Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
χαίρεται! αν έχετε τίποτις προτάσεις για φτηνή διαμονή στο πινιάρ ντελ ρίο, βινιάλες, τρινιδάδ, σιενφουέγος, μανσανίγιο, σαντιάγο, μπαρακόα, καμαγουέι, ματάνσας, και τέλος στο βεδάδο με χαρά μου θα τις δεχτώ..! στείλτε πμ, αν θέλετε! είμαι καθ'οδον, οπότε πάνε για άμεση κατανάλωση!
γκράσιας!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χαίρεται! αν έχετε τίποτις προτάσεις για φτηνή διαμονή στο πινιάρ ντελ ρίο, βινιάλες, τρινιδάδ, σιενφουέγος, μανσανίγιο, σαντιάγο, μπαρακόα, καμαγουέι, ματάνσας, και τέλος στο βεδάδο με χαρά μου θα τις δεχτώ..! στείλτε πμ, αν θέλετε! είμαι καθ'οδον, οπότε πάνε για άμεση κατανάλωση!
γκράσιας!!
Ε και να έχουμε μήπως θα έχουν διαθεσιμότητα τελευταία στιγμη;
Τσάμπα κόπος.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
χαίρεται! αν έχετε τίποτις προτάσεις για φτηνή διαμονή στο πινιάρ ντελ ρίο, βινιάλες, τρινιδάδ, σιενφουέγος, μανσανίγιο, σαντιάγο, μπαρακόα, καμαγουέι, ματάνσας, και τέλος στο βεδάδο με χαρά μου θα τις δεχτώ..! στείλτε πμ, αν θέλετε! είμαι καθ'οδον, οπότε πάνε για άμεση κατανάλωση!
γκράσιας!!
Εμείς πάντως όπου μέναμε λέγαμε στους σπιτονοικοκύρηδες αν έχουν κανένα γνωστό για να μας συστησουν στην επόμενη πόλη που πηγαίναμε κ πάντα μας βόλευαν.. βέβαια η τιμή της κάθε casa ήταν 5CUC ακριβότερη απ' ότι αν το είχαμε βρει μόνοι μας, γιατί κρατούσαν προμήθεια, αλλά δε μας πείραζε... Αρκεί που μας έβγαζαν απ τον κόπο να ψάχνουμε εμείς..
επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σας βρει casa κ ο ταξιτζής... Πάλι κατά 5CUC ακριβότερα για τον ίδιο λόγο..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς πάντως όπου μέναμε λέγαμε στους σπιτονοικοκύρηδες αν έχουν κανένα γνωστό για να μας συστησουν στην επόμενη πόλη που πηγαίναμε κ πάντα μας βόλευαν.. βέβαια η τιμή της κάθε casa ήταν 5CUC ακριβότερη απ' ότι αν το είχαμε βρει μόνοι μας, γιατί κρατούσαν προμήθεια, αλλά δε μας πείραζε... Αρκεί που μας έβγαζαν απ τον κόπο να ψάχνουμε εμείς..
επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σας βρει casa κ ο ταξιτζής... Πάλι κατά 5CUC ακριβότερα για τον ίδιο λόγο..
Oι ιδιοκτήτες casa όντως παίρνουν 'ενα τάλιρο προμήθεια και από σπίτια και από τράνσφερ. Αλλά οι ταρίφες ζητάνε πάντα παραπάνω, συνήθως δεκάρικο..
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
καλησπερα, στην χειμωνιατικη Αθηνα (λεμε τωρα) σκεφτομαι καλοκαιρινες διακοπες. φετος κολλησα με την ιδεα της Κουβας, αλλα θελω να ρωτησω.. αρχες Αυγουστου ο καιρος ειναι οκ, να το επιχειρησω? δυστυχως μονο τοτε μπορω να παρω αδεια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπερα, στην χειμωνιατικη Αθηνα (λεμε τωρα) σκεφτομαι καλοκαιρινες διακοπες. φετος κολλησα με την ιδεα της Κουβας, αλλα θελω να ρωτησω.. αρχες Αυγουστου ο καιρος ειναι οκ, να το επιχειρησω? δυστυχως μονο τοτε μπορω να παρω αδεια...
Κάνει ζέστη, ρίχνει καμιά βροχή το απόγευμα, έχει μεγάαααλες ημέρες και έχει αρκετούς Ευρωπαίους. Θα σου πουν ότι ειναι περίοδος τυφώνων, αλλά οι πιθανότητες να περάσει τυφώνας από ακριβώς το σημείο του νησιού που βρίσκεσαι, τη χρονιά, εβδομάδα και ημέρα που θα είσαι εκεί είναι πάρα πάρα πολύ μικρές. Δεν είναι και η καλύτερη εποχή, αλλά προφανώς πολύς κόσμος πηγαίνει τότε.
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλησπέρα,

Λίγες μέρες μόνο μακριά από την άφιξη στην Κούβα και προσπαθώ να σετάρω και τις τελευταίες λεπτομέρειες.

Έχω διαβάσει το thread στο Forum για τα κινητά και το internet στην Κούβα αλλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι outdated.

Οι κάρτες wifi που προμηθευόμαστε από τα κιόσκια της ETECSA δουλεύουν σε όλα τα σημεία (Wi FI spots) ή για κάθε access point υπάρχει διαφορετική κάρτα ? Αξίζει στο πρώτο κιόσκι με μικρή ουρά να αγοράσω 10 κάρτες για όλο το διάστημα που θα παραμείνω στην Κούβα ?

Στο αεροδρόμιο (αναχωρήσεις) υπάρχει Wi fi , αντίστοιχα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις ίδιες κάρτες που θα χρησιμοποιώ και στην πόλη της Αβάνας ?

Ευχαριστώ πολύ !
 

petrosdoc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Yorgos, Kiki και όποιος άλλος γνωρίζει... Help… σε 20 ημέρες θα είμαι στην Κούβα όπου θα μείνω 12 μέρες. Θα ταξιδέψω μόνη και έτσι όλη την οργάνωση την κάνω εγώ. Έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να έχουν απαντηθεί στο forum αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο για διάβασμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε….
Βίζα- Θα πετάξω για την Havana από Nassau με την BahamasAir. Θα μπορέσω να βγάλω την visa από το αεροδρόμιο του Nassau για να γλιτώσω την ταλαιπωρία από εδώ?

Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση? Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

Ξεναγός- Παλιότερα κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον καταπληκτικό ξεναγό. Έχει κάποιος κάποιο στοιχείο επικοινωνίας του? Ξέρετε την αμοιβή του?

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού? Από Santiago de Cuba σκέφτομαι να ταξιδέψω μέχρι την Havana με νυχτερινό τρένο (ιδανικά με κρεβάτι), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο. Οι πτήσεις HAV- SCU είδα ότι κυμαίνεται στα 100ε περίπου. Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο site για αυτές τις πληροφορίες?

Internet- Γνωρίζω ότι υπάρχει θέμα με αυτό, μόνο στα internet café και πολύ αργό, έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω sim card για χρήση Internet έστω και αργό, αλλά και για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις?

Δωράκια για παιδάκια- Δώστε μου ιδέες τι να πάρω μαζί μου, κάτι που να μην έχει βάρος.

Αν ξεμείνω από χρήματα πως μπορούν να μου στείλει από Ελλάδα? Με τις γνωστές εταιρίες μεταφοράς χρημάτων δεν γίνεται…

Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή και ιδέα για οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη.

Αυτά τα... ολίγα...
καλημερα, πηγα φετος Κουβα, για διαμονη θα βρεις ευκολα casa αλλα για Αβάνα δες και airbnb, ειναι super. internet θα βασανιστεις αρκετα, ξεχνα το, οσον αφορα τις μετακινησεις ΠΡΟΣΟΧΗ= δεν υπάρχει μονο η viazul, εγω δεν βρηκα εισιτηριο για πουθενα οταν έψαξα, ΑΛΛΑ υπάρχει και άλλη πολυ αξιόπιστη και φθηνη εταιρία. Η αλήθεια είανι οτι δεν θυμάμαι το όνομα αλλα εάν ρωτήσεις στο hotel Capri (δίπλα στο hotel national που θα πας ουτως η αλλως για μια βολτα) θα σου πουν γιατι εκει πουλανε τα εισιτηρια και απο εκει ξεκινουν και τα λεωφορεια. Γενικά ειναι πολυ πιο ευκολα απο τη viazul γιατι στην τελευταια πρπει να πας με ταξι στην αφετηρια ωρες πριν οποτε ειανι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα. εγω σωθηκα με την αλλη εταιρια παντως και με πηγε παντου.
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Καλησπέρα,

Λίγες μέρες μόνο μακριά από την άφιξη στην Κούβα και προσπαθώ να σετάρω και τις τελευταίες λεπτομέρειες.

Έχω διαβάσει το thread στο Forum για τα κινητά και το internet στην Κούβα αλλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι outdated.

Οι κάρτες wifi που προμηθευόμαστε από τα κιόσκια της ETECSA δουλεύουν σε όλα τα σημεία (Wi FI spots) ή για κάθε access point υπάρχει διαφορετική κάρτα ? Αξίζει στο πρώτο κιόσκι με μικρή ουρά να αγοράσω 10 κάρτες για όλο το διάστημα που θα παραμείνω στην Κούβα ?

Στο αεροδρόμιο (αναχωρήσεις) υπάρχει Wi fi , αντίστοιχα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις ίδιες κάρτες που θα χρησιμοποιώ και στην πόλη της Αβάνας ?

Ευχαριστώ πολύ !
Γεια χαρά!
Έχει περίπου 2,5 βδομάδες που γύρισα κι έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις!! Εύχομαι τα καλύτερα και για το δικό σου ταξίδι!
Σχετικά με τις κάρτες, οι ιντερνετικές είναι όλες ίδιες, δλδ είναι η ίδια κάρτα, κοστίζει 1 cuc για μία ώρα ίντερνετ. Νομίζω υπάρχουν και μεγαλύτερης αξίας, αλλά δεν έτυχε ν'αγοράσω από δαύτες...πάντως κάνουν την ίδια δουλειά από όλα τα άξες πόιντς .
Έπειτα, υπάρχουν κι οι τηλεφωνικές οι οποίες κοστίζουν 5 και 10 κούκια, αλλά φαντάζομαι δεν θα σου χρειαστούν..
Θεωρώ πως ΝΑΙ!! αξίζει να αγοράσεις μια δεκάδα απ'την αρχή!! Γιατί οι ουρές είναι ατελείωτες κι απ'ότι φαίνεται οι Κουβανοί σχεδόν αρέσκονται να περιμένουν σ'αυτές...χμμ!! Επιπλέον αν στο τέλος του ταξιδιού, σου έχει ξεμείνει κάποια κάρτα, μπορείς να την πουλήσεις σε κάνα τουρίστα ή σε κάνα τυπάκο απ'αυτούς που περιφέρονται στις πλατείες και δίνουν 2 κάρτες για 3 κούκια..μη σκας!! κάτι θα βρεις να την κάνεις...
Μερικές φορές το ίντερνετ σέρνεται στις πλατείες, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις σε κάποιο παρακείμενο χλιδαμπουράτο ξενοδοχείο..όσες φορές το έπραξα, είχα καλύτερη σύνδεση!
Στο αεροδρόμιο δεν είμαι σίγουρη αν έχει ίντερνετ(???), προσωπικά δε μου χρειάστηκε οπότε δεν το έψαξα.
αυτ(ι)ά!
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Γεια σας φίλοι μου!
Επειδή είμαι στην φάση τωρα που φτιάχνω το πρόγραμμα για Κούβα θα θελα να μου πείτε την γνώμη σας. Αν και εχω διαβάσει άπειρες πληροφορίες αλλα ενα άγχος το εχω! Θα αφιερώσω στην Κούβα 10 μέρες, 9 νύχτες. Τις μετακινήσεις μου από την μια πόλη στην άλλη θα τις κάνω με viazul οπότε ψάχνω να συνδέονται και να βολεύουν οι διαδρομές. Σίγουρα δεν εχω σκοπό να γυρίσω όλη την Κούβα και δεν είμαι κ πολυ του τρεξίματος, βέβαια θέλω να δω πράγματα και να πάρω μια γεύση! Σκέφτομαι να ακολουθήσω το παρακάτω πλάνο...
Habana (2 νύχτες)
Habana-Varadero (2 νύχτες)
Varadero-Trinidad (2 νύχτες)
Trinidad-Cienfuegos (1 νύχτα)
Cienfuegos-Habana (2 νύχτες)
Σκεφτόμουν αρχικά να βάλω στο προγραμμα και Santa Clara και cayo Santa Maria αλλα πολυ τρέξιμο...
Από Βαραδερο θέλω να κάνω μια μερα την εκδρομή στο cayo blanco.
Θέλω να πάω στην παραλία playas de este στην Αβάνα κοντά.
Η playa ancon κοντά στο Τρινιντατ αξίζει η να μην χάσω τον χρόνο μου εκεί;
Και η playa giron επίσης πως είναι;;
Θέλω να κάνω και μια εκδρομή σε κάτι καταρράκτες που είδα...
Επίσης αν πιστευτέ ότι είναι must κάτι και δεν πρέπει να το χάσω με τπτ πείτε μου!!
Ευχαριστώ πολυ!! :)

*Εχω και 10 μέρες συνέχεια στο Μεξικό!!
 
Last edited:

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Γεια σας φίλοι μου!
Επειδή είμαι στην φάση τωρα που φτιάχνω το πρόγραμμα για Κούβα θα θελα να μου πείτε την γνώμη σας. Αν και εχω διαβάσει άπειρες πληροφορίες αλλα ενα άγχος το εχω! Θα αφιερώσω στην Κούβα 10 μέρες, 9 νύχτες. Τις μετακινήσεις μου από την μια πόλη στην άλλη θα τις κάνω με viazul οπότε ψάχνω να συνδέονται και να βολεύουν οι διαδρομές. Σίγουρα δεν εχω σκοπό να γυρίσω όλη την Κούβα και δεν είμαι κ πολυ του τρεξίματος, βέβαια θέλω να δω πράγματα και να πάρω μια γεύση! Σκέφτομαι να ακολουθήσω το παρακάτω πλάνο...
Habana (2 νύχτες)
Habana-Varadero (2 νύχτες)
Varadero-Trinidad (2 νύχτες)
Trinidad-Cienfuegos (1 νύχτα)
Cienfuegos-Habana (2 νύχτες)
Σκεφτόμουν αρχικά να βάλω στο προγραμμα και Santa Clara και cayo Santa Maria αλλα πολυ τρέξιμο...
Από Βαραδερο θέλω να κάνω μια μερα την εκδρομή στο cayo blanco.
Θέλω να πάω στην παραλία playas de este στην Αβάνα κοντά.
Η playa ancon κοντά στο Τρινιντατ αξίζει η να μην χάσω τον χρόνο μου εκεί;
Και η playa giron επίσης πως είναι;;
Θέλω να κάνω και μια εκδρομή σε κάτι καταρράκτες που είδα...
Επίσης αν πιστευτέ ότι είναι must κάτι και δεν πρέπει να το χάσω με τπτ πείτε μου!!
Ευχαριστώ πολυ!! :)

*Εχω και 10 μέρες συνέχεια στο Μεξικό!!
H Playa Ancon είναι μια πολύ ωραία παραλία, ήταν κ η μοναδική παραλία που επισκέφθηκα. Αφού έχεις στο πρόγραμμα Βαραδερο δεν νομίζω να χρειαστείς να την επισκεφθείς οπωσδήποτε αν & είναι πολύ κοντά στο Τρινίδαδ - πας εύκολα δηλαδή.
Πολύ όμορφη εμπειρία στο Τρινιαδ ήταν το zip line , υπάρχουν δύο : el mirador στα 5 χλμ & στο topes de collantes γύρω στα 15 χλμ απόσταση.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα στον ταξιδιάρικο λαό! Χανόμαστε με την σύζυγο για ταξίδι του μέλιτος στην Κούβα. Είχαμε αρχίσει το ψάξιμο για Ταϊλάνδη,αλλά λόγο περιόδου του ταξιδιού(Οκτώβριος)δεν μας βλέπω λόγω βροχών..
Θέλουμε να δούμε παραλίες να κολυμπήσουμε(όσο το δυνατόν ασφαλέστερα).. Φυσικά να κάνουμε και το tour μας.. Να δούμε κουλτούρα και να δοκιμάσουμε γεύσεις.. Τί θα προτείνατε για διαμονή(έχουμε γεμάτες 12 νύχτες)..
Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom