Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
ναι η σαχερτόρτε τιποτα το σημαντικό...υπαρχουν και καλύτερα ..
την ανοιξη θα ειναι φανταστικά εκει.
το μόνο που με χαλασε ηταν οτι νόμιζα οτι βρισκομαι στο κολωνακι..στην ερμού..πολλοι ελλαδα βρε παιδί μου..εχανες την γοητεία του ότι βρίσκεσαι σε ξένο μέρος!!οχι γιορτές στην βιέννη παιδιά..άλλη εποχή!!!
Εχεις απόλυτο δίκιο, ισως τέλη Μαίου ή Ιούνιο να είναι καλή περίοδο για επαρχιακή Αυστρία.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εχεις απόλυτο δίκιο, ισως τέλη Μαίου ή Ιούνιο να είναι καλή περίοδο για επαρχιακή Αυστρία.
να νοικιασεις και ενα αυτοκινητάκι ....και δρόοοομο....και να διανυκτερευεις όπου σου αρέσει(για τους νέους και τολμηρούς ,βέβαια!!!)...εγω τα θέλω όλα κανονισμένα από ελλάδα.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
και εγώ γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις απο βιέννη και συμφωνώ μαζί σου.το ξενοδοχείο που έμεινα hotel kummer ήταν ότι καλυτερο..στον εμπορικότερο δρόμο της βιέννης την mariahilfer και διπλα σε στάση μετρο και όταν λέω δίπλα το εννοώ στα 20 βήματα (neubagasse 5 λεπτά απο stefanplats..)για κάθε ενδιαφερόμενο το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
Λέω κι εγώ να πάω Βιέννη (και να συνδυάσω Βουδαπέστη) προς τον Αύγουστο. Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο μου φάνηκε ενδιαφέρον. Η τιμή του δε ...άκρως δελεαστική. Σκεφτόμουν να κλείσω κάτι σε stefanplatz πλευρά. Ποια η διαφορά στις περιοχές; Το βράδι πού έχει περισσότερο κόσμο και γενικά σε ποια περιοχή έπικεντρώνεται η νυχτερινή ζωή; Γιατί είναι αλήθεια ότι τη μέρα δε με πειράζει να μετακινούμαι με μέσα μεταφοράς, αλλά το βράδι θα ήθελα να είμαι σε μια ζωντανή περιοχή που να κυκλοφορεί κόσμος και να έχω κοντά μου τίποτα εστιατόρια ή μπαράκια. Πού να τρέχεις μετά από μια κουραστική μέρα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φυσικά χρειάζεται να βρεί καλό και φθηνό ξενοδοχείο. ...οδηγίες γι αυτούς που θέλουν αποδεκτό κατάλυμμα με 200-250? για 3 νύχτες το 2κλινο με πρωινό(?).
Καμιά άλλη πρόταση για φθηνό και καλό κεντρικό ξενοδοχείο εκτός από αυτά που προτείνει η StellAnna υπάρχει ώστε να εξοικονομήσουμε χρήματα για το επόμενο ταξιδάκι μας?

:clap::clap::clap::clap:
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Καμιά άλλη πρόταση για φθηνό και καλό κεντρικό ξενοδοχείο

Φυσικά όλα είναι σχετικά με την εποχή συγκεκριμένα events κλπ. Μου φάινεται λίγο περίεργο αλλά για την περίοδο που 3-8/6/2009 μου φάινονται όλα λιγο ακριβά. Τις καλύτερες τιμές που βρίσκω τώρα είναι, στην περιοχή τιμής που θέλεις, τα:
Deutschmeister
Hotels.com
Allegro
Allegro Hotel Vienna - hotel deals and reviews - venere.com
Artis
Hotels.com

Ισως έιναι λίγο νωρίς ακόμη. Πιθανόν και να υπάρξουν καλύτερες τιμές αργότερα για άλλα ξενοδοχεία. Πάντως το Deutschmeister, δεν έχω μείνει αλλά μου έχουν πει ότι είναι καλό και σε καλό μέρος. Αλλα που έχω μείνει έχουν ακριβές τιμές, που δεν έχω δώσει τόσα, πχ 150? για την ημερομηνί αυτή, ένω το πλήρωσα 90?. Τέλος,νομίζω ότι το Deutschmeister αξίζει τα λεφτά αυτά.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
καλημερα!αφου λοιπον μας ενημερωνεται τοσο ομορφα με τις προσφορες των εισητηριων,βρηκα και γω με 68ευρω να παω και να γυρισω θεσ/νικη -βιεννη για 20-25/5/09!ψαχνω και γω το καυμενο για ξενοδοχειο,αλλα θα ηθελα να κανω και μια αλλη ερωτηση ειναι καλη εποχη? δλδ ο καιρος στην βιεννη τον μαιο ειθιστε να ειναι ανοιξιατικος 'η ακομη τα φορανε τα κασκολ?ευχαριστω πολυ!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βρήκα ότι 3- 6 Ιουνίου στη Βιέννη πραγματοποιείται ένα ιατρικό συνέδριο οπότε γι' αυτό είναι λίγο ακριβούτσικες οι τιμές.
Θα ψάξω σε διαμέρισμα που δεν θα τα προτιμήσουν μάλλον οι κύριοι και οι κυρίες ιατροί που θα λάβουν μέρος στο εν λόγω συνέδριο.
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
καλημερα!αφου λοιπον μας ενημερωνεται τοσο ομορφα με τις προσφορες των εισητηριων,βρηκα και γω με 68ευρω να παω και να γυρισω θεσ/νικη -βιεννη για 20-25/5/09!ψαχνω και γω το καυμενο για ξενοδοχειο,αλλα θα ηθελα να κανω και μια αλλη ερωτηση ειναι καλη εποχη? δλδ ο καιρος στην βιεννη τον μαιο ειθιστε να ειναι ανοιξιατικος 'η ακομη τα φορανε τα κασκολ?ευχαριστω πολυ!
Tov Απρίλιο ο καιρός είναι μια έτσι και μια γιουβέτσι..

Τον Μάιο καλυτερεύει ο καιρός.. Κασκόλ δεν χρειάζεσαι..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Λέω κι εγώ να πάω Βιέννη (και να συνδυάσω Βουδαπέστη) προς τον Αύγουστο. Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο μου φάνηκε ενδιαφέρον. Η τιμή του δε ...άκρως δελεαστική. Σκεφτόμουν να κλείσω κάτι σε stefanplatz πλευρά. Ποια η διαφορά στις περιοχές; Το βράδι πού έχει περισσότερο κόσμο και γενικά σε ποια περιοχή έπικεντρώνεται η νυχτερινή ζωή; Γιατί είναι αλήθεια ότι τη μέρα δε με πειράζει να μετακινούμαι με μέσα μεταφοράς, αλλά το βράδι θα ήθελα να είμαι σε μια ζωντανή περιοχή που να κυκλοφορεί κόσμος και να έχω κοντά μου τίποτα εστιατόρια ή μπαράκια. Πού να τρέχεις μετά από μια κουραστική μέρα...
ενταξει..ο δρομος που βρισκεται το ξενοδοχείο ειναι εμπορικός δρόμος...οταν εκλειναν τα μαγαζια δεν υπηρχε φυσικά πολύ κινηση...ηταν και χειμώνας...τωρα τον αυγουστο ισως ειναι καλύτερα...επειδη το μετρό ηταν ακριβώς κατω από το ξενοδοχείο δεν μας κουραζε να πάρουμε και μετρό το βράδυ..σιγουρα όμως ειναι πολύ καλύτερα να μην εξαρτασαι απο μετρό το βράδυ....
εγώ κινηθηκα γύρω από την στεφανπλατζ..δεν ξέρω αλλες περιοχες για νυχτερινή ζωη....δεν με παιρνει κιόλας....αν ξενυχτησω ....θα χασω ολη την άλλη μέρα....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
:lol:..ελα βρε ιωαννα..σε θελω μαχιμη οχι ντακοτα:haha::haha:
ερωτηση.
ποια πολη σαρεσε περισσοτερο για γιορτες χριστουγεννων. βιεννη η πραγα?
ειμαι μαχιμη και εχω μπει και σε ντακοτα!!
λοιπον στην πράγα δεν εχω πάει χριστουγεννα...πήγα σεπτεμβριο και ηταν φανταστικά!!μου αρεσε παρα πολύ!!
στην βιεννη που πήγα φέτος δεν μου αρεσε καθόλου..οχι η πόλη..σαν πολη ειναι φανταστική!!το κλίμα..οπου βρεθεις και όπου σταθείς .ελληνες..λες και βρισκόσουν στο συνταγμα, στην ερμου, στο κολωνάκι..εχανες την γοητεία της ξένης πόλης..δεν μπορουσες να νοιωσεις οτι βρίσκεσαι αλλού..ουτε να πεις μια κουβεντα ελευθερα δεν μπορουσες...φοβοσουν μην σε ακούσουν..στην καφετερια διπλα-διπλα..στα εστιατορια..στα αξιοθέατα..στους δρόμους...το ακουγα αλλά δεν το πιστευα..και ειλικρινα αυτό με χαλασε... με χαλασε παρα πολύ..δεν συστήνω σε κανέναν για χριστούγεννα στην βιέννη!!
το ίδιο νομιζω οτι ισχύει και για πράγα απο οτι μου ειπε η κόρη μου που εκανε ενα περασμα απο εκει φετος τα χριστουγεννα πηγαινοντας για βαρκελώνη..ναι βαρκελώνη καλά διαβασες...μέσω πράγας..
και επειδη εχω εξαντλησει αυτους τους χριστουγεννιάτικους προορισμους σκεφτομαι απο τώρα που θα μπορουσα να παω τα επομενα χριστούγεννα πρωτα ο θεός.!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom