Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κάνε τότε account στο couchsurfing. Οχι αναγκαστικά για να μείνεις σε κάποιον, αλλά πχ να συναντηθείς με κάποιον, κι να πιεις ένα καφέ, να φάτε μαζί ή να σου δείξει την πόλη ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κλεοπατρα απο οτι διαβαζω πρεπει να περασες πολυ ομορφα.δεν ενιωσες καθολου μοναξια οταν περιπλανιοσουν μονη?νομιζω οτι αυτο που εκανες να δοκιμασεις καποιες μερες μονη αλλα ειχες κ την ευκαιρια για παρεα ηταν πολυ καλο για ξεκινημα. και εγω το σκεφτομαι καιρο τωρα να το δοκιμασω .ολες οι εμπειριες που εχω διαβασει εδω στο φορουμ ηταν κατα βαση θετικες κ αυτο μου δινει θαρρος. εχεις κανενα αλλο ταξιδακι στο προγραμμα?
Οχι δεν ενιωσα καθολου μα καθολου μοναξια.Μπορει αν ειχα παει σε ενα τροπικο νησι και ολη μερα ημουν στην παραλια κ στην ξαπλωστρα να βαριομουν καποια στιγμη...αλλα στη Μαδριτη ειχα ενα πολυ φορτωμενο προγραμμα να φερω εις περας .Αρα καθε φορα εχει να κανει με το ειδος του ταξιδιου...τον προορισμο ,αλλα και το χαρακτηρα του ταξιδιωτη...αν δηλ σου αρεσει να περνας και καποιες ωρες της ημερας μονος σου οκ.......αν παλι δε μπορεις ουτε λεπτο μονος-η ,τοτε θα εχεις προβλημα και δε θα σου αρεσει να το κανεις.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
thanasiu2 αυτο για το couchsurfing δεν το γνωριζα κ θα το ψαξω ευχαριστω.ολες οι προτασεις , οι συμβουλες κ οι ιδεες καλοδεχουμενες! κλεοπατρα επειδη μαρεσει πολλες φορες η μοναξια νομιζω οτι δεν θα εχω ιδιαιτερο προβλημα, αλλα σιγουρα αν πας σε ενα μερος που εχει πραγματα να δεις κ να γνωρισεις θα ειναι πιο ευκολο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
και γω δεν το ειχα ξανακανει ...μου αρεσε πολυ ως εμπειρια ..αν δεν εισαι κολλημενη συνεχεια στα 'βρακια" μιας παρεας-συντροφου...σου το προτεινω ανεπιφυλακτα.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα , τα παω πολυ καλα με τη μοναξια μου . περναω πολυ καλα κ με παρεα, αλλα δυστυχως δεν μπορουν παντα να με ακολουθησουν κ ετσι μεχρι τωρα πολλα ταξιδια εχουν μεινει μονο στην ιδεα.καιρος ειναι λοιπον αυτο να αλλαξει γιατι μια ζωη την εχουμε..... βεβαια καλη η ιδεα του couchsurfing που ανεφερε o συνforumιτης thanasisu2. δεν ξερω βεβαια τι ακριβως γινεται κ ποσο ασφαλες ειναι , οποτε οποιος εχει πειρα απο κατι τετοιο , παρακαλω ασ γραψει κατι.εσυ κλεοπατρα πηγες εντελως μονη ετσι , χωρις γρουπ εννοω κ εκει συναντησες τους γνωστους σου ?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα , τα παω πολυ καλα με τη μοναξια μου . περναω πολυ καλα κ με παρεα, αλλα δυστυχως δεν μπορουν παντα να με ακολουθησουν κ ετσι μεχρι τωρα πολλα ταξιδια εχουν μεινει μονο στην ιδεα.καιρος ειναι λοιπον αυτο να αλλαξει γιατι μια ζωη την εχουμε..... βεβαια καλη η ιδεα του couchsurfing που ανεφερε o συνforumιτης thanasisu2. δεν ξερω βεβαια τι ακριβως γινεται κ ποσο ασφαλες ειναι , οποτε οποιος εχει πειρα απο κατι τετοιο , παρακαλω ασ γραψει κατι.εσυ κλεοπατρα πηγες εντελως μονη ετσι , χωρις γρουπ εννοω κ εκει συναντησες τους γνωστους σου ?
Μπραβο κορίτσι μου, μακαρι ετσι να 'σαι παντα οπως μου ακουγεσαι, δυναμικη.
Μπες στη σελίδα του Couch Surfing ,μελετησε καποια προφιλ,φτιαξε και το δικο σου προσθετοντας την προσωπική σου πινελιά και σιγά σιγα θα μπεις στο κλιμα. Το μυστικο ειναι να προσεχεις τι επιλεγεις και να σου ταιριαζει.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
fenia42 δυστυχως αν περιμενουμε παντα τους αλλους , θα μενουμε συνεχεια στασιμοι.... να υποθεσω οτι το εχεις πραξει το εγχειρημα να ταξιδεψεις εσυ κ η μοναξια σου?απ οτι καταλαβα εχεις γνωση για το τι ειναι το couchsurfing.δεν ειναι απαραιτητο να μεινεις σε καποιον couchsurfer? αν γραφτεις εισαι υποχρεωμενος να φιλοξενεις κ εσυ κοσμο ? πραγματικα δεν εχω ιδεα....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα , τα παω πολυ καλα με τη μοναξια μου . περναω πολυ καλα κ με παρεα, αλλα δυστυχως δεν μπορουν παντα να με ακολουθησουν κ ετσι μεχρι τωρα πολλα ταξιδια εχουν μεινει μονο στην ιδεα.καιρος ειναι λοιπον αυτο να αλλαξει γιατι μια ζωη την εχουμε..... βεβαια καλη η ιδεα του couchsurfing που ανεφερε o συνforumιτης thanasisu2. δεν ξερω βεβαια τι ακριβως γινεται κ ποσο ασφαλες ειναι , οποτε οποιος εχει πειρα απο κατι τετοιο , παρακαλω ασ γραψει κατι.εσυ κλεοπατρα πηγες εντελως μονη ετσι , χωρις γρουπ εννοω κ εκει συναντησες τους γνωστους σου ?
Ναι ακριβως ετσι ...πηγα μονη εντελως και με φιλοξενησε φιλη που μενει μονιμα Ισπανια ..εχω ξαναπαει Γερμανια παλι σε φιλη που μενει εκει και πηγαμε και Ολλανδια.Στην Ισπανια επειδη δουλευε ..μεχρι τις 9 το βραδυ ημουν μονη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
fenia42 δυστυχως αν περιμενουμε παντα τους αλλους , θα μενουμε συνεχεια στασιμοι.... να υποθεσω οτι το εχεις πραξει το εγχειρημα να ταξιδεψεις εσυ κ η μοναξια σου?απ οτι καταλαβα εχεις γνωση για το τι ειναι το couchsurfing.δεν ειναι απαραιτητο να μεινεις σε καποιον couchsurfer? αν γραφτεις εισαι υποχρεωμενος να φιλοξενεις κ εσυ κοσμο ? πραγματικα δεν εχω ιδεα....
Allora, ναι το εχω χρησιμοποιησει.
Φιλοξενηθηκα μια μοναδικη φορα στη Στοκχολμη και ηταν πολυτιμη εμπειρια (τα κατορθωματα μου ειναι γνωστα στο travel stories) http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F4%E7%F2-%F3%F4%EF%EA%F7%FC%EB%EC%E7%F2.html

Eπίσης έχω πιει μια μπύρα με άτομο από Βερολίνο(στο προτείνω ανεπιφύλαχτα) κι από Ρώμη αλλά και φιλοξενώ στο σπίτι μου. Εχω γνωρίσει πολύ ωραία άτομα, πάντα όμως με προσεκτική επιλογή.
Δεν είσαι υποχρεωμένος να φιλοξενήσεις κανέναν. Αν θες μπορείς να "διατίθεσαι" μόνο για έναν καφέ ή μια βόλτα.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
fenia42 ευχαριστω για τις συμβουλες.θα μπω τωρα να διαβασω την ιστορια σου γιατι μου ακουγεται ακρως ενδιαφερουσα.....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
είμαι στο CS ενεργό μέλος 3 χρόνια. Αν δε υπήρχε αυτό, δε παίζει να μπορούσα να είχα ταξιδέψει σε μέρη, που το χόστελ κάνει 30 ευρώ, θα είχα φάει μπριζόλα τάρανδου ή θα έβλεπα το Ζάγκρεμπ με άλλη ματιά.

είναι πολλή ασφαλές, αν κι εσυ πάρεις τις σωστές προφυλάξεις (δλδ δε θα πας με κάποιον που δε έχει κανένα κομέντ, ολοκληρωμένο προφιλ κτλ κτλ)

αλλα αν έχεις καμιά απορία για το couchsurfing μπορείς να γράψεις εδώ http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E1%EE%FD-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%FE%ED.html

κι με χαρά να σε βοηθήσουμε ;)
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
thanasiu2 παλι χιλια ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο να μου απαντησεις. νομιζω οτι θα ακολουθησω τη συμβουλη σου κ θα το δοκιμασω , ισως οχι να μεινω σε καποιον αλλα εστω να γνωρισω καποιον η καποια για ενα καφε , για αρχη.
fenia42 η ιστορια σου για την στοκχολμη ηταν υπεροχη κ συγκινητικη θα ελεγα... μηπως πρεπει να αρχισεις να γραφεις πιο επαγγελματικα???οτι εγραφες ηταν λες κ το εγραφα εγω.... να σαι καλα να κανεις κ αλλα τετοια ταξιδια , να μας γραφεις τις ιστοριες σου κ να εμπνεεις τους ανθρωπους....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.679
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom