Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια σε ολους.Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα δεν εχω παρεα να παω ταξιδια (εξωτερικο) εχω κανει καποια αλλα με γονεις,τωρα κοιταω να κανονισω για ιταλια τν σεπτεμβρη π τοσο πολυ αγαπαω και ειναι διπλα μου σχετικα,αν δω παλι λοιπον οτι δεν ερθει η παρεα με πεισατε θα παω μονος μου να δω πως θα συνενοηθω που δεν ξερω καλα αγγλικα.Αυτο π εχω να πω πανω στο θεμα ειναι οτι αν η παρεα ειναι δοκιμασμενη σε εκδρομουλες στν ελλαδα εχεις μια ιδεα για το πως θα παει κ εξω,αποψη μου τωρα για μονος με γκρουπ κλπ θα ξερω σε κανα μηνα αν θα παω μονος τελικα.
Μην ανησυχεις, οι ιταλοι δεν ξερουν καθολου.
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Μην ανησυχεις, οι ιταλοι δεν ξερουν καθολου.
χαχαχα:lol::lol: το ξερω συναναστρεφομαι με ιταλους στην δουλεια μ,εχω παει κ ιταλια αλλα ενταξει γενικα ηθελα να πω για αλλα ταξιδια αν τελικα πω κ κανω μονος
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
:rolleyes: απ ότι βλέπω ενοχλεί η άλλη άποψη... γιαυτό και ο στολισμός μου ;;; ... επίσης αυτό που έχει σκιαγραφηθεί το προφίλ μου απο το τίποτε είναι φοβερό (που έχω πάει διακοπές, πως, με παρέα ή όχι, αν έχω κάνει καμπινγκ, αν θα κάνω κάμπινγκ ποτέ, αν έχω καταλάβει το τόπικ... κάτι για ροζ στοιχεία...αν ξέρω τι σημαίνει τουρισμός... ) είμαι βιβλίο ανοιχτό:D...
συγνώμη παιδιά που διαφέρει ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα...
δεν έχει νόημα ν' απαντήσω σε κάθετι... είναι πολλά...
θεωρώ όμως πως δεν υπάρχει πάντα μία μόνον σωστή πλευρά ή άποψη ή απάντηση...
και μερικές φορές ακόμη κι όταν δεν συμφωνούμε δεν είναι κακό να είμαστε ευγενικοί....
ευχαριστώ πάντως για τις τόσες απαντήσεις;)
Δεν είναι μόνο θέμα διαφωνίας, αλλά καλής συμπεριφοράς. Εσύ το άρχισες καλή μου, γιατί κανείς δεν σου είπε να βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό σου πριν μιλήσεις. Εσύ το είπες αυτό. Αν δεν είναι αυτό αγένεια και επιθετικότητα, τότε τι είναι?
Στο προκείμενο τώρα.
Στη Σαμοθράκη όπου και παραθέρισα φέτος, είδα μια χαρά κοπέλες να κάνουν ολομόναχες κάμπινγκ (αλήθεια πόσος είναι ο κίνδυνος σε ένα κάμπινγκ πίτα στον κόσμο, όπου στα 3 μέτρα πιο δίπλα έχει άλλα αντίσκηνα? και που τα πάντα ακούγονται?)
Αντίθετα, η μικρή Μυρτώ, που δέχτηκε την επίθεση στην Πάρο, ήταν διακοπές με την οικογένεια της και το κακο έγινε λίγα μέτρα από κει που καθόταν η μητέρα της.
 

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
Δεν είναι μόνο θέμα διαφωνίας, αλλά καλής συμπεριφοράς. Εσύ το άρχισες καλή μου, γιατί κανείς δεν σου είπε να βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό σου πριν μιλήσεις. Εσύ το είπες αυτό. Αν δεν είναι αυτό αγένεια και επιθετικότητα, τότε τι είναι?
Για να λήξει το θέμα.... συγνώμη για την έκφραση "να βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό μας", traveladdict δεν έκανα καμιά προσωπική επίθεση σε σένα για να το πάρεις προσωπικά... διότι απλά θυμώμουν μόνον τις προτροπές κι όχι ποιός είπε τί...
όσο για το πού βρίσκεται ο κίνδυνος... επέτρεψέ μου να σου πώ ότι δεν μπορείς να το γνωρίζεις αυτό.... άλλωστε με τα λεγόμενά σου το ίδιο είπες...

(ας αλλάξουμε τώρα διάθεση)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Το πρωτο ειναι διακοπες, το δευτερο ταξιδι.. Κ τα δυο υπεροχα. Γιατι τιθεται θεμα συγκρισης; Κ γιατι πρεπει να διαλεξω; Διαφορετικα πραγματα, απαραιτητα κ τα δυο.
Πεστα!

Μια ζωή για τα ίδια πράγματα την λέτε ο ένας στον άλλο! Άνθρωποι ανοιχτόμυαλοι είμαστε, θα πρεπε να δεχόμαστε όλα τα γούστα.

Όλοι δεν έχουμε φίλους που άλλοι είναι πιο τολμηροί, άλλοι πιο μαζεμένοι, άλλοι πιο κοινωνικοί κ άλλοι πιο μοναχικοί? Απορρίπτουμε κάποιον από αυτούς στο real life για κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά του?

Ωραία είναι να ταξιδεύεις με παρέα, ωραία είναι να ταξιδεύεις μόνος σου κι ακόμα πιο ωραία είναι να κάνεις ότι σε εκφράζει.

Τώρα για τις διακοπές στην Ελλάδα, εγώ τις αγαπώ και δεν θα σταματήσω ποτέ να βρίσκω ομορφιές στα μέρη μας. Όπου έχω περάσει τις καλοκαιρινές μου διακοπές ήτανε σούπερ, όπως πχ Κύθηρα, Ρόδο, Μάνη αν μιλήσω για τα τελευταία χρόνια. Βρήκα καθαρές παραλίες, ωραίο φαγητό κι είχα καλή παρέα. Βρήκα και τα στραβά φυσικά, αλλά στην Ελλάδα είσαι, δεν είναι δα και έκπληξη, αλλά δεν είναι κ κάτι μη αντιμετωπίσιμο.

Το να σου αρέσουν οι διακοπές στην Ελλάδα δεν μειώνουν τις ταξιδιωτικές σου ανάγκες, όπως και τα ταξίδια στο εξωτερικό δεν θα έπρεπε να μειώνουν τις διακοπές σου στην Ελλάδα.

Και για να είμαστε ον τόπικ,
σίγουρα δεν θα πήγαινα ταξίδι με κάποιον που δεν γνωρίζω κι ακόμα πιο σίγουρα δεν θα τον αναζητούσα σε κάποιο σάιτ ταξιδιωτικό ή μη. Επίσης δεν έχω ταξιδέψει ακόμα μόνη μου, αλλά θα ήθελα πολύ να το κάνω κάποια στιγμή, το χω στο νου μου. Κι όταν έρθει η στιγμή που θα το θέλω (ακόμα πιο πολύ) θα το κάνω. Αν πάλι δεν έρθει, πάλι καλά θα είμαι!
Μακάρι δηλαδή γιατί διανύουμε και δύσκολες εποχές.

Μην μαλώνετε μωρέ :)
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
CUBA-CAYO LARGO
καλοκαιρι κ εκτος Ελλαδας λεει κ παραλεει ..!
Προτιμω να παω καπου εξω παρα να βλεπω αποτριχωμενους,τιγκα στο λαδι κ χωρις νοημα τατου σε καθε γωνια της Ελλαδας κ να πληρωνω 10 ευρω το ποτο μου ..!

Βγαλτε λιγο τα ταμπου απο το μυαλο σας ..
Ταξιδι κ μονος μου ?? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ...!
Ταξιδι εκτος Ελλαδας το καλοκαιρι ?? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...!
Ε βέβαια δε λέει....γιατί να στερηθείς το μυθικό φραπόγαλο, τους κατσαπλιάδες που είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις παραλίες, τις γόπες στην άμμο (τι ωραία που μπλέκουν με τα πόδια σου, μούρλια), την πατροπαράδοτη ελληνική οικογένεια με κακομαθημένα παιδάκια και συγχρονισμένα ουρλιαχτά (Μιχάαααλη, έλα να φας τους κεφτεέεδεεεες), τα υπερσύγχρονα, ασφαλή και με λογικές τιμές πλοία της ελληνικής ναυτιλίας (πρώτη στον κόσμονε όλονε εεε), τις γκουρμέ ταβέρνες με τηγανισμένα κεφτεδάκια, κολοκυθοκεφτέδες, τυροκαυτερή από το Μαρινόπουλο μόνο 25 ευρώ το κεφάλι, τα λουσάτα μπιτς μπαρ με τον Τιέστο στη διαπασών που πρέπει να είσαι γύρω στα 18 για να αντέξεις τη ζαλάδα και που ακούς σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων θες δε θες, τις αναπαυτικές ξαπλώστρες όπου σε απόσταση 10 εκ. από τη μύτη σου απολαμβάνεις τη πατούσα του γείτονα (διόρθωση: τη λαδωμένη πατούσα του γείτονα), τον ανεπανάληπτο ελληνικό βυθό με 2-3 ψάρια σε ακτίνα χιλιομέτρου (πλήθος δυτών συρρέει από το εξωτερικό κάθε χρόνο)....φυσικά, μη ξεχάσουμε τις ανεπανάληπτες επιλογές στη διαμονή στο ημιυπόγειο της γιαγιάς με μόνο 60 ευρώ και τις λογικές τιμές σε ποτά, μπύρες, κοκτέηλ, που νομίζεις ότι στα φτιάχνει ο καλύτερος mixologist στο πλανήτη, ενώ στη πραγματικότητα επιμελείται ο Μήτσος που ξέρει όμως εεεε να φτιάχνει ένα μοχίτο, μα ένα μοχίτο, με κάπαρη και σκόρδο...

Και όμως....υπάρχει κόσμος που τρώει ακόμα το παραμύθι της Ελλάδος ως παράδεισου για το καλοκαίρι...ίσως γιατί έχει πάει μέχρι τη Πράγα Χριστούγεννα και Βιέννη-Βουδαπέστη με πούλμαν και τους λοιπούς κατσαπλιάδες. Τι ξέρουν οι άσχετοι που γυρνοβολάνε σε Costiera, Τοσκάνη, εξοχές Γαλλίας, Καραϊβική, Ν.Α. Ασία τα καλοκαίρια....δε ξέρουν που παν τα τέσσερα...

Ορέστη, σκέφτομαι 2 τατού να χτυπήσω...ή "ΠΑΝΑΘΑ ΜΑΣΤΟΥΡΑ 13" ή "ΛΙΤΣΑ ΣΑΓΑΠΟ"..τι λες? Ποιο έχει περισσότερο νόημα?
the-vog, καταρχάς εγώ σχολίασα την τοποθέτηση της φίλης παραπάνω, όχι κάποια δική σου, ότι καλοκαίρι εκτός Ελλάδας δε λέει, που κατά την άποψή μου είναι (επιεικώς) προϊόν ημιμάθειας.


πω πω τα φτυαρακια απο το καλοκαιρι πηραν φωτια και στο travel stories ....
λυπαμαι φιλοι μου που ακομα δεν εχω γνωρισει ολες τις ομορφιες της χωρας μου και δεν θελω το καλοκαιρι να βγω εκτος... δεν ειναι ολες οι παραλιες και ολα τα μερη ετσι οπως τα περιγραφετε και αυτό το ξέρω πολύ καλά γιατί έχω πάει σε αρκετά μέρη στην ελλάδα και γνωρίζω...και στην τελικη δεν με αφορα αν ο αλλος εχει βαλει ολο το αντιηλιακο πανω του για να γινει μαυρος ..( εγω εχω 2 τατουαζ λετε να πειραζει αυτο? ) αυτο που με νοιαζει ειναι να πηγαινω σε ωραια μερη!
οταν παω λοιπον διακοπες ναι προτιμω την Ελλαδα- οταν θελω να ταξιδεψω τοτε θα κοιταξω και το εξωτερικο!
και επειδη καπου αναφερθηκε οτι η αποψη μου ειναι προιόν ημιμάθειας - απλά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δουλεύω σε ένα γραφείο ταξιδίων και έχω μία πολύ καλή θέση!

σας ευχαριστώ όμως πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου πείτε (με ίσως ανορθόδοξο τρόπο η αλήθεια είναι) ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν καλοκαίρι εκτός χώρας και επίσης ότι το να ταξιδεύει κανείς μόνος του τελικά πρέπει να είναι σούπερ εμπειρία ! Αυτό θα κρατήσω εγώ απο την όοοολη ιστορία και τα μηνύματα !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και επειδη καπου αναφερθηκε οτι η αποψη μου ειναι προιόν ημιμάθειας - απλά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δουλεύω σε ένα γραφείο ταξιδίων και έχω μία πολύ καλή θέση!
Ε πες το από την αρχή βρε παιδί μου... αν και μεταξύ μας έπρεπε να το είχαμε καταλάβει...
 

inner_hero

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κόστα Ρίκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Είμαι υπέρ της παρέας...αλλά όταν αυτή δεν σε ακολουθεί πρέπει να πάρεις την απόφαση να κάνεις πράγματα μόνος σου κ γιατί όχι ένα ταξίδι...με το δικό σου πρόγραμμα, τις δικές σου σκέψεις...δικές σου εμπειρίες...

αν περιμένεις πάντα την παρέα σου να σε ακολουθήσει, στο τέλος δν θα έχεις καταφέρει να πραγματοποιήσεις ούτε τα μισά ταξίδια από αυτά που θέλεις να κάνεις!!! :) :cool:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
για πες μας απο που;;;
Από την υπέροχη πρόταση για το Πουκέτ... εντελώς αντισυμβατική και καθαρά πρωτοποριακή... ή Ελλάδα το καλοκαίρι ή Πουκέτ... για Ευρώπη μπα... που να τρέχουμε καλοκαιριάτικα στας Ευρώπας, χαμένος κόπος... Ελλάδα ή το πολύ πολύ σε κανένα Πουκέτ... να υποθέσω είσαι και ταξιδιωτικός σύμβουλος?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Traveller said:
Από την υπέροχη πρόταση για το Πουκέτ... εντελώς αντισυμβατική και καθαρά πρωτοποριακή... ή Ελλάδα το καλοκαίρι ή Πουκέτ... για Ευρώπη μπα... που να τρέχουμε καλοκαιριάτικα στας Ευρώπας, χαμένος κόπος... Ελλάδα ή το πολύ πολύ σε κανένα Πουκέτ... να υποθέσω είσαι και ταξιδιωτικός σύμβουλος?
Χαχαχαχαααα!!!!
Ναι μωρε που να τρεχεις τώρα καλοκαιριατικα στη Σαρδηνια,στη Μαλτα, στα Καναρια ή στις Βάλεαριδες!!!χαλια μαύρα!!!μα τι ειναι αυτά που λένε,απορώ κι εγω!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom