Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάλι δεν φοράω καθόλου ρολόι και δεν εχω καπνίσει ποτέ στην ζωή μου ούτε μαλμπουρο ... και αφού τα πούρα που μου παραγγειλαν δεν είναι για εμένα και επειδή δεν μου περισσεύουν τα χρήματα να τα δώσω εγω και όταν επιστρέψω μου τα δίνουν οι φίλοι μου, θα προτιμούσα να μου δώσουν τα χρήματα εξαρχής γιατί δεν είναι ούτε και φθηνά τα πούρα απ'οτι κατάλαβα, αλλά ούτε θα μου άρεσε να μείνω ρέστη στην Κούβα και να μου τα φάει τα λεφτά η προμήθεια της Τράπεζας όταν μου στείλουν τα λεφτά από Ελλάδα. Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις την επιμονή μου. Με συγχωρείς αν σε κούρασα.
Εν πάση περιπτώσει τώρα είμαι αεροδρόμιο και περιμένω την πτήση μου για Βαρκελώνη και από εκεί Αβανα.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε στις ερωτήσεις.
Μπορείς να τα πληρώσεις με πιστωτική
 

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους σας :) μπορεί κάποιος να μου στείλει πως λένε κ πως θα βρω τον έλληνα ξεναγό στην Κούβα αν έχετε κάποιο τηλ η email του , κ ποσό Πάει η ξενάγηση ; κ αν είναι εύκολο να μου προτείνεται ένα casa για Τρινιδαδ?
 

petrosdoc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Αν και δεν ήμουν μέλος πάντα σας διαβάζω πριν πάω κάποιο ταξίδι, οι πληροφορίες ειναι ανεκτίμητες. Διάβασα αρκετά και για Κούβα αν και υπάρχουν άπειρες σελίδες στο forum. Θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις, μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος. έχω σκοπό να πάω Κούβα το επόμενο καλοκαίρι, έχω καταλήξει σε Αβάνα, Βινάλες και Τρινιτάντ.
1) πρέπει να νοικίασω απο εδώ αυτοκίνητο η βρίσκω και επιτόπου¨? (θα είμαστε η 2 η 4 ζευγάρια)
2) πηγαίνοντας στο Vinales (η γυρνώντας) υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσω? (αυτή η βαρκάδα στη σπηλιά του Ινδιάνου και η ιππασία είναι αρκετά τουριστική, η προτείνετε κάτι άλλο στη φύση εκεί κοντά)
3) πηγαίνοντας Τρινιντάντ επίσης? (αν και δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μπάνιο στην Κούβα, αξίζειη εμπειρία με τα δελφίνια?)
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) πρέπει να νοικίασω απο εδώ αυτοκίνητο η βρίσκω και επιτόπου¨? (θα είμαστε η 2 η 4 ζευγάρια)
Επιτόπου δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση. Να κλείσετε 3-4 μήνες πριν για να είστε σίγουροι ότι θα βρείτε.

2) πηγαίνοντας στο Vinales (η γυρνώντας) υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσω? (αυτή η βαρκάδα στη σπηλιά του Ινδιάνου και η ιππασία είναι αρκετά τουριστική, η προτείνετε κάτι άλλο στη φύση εκεί κοντά)
Αφού θα έχετε αμάξι, πολύ όμορφα είναι το Terrazas και η Soroa, παράδεισοι και τα δύο. Στο Βινιάλες, αν πάτε πρωί στη σπηλιά του Ινδιάνου θα είστε μόνοι σας και είναι πολύ όμορφα, μετά τις 10.30 γίνεται πανικός και δεν αξίζει η τρίωρη ορισμένες φορές αναμονή. Ειναι πάντως η πιο όμορφη από τις σπηλιές. Ωραία παραλία είναι το Κάγιο Jutias κι έχει κι άλλες, μιλάμε για παραλίες που δεν είναι πάνω από μια ώρα από το Βινιάλες και είναι εξαιρετικές, με πολύ κουβανικό χρώμα αν πάτε ΣΚ. Ωραίο τρεκ είναι να πάτε στο Acuaticos, καταπληκτική θέα και θα είστε σχεδόν μόνοι σας. Το Βινιάλες θέλει 2 βράδια για μένα, ως ημερήσια δε βλέπεις και πολλά και χάνεις την όλη ατμόσφαιρα αν δε μείνεις βράδυ.

3) πηγαίνοντας Τρινιντάντ επίσης? (αν και δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μπάνιο στην Κούβα, αξίζειη εμπειρία με τα δελφίνια?)
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αξίζει αν σου αρέσει, αν δε σου αρέσει δεν αξίζει, γούστα είναι αυτά. Μπορείτε να το κάνετε στο Cienfuegos, για μένα είναι πολύ όμορφα. Στο δρόμο για Τρινιδάδ μπορείτε να πάτε Σάντα Κλάρα για το Μαυσωλείο του Τσε (Δευτέρες κλειστό), στο Ρεμέδιος που είναι πανέμορφο, οπωσδήποτε στο Σιενφουέγος (για μένα θέλει και διανυκτέρευση η πόλη) και για έξτρα εγώ θα πήγαινα στον Κόλπο των Χοίρων. Αν δεις το χάρτη μπορείς να κάνεις τα μισά στο δρόμο για Τρινιδάδ από Αβάνα και τα άλλα μισά στην επιστροφή. Επίσης η περιοχή γύρω από τη Γουαμά έχει αρκετά αξιοθέατα πλην Κόλπου των Χοίρων.
 

melΙ86

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Θα ειμαστε (ενα ζευγαρι) στην Κουβα για 14 μερες απο 29 Δεκεμβριου 2016. Δεν παμε με πρακτορειο, οποτε σχεδιαζουμε να βρουμε εναν οδηγό/ξεναγο για 3-4 μερες να μας γυρισει με το αυτοκινητο του. Δεν εχουμε αποφασισει ακομα σε ποια μερη. Ψαχνουμε για συνταξιδιωτες ωστε να μοιραστουμε το κοστος και να αποφασισουμε απο κοινου την εκδρομή! Ενδιαφερεται κανεις που ταξιδευει εκεινη την περιοδο;; Επισης οποιαδηποτε πληροφορια για ξεναγο (ελληνοφωνο η αγγλοφωνο) ευπροσδεκτη!
 

petrosdoc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Yorgos αν και ακους συνεχεια πολυ καλά λόγια , είσαι φοβερός. Thanks a lot!!!!! (αφου εχεις ακόμη υπομονή και μας απαντάς....)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ειμαστε (ενα ζευγαρι) στην Κουβα για 14 μερες απο 29 Δεκεμβριου 2016. Δεν παμε με πρακτορειο, οποτε σχεδιαζουμε να βρουμε εναν οδηγό/ξεναγο για 3-4 μερες να μας γυρισει με το αυτοκινητο του. Δεν εχουμε αποφασισει ακομα σε ποια μερη. Ψαχνουμε για συνταξιδιωτες ωστε να μοιραστουμε το κοστος και να αποφασισουμε απο κοινου την εκδρομή! Ενδιαφερεται κανεις που ταξιδευει εκεινη την περιοδο;; Επισης οποιαδηποτε πληροφορια για ξεναγο (ελληνοφωνο η αγγλοφωνο) ευπροσδεκτη!
Σ ου έστειλα pm. Τετοια εποχή, ετλευταία στιγμή, με αμαξι και αγγλόφωνος θα είναι ακριβός πάντως... αν βρεις που δεν το βλέπω. Πλακώσανε οι Αμερικάνοι και πληρώνουν καλά. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
 
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ
Ταξίδι-Όνειρο
Όλον τον κόσμο...
Γεια σας! του χρονου που θα τελειωσω τις πανελληνιες σχεδιαζουμε με μια φιλη μου να παμε ενα ταξιδι στην κουβα. Δεν γνωριζουμε πολλα....και θα ηθελα να με βοηθησει και να μου δωσει πληροφοριες καποιος που θα εχει παει! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.219
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Υπάρχουν στο φόρουμ άπειρες πληροφορίες για την Κούβα. Κάνε μια αναζήτηση, δες και τα παρακάτω, και αν μετά έχεις συγκεκριμένες απορίες μπορείς να τις γράψεις.

https://www.travelstories.gr/commun...ές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=324

https://www.travelstories.gr/community/forums/Κεντρική-Νότια-Αμερική.21/?prefix_id=324
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Παιδιά είμαι ήδη σε διαδικασία 'διαβάσματος'...Στο ερώτημα Κολομβία ή Κούβα, πείστηκα δικαίως να επιλέξω την Κούβα! Τα εισιτήρια έχουν ήδη κλειστεί (με air canada, σε αρκετά καλή τιμή) και αποφάσισα να μην εντάξω κι άλλους προορισμούς..οπότε έχω 1 μήνα (κ 2-3 έξτρα μερούλες) να περιπλανηθώ στις πόλεις και στις εξοχές του νησιού!!! γιούπι!!
Ψάχνοντας και μαζεύοντας λοιπόν πληροφορίες, προκύπτουν διάφορες ερωτήσεις...όποιος μπορεί να βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων! parque nacional de guanahacabibes διαβάζω πως δεν πηγαίνει ψυχή σ'αυτή τη μεριά του νησιού κ αυτό με βάζει σε ωραίες σκέψεις..αξίζει να φτάσουμε ως εκεί?? pico turquino, μας αρέσουν τα βουνά αλλά αναρωτιόμουν αν γίνεται χωρίς οδηγό..η πληροφόρηση που έχω είναι πως παρέχεται οδηγός ούτως ή άλλως απ'το πάρκο..βρέχει πολύ (κατά μέσα Φλεβάρη) σ'αυτά τα μέρη?? ισχύει πως γύρω απο την Τρινιδάδ είναι πανέμορφα τα τοπία (βλέπε Topes de Collantes...) έχει και μονοπάτια για hikes..έχει κανείς να προτείνει συγκεκριμένες διαδρομές (όπως το saltos de caburni, άλλα παρόμοια)?? cafetales και Sierra Maestra(?)..εκτός απ'την Gran Piedra, θα βρούμε κάποιο άλλο στα βουνά, ή είναι δύσκολο?
<τέλος -για τώρα- ποιο μέρος ενδείκνυται για σνόρκελινγκ?? δυτικά ή ανατολικά?? βόρεια ή νότια?? χμμ..η παραλία Maguana είναι καλή περίπτωση(έχει κ έναν αρχαιολογικό χώρο εκεί κάπου κοντά θαρρώ...??)??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά είμαι ήδη σε διαδικασία 'διαβάσματος'...Στο ερώτημα Κολομβία ή Κούβα, πείστηκα δικαίως να επιλέξω την Κούβα! Τα εισιτήρια έχουν ήδη κλειστεί (με air canada, σε αρκετά καλή τιμή) και αποφάσισα να μην εντάξω κι άλλους προορισμούς..οπότε έχω 1 μήνα (κ 2-3 έξτρα μερούλες) να περιπλανηθώ στις πόλεις και στις εξοχές του νησιού!!! γιούπι!!
Ψάχνοντας και μαζεύοντας λοιπόν πληροφορίες, προκύπτουν διάφορες ερωτήσεις...όποιος μπορεί να βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων! parque nacional de guanahacabibes διαβάζω πως δεν πηγαίνει ψυχή σ'αυτή τη μεριά του νησιού κ αυτό με βάζει σε ωραίες σκέψεις..αξίζει να φτάσουμε ως εκεί?? pico turquino, μας αρέσουν τα βουνά αλλά αναρωτιόμουν αν γίνεται χωρίς οδηγό..η πληροφόρηση που έχω είναι πως παρέχεται οδηγός ούτως ή άλλως απ'το πάρκο..βρέχει πολύ (κατά μέσα Φλεβάρη) σ'αυτά τα μέρη?? ισχύει πως γύρω απο την Τρινιδάδ είναι πανέμορφα τα τοπία (βλέπε Topes de Collantes...) έχει και μονοπάτια για hikes..έχει κανείς να προτείνει συγκεκριμένες διαδρομές (όπως το saltos de caburni, άλλα παρόμοια)?? cafetales και Sierra Maestra(?)..εκτός απ'την Gran Piedra, θα βρούμε κάποιο άλλο στα βουνά, ή είναι δύσκολο?
<τέλος -για τώρα- ποιο μέρος ενδείκνυται για σνόρκελινγκ?? δυτικά ή ανατολικά?? βόρεια ή νότια?? χμμ..η παραλία Maguana είναι καλή περίπτωση(έχει κ έναν αρχαιολογικό χώρο εκεί κάπου κοντά θαρρώ...??)??
Guanahacabibes χρονοβόρο να φτάσετε και η φύση δεν με ενθουσίασε. Πολύ καλό diving στην María la gorda, αλλά μέχρι εκεί.

Για τη Sierra maestra, το μονοπάτι που πάει στην plata de la comandancia είναι πολύ όμορφο, εύκολο και με φανταστικά ιστορικά σημεία αν σε ενδιαφέρει ή επανάσταση. Βρίσκετε οδηγούς πολύ εύκολα ειδικά στο Bartolomé Masó. Το el salton είναι φανταστικό τοπίο εκεί κοντά, αλλά αν δεν έχει βρέξει μπορεί να είναι στεγνός ο καταρράκτης.

Για πραγματικά καλό τρεκινγκ, ρώτα στη μπαρακοα. Σοβαρός αρχαιολογικός χώρος είναι το chorro de Maite, η δε διαδρομή από τη Baracoa μέχρι εκεί από τις καλύτερες στη χώρα.

Το καλύτερο diving στη χώρα και από τα καλύτερα στην Καραϊβική είναι στο jardines de Reina.

Για snorkeling δεν ενδείκνυται η χώρα γενικώς, πλην jardines de Reina. Για τρεκ πραγματικά εκτός τουρισμού και με αγρότες που σε καλιδεχονται και βλέπεις κοινότητες ανέγγιχτες, πας στη , sierra cristal.

Το topes de Collantes συμπαθητικά τοπία, αλλά υποδεέστερα των προαναφερόμενων.
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Guanahacabibes χρονοβόρο να φτάσετε και η φύση δεν με ενθουσίασε. Πολύ καλό diving στην María la gorda, αλλά μέχρι εκεί.

Για τη Sierra maestra, το μονοπάτι που πάει στην plata de la comandancia είναι πολύ όμορφο, εύκολο και με φανταστικά ιστορικά σημεία αν σε ενδιαφέρει ή επανάσταση. Βρίσκετε οδηγούς πολύ εύκολα ειδικά στο Bartolomé Masó. Το el salton είναι φανταστικό τοπίο εκεί κοντά, αλλά αν δεν έχει βρέξει μπορεί να είναι στεγνός ο καταρράκτης.

Για πραγματικά καλό τρεκινγκ, ρώτα στη μπαρακοα. Σοβαρός αρχαιολογικός χώρος είναι το chorro de Maite, η δε διαδρομή από τη Baracoa μέχρι εκεί από τις καλύτερες στη χώρα.

Το καλύτερο diving στη χώρα και από τα καλύτερα στην Καραϊβική είναι στο jardines de Reina.

Για snorkeling δεν ενδείκνυται η χώρα γενικώς, πλην jardines de Reina. Για τρεκ πραγματικά εκτός τουρισμού και με αγρότες που σε καλιδεχονται και βλέπεις κοινότητες ανέγγιχτες, πας στη , sierra cristal.

Το topes de Collantes συμπαθητικά τοπία, αλλά υποδεέστερα των προαναφερόμενων.

muchisimas gracias για όλες τις πληροφορίες...είναι πάααααααααρα πολύυυυ χρήσιμες!! είσαι μεγάλος τσάκαλος(γεγονός που το ξέρεις ήδη...)!!!
εε λοιπόν, το Guanahacabibes θα το βγάλουμε εκτός απ'ότι φαίνεται.. για σιέρα μαέστρα είμαστε ψημένοι, γιατί φυσικά και γουστάρουμε επανάσταση!

jardines de reina πρέπει να δώσουμε κορμί για πληρωμή??? και κάνοντας το λίγο πιο λιανά, είναι πανάκριβα??? γιατί κάτι τέτοιο έχει πάρει τ'αυτί μου...\ και δεν είμαστε και τίποτις μεγιστάνες....

baracoa και περίχωρα (chorro de Maitα, και παραδίπλα στη sierra cristal) το ψήνω πάαααααααρα πολύ!! είναι σίγουρα στο πρόγραμμα.

εγώ έχω και άλλη μία ερώτηση...ξέρεις αν παίζουν γενικώς couchsurfers στην κούβα?? χεχε!! ο κομπανιέρο δε βιά βιάχε, μου ανακοίνωσε απόψε πως θέλει να ακυρώσει τα εισιτήρια, κ μ' έχει πιάσει μια μικρή ανησυχία!!

και μία επιπλέον ερώτηση....................αν πεταχτώ στα μισά του ταξιδιού μέχρι το μέχικο( για 10 μερούλες) θέλω καινούρια βίζα στην επιστροφή??? και πόσο κοστίζει η νέα βίζα κ από που εκδίδεται????\

θενκς εκ των προτέρων!!

αυτ(ι)ά για τώρα!!
κάθε απάντηση, αγαπητοί συνφορουμίτες εκτιμάται σαν πολύυυυυ μεγάλη βοήθεια!! ελπίζω ν'ανταποδώσω κάποια μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom