Ηνωμένο Βασίλειο Χριστουγεννα στο Λονδινο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έκανες ανάληψη ή απλά πλήρωσες;
Στη σελιδα της τραπεζας Κυπρου αναφερει πως υπαρχουν διαχειριστικα εξοδα 3% για αγορες στο εξωτερικο με αλλο νομισμα. Το 5% που λεει ο φιλος δεν ξερω πως προκυπτει. Ισως να εγινε αναληψη.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μόνο αγορές. Για £67 (η ισοτιμία ειναι €90 και κατι) πλήρωσα €95.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Όπως και να εχει πάλι με καρτα θα πλήρωνα ειναι πιο βολικό.
Επιστρέψαμε, το Λονδίνο ειναι τέλειο τα Χριστούγεννα, έχω την εντύπωση οτι εχει περισσότερο τουρισμό απο το καλοκαίρι. Φυσικά και θα ξαναπάω ανεξαρτητος εποχής, ανεξαντλητος προορισμός.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Στη σελιδα της τραπεζας Κυπρου αναφερει πως υπαρχουν διαχειριστικα εξοδα 3% για αγορες στο εξωτερικο με αλλο νομισμα. Το 5% που λεει ο φιλος δεν ξερω πως προκυπτει. Ισως να εγινε αναληψη.
Είχα πάει και γω Λονδίνο πριν λίγες μέρες και ο φίλος έχει δίκαιο. Πλήρωνα και γω με κάρτα της τράπεζας Κύπρου και με χρέωνε επιπλέον σχεδόν 5%. Δεν ξέρω τις χρεώσεις των άλλων τραπεζών. Με την ενίσχυση της ισοτιμίας της στερλίνας όλα μου φαίνονταν ακριβά.
 

Georginaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Είχα πάει και γω Λονδίνο πριν λίγες μέρες και ο φίλος έχει δίκαιο. Πλήρωνα και γω με κάρτα της τράπεζας Κύπρου και με χρέωνε επιπλέον σχεδόν 5%. Δεν ξέρω τις χρεώσεις των άλλων τραπεζών. Με την ενίσχυση της ισοτιμίας της στερλίνας όλα μου φαίνονταν ακριβά.
Εμείς πάντως που κάναμε αγορές με 2 διαφορετικές κάρτες οι χρεώσεις ήταν διαφορετικές. Με την πιστωτική της Alpha Bank η τράπεζα δεν έπαιρνε προμήθεια για τις αγορές ενώ με τη χρεωστική της Eurobank μας χρέωναν περιπου 2,5 ευρώ σε κάθε αγορά. Σε κάθε περίπτωση συμβουλεύω να πάρετε τηλέφωνο στο τμήμα καρτών της τράπεζας σας για να ενημερωθείτε για τις χρεώσεις.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Εγώ πλήρωσα 2 φορές με κάρτα , τράπεζας Κύπρου , ήταν η καλύτερη ισοτιμία!! Για 44 λίρες 63 ευρώ και μια άλλη 47 λίρες 66 ευρώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειδες η Τραπεζα Κυπρου, ενα σωρο πελατες! Δεν της το 'χα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Γιατί Ειρωνικά? μου έδινε ισοτιμία 1 ευρώ προς 0,71 ενώ το καλύτερο που βρήκα σε ανταλλακτήριο ήταν 0,69
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
0.70 ήταν οι αγορές με καρτα της Τρ Κύπρου. Στην κυπρο άλλαξα λίρες σε ανταλλακτήριο με 0.73.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
0.70 ήταν οι αγορές με καρτα της Τρ Κύπρου. Στην κυπρο άλλαξα λίρες σε ανταλλακτήριο με 0.73.
Εγω ομως μένω Αθήνα και εδώ η καλήτερη ήταν 0.67
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Καλησπερα παιδια. Ταξιδευω με την κοπελα μου για αγγλια απο τις 24.12 εως 02.01.17. Κατα την αφιξη μου στον στανσεντ του λονδινου θα ξεκινησουμε για να παμε στο σταθμο γιουστον. Απο εκει θα παω λιβερπουλ για 3 μερες δηλαδη απο τις 24 εως τις 27 και μετα επιστροφη στο λονδινο. Η διαμονη μου θα ειναι στο easy hotel στο kessinghton. Θελω να ρωτησω ειναι μακρια απο το κεντρο? Σας γραφω αυτο το μηνυμα γιατι με απασχολουν μερικα πραγματα. Καταρχας τα αγγλικα μας ειναι πολυ λιγα οποταν θα βασιστουμε στα βασικα και σε χαρτη. Οσο αφορα τα αξιοθεατα, βασικοι δρομοι, πολυκαταστηματα, παρκα υπαρχει στο διαδικτυο χαρτης που να τα εχει ολα αυτα πανω ωστε να ξερω που να πηγαινω πρωτα κσι να συνεχιζω αναλογα με αυτα που θελω να δω χωρις να πηγαινωερχομαι. Το ιδιο ισχυει και για το μετρο απο που μπορω να βρω τις σωστες στασεις για να δω τα αξιοθεατα? Οσο αφορα το συναλλαγμα νομιζω οτι θα χασω οπως και να εχει, ομως αν γνωριζετε αν παρω 1000 ευρο μαζι μου και τα βαλω σε ενα λογαριασμο που εχει φιλος μου στην αγγλια θα γλιτωσω την προμηθεια μονο? Η μπορει να μου τα παρουν απο την ισοτιμια? Παιδια νυχτερινη ζωη club κ.τ.λ που να παω? Θελω καπου ξεφρενα. ποια αξιοθεατα αξιζει να δω? Επισης για αγορασουμε φθηνα μαρκες ρουχων που πρεπει να παμε?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom