδοχειο με εβγαλε νο σοου!Αλλαζοντας δωματιο και κατηγορια ,μονο αμα το ανεφερα θα μπορουσε η μπουκιν να ξερει..και ναι,δεν απαντησα στο μεηλ τους,κοινως εκανα την κινεζα!Προφανως το δωματιο που υποτιθεται οτι δεν εμφανιστηκα,θα νοικιαστηκε βεβαια!
H μονη παρατυπια που βλέπω σε αυτή την περίπτωση είναι απο το ξενοδοχείο , το οποιο θέλει να διαφημίζετε αλλά να μη πληρώνει προμήθεια.
Όσο για το εάν το δωμάτιο ξαναπουλήθηκε...του ξενοδοχείου είναι το δωμάτιο και αυτό θα έβγαλε ξανά λεφτά εάν το πούλησε ή οχι αλλού...
Επίσης εάν απάντησες ή εάν έκανες την κινέζα δεν αλλάζει κάτι , καθώς το ξενοδοχείο θα χρεώσει ή οχι τα ακυρωτικά.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω υπ οψιν πως δεν ευθυνεται η μπουκιν για την συναλλαγη μου με τον ξενοδοχο,ισως δεν εξηγησα σωστα το νοημα του ποστ μου που ηταν πως γινονται διαφορα απο ολα τα συναλλασομενα μερη.Οπως εχω υποστει βλαβη και ταλαιπωρια απο ευθυνη της μπουκιν βεβαια..να μην επαναλαμβανομαι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom