Γενικά Χριστουγεννα που???

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Οταν λες 2 ημερες εννοεις 25-26?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Απλως η Βιεννη νομιζω οντως εχει καποια πρωττερηματα με την εννοια οτι ειναι κοντα στις Αλπεις και σε περιπτωση που θελησουμε να κανουμε σκι καποια μερα μπορουμε να το κανουμε κατι σαν μονοημερη.
Ξεχνα το. Ή κοιμασαι διπλα στις πιστες ή πας για πίτσες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν πας μια Κωνσταντινούπολη; Δίπλα είναι, καβαλάς το αυτοκίνητο οτι ώρα θέλεις= δεν έχεις άγχος να κλείσεις αεροπορικά, μουσουλμάνοι είναι οι Τούρκοι, οπότε θέμα με τα Χριστουγεννα δε θα έχεις, πολλά αξιοθέτα να δεις και να είσαι σε εσωτερικούς χώρους αν έχει άσχημο καιρό. (Σκι και χιόνια χλωμό το βλέπω, αλλά αν σε πιάσει η όρεξη μπορείς να κάνεις και μια βολτίστσα από την Προύσα Skiing Turkey
είτε κοντά στο Bolu: Skiing Turkey
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αποφασισαμε φετος για πρωτη ουσιαστικα φορα να μην δωσουμε τα λεφτα μας σε ανουσια χιονοδρομικα στη Βορεια Ελλαδα και με αντιστοιχα λεφτα να παμε καπου στο εξωτερικο.Προσανατολιζομαστε προς μια σχετικα μικρη πολη η και χωριο που ομως να εχει αξιοθεατα η να ειναι κοντα σε καποια μεγαλη πολη που να νιωθεις το χριστουγεννιατικο κλιμα,να κανει λιγο κρυο αλλα οχι σε βουνο πχ Ελβετια.Σκεφτομαστε για Ολλανδια η Βελγιο αλλα δεν ξερουμε ακριβως τι κλιμα θα υπαρχει τετοιο καιρο εκει.Επισης θα θελαμε αν μπορειται να μας προτεινετε καποιον προορισμο οχι ιδιαιτερα ακριβο.Να κυμαινεται σε φυσιολογικα επιπεδα.Ευχαριστω πολυ και ελπιζω καποιος να μπορει να μου απαντησει!

ΥΓ.Οπου και αν παμε θα κατσουμε 4 η 5 βραδυα.
εγω θα σου προτεινα ολλανδια ημουν περυσι και ηταν πραγματικα φοβερα...λιγο κρυο θα εχει αλλα πιστευω αυτα που θα δεις θα σε κανουν να μην το εχεις στο μυαλο σου.οι εικονες στην ολλανδια ειναι φανταστικες και τα μερη που μπορεις να επισκεφτεις αρκετα και διαφορετικα...:)
 

flea

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
και 'γω Ολλανδία σου προτείνω. Θα περάσεις super!!! Ο καιρός γενικά είναι κρύος αλλά όχι κάτι το τρομερό ενώ σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να πέσει και χιόνι (είχα πετύχει χιόνι το 2008 περίπου τέτοια εποχή.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Θα σου πρότεινα Ρώμη! Πήγα πρόπερσυ τα Χριστούγεννα και είναι πανέμορφα,στολισμένα και γιορτινά!Έχει πολλά να δεις και να κάνεις :D Τώρα άμα θέλεις κάτι διαφορετικό,γιατί δεν σκέφτεσαι και τα Χριστούγεννα στη Φινλανδία ? :D ιδέες ρίχνω..Εγώ αυτή την εκδρομή φλερτάρω πάντως ;) Επίσης,η Πράγα είναι πολύ καλή ιδέα,είναι παραμυθένια πόλη! Πήγα πριν κάτι χρόνια αλλά το θυμάμαι ακόμη σαν όνειρο! Όπου και να πας καλά θα περάσεις,την καλή παρέα την έχεις!:D Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε!
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Οταν λετε Ολλανδια εννοειται που?Αμστερνταμ?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Θελουμε να ζησουμε Χριστουγεννα διαφορετικα απο οτι στην Ελλαδα!!!
Σε νοιώθω.
Μια είναι η λύση. Αφγανιστάν. Αλλη κουλτούρα, άλλα ήθη, άλλα έθιμα , άλλος λαός.
Εγω προσωπικά, αν ήταν να περάσω Χριστούγενννα με τον όρο που θέτεις (διαφορετικά απο ότι στην Ελλάδα, με ότι αυτό συνεπάγεται), αυτό θα διάλεγα. Γνώμη μου και απαιτώ να γίνει σεβαστή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε νοιώθω.
Μια είναι η λύση. Αφγανιστάν. Αλλη κουλτούρα, άλλα ήθη, άλλα έθιμα , άλλος λαός.
Εγω προσωπικά, αν ήταν να περάσω Χριστούγενννα με τον όρο που θέτεις (διαφορετικά απο ότι στην Ελλάδα, με ότι αυτό συνεπάγεται), αυτό θα διάλεγα. Γνώμη μου και απαιτώ να γίνει σεβαστή.
"Αλλη κουλτούρα, άλλα ήθη, άλλα έθιμα , άλλος λαός" το Αφγανιστάν? Είσαι σίγουρη ότι διαφέρουμε τόσο πολύ?
Ένα είναι το μέρος. Παπούα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
"Αλλη κουλτούρα, άλλα ήθη, άλλα έθιμα , άλλος λαός" το Αφγανιστάν? Είσαι σίγουρη ότι διαφέρουμε τόσο πολύ?
Ένα είναι το μέρος. Παπούα.
Σωστά! Έτσι δε θα ζήσουν καν τα Χριστούγεννα! Ενδεχομένως δε, δεν θα επιζήσουν και για να διηγηθούν πώς πέρασαν. Ίσως τους κάνουν γεμιστούς και τους φάνε. Εκεί ως γνωστόν τρώνε αντί για γεμιστή γαλοπούλα, γεμιστούς ανθρώπους!
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E9-%EA%E1%E9-%F6%E1%E3%F9%F3%E9%EC%EF%E9.html
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Θα πω τη γνωμη μου για Βιεννη, αφου τα εχω προσφατα απο πέρσι. Γεγονος ειναι πως η Βιεννη τα Χριστουγεννα ειναι πανεμορφη, οι Βιενεζοι… στα καλυτερα τους και η ατμοσφαιρα πιο γιορτινη ισως να μην βρεις στην Ευρωπη τουλαχιστον, αλλα:
1. Πρεπει να εχεις μια αρκετα μεγαλη ανοχη στην πολυκοσμία και στο συνωστισμό. Ουρα απο το να πιες καφε, μεχρι μουσεια, παλατια…ακομα και στον ΚΑΣΤΑΝΑ περιμενα!
2. Είναι super high season επομένως και οι τιμες καπως λιγο τσιμπημένες και θα ελεγα πως γενικοτερα ξερουν να εκμεταλλευτούν και να ενισχύσουν την Χριστουγεννιάτικη καταλωτικη φρενιτιδα
3. Κατι που βεβαιως ειναι κοινο σε ολη την βορειοκεντρικη Ευρωπη ειναι ο καιρος! Μπορει εσας να μην σε ενοχλει τοσο, αλλα αν οι θερμοκρασίες ειναι τοσο χαμηλές οσο πέρσι (μπορει να ειναι και κατω απο –10) ισως σας περιορίσουν.

Μια οικονομικότερη και κοντινη (απο καθε αποψη) λυση ειναι η Βουδαπεστη, και πετάγεστε και στην Βιέννη μονοήμερη με το τρενο. Και για Μοναχο που σου προτινουν δεν θα ειναι καθολου ασχημα παντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom