Ηνωμένο Βασίλειο Χριστουγεννα στο Λονδινο

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλα διάβασες δεν κυκλοφορεί τιποτα ανήμερα μονο ταξι κ uber.
Αχ τι τελεια!και να υποθεσω οτι θα χει και απειρη κινηση λογω της ημερας?ολα μας τα λεφτα στα ταξι θα τα φαμεε!:pγια τις υπολοιπες μερες κινουνται κανονικα?πχ την επομενη των Χριστουγεννων ή παραμονη κ ανημερα πρωτοχρονιας
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Αχ τι τελεια!και να υποθεσω οτι θα χει και απειρη κινηση λογω της ημερας?ολα μας τα λεφτα στα ταξι θα τα φαμεε!:pγια τις υπολοιπες μερες κινουνται κανονικα?πχ την επομενη των Χριστουγεννων ή παραμονη κ ανημερα πρωτοχρονιας
Ναι τις επομενες μερες ολα κανονικα. Αν θα μένετε μακριά απο κεντρο καλο ειναι να κατεβασεις την εφαρμογή της uber, ειναι πολυ πιο οικονομικά απο τα κανονικα taxi. Επίσης υπαρχουν τα ποδήλατα της Santader οπως επισης και τα ofo bikes. Μπορείς να κατεβάσεις τις εφαρμογές για να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.
Επίσης η εφαρμογή Citymapper θα σε βοηθήσει πολυ για την μετακινηση σας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ναι τις επομενες μερες ολα κανονικα. Αν θα μένετε μακριά απο κεντρο καλο ειναι να κατεβασεις την εφαρμογή της uber, ειναι πολυ πιο οικονομικά απο τα κανονικα taxi. Επίσης υπαρχουν τα ποδήλατα της Santader οπως επισης και τα ofo bikes. Μπορείς να κατεβάσεις τις εφαρμογές για να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.
Επίσης η εφαρμογή Citymapper θα σε βοηθήσει πολυ για την μετακινηση σας.
Ναι εχω κλεισει μακρια απο το κεντρο απλα το θεμα μου ειναι οτι ανημερα Χριστουγεννων ειναι η πτηση μου αρα θα πρεπει να παρω uber ως το ξενοδοχειο σιγουρα..θα κοιταξω ισως παρω και ποδηλατο για την υπολοιπη ημερα,σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
χμ, καταλαβα, χριστουγεννα ειναι δυσκολη μερα γενικα στην ευρωπη! Δεν ξερω αν το uber μπενουν στα αεροδρομια, δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα υπαρχουν και αλλα ''ταξι'' που μπορεις να τα κλεισεις μεσω ιστοσελιδων. Επισης υπαρχει μια σελιδα στο facebook greeks in London και εκει μπορεις να βρεις καποιο διαθεσιμο οδηγο να ερθει να σας παρει απο το αεροδρομιο. συνήθως οι τιμες για το stansted που ξερω ειναι απο 40-60£ για καποιο σημειο στην πολη. Αναλογα παλι σε πια πλευρα του λονδινου θα μενετε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
χμ, καταλαβα, χριστουγεννα ειναι δυσκολη μερα γενικα στην ευρωπη! Δεν ξερω αν το uber μπενουν στα αεροδρομια, δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα υπαρχουν και αλλα ''ταξι'' που μπορεις να τα κλεισεις μεσω ιστοσελιδων. Επισης υπαρχει μια σελιδα στο facebook greeks in London και εκει μπορεις να βρεις καποιο διαθεσιμο οδηγο να ερθει να σας παρει απο το αεροδρομιο. συνήθως οι τιμες για το stansted που ξερω ειναι απο 40-60£ για καποιο σημειο στην πολη. Αναλογα παλι σε πια πλευρα του λονδινου θα μενετε.
Ναι και εγω το ειδα αφου εκλεισα τα αεροπορικα χαχαχα...απο google maps παντως μου δινει την επιλογη να παρω και απο gatwick uber θεωρω ισως εχουν αλλη πιατσα απ τα κανονικα ταξι..θα το κοιταξω και το γκρουπακι παντως και ο θεος βοηθος:p
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Ναι και εγω το ειδα αφου εκλεισα τα αεροπορικα χαχαχα...απο google maps παντως μου δινει την επιλογη να παρω και απο gatwick uber θεωρω ισως εχουν αλλη πιατσα απ τα κανονικα ταξι..θα το κοιταξω και το γκρουπακι παντως και ο θεος βοηθος:p
Τα uber Μαρια δεν εχουν πιατσα, ανοίγεις την εφαρμογή και το gps σου και καλεις τον uberα να ερθει να σας παρει. Μονο μην επιλεξετε το uber pool, αλλα την επομενη επιλογη.

Αν τελικα παρτε uber μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο τον κωδικο για εκπτωση κ μια free διαδρομή μεσα στο λονδίνο λογικα. Δεν νομιζω να δουλευει για αεροδρόμιο . Ειναι μεσο του δικου μου λογαριασμού.

Κωδικος: steliosk54ue

Να περάσετε καλα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τα uber Μαρια δεν εχουν πιατσα, ανοίγεις την εφαρμογή και το gps σου και καλεις τον uberα να ερθει να σας παρει. Μονο μην επιλεξετε το uber pool, αλλα την επομενη επιλογη.

Αν τελικα παρτε uber μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο τον κωδικο για εκπτωση κ μια free διαδρομή μεσα στο λονδίνο λογικα. Δεν νομιζω να δουλευει για αεροδρόμιο . Ειναι μεσο του δικου μου λογαριασμού.

Κωδικος: steliosk54ue

Να περάσετε καλα
Γραφοντας πιατσα εννοουσα χωρο παραλαβης,δικο μου λαθος!εχω ξαναχρησιμοποιησει uber ξερω την διαδικασια..γιατι το uber pool τι διαφορα εχει?ευχαριστουμεε
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Γραφοντας πιατσα εννοουσα χωρο παραλαβης,δικο μου λαθος!εχω ξαναχρησιμοποιησει uber ξερω την διαδικασια..γιατι το uber pool τι διαφορα εχει?ευχαριστουμεε
Τα uber pool στην ουσια μοιραζεσαι την διαδρομή κ με αλλους. Θεωρητικά στο βγαζει πιο οικονομικό.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Ναι εχω κλεισει μακρια απο το κεντρο απλα το θεμα μου ειναι οτι ανημερα Χριστουγεννων ειναι η πτηση μου αρα θα πρεπει να παρω uber ως το ξενοδοχειο σιγουρα..θα κοιταξω ισως παρω και ποδηλατο για την υπολοιπη ημερα,σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Αν χρησιμοποιήσεις ποδήλατο να προσέξεις πολύ τους ορους χρήσης.
Γράφει 2£ για 24 ώρες, αλλά πρέπει πριν συμπληρωθούν τα 30' να το επιστρέφεις σε μια βάση και να το ξαναπάρεις μετα απο 5'.
Αλλιώς σου χρεώνει 2£ για κάθε 30' που το χρησιμοποιείς
 

sof1a_vs

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Καλησπέρα,

Θα πάμε Λονδίνο 24-27 Δεκεμβρίου. Τα μουσεία ποιες μέρες είναι ανοιχτά; 25 διάβασα από άλλους ότι είναι τα πάντα κλειστά, επικρατεί ερημιά κ δεν έχει ούτε μετρό. Γνωρίζει κάποιος τί ισχύει ακριβώς για αυτές τις ημέρες; Για μαγαζιά, μουσεία και εστιατόρια. Και τί μπορούμε να κάνουμε στις 25 που είναι όλα κλειστά; Υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές λύσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
24,25 και 26 τα μεγάλα μουσεία ειναι κλειστά.
24 τα μαγαζια λειτουργουν κανονικα αλλα τα πιο πολλα κλείνουν κατα τις 6. Γενικά μετά τις 7-8 το απογευμα αρχίζει και ερημώνει το Λονδίνο. Soho,Leicester και τα γύρω θα έχουν κόσμο.Το μετρο και τα λεωφορείο αργα το βράδυ σταματάνε.
25 πρωι μέχρι και μεσημέρι το 99% ειναι κλειστά. Μιλάω για καφε και εστιατόρια. Ανοιχτά είναι μόνο όσα θα έχουν καποιο χριστουγεννιάτικο τραπέζι. Απο το απόγευμα ανοίγουν κάποια στη περιοχή της Leicester Square, Soho κτλ. Στη chinatown ειναι ανοιχτά σχεδόν όλα τα μαγαζιά. Δεν λειτουργεί ΚΑΝΕΝΑ μέσο μεταφοράς εκτός απο ταξί και uber.
Αυτο που μπορείται να κάνετε ειναι να περπατήσετε στο Λονδίνο, αν το επιτρέπει ο καιρός. Το να βλέπεις το κέντρο του Λονδινου άδειο δεν ειναι και κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα.
Στις 26 μετρό και λεωφορεία λειτουργούν με ποιο αραιά δρομολόγια αλλα δεν υπάρχει κάποια ιδιαιτερη καθυστέρηση στις στάσεις της ζωνης 1-2. Τα μαγαζιά ανοίγουν 08 με 09 το πρωι και γενικώς έχει πολύ κόσμο εκέινη την ημερα γιατι ξεκινάν οι εκπτώσεις. Με αποκορύφωμα κατα τις 7-8 το απογευμα στη oxford circus που νομίζεις οτι εισαι σε διαδήλωση.


Για 26 μια καλή λύση είναι η γυναίκα στο Primark στο Hammersmith και ο αντρας στο Fulham - Wolves που ειναι σχετικά κοντα και ειναι νωρίς ο αγώνας!!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom