Χριστουγενα στο νυμφαιο η αλλου

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κι εγώ θεωρώ πως πολύ πιο εύκολα γεμίζεις 4 μέρες Καστοριά παρά Νυμφαίο. Εμένα βέβαια η Καστοριά μου αρέσει όλες τις εποχές, έχω περάσει τέλεια ακόμα και καλοκαίρι.
Κι εγώ εννοείται, απλά για λίγο πιο "διαφορετικές" εικόνες και εξορμήσεις, ώραια ίδεα θα ήταν σαν βάση το Νυμφαίο, βεβαία πάλι θα ξαναπώ, και πως θέλει να οργανώσει καθένας το ταξίδι του, και τι θέλει να δει...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για 4 διανυκτερευσεις θα παω
Είναι πολλές οι 4 διανυκτερεύσεις στο Νυμφαίο. 1-2 μέρες του αρκούν για να κάνεις ωραίες χαλαρωτικές βόλτες στο χωριό και στο πάρκο του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, εφόσον είναι ανοικτό εκείνες τις μέρες.
Τις γιορτινές μέρες θα έχει πολύ κίνηση στο χωριό, αλλά θα βαρεθείς πάνω από 2 βράδια.
Μπορείς να κατέβεις μία μέρα από το Νυμφαίο και να πας μια βόλτα μέχρι την Βλάστη που είναι πανέμορφο χωριό ή στο Σκλήθρο που είναι επίσης γραφικό και να το συνδυάσεις με φαγητό στο εστιατόριο ΘΩΜΑΣ. Μπορείς να κάνεις και μια βόλτα γύρω από τη λίμνη Ζάζαρη.
Δεν προτείνω όμως να ανεβοκατεβαίνεις στο βουνό και να έχεις σαν βάση το Νυμφαίο για να δεις τις περιοχές τριγύρω.
Μπορείς να βάλεις άλλες 2 διανυκτερεύσεις στην Καστοριά και να πεταχτείς και στο χιονοδρομικό κέντρο Βίγλας Πισοδερίου, εφόσον έχει χιόνια.
Στην Καστοριά στηνόταν παλιά και ένα πολύ ωραίο χριστουγεννιάτικο χωριό κοντά στη λίμνη.
Και η Φλώρινα με τις Πρέσπες και τα χωριά τριγύρω είναι ένας πολύ ωραίος συνδυασμός τριημέρου!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Προτάσεις για φαγητό σε Καστοριά, Φλώρινα και πέριξ;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.212
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Στη Φλώρινα: Αποσπερίτης και Μπούκοβο & Μέλι
Στην Καστοριά: Το στέκι της παρέας και Αγιος Αθανάσιος,στον ομώνυμο λόφο με εκπληκτική θέα όλη την πόλη και τη λίμνη (ακολουθείς τη καταπράσινη διαδρομή για το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία και συνεχίζεις ακόμη πιο ψηλά για το ύψωμα του Αγίου Αθανασίου)
Στις Πρέσπες:Να προτιμήσεις να πας στα Ψαράδικα του Χάσου στη Μικρολίμνη.Προνομιούχα τοποθεσία, με θέα μπροστά στη λίμνη και προς το Βιδρονήσι (το μόνο παραλίμνιο μαγαζί σε όλη την Μικρή Πρέσπα).Προτεινόμενα φαγητά τσιπουρομεζές (πολίτικη, ρώσικη μανιταριών,μαύροι γίγαντες, ψητές πιπεριές φλωρίνης), φλωρινέλλα ψητή με μαρμελάδα πιπεριάς ή δαμάσκηνου,άιβαρ,τραχανάς με φέτα,γαρίδες με μέλι στο ζουμάκι,γριβάδι τηγανιτό,κεμπαπάκια.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καφε στο Μ. Βρετανια, στο ωραιοτερο δεντρο της Αθηνας, και οχι Αττικο Ζωολογικο Παρκο, που πλεον δεν θεωρειται παιδαγωγικη επισκεψη επισημα απο το Υπ. Παιδειας.

Ευγενιδειο ναι και Αστεροσκοπειο αν το βρειτε ανοιχτο. Ακροπολη και ολα τα Μουσεια.
Με 4-5 μέρες στην διάθεση σας αξίζει να πάτε Καστοριά.Για λιγότερες θα πρότεινα Καλάβρυτα.
Κι εγώ θεωρώ πως πολύ πιο εύκολα γεμίζεις 4 μέρες Καστοριά παρά Νυμφαίο. Εμένα βέβαια η Καστοριά μου αρέσει όλες τις εποχές, έχω περάσει τέλεια ακόμα και καλοκαίρι.
Είναι πολλές οι 4 διανυκτερεύσεις στο Νυμφαίο. 1-2 μέρες του αρκούν για να κάνεις ωραίες χαλαρωτικές βόλτες στο χωριό και στο πάρκο του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, εφόσον είναι ανοικτό εκείνες τις μέρες.
Τις γιορτινές μέρες θα έχει πολύ κίνηση στο χωριό, αλλά θα βαρεθείς πάνω από 2 βράδια.
Μπορείς να κατέβεις μία μέρα από το Νυμφαίο και να πας μια βόλτα μέχρι την Βλάστη που είναι πανέμορφο χωριό ή στο Σκλήθρο που είναι επίσης γραφικό και να το συνδυάσεις με φαγητό στο εστιατόριο ΘΩΜΑΣ. Μπορείς να κάνεις και μια βόλτα γύρω από τη λίμνη Ζάζαρη.
Δεν προτείνω όμως να ανεβοκατεβαίνεις στο βουνό και να έχεις σαν βάση το Νυμφαίο για να δεις τις περιοχές τριγύρω.
Μπορείς να βάλεις άλλες 2 διανυκτερεύσεις στην Καστοριά και να πεταχτείς και στο χιονοδρομικό κέντρο Βίγλας Πισοδερίου, εφόσον έχει χιόνια.
Στην Καστοριά στηνόταν παλιά και ένα πολύ ωραίο χριστουγεννιάτικο χωριό κοντά στη λίμνη.
Και η Φλώρινα με τις Πρέσπες και τα χωριά τριγύρω είναι ένας πολύ ωραίος συνδυασμός τριημέρου!
Στη Φλώρινα: Αποσπερίτης και Μπούκοβο & Μέλι
Στην Καστοριά: Το στέκι της παρέας και Αγιος Αθανάσιος,στον ομώνυμο λόφο με εκπληκτική θέα όλη την πόλη και τη λίμνη (ακολουθείς τη καταπράσινη διαδρομή για το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία και συνεχίζεις ακόμη πιο ψηλά για το ύψωμα του Αγίου Αθανασίου)
Στις Πρέσπες:Να προτιμήσεις να πας στα Ψαράδικα του Χάσου στη Μικρολίμνη.Προνομιούχα τοποθεσία, με θέα μπροστά στη λίμνη και προς το Βιδρονήσι (το μόνο παραλίμνιο μαγαζί σε όλη την Μικρή Πρέσπα).Προτεινόμενα φαγητά τσιπουρομεζές (πολίτικη, ρώσικη μανιταριών,μαύροι γίγαντες, ψητές πιπεριές φλωρίνης), φλωρινέλλα ψητή με μαρμελάδα πιπεριάς ή δαμάσκηνου,άιβαρ,τραχανάς με φέτα,γαρίδες με μέλι στο ζουμάκι,γριβάδι τηγανιτό,κεμπαπάκια.
Οπως εχουν αναφέρει και οι προηγούμενοι, εχοντας γυρίσει πριν απο λιγες μερες απο ενα 3ημερο στη Καστοριά, εχοντας επισκεφτεί και το Νυμφαίο για εκδρομή στον Αρκτούρο και ενα καφε στη πλατεία, θα σου ελεγα να μεινεις στη Καστοριά και να κανεις εκδρομές στο Νυμφαίο και το Βιτσι και τις γυρω περιοχες. Το Νυμφαίο ειναι πολυ γραφικό, πολυ ομορφο χωριουδάκι αλλα για μια επισκεψη, οχι να μεινεις ολες τις μερες εκει!
Στη Καστορια μπορείς να δεις τα
  • Βόλτα κάνοντας το γύρο της λίμνης! Απο τους καλύτερους περιπάτους που μπορείς να κάνεις στον Ελλαδικό χώρο!
  • Σπήλαιο του δράκου. Κάνοντας τον περιπάτο σας γύρο απο τη λίμνη θα κάνετε μία στάση για επίσκεψη στο σπήλαιο αυτό. Δεν θυμάμαι τιμές εισόδου sorry...Κάπου εκεί είναι και η μονή Παναγία Μαυριώτισσα
  • Ενυδρείο της πολης
  • Λαογραφικό Μουσείο
  • Βόλτα στο Ντολτσό! Αν θέλετε να δείτε την παλιά πόλη της Καστοριάς με αέρα Βυζαντινό να κάνετε βόλτα στο Ντολτσό!!!!
  • Νεολιθικός λιμναίος οικισμός στο Δησπιλιό. Μπορείτε να πάτε με αστικό και με Κτελ, έχει πολύ συχνά δρομολόγια.
  • Λόφος Προφήτη Ηλία. Απο εκεί θα έχετε μία καταπληκτική θέα ολόκληρης της Καστοριάς, ολόκληρης της χερσονήσου και ολόκληρης της λίμνης!!!! Απο τις καλύτερες πανοραμικές θέες ever
Για φαγητο με σειρά προτίμησης που πρέπει να την ακολουθησεις
1. Εν Καιρώ
2. Παλιά Πόλη
3. Το Στεκι της Παρέας

Επίσης να επισκεφτείς και το Nautical Hall που ειναι ακριβώς πανω στη Λίμνη για ενα καφε ή ποτο! Αξίζει να μείνεις στο Enastron View Hotel που εχει θεα ολη τη Λιμνη απο τα δωματια του!

Αρκετά θα βρεις και στο παρακατω link.
Googgle τα παραπανω μερη και θα δεις!
Ερώτηση για χειμερινή Καστοριά
 
Last edited:

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Καλημερα!
Θα ηθελα προτασεις για φαγητο/ποτο στο νυμφαιο και σε κοντινες τοποθεσιες για χριστουγενα. Αν γνωριζετε και καποιο pet friendly. Εχω κανει ηδη μια κρατηση στο θωμα στο σκληθρο που διαβασα καλα σχολια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημερα!
Θα ηθελα προτασεις για φαγητο/ποτο στο νυμφαιο και σε κοντινες τοποθεσιες για χριστουγενα. Αν γνωριζετε και καποιο pet friendly. Εχω κανει ηδη μια κρατηση στο θωμα στο σκληθρο που διαβασα καλα σχολια.
Καλημέρα. Έχουν ήδη γίνει κάποιες προτάσεις παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom