Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Μοναδική η Βιέννη είστε όλοι πολύ τυχεροι που θα βρεθείτε εκεί. Εύχομαι να περάσετε καλά.
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Θα βρίσκομαι επίσης Βιέννη 24-28/12 :) επειδη είναι λίγες οι μέρες έχετε να μου προτείνετε κάτι? αξιζει να πάω κ μια μονοήμερη σε κάποια κοντινή πολη? (σκεφτόμουν το σαλτσμπουργκ αλλά μάλλον είναι απαγορευτικό λόγω απόστασης).Διάβασα τόσα πολλά εδώ για την Βιέννη που χάθηκα στην προσπάθεια μου να φτιάξω ενα πρόγραμμα, δεν θα είμαι με γκρουπ κ είπα να το παιξω οργανωμένος ανεξάρτητος ταξιδιώτης αλλα μάταια,ετσι σκέφτηκα να ζητήσω βοήθεια.
Σας ευχαριστώ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Θα βρίσκομαι επίσης Βιέννη 24-28/12 :) επειδη είναι λίγες οι μέρες έχετε να μου προτείνετε κάτι? αξιζει να πάω κ μια μονοήμερη σε κάποια κοντινή πολη? (σκεφτόμουν το σαλτσμπουργκ αλλά μάλλον είναι απαγορευτικό λόγω απόστασης).Διάβασα τόσα πολλά εδώ για την Βιέννη που χάθηκα στην προσπάθεια μου να φτιάξω ενα πρόγραμμα, δεν θα είμαι με γκρουπ κ είπα να το παιξω οργανωμένος ανεξάρτητος ταξιδιώτης αλλα μάταια,ετσι σκέφτηκα να ζητήσω βοήθεια.
Σας ευχαριστώ
Καταρχήν 25 και 26 τα ΠΑΝΤΑ είναι κλειστά, οπότε τη μια ημέρα αφιέρωσε την στο να περπατήσεις την πόλη και την άλλη κάνε την εκδρομή που λες. Το Σαλτσμπουργκ είναι πανέμορφο και αξίζει να πας. Τώρα από μουσεία, ανάκτορα κλπ τα ανάκτορα της Σισυ και το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης είναι must και νομίζω ότι δεν πρέπει να τα χάσεις. Πανέμορφο και με πολλά μουσεία είναι και το Belvedere. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το μουσείο φυσικής ιστορίας, ενώ λίγο πιο δίπλα είναι το Σύγχρονης Τέχνης. Για ringstrasse και το ναό του Αγίου Στεφάνου δε το συζητώ γιατί είναι σιγουρο ότι θα περάσεις από εκεί πολλές φορές. Α και 24/12 νομίζω ότι είναι η τελευταία μέρα που λειτουργεί η Χριστουγεννιάτικη Αγορά. Η Βιέννη και τα πάρκα της πάντως ενδείκνυνται για πολύ περπάτημα. Να περάσεις καλά και για οτιδήποτε πιο συγκεκριμένο εδώ είμαστε.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Γειά σας,

Μόλις γύρισα απο Βιέννη. Είναι καταπληκτική την περίοδο των Χριστουγέννων. Εκατοντάδες (κυριολεκτικά) ξύλινα περιπτερα στη πλατεία δημαρχείου
WebCam Wetter Wien Rathausplatz WebCams Weather Vienna Townhall Viena Vienna Vienne, Camera Telecamera Meteo Temps Tiempo Web Cams Live TV Video PanoCams Panoramablick.com Webcams around Europe Wetter und Panoramacams
η καμερα βλέπει απο το δημαρχείο προς το Burgtheater, εδώ
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash

Τα περίπτερα κλείνουν περίπου ατις 9μμ. Υπ όψη ότι η δύση είναι περιπου στις 4μμ. Περιπτερα με γλυκά διάφορα, χειροποίητα στολίδια για το δέντρο, αξεσουάρ (καπέλα, κασκόλ,γάντια). Μπορεί κανείς να χάσει τη μέρα του χαζεύοντας όλ αυτό τα μικροπραγματα στους δαιδαλώδης διαδρόμους που σχηματίζουν τα περίπτερα.

Μικρότερες τετοιες Χριστουγιεννιάτικες αγορές στη Maria-Theresien platz
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
στη Karlsplatz
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
στο Freyung
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
και φυσικά στα παλάτια του Belvedere και Schoenbrunn

Μια περιήγηση του κέντρου νομίζω ότι πρέπει να περιλαμβάνει βασικά το Ring.

Αρχίζει κανείς απο την πλατεία Schottentor.
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
εδώ είναι η εκκλησία Votiv, ένα κοψοτέχνημα γοτθικής αρχιτεκτονικής που σήμερα δεν λειτουργεί συχνά σαν εκκλησία. Χτίστηκε απο τον αυτοκρ. Franz-Joseph με την ευκαιρία της αποφυγής δολοφονίας του. Συνεχίζουμε στο Παλιό Universitet, και αμέσως μετά ανοίγεται το καλύτερο δημαρχείο (κατά τη γνώμη μου) του κόσμου, το Wiener Rathaus. όπως θα το θαυμάζει κανείς απο το κέντρο της πλατείας, καλό είναι είναι να γυρίσει 180ο για να δεί ακριβώς απέναντι το Burgtheater, ένα άλλο κοψοτέχνημα, παρ όλο ότι είναι τεράστιο. Αριστερά από το Burgtheater, το cafe Landtmann όπου συζητήθηκαν οι θεωρίες απο τον Freud και μπήκαν οι βάσεις της σύγρονης ψυχιατρικής.

Συνεχίζουμε στο Ring, και δεξιά απλώνεται το Parlament, η Αυστριακή Βουλή. Ενα κτίριο καθαρά Ελληνικό με την θεά Αθηνά στο κέντρο της πλατείας του, τις καρυάτιδες στο πλάι, και πάμπολλα αγάλματα ΟΛΑ απο την Ελληνική αρχαιότητα. Τίποτα απο τη Ρωμαική. Αριστερα μας στο Ring οι βασιλικοί κήποι του Volksgarten σε Γαλλικό στύλ, με το Θησείο στο κέντρο.

Συνεχίζουμε στο Ring που στρίβει ελαφρά αριστερά. Στο βάθος δεξιά το δικαστικό μέγαρο. Αμέσως μετά, δεξιά το μουσείο-παλάτι Esterhazy, και αμέσως μετά δεξιά, τα Μουσεία. Πρώτα το Naturistorisches Museum, η πλατεία της Μαρίας Θηρεσίας με το άγαλμά της στο κέντρο που φαίνεται να προσφέρει τα μουσεία στο λαό, και μετά το Kunst Historisches Museum. Αριστερά η πύλη του Hofburg, και στο βάθος το παλατι Hofburg. Το περίφημο παλάτι που χτίστηκε κατά διαστήματα αλλά με τη βασιλεία του Franz-Josef και της Elizabeth (Σισσυ), έγινε πασίγνωστο σε όλο το κόσμο.

Προχωρώντας, στα αριστερά, πίσω απο την πτέρυγα του Neuburg (νέου παλατιού, που ολοκληρώθηκε αμέσως πριν την διάλυση της αυτοκρατορίας) οι κήποι Burggarten, σε Αγγλικό στυλ, και το άγαλμα του Amadeus Mozart.

Προχωρώντας, στο άνοιγμα που σχηματίζεται, αριστερά το άγαλμα του Goethe και δεξιά ο Schiller, οι δυο μεγαλύτεροι ποιητές-συγγραφείς του Γερμανικού πνεύματος.

Προχωρώντας λίγο ακόμη, ο επιβλητικός όγκος της όπερας Staatsoper (υπάρχουν πολλές όπερες στη Βιέννη) της πιο φημισμένης όπερας της Ευρώπης. Η πλατεία von Karajan και μέσα στο κτίριο το cafe Maria Callas. Απο εδω, αριστερά αρχίζει ένας απο τους πιο chic δρόμους της Ευρώπης, η Kaertner strasse.

Προχωρώντας στο Ring, διάφορα φημισμένα ξενοδοχεία, Bristol, Grand, Ambassador, Imperial κλπ. και φτάνουμε στη Schwarzenberg platz. Δεξιά το άγαλμα του Schwarzenberg και μακρυά στο βάθος το συντριβάνι Stahlbrunen (εντυπωσιακό, αλλά δεν λειτουργεί αυτές τις μέρες λόγω επισκευών) και το τεράστιο άγαλμα του Σοβιετικού στρατιώτη.

Το Ring στρίβει πάλι λίγο αριστερά και φτάνουμε στο Stadtpark, όπου πρεπει να μπούμε για περιήγηση και ξεκούραση και να σταματήσουμε την πορεία μας στο Ring. Μέσα στο πάρκο των μουσικών θα δούμε το επίχρυσο άγαλμα του Johann Strauss
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
WebCam Wetter Johann Strauss WebCams Weather Johann Strauss , Camera Telecamera Meteo Temps Tiempo Web Cams Live TV Video PanoCams Panoramablick.com Webcams around Europe Wetter und Panoramacams
και διαφόρων άλλων (Lehar, Bruckner, Schubert) του στερεώματος της κλασσικής μουσικής της όπερας αλλα και της οπερέττας, που έζησαν και δημιούργησαν στη Βιέννη. Το κτίριο που είναι στην αρχή του πάρκου είναι το Kursalon ένα κομψό κτίριο για χορούς-συναυλίες το χειμώνα και μπροστά του στον κήπο ανοιχτές συναυλίες το καλοκαίρι.

Το πληρέστερο (επίσημο) site
Amid the traditions ...
όπου μπορεί να βρει κανείς τα πάντα σχετικά τη Βιέννη. Απο περίπατο 3 ωρών μεχρι 3 ημερών. Ξενοδοχεία, εστιατόρια, μουσεία αλλά κυρίως τρέχοντα events, συναυλίες, παραστάσεις. Συνιστώ ειλικρινά να "χάσει" κανείς ώρες ψάχνοντας σ αυτό το site.

Χάρτη του κέντρου
http://www.wienerlinien.at/wl/ep/do...8/U_Bahn_Cityplan_5614.pdf&oid=15374&type=pdf
info metro
Vienna Public Transport
metro
http://www.wienerlinien.at/media/files/2008/SVP_Deutsch_3288.pdf
tram
Netzplan Stra
ωράρια metro
www.wienerlinien.at Β*|Β* FahrplΓ?ne Β*|Β* U - Bahn

Το site του travelstories έχει πολλές αναφορές στη Βιέννη και καλά θα κάνει κανείς να τα συμβουλευτεί.

Φυσικά αν υπάρχουν συγκεκριμένες ερωτήσεις για διαδρομές με μέσα συγκοινωνίας η σπουδαιότητα-εναλλακτικές λύσεις αξιοθέατων, θα δώσω την άποψή μου.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Εξαιρετική η ξεναγησή σου trapper. Ευχαριστούμε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αυτό που ρώτησε η athinak πιο πάνω όσους γνωρίζουν: αξίζει να αναλώσεις μία μέρα για salzburg όταν έχεις 3 ολόκληρες μέρες "καθαρές" για διαμονή;
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
αξίζει να αναλώσεις μία μέρα για salzburg όταν έχεις 3 ολόκληρες μέρες "καθαρές" για διαμονή;
η απάντησή μου είναι ξεκάθαρη: Οχι, μην πάτε στο (υπέροχο) Salzburg, όταν εχετε μόνο 3 μέρες για Βιέννη. Εγώ θά έλεγε ούτε όταν έχετε 6 μέρες για Βιέννη. Να πάτε άλλη φορά. Την 2η η την 3η φορά που θα είστε στη Βιέννη.

Τα εισιτηρια δεν είναι (αυτη τη στιγμή-αργότερα ίσως να ξαναγίνουν) πρόβλημα
http://www.travelstories.gr/40834-post19.html
θα συνιστούσα, μέσα στα έξοδα του επόμενου ταξιδιού, να "πετάξει" κανείς τώρα 100? για εισιτηρια 2 ατόμων για το μεθεπόμενο ταξίδι στη Βιέννη. Απλώς να σκεφθεί λίγο τισ ημερομηνίες. Αν δεν καταφέρει να πραγματοποιήσει το ταξίδι λόγω υποχρεώσεων, ε, δεν χαθηκε ο κόσμος. Αμα του επιτρέψουν οι συνθηκες να πάει, ίσως και να μην το κάνει όταν πρέπει να πληρώσει ?500-600 για εισιτήρια 2 ατόμων.

Φυσικά χρειάζεται ξενοδοχείο. Πρέπει κανείς να μάθει τρόπους για να βρεί καλό και φθηνό ξενοδοχείο. Εχω πολλές φορές αναφερθεί σ αυτό και έχω δώσει οδηγίες γι αυτούς που θέλουν αποδεκτό κατάλυμμα με 200-250? για 3 νύχτες το 2κλινο με πρωινό(?). Ετσι το σύνολο (εισιτ+ξενοδ) μπορεί να βγει αρκετά οκονομικά, 400? για 2 άτομα 3 νύχτες.

Μπορεί να φαίνεται περίεργο σε κάποιον που πάει για πρωτη φορά, να υπολογίσει και για 2η, αλλά αν το δει κανείς έτσι : 1η + 2η φορά, θα αποκτήσει μια, θα έλεγα, οικειότητα για το μέρος. Σε τιμή που πιθανόν να υπολόγιζε μόνο για την 1η φορά. Και δεν πρέπει να δει την εξοικονόμιση σαν εξοικονόμιση χρημάτων, αλλά σαν πλεόνασμα εκδρομής.
:grouphug:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εξαιρετική η ξεναγησή σου trapper. Ευχαριστούμε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αυτό που ρώτησε η athinak πιο πάνω όσους γνωρίζουν: αξίζει να αναλώσεις μία μέρα για salzburg όταν έχεις 3 ολόκληρες μέρες "καθαρές" για διαμονή;
οχι!!!χαρείται την βιέννη!!! άλλη φορά στο σαλτζμουργκ...μπορει καποια στιγμή να πάτε απο μόναχο που ειναι πιο κοντα!!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Σχετικά με βραδυνό φαγητό, έχω να προτείνω για οικονομική λύση, μια χαρακτηριστική Βιεννέζικη μπυραρία
Welcome in 7 Stern online!
θα χρησιμοποιηθεί το tram 49, στάση Siebensterngasse (παίρνοντας το απο το Volkstheater-U3). Η ατμόσφαιρα είναι καθαρά αυστριακή, χωρίς τουρίστες, μπορεί κανείς να φάει η να πιει μόνο μια μπύρα απο τα βυτία που γίνεται η μπύρα μπροστά στο bar. Αξίζει να περιπλανηθεί κανείς στιυς μαιάνδρους των διάφορων αιθουσών που είναι σκορπισμένς στα γειτονικά κτίρια.

Μια επίσης οικονομική λύση ταβέρνας στο κέντρο Stephansdom, πίσω απο το άγαλμα Gutenberg, είναι η ταβέρνα
Zw
Θα πρέπει κανείς να πάει μέχρι το 3ο υπόγειο για να την δεί ολόκληρη. εκεί κάτω είναι συνήθως και η μουσική που αν δώσετε ?10 θα σας παίξουν ευχαρίστως και Ελληνικά κομμάτια. Για φαγητο προτείνω "Wiener Saftgulasch mit Kartoffeln" η "Tiroler Grostl mit Krautsalat". Τιμές:
Zw

Στην Βιέννη όμως θα βρεί κανείς και ακριβά εστιατόρια. Αξίζει μία φορά (ανα ταξίδι) να πάρει μια γεύση απο το κοσμοπολίτικο εστιατόριο. Πολύ καλό είναι το
Plachutta: PLACHUTTA WOLLZEILE

Αλλά για απόλαυση με παρέα θα προτείνω το
K.u.K. Piaristenkeller - historic restaurant located in the most beautiful cloister cellar in Vienna
το πλήρες γεύμα θα κοστίσει ?40-50 /άτομο, περιλαμβανομένου του πλήρους προτεινόμενου menu (υπάρχει και a la carte), κρασί, μουσική και οπωσδήποτε να ζητήσει να ξεναγηθεί (+?15/άτομο) στο κελλάρι κρασιών και να δοκιμάσει τη συλλαγή απο καπέλλα της αυτοκρατορικής εποχής (φωτο απαραίτητη).
Θα χρησιμοποιηθεί το Tram 2, στάση Lederergasse (τελευταίο στις 00:30 πμ, αργότερα ταξί απο το εστιατόριο).

Θέλω να μάθω εμπειρίες-συστάσεις άλλων φίλων απο συναυλίες, θέατρο, όπερα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλε trapper, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τις άριστες περιγραφές, τις πολύ καλές σημειώσεις σου για τη Βιέννη
Μερικές από τις αναφορές σου τις ενσωμάτωσα ήδη στο κείμενο της travelpedia για τη Βιέννη, ενώ μετέφερα ατόφια τα λόγια σου για τη γιορτινή Βιέννη, όπως και για τα εστιατόρια.
Αυτή άλλωστε είναι και η επιτυχία της ιστοσελίδας μας. Η άμεση ενημέρωση και η συλλογική δουλειά.
Και πάλι μπράβο
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Τις ευχαριστίες μου και από μένα trapper. Το ίδιο και στην stellAnna για τον υπέροχο οδηγό της Βιέννης!

Επίσης και στους συμφορίτες monter και xristos71 που σε ερώτηση που έκανα με pm με βοήθησαν πολύ κ άμεσα.
Με την άδεια τους μπορώ αν ενδιαφέρεται κάποιος να τους προωθήσω τα pm ή να τα ποστάρω σε αυτό το θέμα.

:)
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Ευχαριστώ πάρα πολύ τους
-StellAnna
-master1706
για τα καλά τους λόγια.

Θέλω να προσθέσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στην StellAnna για την πραγματικά εξαίρετη δουλειά στο travelpedia για τη Βιέννη.

Θα χαρώ, εγώ και φαντάζομαι και οι άλλοι που έχουν κάποια οικειότητα με τη Βιέννη, να δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες, αν μπορώ.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
΄Οποιες πληροφορίες νομίζετε ότι μπορούν να βοηθήσουν τους συνταξιδιώτες μας στις περιπλανήσεις σε πόλεις και χώρες της οικουμένης, ας δουν το φως της δημοσιότητας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom