Γαλλία Χριστούγεννα στο Παρίσι...

penelope.d

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ! Θέλω να μάθω όσα περισσότερα γίνεται για το ταξίδι μου, προκειμένου να αξιοποιήσω χρόνο και χρήματα με το καλύτερο τρόπο, γι' αυτό και έφτιαξα λογαριασμό στο travelstories :icon_redface:

Φυσικά και ισχύει...Αρκεί να έχετε μαζί σας την ταυτότητά σας και θα έχετε έκπτωση ή ακόμη και δωρεάν είσοδο σε κάποια από τα αξιοθέατα! Παρόλο που δεν πήγαμε Βερσαλλίες, απ'όσο ξέρω το ίδιο ισχύει και για εκεί...νομίζω για τους νέους μέχρι 26 είναι δωρεάν!
Δεν θα μπορούσες να μου πεις κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή! Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά, περισσότερο από όλα είμαι ενθουσιασμένη για τις Βερσαλλίες! Νομίζω θα πλήρωνα όσο μου ζητούσαν προκειμένου να δω από κοντά το παλάτι και τους κήπους που μοιάζουν με παραμύθι... Πόσο μάλλον τώρα, με την δωρεάν επίσκεψη :rolleyes: Φαντάζομαι πως αν είχες πάει κι εσύ και το περιέγραφες με τον δικό σου, μαγευτικό τρόπο, δεν θα κρατιόμουν τώρα! Θα ήμουν ήδη εκεί :icon_redface:

Να φανταστώ είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό? :clap: Πόσες μέρες λέτε να πάτε?
Ναι είναι και για τις δυο μας το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό και όπως καταλαβαίνεις είμαστε πολύ ενθουσιασμένες! Το πρόγραμμά μας είναι 6 μέρες και έχει επίσκεψη στις Βερσαλλίες, στο Λούβρο, στη Νορμανδία (προαιρετική) και στη Disneyland! Φυσικά, θα πάμε και μόνες μας όπου μπορούμε. Δεν γίνεται να μην δούμε την Παναγία των Παρισίων ή το Κήπο του Μονέ που είναι ο αγαπημένος μου και θέλω πολύ να πάω! Ξέρω ότι είναι τα πιο τουριστικά μέρη στο Παρίσι, αλλά είναι και τα πιο γνωστά, οπότε ας αρχίσουμε με αυτά και κρατάμε τα υπόλοιπα για την επόμενη φορά!!! :rolleyes:

Γενικά, αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρουμε πριν πάμε, θα ήμουν πραγματικά υπόχρεη! Ακόμη και η μικρότερη λεπτομέρεια θα μας φανεί χρήσιμη, νομίζω μας καταλαβαίνεις :icon_redface:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ευχαριστώ πολύ! Θέλω να μάθω όσα περισσότερα γίνεται για το ταξίδι μου, προκειμένου να αξιοποιήσω χρόνο και χρήματα με το καλύτερο τρόπο, γι' αυτό και έφτιαξα λογαριασμό στο travelstories :icon_redface:


Δεν θα μπορούσες να μου πεις κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή! Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά, περισσότερο από όλα είμαι ενθουσιασμένη για τις Βερσαλλίες! Νομίζω θα πλήρωνα όσο μου ζητούσαν προκειμένου να δω από κοντά το παλάτι και τους κήπους που μοιάζουν με παραμύθι... Πόσο μάλλον τώρα, με την δωρεάν επίσκεψη :rolleyes: Φαντάζομαι πως αν είχες πάει κι εσύ και το περιέγραφες με τον δικό σου, μαγευτικό τρόπο, δεν θα κρατιόμουν τώρα! Θα ήμουν ήδη εκεί :icon_redface:


Ναι είναι και για τις δυο μας το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό και όπως καταλαβαίνεις είμαστε πολύ ενθουσιασμένες! Το πρόγραμμά μας είναι 6 μέρες και έχει επίσκεψη στις Βερσαλλίες, στο Λούβρο, στη Νορμανδία (προαιρετική) και στη Disneyland! Φυσικά, θα πάμε και μόνες μας όπου μπορούμε. Δεν γίνεται να μην δούμε την Παναγία των Παρισίων ή το Κήπο του Μονέ που είναι ο αγαπημένος μου και θέλω πολύ να πάω! Ξέρω ότι είναι τα πιο τουριστικά μέρη στο Παρίσι, αλλά είναι και τα πιο γνωστά, οπότε ας αρχίσουμε με αυτά και κρατάμε τα υπόλοιπα για την επόμενη φορά!!! :rolleyes:

Γενικά, αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρουμε πριν πάμε, θα ήμουν πραγματικά υπόχρεη! Ακόμη και η μικρότερη λεπτομέρεια θα μας φανεί χρήσιμη, νομίζω μας καταλαβαίνεις :icon_redface:

Φιλική συμβουλή. Αν και πρωτο σας ταξιδι, να πατε σε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε μόνες σας.
Αφενός θα γλιτώσετε χαμένο χρόνο, καθώς με το γκρουπ, ολο και κάποιον αργοπορημένο θα περιμένετε, θα υπάρχει γκρινια κλπ. Επίσης μόνες σας θα πάτε, όποτε θέλετε, θα κατσετε όσο θελετε και θα τα απολαυσευτε όσο θέλετε.
Βεβαια στο Λουβρο αν σας προαγοράσουν τα εισιτηρια (και γλιτώσετε ουρές) και υπάρχει και ξενάγηση αξίζει να πάτε με το γκρουπ. Στις Βερσαλίες σιγουρα δεν υπάρχει ξενάγηση, αλλά είναι πιθανόν να σας πανε μετά το αεροδρόμιο.
Νορμανδία να μην πάτε. Απολαύστε το Παρίσι. Εχει τόσα να δείτε και να κανετε.
Προς Θεού μην πάτε βολτα στο Σηκουάνα ή Μονμαρτη με το γκρουπ. Μονες σας. Και πιο λίγα θα δώσετε και καλύτερα θα περάσετε.

Καλό ταξίδι!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά, περισσότερο από όλα είμαι ενθουσιασμένη για τις Βερσαλλίες! Νομίζω θα πλήρωνα όσο μου ζητούσαν προκειμένου να δω από κοντά το παλάτι και τους κήπους που μοιάζουν με παραμύθι...
Δεν θελω να στο χαλασω αλλα την εποχη που θα πας δεν τους λες παραμυθενιους τους κηπους...

Προς Θεού μην πάτε βολτα στο Σηκουάνα ή Μονμαρτη με το γκρουπ.
Ελατε να πατε βολτα μαζι μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom