Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
απο δικη μου εμπειρια σου λεω οτι πιο πολλλλλες ειναι οι γυναικες που ταξιδευουν μονες απο τα αγορακια . θα ελεγα 80-20 αναλογια στα 100 .επισης θα ελεγα οτι οσες συναντησα -εξωτερικο μιλαω - ηταν πολυ δυναμικες και οπου ετυχε να συνεργασθω , υπεροχες συνταξιδιωτισες . κανε την αρχη και ολα θα ερθουν μονα τους .
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χρόνια μετά το άνοιγμα του τόπικ επιχειρώ να ακουσω απόψεις.συμβουλες για single travelling θυληκου γενους και περισσοτερο απ ολα μετα απ οσα διαβασα να μας πουνε ολοι αν πραγματοποιησαν τα ταξιδια και ειδικα τα κοριτσια,Ειμαι φρεσκοδιαζευγμενη και σκοπευω να κανω το πρωτο μου ταξιδι μονη την ανοιξη η στις αρχες του επόμενου καλοκαιριου.Προορισμος ακομα δεν υπαρχει εχω διαφορα στο μυαλο μου αλλα δεν εχω καταληξει.;)
Καλή σου μέρα. Έχω ταξιδέψει μόνη στο εξωτερικό και νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω. Καταρχήν να σου πω ότι στο τραβελ στορις βρέθηκα ψάχνοντας πληροφορίες για το ταξίδι αυτό κι εδώ έμαθα ότι δεν είμαστε και λίγες όσες ταξιδεύουμε ή έχουμε ταξιδέψει έστω μια φορά μόνες, αν αυτό σου λέει κάτι... Λοιπόν, ειδικά για το εξωτερικό, πιστεύω είναι πολύ καλό το να ταξιδεύεις μόνος. Γιατί πολύ απλά δεν κάνεις υποχωρήσεις και κάνεις ακριβώς αυτό που θες. Μιλώ για μικρά πράματα που όμως είναι πολύ σημαντικά. Από το τι ώρα θα ξυπνήσεις ως το πόση ώρα θα χαζεύεις το χ αξιοθέατο/ηλιοβασίλεμα κλπ. Κάτι που εσένα θα σ'αρέσει μπορεί να μην αρέσει στην παρέα σου (ή το αντίστροφο βέβαια) κι έτσι, ενώ θα θες να κάτσεις 1 ώρα κάπου, μπορεί να μην το χαρείς γιατί θα σε τραβά η παρέα. Πχ στο δικό μου ταξίδι πέρασα 3 ώρες στο ζωολογικό κήπο γυρίζοντάς τον όλο (αν και νομίζω και 5 ώρες να κάτσεις πάλι θα έχεις να δεις). Πόσοι θα αφιέρωναν 3 ώρες σε ένα ζωολογικό κήπο; Κ.ο.κ. Μάλιστα, μετά την εμπειρία μου από το Λονδίνο, κατάλαβα πρέπει να πάω μόνη και στο Παρίσι που λατρεύω. Γιατί; Γιατί, ενώ πήγα 2 φορές, δεν το χάρηκα ακριβώς επειδή είχα παρέα. Δεν πήγα όπου ήθελα, δεν έκατσα όσο ήθελα σε κάποια μέρη. Κι έτσι θέλω να το επισκεφτώ μόνη να έχω την ίδια ελευθερία που είχα στο Λονδίνο.
Φυσικά υπάρχουν και αρνητικά στο μοναχικό ταξίδι. Πχ αν πας σε μια παράσταση, ε θες μετά κάποιον να ανταλλάξετε απόψεις. Το θες. Μετά από 2-3 ώρες σε ένα θέατρο θες παρέα να βγάλεις όσα έχεις μέσα σου, να πιεις μια μπυρίτσα. Και στη δίνει που είναι βραδιά εξόδου, βλέπεις μεγάλες παρέες κι εσύ είσαι μόνη και θες να πας μαζί τους. Προσωπικά αυτό μου συνέβη ευτυχώς μόνο μια βραδιά αλλά συνέβη. Τέλος δε θα συνιστούσα το ταξίδι-μόνη στην Ελλάδα. Ελπίζω να βοήθησα. Αν θες, δες το προφίλ μου με την ιστορία μου.
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νήσος Πάσχα
Καλή σου μέρα. Έχω ταξιδέψει μόνη στο εξωτερικό και νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω. Καταρχήν να σου πω ότι στο τραβελ στορις βρέθηκα ψάχνοντας πληροφορίες για το ταξίδι αυτό κι εδώ έμαθα ότι δεν είμαστε και λίγες όσες ταξιδεύουμε ή έχουμε ταξιδέψει έστω μια φορά μόνες, αν αυτό σου λέει κάτι... Λοιπόν, ειδικά για το εξωτερικό, πιστεύω είναι πολύ καλό το να ταξιδεύεις μόνος. Γιατί πολύ απλά δεν κάνεις υποχωρήσεις και κάνεις ακριβώς αυτό που θες. Μιλώ για μικρά πράματα που όμως είναι πολύ σημαντικά. Από το τι ώρα θα ξυπνήσεις ως το πόση ώρα θα χαζεύεις το χ αξιοθέατο/ηλιοβασίλεμα κλπ. Κάτι που εσένα θα σ'αρέσει μπορεί να μην αρέσει στην παρέα σου (ή το αντίστροφο βέβαια) κι έτσι, ενώ θα θες να κάτσεις 1 ώρα κάπου, μπορεί να μην το χαρείς γιατί θα σε τραβά η παρέα. Πχ στο δικό μου ταξίδι πέρασα 3 ώρες στο ζωολογικό κήπο γυρίζοντάς τον όλο (αν και νομίζω και 5 ώρες να κάτσεις πάλι θα έχεις να δεις). Πόσοι θα αφιέρωναν 3 ώρες σε ένα ζωολογικό κήπο; Κ.ο.κ. Μάλιστα, μετά την εμπειρία μου από το Λονδίνο, κατάλαβα πρέπει να πάω μόνη και στο Παρίσι που λατρεύω. Γιατί; Γιατί, ενώ πήγα 2 φορές, δεν το χάρηκα ακριβώς επειδή είχα παρέα. Δεν πήγα όπου ήθελα, δεν έκατσα όσο ήθελα σε κάποια μέρη. Κι έτσι θέλω να το επισκεφτώ μόνη να έχω την ίδια ελευθερία που είχα στο Λονδίνο.
Φυσικά υπάρχουν και αρνητικά στο μοναχικό ταξίδι. Πχ αν πας σε μια παράσταση, ε θες μετά κάποιον να ανταλλάξετε απόψεις. Το θες. Μετά από 2-3 ώρες σε ένα θέατρο θες παρέα να βγάλεις όσα έχεις μέσα σου, να πιεις μια μπυρίτσα. Και στη δίνει που είναι βραδιά εξόδου, βλέπεις μεγάλες παρέες κι εσύ είσαι μόνη και θες να πας μαζί τους. Προσωπικά αυτό μου συνέβη ευτυχώς μόνο μια βραδιά αλλά συνέβη. Τέλος δε θα συνιστούσα το ταξίδι-μόνη στην Ελλάδα. Ελπίζω να βοήθησα. Αν θες, δες το προφίλ μου με την ιστορία μου.
Βοήθησες αρκετα και όπως και όλοι κυριως ενθάρρυνες και μου δειχνεις και εσυ οτι ισως εχει μελανα σημεια οπως οι στιγμες που θα ηθελες την παρεα σου αλλα αναδειξατε τα θετικα και ειναι πολλα.Ναι θα τσεκαρω το προφιλ σου και ισως σε ξαναενοχλησω!:D;)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καθε χρονο κανω αρκετα ταξιδια +-εβδομαδιαια στο εξωτερικο πότε πηγαινω με τη κορη ,πότε με τον αντρα, ποτε με φιλες....εεεεε τα καλυτερα ειναι αυτα που πηγαίνω ΜΟΝΗ.....!! Και αν εχω μοναξιές μπαινω στο Τραβελστορυ....ωχ σαν μαντιναδα που βγηκε :)
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νήσος Πάσχα
Καθε χρονο κανω αρκετα ταξιδια +-εβδομαδιαια στο εξωτερικο πότε πηγαινω με τη κορη ,πότε με τον αντρα, ποτε με φιλες....εεεεε τα καλυτερα ειναι αυτα που πηγαίνω ΜΟΝΗ.....!! Και αν εχω μοναξιές μπαινω στο Τραβελστορυ....ωχ σαν μαντιναδα που βγηκε :)
Νομίζω πως πλέον δεν έχω αμφιβολία καμία,θα ταξιδέψω μόνη μου.Ψάχνω πλέον τον προορισμό!!
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι του φόρουμ...Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ το ποστ αλλά το θέμα μου φάνηκε σχετικό..Θέλω μέσα Δεκεμβρίου (15-22) περίπου νααατος κάνω ένα ταξίδι στην Ευρώπη αλλά δεν βρίσκω παρέα με τίποτα, οι περισσότεροι φίλοι μου ή βαριούνται ή δεν έχουν χρήματα. Μόνος μου δεν ξέρω αν θέλω..κάτι με σταματάει.Απ τη μια σκέφτομαι ότι εντάξει μικρός είμαι κ σε κανένα χοστελ μπορεί να βρω παρέα αλλά πάλι κάτι με σταματάει..Ίσως επειδή ταξιδευα πάντα με την κοπέλα μου στο εξωτερικό.Το πιο βαρετό κομμάτι πιστεύω αν πάω μόνος μου θα είναι στο αεροπλάνο,στο φαγητό και το χειρότερο είναι πως το βράδυ δεν θα έχω με κάποιον να μοιραστώ την μέρα μου..Όποιος/α ενδιαφέρεται για ταξιδάκι ας απαντήσει μήπως βγάλουμε άκρη
 

padafora

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
εμένα το πρώτο μου ταξίδι εξωτερικό ήταν μόνη μου στη γρανάδα και πέρασα υπέροχα, τα υπολοιπα ήταν με παρέα και πάλι πέρασα υπέροχα, τώρα για το επόμενο θα ήθελα να αφορά την μοντέρνα τέχνη (εικαστικά) στο λονδίνο, και αν δεν βρω παρέα ίσως πάω και μόνη, αυτά! :lol:
 

taleofus

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερααα λοιπον

καθως εψαχνα στο google διαφορα για ταξιδια μονος κτλ κτλ βρηκα αυτο εδω μπηκα και να ειμαι εδω

ασ πω και εγω τον "πονο" μου , ειμαι σε φαση φουλ ρουτινας δουλεια σπιτι και τουμπαλιν και σκεφτομαι να παω καπου εξωτερικο τον αλλον μηνα. Μονος εξωτερικο δεν εχω παει , ελλαδα ναι , αλλα εξωτερικο δεν και το φοβαμαι λιγο , απο παρεα δεν παιζει κατι ο ενασ δεν μπορω ο αλλος δεν εχω λεφτα ο τριτος προτιμαει να παρει iphone και ναχαμε να λεγαμε οποτε αμα παω θα ειναι σολο. Ο κυριος προβληματισμος μου ειναι στις γλωσσες μιας και δε το κατεχω και παρα πολυ. Κοιταω για λονδινο που θελω να συνδιασω και κατι αλλο παραλληλα αμα παω. Αυτα... καμια συμβουλη προταση ? :p :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν μάθεις καλύτερα αγγλικά και κάνεις μερικές βραδινές βόλτες στο κέντρο της Αθήνας είσαι έτοιμος για το 90% των περιστατικών που θα σου συμβούν σ'ένα ταξίδι στην Ευρώπη.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπερααα λοιπον

καθως εψαχνα στο google διαφορα για ταξιδια μονος κτλ κτλ βρηκα αυτο εδω μπηκα και να ειμαι εδω

ασ πω και εγω τον "πονο" μου , ειμαι σε φαση φουλ ρουτινας δουλεια σπιτι και τουμπαλιν και σκεφτομαι να παω καπου εξωτερικο τον αλλον μηνα. Μονος εξωτερικο δεν εχω παει , ελλαδα ναι , αλλα εξωτερικο δεν και το φοβαμαι λιγο , απο παρεα δεν παιζει κατι ο ενασ δεν μπορω ο αλλος δεν εχω λεφτα ο τριτος προτιμαει να παρει iphone και ναχαμε να λεγαμε οποτε αμα παω θα ειναι σολο. Ο κυριος προβληματισμος μου ειναι στις γλωσσες μιας και δε το κατεχω και παρα πολυ. Κοιταω για λονδινο που θελω να συνδιασω και κατι αλλο παραλληλα αμα παω. Αυτα... καμια συμβουλη προταση ? :p :D
Καλησπέρα. Εγώ ταξίδεψα μόνος μού στην μακρινή Αμερική. Με τα λίγα αγγλικά πού ξέρω δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.. και τα βασικά να ξέρεις πήγαινε φιλε!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπερααα λοιπον

καθως εψαχνα στο google διαφορα για ταξιδια μονος κτλ κτλ βρηκα αυτο εδω μπηκα και να ειμαι εδω

ασ πω και εγω τον "πονο" μου , ειμαι σε φαση φουλ ρουτινας δουλεια σπιτι και τουμπαλιν και σκεφτομαι να παω καπου εξωτερικο τον αλλον μηνα. Μονος εξωτερικο δεν εχω παει , ελλαδα ναι , αλλα εξωτερικο δεν και το φοβαμαι λιγο , απο παρεα δεν παιζει κατι ο ενασ δεν μπορω ο αλλος δεν εχω λεφτα ο τριτος προτιμαει να παρει iphone και ναχαμε να λεγαμε οποτε αμα παω θα ειναι σολο. Ο κυριος προβληματισμος μου ειναι στις γλωσσες μιας και δε το κατεχω και παρα πολυ. Κοιταω για λονδινο που θελω να συνδιασω και κατι αλλο παραλληλα αμα παω. Αυτα... καμια συμβουλη προταση ? :p :D
καλως ηρθες.......εγω λεω να πας οπου θες......αν περιμενεις παρεα δεν θα αλλαξει κατι....το πολυ,πολυ να περασουν τα χρονια και να λες κοιτα ρε γμτ δεν πηγα τοτε που μπορουσα..........να πας...........λιγο πολυ ολοι αυτο κανουμε,παμε κι οτι βγει,ητε με παρεα ,ητε χωρις....πιο πολυ χωρις........να κανεις οτι θες μια φορα ζουμε.καλο ταξιδι,οσο για προταση......κι εγω πρωτο ταξιδι θα το κανω σολο το δεκεμβρη οποτε δεν εχω ακομα αποψη,η μονη διαφορα ειναι οτι περιμενα πολλα χρονια να βρω παρεα.......για να παω τελικα μονη μου,οχι ενα,οχι δυο,οχι τρεια,συνολικα 6 ταξιδια χαχαχα.......που τα 'κλεινω' ολο το καλοκαιρι,λιγο λιγο και παλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom