Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Αυτός ο Nefilim να μπει να πει ένα ρημαδοευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις δεν μπορεί; Χάθηκε ο κόσμος;

Κι εδώ τα ίδια:
Christmas Eve & Christmas Day in Vienna! - Vienna Forum - TripAdvisor
Δυστυχώς γίνεται συχνά και παντού.Μπαίνουν ρωτάνε κάτι και μετά εξαφανίζονται.Δεν ξέρω αν διαβάζουν καν τις απαντήσεις.

Φυσικά το καλό είναι που μαθαίνουν οι υπόλοιποι που πραγματικά ενδιαφέρονται:xmas_biggrin:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Στης 25 όντως είναι κλειστά σχεδόν τα πάντα στην Βιέννη. Επειδή θα πάω και εγώ στης 23-28 έψαξα και τα μόνα που βρήκα ανοιχτά είναι κάποια εστιατόρια και ταβερνάκια. Αν τώρα στο Σαλτσμπουργκ είναι ανοιχτά δεν ξέρω, καλύτερα να το ψάξεις και αν θεωρείς ότι σου φτάνουν οι μέρες για να γνωρίσεις την Βιέννη πήγαινε. Για της 26/12 που είπες έχεις λάθος. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα μαγαζιά είναι ανοιχτά όπως και τα αξιοθέατα, επιπλέον εκείνη την ημέρα υπάρχει και η χριστουγεννιάτικη αγορά έξω από τα θερινά ανάκτορα (schonbrunn), νομίζω είναι η τελευταία μέρα λειτουργίας της.. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 
Last edited by a moderator:

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσημες πληροφορίες!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εγω στην πραγα μια φορα προχωραγα και δεν μπορουσα να βρω εναν δρομο και τρελλαθηκα και αρχισα τις βρισιες και λεω γ... την ... που ειναι αυτος ο κολοδρομος και βγαινει ενας απο ενα παραθυρο και μου λεει πατριωτη στο δευτερο στενο αριστερα χαχααχαχ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
εγω στην πραγα μια φορα προχωραγα και δεν μπορουσα να βρω εναν δρομο και τρελλαθηκα και αρχισα τις βρισιες και λεω γ... την ... που ειναι αυτος ο κολοδρομος και βγαινει ενας απο ενα παραθυρο και μου λεει πατριωτη στο δευτερο στενο αριστερα χαχααχαχ
Προσπαθωντας να μετατρεπω τα αρνητικα ενος ταξιδιου σε θετικα ,εγω αυτο που λες το εκμεταλλευτηκα στην Πραγα για να ζηταω οδηγιες.
Επειδη οι τσεχοι δεν πολυμιλουσαν αγγλικα και γενικα δεν ηταν και πολυ προθυμοι,οταν ακουγα τιποτα ελληνες πηγαινα απο κοντα και ζητουσα οδηγιες για διαφορα αξιοθεατα και δρομους.Που ξερεις...μπορει καποιοι να ειχαν ηδη παει και να ηξεραν,να ειχαν περασει απο κει η να ειχαν παει πανω απο μια φορα Πραγα ..οποτε να ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προσπαθωντας να μετατρεπω τα αρνητικα ενος ταξιδιου σε θετικα ,εγω αυτο που λες το εκμεταλλευτηκα στην Πραγα για να ζηταω οδηγιες.
Επειδη οι τσεχοι δεν πολυμιλουσαν αγγλικα και γενικα δεν ηταν και πολυ προθυμοι,οταν ακουγα τιποτα ελληνες πηγαινα απο κοντα και ζητουσα οδηγιες για διαφορα αξιοθεατα και δρομους.Που ξερεις...μπορει καποιοι να ειχαν ηδη παει και να ηξεραν,να ειχαν περασει απο κει η να ειχαν παει πανω απο μια φορα Πραγα ..οποτε να ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια.
Πολύ διαπλοκή αυτή η Πράγα!:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
:xmas_razz:παιδια επειδη εχω παει χριστουγεννα και πραγα και βιεννη ,πιο ομορφα ηταν στην πραγα.στη βιεννη οι χριστουγεννιατικες αγορες κλεινουν ολες στις 24.στην πραγα ηταν ανοιχτη και τα χριστουγεννα.πολυς κοσμος βεβαια και στις 2 πολεις..και φυσικα παρα πολυ ελληνες...γιαυτο και εγω τα περασμενα χριστουγεννα επελεξα την κρακοβια...πολυ πιο ομορφα κ απο πραγα και απο βιεννη...ηταν πολυ πιο υσυχα πολυ πιο οικονομικα και φυσικα με ελαχιστους ελληνες..και η χριστουγεννιατικη αγορα στην πλατεια της κρακοβιας ηταν ανοιχτη και τα χριστουγεννα και στις 26 δεκεμβριου, συν του οτι στην κρακοβια την παραμονη το βραδυ των χριστουγεννων εχει ενα πολυ ομορφο ας το πω χαπεννιγκ-θεατρικη παρασταση εξω απο μια εκκλησια με αναπαρασταση της φατνης και της γεννησης και μετα ολοι μαζι στις 12 τα μεσανυχτα μπαινουν μεσα στην εκκλησια για τη λειτουργια..ηταν μαγικα. τωρα οσον αφορα την βιεννη το βραδυ της παραμονης των χριστουγεννων αυτο που με μαγεψε πραγματικα ηταν η λειτουργια στην εκκλησια του αγιου στεφανου..αλλα επειδη παει πολυς κοσμος χρειαζετε να παει καποιος νωρις για να βρει θεση...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
:xmas_razz:παιδια επειδη εχω παει χριστουγεννα και πραγα και βιεννη ,πιο ομορφα ηταν στην πραγα.στη βιεννη οι χριστουγεννιατικες αγορες κλεινουν ολες στις 24.στην πραγα ηταν ανοιχτη και τα χριστουγεννα.πολυς κοσμος βεβαια και στις 2 πολεις..και φυσικα παρα πολυ ελληνες...γιαυτο και εγω τα περασμενα χριστουγεννα επελεξα την κρακοβια...πολυ πιο ομορφα κ απο πραγα και απο βιεννη...ηταν πολυ πιο υσυχα πολυ πιο οικονομικα και φυσικα με ελαχιστους ελληνες..και η χριστουγεννιατικη αγορα στην πλατεια της κρακοβιας ηταν ανοιχτη και τα χριστουγεννα και στις 26 δεκεμβριου, συν του οτι στην κρακοβια την παραμονη το βραδυ των χριστουγεννων εχει ενα πολυ ομορφο ας το πω χαπεννιγκ-θεατρικη παρασταση εξω απο μια εκκλησια με αναπαρασταση της φατνης και της γεννησης και μετα ολοι μαζι στις 12 τα μεσανυχτα μπαινουν μεσα στην εκκλησια για τη λειτουργια..ηταν μαγικα. τωρα οσον αφορα την βιεννη το βραδυ της παραμονης των χριστουγεννων αυτο που με μαγεψε πραγματικα ηταν η λειτουργια στην εκκλησια του αγιου στεφανου..αλλα επειδη παει πολυς κοσμος χρειαζετε να παει καποιος νωρις για να βρει θεση...

Οκ ολα καλά τα λές ,αυτο το ''ελάχιστοι Ελληνες '' ''πάρα πολύ Ελληνες'' ειναι κάτι που το αναφερεις και εσυ και πολλοί ακόμα σε διάφορα θέματα που ανοίγονται κατα καιρούς

Δεν την καταλαβαίνω αυτην την νοοτροπία ,δηλαδή οταν οι Ελληνες δεν ταξιδευουν είναι βλάχοι και άχρηστοι ,οταν ταξιδευουν είναι οι ''Ελληνες ''
τελικά τι θελετε ??
Τι έχουν δηλαδή Ψώρα ????? όλοι εμεις εδω μεσα δηλαδή απο που είμαστε
Μπαγκλαντές η Νιγηριανοί ????
Εκτός αν όλοι είναι Ελληνες κα εμείς οι ''διαφορετικοί '' οι ψαγμένοι κτλ ...

Οταν καποιος διαλεγει να παει χριστούγεννα στην Πραγα στο Παρίσι Στην Βιέννη λογικό δεν ειναι να συναντήσει ΚΑΙ Ελληνες !!!!!!.
Το κακό δεν βλέπω πιο είναι ?????

Υπάρχουν γειτονιές που μπορούμε να πάμε όλοι μας και να είμαστε μακρυά απο τα group είτε ελληνων ειτε Κινέζων ειτε χαζοαμερικάνων αν αυτο τελικά ειναι το μέγιστο κακό :xmas_confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom