Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ Η ,ΜΟΝΗ.ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΤΟΜΟ (ΟΧΙ ΣΧΕΣΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ) Κ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ .ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΤΣΙ?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ναι!

οχι στο εξωτερικο ομως!ακομα:)

παντως περασα μια χαρα!
αν και για μενα συνδυαζεται και με την ψυχολογια μου κατι τετοιο.υπαρχουν φασεις στη ζωη μου που θελω παρεα, πως να το κανουμε, και ξερω πως θα καταπιεστω αμα ειμαι μονη μου.και καποιες αλλες που ισως ειμαι λιγο πιο...εσωστρεφης, ή που απλα θελω να δω ενα μερος και δεν με νοιαζει αν θα ειμαι μονη ή οχι!

και επισης εχω να πω, πως τελικα παιζει μεγαλο ρολο ο περιγυρος.τα περισσοτερα οικεια προσωπα, οταν ειχα παει καπου μονη μου, ειχαν απορησει και νομιζαν οτι κατι μου συμβαινει!!!αν δεν ειναι αυτο ανωριμοτητα τι ειναι;

θελω να πω, μην δινουμε σημασια στο πως φαινεται στους αλλους το να ταξιδευω μονος.αρκει να το θελουμε:)
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ CANF.O Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ Κ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ...
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΠΟΥ ΛΕΣ...Κ ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ, ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ .. ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΜΟΝΗ?
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
ωχ τωρα το προσεξα!
 

SantaSangre

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα/Νεπαλ/Παταγωνια
Όταν είσαι μόνος σου, ζεις πραγματικά την χώρα που επισκέπτεσαι, παρατηρείς ανθρώπους παρατηρείς νοοτροπίες, ανακαλύπτεις κτλπ. ειναι ενα τεράστιο πλεονέκτημα. Βλέπεις και αισθάνεσαι πράγματα που δε θα μπορούσες να τα κάνεις με παρέα
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
Ταξιδεύοντας μόνη..

Εγώ το έχω δοκιμάσει, να ταξιδέψω μόνη, εντός Ελλάδος και μόλις ξεπέρασα το αρχικό "σοκ" τύπου "φαίνεσαι σαν την μοναχική τρελή!!", μετά ενθουσιάστηκα. Η γοητεία του να ανακαλύπτεις τα όρια σου είναι φοβερό συναίσθημα. Γνωρίζεις κόσμο, περνάς καταστάσεις μόνη σου, κτλ.

Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη στο εξωτερικό όμως, γιατί με φοβίζει ο παράγοντας άγνωστο λόγω του είμαι γυναίκα και δεν νιώθω τόση ασφάλεια. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω μια απόπειρα φέτος τα Χριστούγεννα, κλείνοντας με κάποιο γκρουπ που νιώθεις οκ.

Απο την άλλη σκέφτομαι οτι έχει το ρίσκο του οτι αν δεν ταιριάξεις με κανέναν θα γυρνάς μόνη τους δρόμους, θα τρως μόνη κτλ...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ το έχω δοκιμάσει, να ταξιδέψω μόνη, εντός Ελλάδος και μόλις ξεπέρασα το αρχικό "σοκ" τύπου "φαίνεσαι σαν την μοναχική τρελή!!", μετά ενθουσιάστηκα. Η γοητεία του να ανακαλύπτεις τα όρια σου είναι φοβερό συναίσθημα. Γνωρίζεις κόσμο, περνάς καταστάσεις μόνη σου, κτλ.

Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη στο εξωτερικό όμως, γιατί με φοβίζει ο παράγοντας άγνωστο λόγω του είμαι γυναίκα και δεν νιώθω τόση ασφάλεια. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω μια απόπειρα φέτος τα Χριστούγεννα, κλείνοντας με κάποιο γκρουπ που νιώθεις οκ.

Απο την άλλη σκέφτομαι οτι έχει το ρίσκο του οτι αν δεν ταιριάξεις με κανέναν θα γυρνάς μόνη τους δρόμους, θα τρως μόνη κτλ...

Δοκίμασε το για αρχή γιατί αν μεν ταιριάξεις με κάποια άτομα όλα καλά,αν πάλι δεν ταιριάξεις θα κάνεις το δικό σου πλάνο,τι σε πειράζει που θα γυρνάς μόνη σου;;στο θέμα της ασφάλειας θα είσαι λίγο πολύ καλυμμένη έχοντας τα τηλέφωνα του συνοδού του γκρούπ,
σε περίπτωση δηλ.που κάτι χρειασθείς έχεις άτομο για να σε βοηθήσει,
μη σκέφτεσαι το ότι θα γυρνάς και θα τρώς μόνη,αν αυτό τόχεις ξεπεράσει στην Ελλάδα που όπως αναφέρθηκε πιό πάνω σαν κοινωνία έχουμε ακόμα το ταμπού"μα που πάει αυτή η τρελλάρα μόνη της"...,στο εξωτερικό είναι πιό απλά τα πράγματα και θα συναντήσεις αρκετούς που ταξιδεύουν μόνοι.
Αυτό με το γκρούπ είναι ένα πρώτο βήμα για να ξεπεράσεις τις φοβίες σου και να δείς που μετά απο λίγο καιρό θ ανοίξεις τα φτερά σου..θ'ακούς για γκρουπ και θα σου σηκώνεται η τρίχα:haha:
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
Δοκίμασε το για αρχή γιατί αν μεν ταιριάξεις με κάποια άτομα όλα καλά,αν πάλι δεν ταιριάξεις θα κάνεις το δικό σου πλάνο,τι σε πειράζει που θα γυρνάς μόνη σου;;στο θέμα της ασφάλειας θα είσαι λίγο πολύ καλυμμένη έχοντας τα τηλέφωνα του συνοδού του γκρούπ,
σε περίπτωση δηλ.που κάτι χρειασθείς έχεις άτομο για να σε βοηθήσει,
μη σκέφτεσαι το ότι θα γυρνάς και θα τρώς μόνη,αν αυτό τόχεις ξεπεράσει στην Ελλάδα που όπως αναφέρθηκε πιό πάνω σαν κοινωνία έχουμε ακόμα το ταμπού"μα που πάει αυτή η τρελλάρα μόνη της"...,στο εξωτερικό είναι πιό απλά τα πράγματα και θα συναντήσεις αρκετούς που ταξιδεύουν μόνοι.
Αυτό με το γκρούπ είναι ένα πρώτο βήμα για να ξεπεράσεις τις φοβίες σου και να δείς που μετά απο λίγο καιρό θ ανοίξεις τα φτερά σου..θ'ακούς για γκρουπ και θα σου σηκώνεται η τρίχα:haha:
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Η αληθεια ειναι οτι δεν με θεωρω τοσο μοναχικο ατομο για να παω εξω εντελως μονη, μιας και παντα συνηθιζα να εχω εστω ενα ατομο για παρεα.Για εξωτερικο μιλαω παντα. Για Ελλαδα επαιρνα μονη μου τα βουνα οποτε μου την βαρουσε. Τωρα ομως που ο καθενας, λογω ηλικιας, μπαινει σε αλλα καλουπια και υποχρεωσεις και εγω παραμενω ανευ υποχρεωσεων και ρουτινας, βλεπω πως αρχιζει να γινεται αναγκαιο κακο...Υποθετω εσυ το εχεις επιχειρησει ουκ ολιγες φορες...
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
Όταν είσαι μόνος σου, ζεις πραγματικά την χώρα που επισκέπτεσαι, παρατηρείς ανθρώπους παρατηρείς νοοτροπίες, ανακαλύπτεις κτλπ. ειναι ενα τεράστιο πλεονέκτημα. Βλέπεις και αισθάνεσαι πράγματα που δε θα μπορούσες να τα κάνεις με παρέα
Το θέμα είναι οτι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις μπορούν κάλλιστα να γίνουν και με παρέα ή σχέση αν έχετε τα ίδια μυαλά. Προσωπικά μου είχε τύχει με σχέση μου, να ταξιδεύουμε μόνοι και να ζούμε ανάμεσα στους ντόπιους για να "μπούμε" στο κλίμα και στον τρόπο ζωής τους. Για αυτό η επιλογή παρέας, ειδικά σε τέτοια ταξίδια, είναι πολύ σημαντική υπόθεση...
 

Vera

Member
Μηνύματα
35
Likes
13
Τελικά, αυτό είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς...Κι εγώ σκέφτομαι να πάω φέτος, κάπου διακοπές μόνη μου, για πρώτη φορά και είμαι λιγάκι σκεπτική, για διάφορους λόγους, που έχουν ήδη αναφερθεί...Πρέπει, μάλιστα, να το προγραμματίσω και γρήγορα, γιατί, αρχές Σεπτέμβρη, πρέπει να είμαι πάλι πίσω στη δουλειά...Γκρρρ..! Λατρεύω το εξωτερικό και κάθε φορά που πηγαίνω, γυρίζω άλλος άνθρωπος. Από την άλλη ψάχνω και για κάτι οικονομικό, αλλά τελευταία στιγμή, δύσκολο...:( Για να δούμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom