Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

penelopka

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ολα τα νησιά του κόσμου!
Καλησπέρα σε όλους,
Φεύγουμε για Κούβα την άλλη βδομάδα 14-25 και είδα ότι θα έχει το φεστιβάλ πούρου στην Αβάνα. Ξέρετε αν αξίζει και ποιες μέρες? Έχει παράλληλες εκδηλώσεις και γενικά αν έχει κάτι ιδιαίτερο αυτή τη περίοδο στη Κούβα?
Επίσης αν βρίσκεται κάποιος εκείνες τις μέρες Κούβα και θέλει να μοιραστεί αυτοκίνητο, ταξί κλπ. Είμαστε βασικά αρκετά απεγνωσμένοι καθώς ενώ είχαμε κλείσει εισητήρια αεροπορικά λόγω προβλήματος υγίειας δεν είχαμε το χρόνο να κλείσουμε αυτοκίνητο οπότε θα κινηθούμε με διάφορα μέσα. .Ευχαριστώ πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,
Φεύγουμε για Κούβα την άλλη βδομάδα 14-25 και είδα ότι θα έχει το φεστιβάλ πούρου στην Αβάνα. Ξέρετε αν αξίζει και ποιες μέρες? Έχει παράλληλες εκδηλώσεις και γενικά αν έχει κάτι ιδιαίτερο αυτή τη περίοδο στη Κούβα?
Επίσης αν βρίσκεται κάποιος εκείνες τις μέρες Κούβα και θέλει να μοιραστεί αυτοκίνητο, ταξί κλπ. Είμαστε βασικά αρκετά απεγνωσμένοι καθώς ενώ είχαμε κλείσει εισητήρια αεροπορικά λόγω προβλήματος υγίειας δεν είχαμε το χρόνο να κλείσουμε αυτοκίνητο οπότε θα κινηθούμε με διάφορα μέσα. .Ευχαριστώ πολύ
Οι εκδηλώσεις του φεστιβάλ πουρου είναι μόνο για όσους έχουν το σχετικό και πανάκριβο πάσο. Βασικά είναι καλή εποχή, όλα πανάκριβα και η πόλη γεμίζει με αντιπαθητικους νεόπλουτους.
 

Thanasis Kal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
10 μερες κουβα τον Ιουνιο.Καποιος μπορει να προτεινει προγραμμα για ενα ατομο ? ευχαριστω
 

FaniGr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους και καλώς σας βρήκα!!! Εδώ και πάρα πολλά χρόνια θέλω να ταξιδέψω στην Κούβα και φέτος συγκυριακά είναι Ο,τι πρεπει για μένα! Δυστυχώς, η παρέα δεν με ακολουθεί σε αυτό το ταξίδι των ονείρων μου λόγω κόστους, απόστασης, ενδιαφέροντος κλπ και ψαχτηκα λίγο μέσω πρακτορείων, να δω τι πακετα προσφέρουν! Προβληματίζομαι λίγο όχι τόσο για το χρηματικό κόστος, το οποίο είναι μεν υψηλό (διαμονή σε πενταστερα που δεν χρειάζεται για Κούβα πχ) αλλα και για το γεγονος οτι δεν θελω να δω την τουριστική Κούβα, αλλά να την ζήσω... ειμαι περιπετειωδης, οπότε σκέφτηκα και την ανεξαρτητοποίηση, κοινώς να πάω μόνη. Διάβασα ιστορίες παλαιότερες μελών, οι οποίες όμως ήταν παλαιότερων ετων-η Κούβα αλλάζει κάθε μερα- και αναρωτιέμαι, θα ειμαι ασφαλής μόνη?? Επίσης, οι μετακινήσεις μου??Δυσκολεύομαι να νοικιάσω αμαξι σε μια χώρα και δρόμους που δεν γνωρίζω. Οι μέρες διαμονής θα είναι περίπου 12, οπως το υπολογιζω και έχω ταξιδέψει άλλη μια φορά μόνη Ιταλία. Θα βαρεθώ μόνη τόσες μέρες σε ένα τέτοιο ταξίδι?? Εκτός από Αβάνα, έχω στο μυαλό μου Βαραδερο, Trinidad και Vinales ισως.... οποια γνώμη θα ηταν πολύτιμη για μένα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σε ολους και καλώς σας βρήκα!!! Εδώ και πάρα πολλά χρόνια θέλω να ταξιδέψω στην Κούβα και φέτος συγκυριακά είναι Ο,τι πρεπει για μένα! Δυστυχώς, η παρέα δεν με ακολουθεί σε αυτό το ταξίδι των ονείρων μου λόγω κόστους, απόστασης, ενδιαφέροντος κλπ και ψαχτηκα λίγο μέσω πρακτορείων, να δω τι πακετα προσφέρουν! Προβληματίζομαι λίγο όχι τόσο για το χρηματικό κόστος, το οποίο είναι μεν υψηλό (διαμονή σε πενταστερα που δεν χρειάζεται για Κούβα πχ) αλλα και για το γεγονος οτι δεν θελω να δω την τουριστική Κούβα, αλλά να την ζήσω... ειμαι περιπετειωδης, οπότε σκέφτηκα και την ανεξαρτητοποίηση, κοινώς να πάω μόνη. Διάβασα ιστορίες παλαιότερες μελών, οι οποίες όμως ήταν παλαιότερων ετων-η Κούβα αλλάζει κάθε μερα- και αναρωτιέμαι, θα ειμαι ασφαλής μόνη?? Επίσης, οι μετακινήσεις μου??Δυσκολεύομαι να νοικιάσω αμαξι σε μια χώρα και δρόμους που δεν γνωρίζω. Οι μέρες διαμονής θα είναι περίπου 12, οπως το υπολογιζω και έχω ταξιδέψει άλλη μια φορά μόνη Ιταλία. Θα βαρεθώ μόνη τόσες μέρες σε ένα τέτοιο ταξίδι?? Εκτός από Αβάνα, έχω στο μυαλό μου Βαραδερο, Trinidad και Vinales ισως.... οποια γνώμη θα ηταν πολύτιμη για μένα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
Ασφαλής θα είσαι όσο και στην Ελλάδα, ίσως και περισσότερο.
Μετακίνηση με συγκοινωνία είναι σχετικά εύκολη.
Αν πας τρινιδαδ βαραδερο και βινιαλες θα είσαι μονίμως ανάμεσα σε τουρίστες, αν θες να τους αποφύγεις θα πρέπει να πας οπουδήποτε αλλού.
 

kalma

Member
Μηνύματα
8
Likes
16
Πήραμε την απόφαση: Κούβα
Βγάλαμε τα εισητήρια. 24.11 - 9.12.
Επειτα από ατέλειωτες ώρες ταξιδιού, με όχημα τις ιστορίες σας και τις απαντήσεις σας στα ερώτηματα όλων των επίδοδοξων ταξιδευτών, ο κύβος του προγράμματος ερίφθει -ή μαλλον σχεδόν- με 2 μετεωρισμούς:
Αβάνα................3
Βινιάλες.............3
Σεινφουέγος......1
Τρινιδάδ............2
Ρεμέδιος.............1 (μετεωρισμός#1)
Ματάνσας..........1 (μετεωρισμός#2)
Αβάνα................4

Κάθε τεκμηριωμένη παρέμβαση στο παραπάνω πρόγραμμα, είναι όχι μόνο αποδεκτή αλλά και παρακαλεστή.

Σας ευχαριστώ όλους (Special thanks for Yorgos)

Έτσι κι αλλιώς έμαθα πάρα πολλά !!!
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
καλησπέρα σας , θα ήθελα τη βοήθεια σας ειδικά από τους γνώστες

Σκοπεύω να πραγματοποιήσω σε τρεις μήνες περίπου ένα ταξίδι στην Κούβα αλλά μέσω Ηνωμένων πολιτειών(και συγκεκριμένα μέσω florida)

Μπορεί τελικά να πραγματοποιηθεί εν έτη 2019 εύκολα αυτή η μετάβαση ?

Θα ήθελα να μην κλέισω μέσω ξένης χώρας (πχ Καναδά η Μεξικό ) αλλα απευθείας αν γίνεται. τοσο δύσκολο είναι πια εφόσον δεν είμαστε κιόλας αμερικανοί πολίτες ?

Για να σας δώσω να καταλάβετε προς τι όλο αυτό το θέμα του συνδυασμού : αυτή τη στιγμή ένα εισιτήριο Θεσσαλονίκη - Νέα Υόρκη και επιστροφή Αβάνα -θεσσαλονίκη κοστίζει με πολύ γνωστή και καλή εταιρεία 500κατι ευρώ ,(συν 90 ευρώ το εισιτήριο μαιάμι-αβάνα με αμερικάνικη εταιρεία που το κλείνεις ξεχωριστά ) την στιγμή που ένα κανονικό εισιτήριο Θεσσαλονίκη-κούβα-θεσσαλονίκη το βρίσκω με 700 ευρώ .Οπότε πας που πάς μέχρι εκέι αλλά το συνδυάζεις με ένα μέρος των Ηνωμένων Πολιτειών και είσαι κερδισμένος.

Άρα θα ήθελα πραγματικά να μ δώσετε τα φώτα σας για το τι είναι πιο σίγουρο να κάνω προκείμενου να πραγματοποιηθεί το ταξίδι και στις δύο χώρες χωρίς πρόβλημα .
(και υποσημείωση : αν είναι να πάω πρώτα στις Ηνωμένες Πολιτείες με αυτό το εισιτήριο μετ επιστροφης απο κούβα θα έχω κάποιο θέμα ?Γιατι σημασία έχει να φτάσουμε στην αβάνα αλλα να φτάσουμε και ΗΠΑ . )

Ευχαριστώ πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα σας , θα ήθελα τη βοήθεια σας ειδικά από τους γνώστες

Σκοπεύω να πραγματοποιήσω σε τρεις μήνες περίπου ένα ταξίδι στην Κούβα αλλά μέσω Ηνωμένων πολιτειών(και συγκεκριμένα μέσω florida)

Μπορεί τελικά να πραγματοποιηθεί εν έτη 2019 εύκολα αυτή η μετάβαση ?

Θα ήθελα να μην κλέισω μέσω ξένης χώρας (πχ Καναδά η Μεξικό ) αλλα απευθείας αν γίνεται. τοσο δύσκολο είναι πια εφόσον δεν είμαστε κιόλας αμερικανοί πολίτες ?

Για να σας δώσω να καταλάβετε προς τι όλο αυτό το θέμα του συνδυασμού : αυτή τη στιγμή ένα εισιτήριο Θεσσαλονίκη - Νέα Υόρκη και επιστροφή Αβάνα -θεσσαλονίκη κοστίζει με πολύ γνωστή και καλή εταιρεία 500κατι ευρώ ,(συν 90 ευρώ το εισιτήριο μαιάμι-αβάνα με αμερικάνικη εταιρεία που το κλείνεις ξεχωριστά ) την στιγμή που ένα κανονικό εισιτήριο Θεσσαλονίκη-κούβα-θεσσαλονίκη το βρίσκω με 700 ευρώ .Οπότε πας που πάς μέχρι εκέι αλλά το συνδυάζεις με ένα μέρος των Ηνωμένων Πολιτειών και είσαι κερδισμένος.

Άρα θα ήθελα πραγματικά να μ δώσετε τα φώτα σας για το τι είναι πιο σίγουρο να κάνω προκείμενου να πραγματοποιηθεί το ταξίδι και στις δύο χώρες χωρίς πρόβλημα .
(και υποσημείωση : αν είναι να πάω πρώτα στις Ηνωμένες Πολιτείες με αυτό το εισιτήριο μετ επιστροφης απο κούβα θα έχω κάποιο θέμα ?Γιατι σημασία έχει να φτάσουμε στην αβάνα αλλα να φτάσουμε και ΗΠΑ . )

Ευχαριστώ πολύ
Πες και τις αεροπορικές, μη ντρέπεσαι!
Λοιπόν μια χαρά μπορείς να πας στην Κούβα κι εσύ καιβολπο οι Αμερικανοί. Βιζα να έχεις και ασφάλεια υγείας και δεν έχεις πρόβλημα.
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Πες και τις αεροπορικές, μη ντρέπεσαι!
Λοιπόν μια χαρά μπορείς να πας στην Κούβα κι εσύ καιβολπο οι Αμερικανοί. Βιζα να έχεις και ασφάλεια υγείας και δεν έχεις πρόβλημα.
σ ευχαριστώ πολύ @Yorgos για το μήνυμα σου.
η Τurkish είναι που έχει βγάλει αυτές τις ωραίες τιμές συνδυαστικά..
Ωστόσο τι εννοείς έχουν πλέον ξεπεραστεί όλα αυτά που έχουν συζητηθεί και μπορεί κάποιος να κάνει και απευθείας πτήση ?
Και τι είναι προτιμότερο πρώτα Ηπα απο ελλάδα η να ξεκινήσει το ταξίδι από Κούβα(όπως έχει ειπωθεί πιο παλία και εδω απ τις διάφορες συζητήσεις ?)Η δεν έχει πια σημασία ούτε αυτό .? τι έχει αλλάξει τοσο ?

Και πάλι σ ευχαριστώ , εσύ ειδικά μας έχεις σώσει με τις οδηγίες σου
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Γεια σας και από μένα

Φεβρουάριο και για μια βδομάδα θα είμαι Κούβα για μια βδόμαδα ( Τρίτη με Τρίτη ) λόγω ότι βρήκα φθηνό αεροπορίκο ( 550 με ΚLM ) . Επειδή ταξιδεύω solo και λεώ να το κάνω λίγο low-bugdet το ταξίδι και η ερώτηση μου έιναι η εξής : να επενδησώ ένα τριήμερο στο Τρινιδατ πχ Παρασκευή με Κυριακή ή να κάτσω αυτες τις 7 μέρες στην ΑΒΑΝΑ μόνο. Η μετακίνση θα γίνει φυσικά με λεωφόριο αφου η ενοικίαση ή το ταξι είναι απαγορευτικα για ένα άτομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom