Γενικά Χριστουγεννα που???

ann

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια εχω 5 εισιτηρια για Παρισι και επειδη ετυχε κατι στην παρεα μου δεν 8α μπορεσουμε να παμε τελικα.αν ενδιαφερεται κανεισ ας απαντησει. ειναι μεγαλη ευκαιρια. τα εισιτηρια τα κλεισαμε απο τον αυγουστο για τισ 21 - 27 Δεκεμβριου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
παιδια εχω 5 εισιτηρια για Παρισι και επειδη ετυχε κατι στην παρεα μου δεν 8α μπορεσουμε να παμε τελικα.αν ενδιαφερεται κανεισ ας απαντησει. ειναι μεγαλη ευκαιρια. τα εισιτηρια τα κλεισαμε απο τον αυγουστο για τισ 21 - 27 Δεκεμβριου.

Για να μη λέμε τα ίδια. Για να αλλάξουν τα εισιτηρια όνομα κάποιος πρέπει να χρεωθεί την αλλαγή ονόματος, αλλά και τη διαφορά στο ναυλο, οπότε δε συμφέρει κανέναν. Οπότε είτε πας εσύ και η παρέα ή αλλιώς πέτα τα.

Και για να καταλάβεις διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/33207-super-%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%E1-%E3%E9%E1-london.html
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
"Αλλη κουλτούρα, άλλα ήθη, άλλα έθιμα , άλλος λαός" το Αφγανιστάν? Είσαι σίγουρη ότι διαφέρουμε τόσο πολύ?
Ένα είναι το μέρος. Παπούα.
Για να πω την μαύρη αλήθεια όχι. Αλλά έχει πιο φθηνα εισητήρια απο Παπούα. Καταλαβαίνεις....
και Παπούα πάντως δεν είναι άσχημα... Αλήθεια, θέλει βίζα?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για να πω την μαύρη αλήθεια όχι. Αλλά έχει πιο φθηνα εισητήρια απο Παπούα. Καταλαβαίνεις....
Ειδικά αν καταταγούν κιόλας! Όχι μόνο θα τους έρθει τζάμπα, αλλά θα βγάλουν και το κάτι τις τους!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Πράγα γίνεται της σταυροπροσκηνήσεως από τουρίστες και κυρίως έλληνες τουρίστες.
Για Βέλγιο εννοείς Βρυξέλες; Σε κάθε περίπτωση τίποτε δε θα είναι ανοικτό 25 και 26 Δεκεμβρίου.
 

creteroyal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Όχι Βρυξέλες, σκεφτόμουν για Bruges. Μετά την ταινία "in Bruges" θέλω πολύ να επισκευτώ αυτήν την πόλη. Έχει πολύ μεσαιωνικό στιλ και πιστεύω θα είναι ωραιά το χειμώνα.



____________________________________________
car rental crete - ενοικίαση αυτοκινήτου στην κρήτη
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Θα πω τη γνωμη μου για Βιεννη, αφου τα εχω προσφατα απο πέρσι. Γεγονος ειναι πως η Βιεννη τα Χριστουγεννα ειναι πανεμορφη, οι Βιενεζοι… στα καλυτερα τους και η ατμοσφαιρα πιο γιορτινη ισως να μην βρεις στην Ευρωπη τουλαχιστον, αλλα:
1. Πρεπει να εχεις μια αρκετα μεγαλη ανοχη στην πολυκοσμία και στο συνωστισμό. Ουρα απο το να πιες καφε, μεχρι μουσεια, παλατια…ακομα και στον ΚΑΣΤΑΝΑ περιμενα!
2. Είναι super high season επομένως και οι τιμες καπως λιγο τσιμπημένες και θα ελεγα πως γενικοτερα ξερουν να εκμεταλλευτούν και να ενισχύσουν την Χριστουγεννιάτικη καταλωτικη φρενιτιδα
3. Κατι που βεβαιως ειναι κοινο σε ολη την βορειοκεντρικη Ευρωπη ειναι ο καιρος! Μπορει εσας να μην σε ενοχλει τοσο, αλλα αν οι θερμοκρασίες ειναι τοσο χαμηλές οσο πέρσι (μπορει να ειναι και κατω απο –10) ισως σας περιορίσουν.

Μια οικονομικότερη και κοντινη (απο καθε αποψη) λυση ειναι η Βουδαπεστη, και πετάγεστε και στην Βιέννη μονοήμερη με το τρενο. Και για Μοναχο που σου προτινουν δεν θα ειναι καθολου ασχημα παντως
Πέρυσι επισκέφθηκα τη Βιέννη 20-24 Δεκεμβρίου και παρόλο που είχα διαβάσει στο φορουμ για ελληνικές ορδές τουριστών που κατακλίζουν την πόλη Χριστουγεννιάτικα, δε διαπίστωσα συνωστισμό.
Το κρύο στους 2 εως 4 την ημέρα και το βράδυ -3 έως -8. Αλλά αν δεν έχει και κρύο δεν καταλαβαίνεις Χριστούγεννα. Πόσο μάλλον όταν συνδιάζεται και με χιόνι.
Ουρές στα μουσεία δεν είχε αλλά αυτό μπορείς να το αποφύγεις αν το οργανώσεις καλά με voucher μεσω ιντερνετ και φυσικά επισκεψη το πρωί.
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Papariskonst …αρχικα σου δινω ενα δικαιο γιατι διαβαζοντας ξανα το ποστ μου ισως καποιος συμπεράνει πως στη Βιεννη τα Χριστουγεννα ισως να μην ειναι και τοσο καλα κατι που ειναι η μιση αληθεια, γιατι περα απο απο τις δυσκολιες της εγω, οπως και πολλοι αλλοι, ειχα περασει υπεροχα. Τονιζω ομως τα αρνητικά γιατι δεν αναφέρονται πολυ συχνα και οφείλω να ενημερώσω.

κοιτα εχω την αισθηση πως 25-31 που ειμουν εκει εκανε καπως πιο πολυ κρυο. Ασε που σε εμας δεν χιονισε ειχε απλα ξεμεινει το χιονι που εριξε τις προηγουμενες ημερες το οποιο ηταν πλεον παγος (klaps) Ενταξει, αν ψήνεσαι κυριως για συντομες βολτες και με συνεχεις στασεις για καφε/ γλυκο/Leberkäse και ο βασικος σου στοχος ειναι να ζησεις τη Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα πιθανο ειναι να την παλεψεις πιο ευκολα στο κρυο αλλα αν εισαι λιγο πιο πολυ.... της εξερευνησης by foot ειναι πιθανοτερο να σε "τσιτωσει" ο καιρος οπως τσιτωσε εμενα.

Εντωμεταξύ, μου φαινεται λιγο παραξενο οτι δεν σας ενοχλησαν οι ουρες! Στις ωρες αιχμής ειχα την αισθηση πως ειχε ουρα ακομα και για να διασχίσεις τον πεζόδρομο. Και αν μπορεις να προβλεψεις τα μουσεια οπως λες, στα καφε πχ (τεραστιο μερος της Βιεννεζικης κουλτουρας δεν μπορεις να μην πας) υπηρχαν φορες που χρειαστηκε να περιμενεις και 30 λεπτα για ενα strudel και εναν café melange(νοστιμοτατο βεβαια δε λεω). Για παραδειγμα ειχα σημειωσει απο την Αθηνα ενα jazz bar που ηθελα πολυ να παω και παροτι εφτασα στην ωρα μου με εδωξαν γιατι δεν χωραγα. Μια ουρα που πραγματικα αξιζε ομως ηταν η σχεδον 1 ωρα αναμονης στο κρυο για εισητηριο με επιβραβευση εισητηριο ορθιων στη θρυλικη οπερα της Βιεννης (το εισητηριο ηταν σχεδον δωρο-δεν θυμαμαι ακριβως ιμη)

Ακομα πιο παραξενο μου φαινεται οτι δεν βρηκατε Ελληνες…γιατι εμενα μου φανηκε αποικια Ελληνων! Λες τοσο μεγαλη διαφορα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα?

Συμπερασμα (προσωπικο παντα): Η Βιεννη ειναι πανεμορφη ολες τις εποχες του χρονου. Η Βιεννη επισης ειναι φανταστική πολη για ζησεις το κεντροευρωπαικου Christmas Spirit αν και νομιζω πως αν την εχει ξαναδει (χωρις αγχος να δει μουσεια κτλπ) θα περασει ακομα καλυτερα. Αλλα αν θελει να παει για να δει την πολη καλυτερη εποχη για αρχη ειναι ανοιξη/ καλοκαιρι (μεγαλύτερες μερες, βόλτες στα φανταστικα παρκα…)
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!Μαλλον θα πηγαιναμε Βιεννη αλλα τελικα κλεισαμε στην Κοπεγχαγη με λιγο απο Σουηδια για τις γιορτες γιατι ειχε πολυ φθηνα(περιεργως) εισητηρια.Ηθελα να σας ρωτησω..ισως καποιος που να ξερει.....25-26 ειναι ολα κλειστα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπον, στην Κοπεγχαγη ειναι σχεδον τα παντα κλειστα απο 24 εως 26 Δεκεμβρη. Μετα τις 26 δε η πολη εχει σχεδον ξεστολιστει, ενω μεχρι τις 23 ειναι πραγματι μαγευτικη. Αλλωστε για οσους δεν το ξερουν τα περισσοτερα χριστουγεννιατικα συμβολα (καμπανες, αστερια, τριγωνα κλπ) ειναι δημιουργημα των Δανων (οι οποιοι διεκδικουν και την πατροτητα του Santa Claus που για κεινους ερχεται απο την Γροιλανδια).
24 του μηνα παντως ανοιχτος ειναι ο ζωολογικος κηπος και Christiania οπου διοργανωνεται γευμα αστεγων. Τωρα θα μου πεις εχει ασετγους η Κοπεγχαγη; Ε, γενικα παει οποιος θελει, οποιος δεν εχει καποιον να περασει τη μερα εκεινη και νιωθει μοναξια.
25 Ανοιγουν οι κινηματογραφοι αλλα λιγο βλακεια να πας Χριτουγεννιατικα σινεμα.
26 Ξανανοιγουν οι κηποι του Tivoli με την Χριστουγεννιατικη αγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.952
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom