Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Φωτεινή 160ευρώ θεωρώ οτι δεν είναι και πολύ φθηνά για Ρώμη..Ρίξε μια ματιά στην easyjet..Στο αεροπλάνο φυσικά μιλούν αγγλικά,μην ανησυχείς...
Τώρα και στη Ρώμη θα καταφέρεις να συνεννοηθείς στα αγγλικά επίσης,δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
Κλείσε τα εισητήρια και καλά να περάσεις...
 

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
καλησπερα ειμαι νεο μελος και πρωτη θα επιχειρησω να ταξιδεψω στο εξωτερικο .
προορισμος μου η γειτονικη μας πολη ιταλια ρωμη.
βρηκα εισητιρια μεσω της αεροπορικης εταιριας αλιταλια φθηνα θεωρω μαζι με φορους 160ευρω και με επιστροφη.
το προβλημα μου ειναι α.δεν γνωριζω ιταλικα θεωρω οτι μιλαν αγγλικα στο αεροπανο
β.δεν εχω κλεισει ακομα και σκοπευω να ταξιδεψω στις 14 οκτωβρη.
καθε πληροφορια δεκτη περιμενω την βοηθεια σας
ευχαριστω
φωτεινη
οχι μονο δεν μιλανε αγγλικα στο αεροπλανο, αλλα ουτε για να αγορασεις πιτσα η πανινι
θα ενημερωθεις απο το σαιτ παρα πολυ καλα:lol:μαθε μεχρι τοτε βασικες εκφρασεις στα ιταλικα:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Κάποιοι εδώ μέσα ίσως σου πούν ότι πρόκειται για βρώμικη και επικίνδυνη πόλη! ΜΗΝ τους ακούσεις!!! :)
Σοβαρά τώρα, η γλώσσα δεν είναι πρόβλημα ούτε στο αεροπλάνο, ούτε στην πόλη. Όσο δε για την Alitalia, δεν παίρνεις καλύτερα μόνο χειραποσκευή?
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Στη Ρώμη όταν πηγα, έμεινα στο Jolly Midas. Καλό ξενοδοχείο και το είχα βρει σε πολυ καλή τιμη από το lastminute.com: hotels, holidays, flights, travel and entertainment at the last minute. Tο μεγάλο πλεόνεκτημα του ξενοδοχείου ήταν ότι είχε λεωφορείο που σε μετέφερε μέχρι την παλιά πόλη. Οσο για τα αγγλικά μην σε αγχωνει καθολου..Είναι και αυτό από τα ενδιαφέροντα του ταξιδιου. Το πως να επικοινώνησεις...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Να ρωτησω 2 πραγματακια και γω με την σειρα μου.
1) Μπορειτε να προτεινετε καποιο σχετικα φτηνο αλλα αξιοπρεπες εστιατοριο/φαγαδικο στη περιοχη του Termini/Piazza della Republica;
2)Εχει κανεις χρησιμοποιησει την φοιτητικη καρτα ISIC στη Ρώμη;Και αν ειχε καποια αξιολογη εκπτωση;Γιατι στο site τους το μονο που βλεπω οτι προσφερει συνηθως ειναι audio guide.
Ευχαριστω.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Να ρωτησω 2 πραγματακια και γω με την σειρα μου.
1) Μπορειτε να προτεινετε καποιο σχετικα φτηνο αλλα αξιοπρεπες εστιατοριο/φαγαδικο στη περιοχη του Termini/Piazza della Republica;
2)Εχει κανεις χρησιμοποιησει την φοιτητικη καρτα ISIC στη Ρώμη;Και αν ειχε καποια αξιολογη εκπτωση;Γιατι στο site τους το μονο που βλεπω οτι προσφερει συνηθως ειναι audio guide.
Ευχαριστω.
και εγω εκει εμεινα και μεσα σε ενα στενο εχει το λα φαμιλια που ειχε παντα πολυ κοσμο και ολες τις ωρες .. το ειχε μαλλον ο ξενοδοχος μου και ηταν κατω απο το χοτελ μου το ντομους μεα.. θα δω διευθυνση και θα σου πω.... δεν εφαγα αλλα ειδα οτι ηταν καθαρο και προσεγμενο
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά βρήκα με συνδυασμό πτήσεων απο θεσσαλονίκη για ρώμη το Νοέμβριο πηγαινε-ελα 170 Ε το ατομο ... Athens airways και easy jet.Μπορεί κάποιος να μου πεί στην easy jet τι ακριβώς είναι η ασφάλεια ταξιδιού και αν αξίζει να πληρωθεί?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Παιδιά βρήκα με συνδυασμό πτήσεων απο θεσσαλονίκη για ρώμη το Νοέμβριο πηγαινε-ελα 170 Ε το ατομο ... Athens airways και easy jet.Μπορεί κάποιος να μου πεί στην easy jet τι ακριβώς είναι η ασφάλεια ταξιδιού και αν αξίζει να πληρωθεί?
για τους περισσότερους περιττή, απλά αφαίρεσε την....
ρίξε μια ματιά και στον συνδιασμό aegean για μιλάνο (απευθείας) κι από εκεί easy μιλάνο-ρώμη...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
και εγω εκει εμεινα και μεσα σε ενα στενο εχει το λα φαμιλια που ειχε παντα πολυ κοσμο και ολες τις ωρες .. το ειχε μαλλον ο ξενοδοχος μου και ηταν κατω απο το χοτελ μου το ντομους μεα.. θα δω διευθυνση και θα σου πω.... δεν εφαγα αλλα ειδα οτι ηταν καθαρο και προσεγμενο
OK.Περιμενω συντομα απαντηση!:)
Κάτι ακόμη.Τι ώρες τρώνε βραδυνό οι Ιταλοί;Νωρίς ή πιο αργά όπως εμεις;Ρωτάω για να ξερω μην παω κάπου και βρεθώ προ εκπλήξεως με κουζίνες που κλείσανε κτλ.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Επειδη με βαση τις ελληνικες συνηθειες ειναι πολυ πιθανο να αντικρύσεις θεοκλειστη την πορτα αρκετών εστιατορίων και επειδη ειναι κριμα να μεινεις νηστικος βραδιατικα και να καταλήξεις σε λάθος λύσεις σε ενημερωνω οτι οι ιταλοι τρωνε νωρις 7 -7.30 με 10-10.30.
Σαββατοκυριακο ενδεχεται ορισμενα εστιατορια να επεκτεινουν το ωραριο τους κανενα μισαωρο. Στο Trastevere υπαρχουν ομως αρκετες πιτσαριες-τρατοριες που οι κουζινες τους μενουν ανοιχτες ως 11-11.30 ίσως και 12
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
καλησπέρα σας...

Ετοιμάζω ταξίδι για Ρώμη από 26 Δεκεμβρίου έως 1 Ιανουαρίου.
Εδώ και μέρες ψάχνω για ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο και έως 100 ? η βραδιά (δίκλινο).
Δεν βρίσκω κάτι ικανοποιητικό... :(

Καμιά πρόταση... καμιά ιδέα...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Να'σαι καλα erminathes!
Κατι ακομη.Στο site του Βατικανου απο οτι καταλαβα οι κηποι ειναι επισκεψιμοι επι πληρωμη.Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει;Η δεν καταλαβα καλα και μπορω να τους επισκεφθω διχως προβλημα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom