Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

vivace

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΣΕΧΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ
με παρεα παντα...το ταξιδι στη Τσεχια το εχω αναβαλει 3 φορες γιατι στο τελος εμεινα χωρις παρεα...και ειναι τοσο ρομαντικη πολη!!!!πως να περιδιαβαινεις τα σοκακια κ τα καστρα χωρις να εισαι χερακι χερακι με καποιον????στον τελευταιο που το προτεινα ,προτιμησε αντι για ταξιδι , να ξοδεψει τα χρηματα για ενα ακριβο κινητο!!!!καλο????
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
CUBA-CAYO LARGO
Από την υπέροχη πρόταση για το Πουκέτ... εντελώς αντισυμβατική και καθαρά πρωτοποριακή... ή Ελλάδα το καλοκαίρι ή Πουκέτ... για Ευρώπη μπα... που να τρέχουμε καλοκαιριάτικα στας Ευρώπας, χαμένος κόπος... Ελλάδα ή το πολύ πολύ σε κανένα Πουκέτ... να υποθέσω είσαι και ταξιδιωτικός σύμβουλος?
ναι ειμαι και μαλιστα πολυ καλη...αλλα βεβαια μονο αν προτεινουμε Βιετναμ την περιοδο Δεκεμβρη- Μαρτη ειναι μια αντισυμβατικη προταση που μας κανει καλους ταξιδιωτικους συμβουλους...αν μιλαμε για Πουκετ ειμαστε κλασσικοι , αν προτεινουμε μονο Ελλαδα...ειμαστε για κλαματα....πφφφφ
τοσο περιεργο τελικα ειναι να μην εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις;;;;;;;;;

παρεπιπτοντως το domestic το προτεινω ΕΓΩ ΣΕ ΜΕΝΑ....στους πελατες δινω εναλλακτικες

θεωρω οτι στο μέιλ σου υπάρχει μια δόση ειρωνείας (αν όχι ζητάω συγνώμη) , αλλά γενικότερα μην χαρακτηρίζεις ένα βιβλίο απο το εξώφυλλο

(και κυρίως μην αμφισβητείς τις γνώσεις κάποιου)
:rolleyes:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πως μπορεί κάποιος να δίνει συμβουλές για επιλογή προορισμού σε κάποιο μέρος στο οποίο ο ίδιος δεν έχει καν πατήσει? Και εντάξει, δε μπορούμε να έχουμε πάει όλοι παντού. Αλλά να μην έχει πάει καν στη χώρα? Να μην έχει πάει καν στην ΗΠΕΙΡΟ στην οποία βρίσκεται το μέρος για το οποίο συμβουλεύει? Να λέει "έχει τροπικό κλίμα εκεί" και να μην έχει πάει ούτε μια φορά σε μέρος με τροπικό κλίμα?
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
CUBA-CAYO LARGO
Πως μπορεί κάποιος να δίνει συμβουλές για επιλογή προορισμού σε κάποιο μέρος στο οποίο ο ίδιος δεν έχει καν πατήσει? Και εντάξει, δε μπορούμε να έχουμε πάει όλοι παντού. Αλλά να μην έχει πάει καν στη χώρα? Να μην έχει πάει καν στην ΗΠΕΙΡΟ στην οποία βρίσκεται το μέρος για το οποίο συμβουλεύει? Να λέει "έχει τροπικό κλίμα εκεί" και να μην έχει πάει ούτε μια φορά σε μέρος με τροπικό κλίμα?
χμμ κοίτα είναι αυτό που λες ...δεν μπορούμε όλοι να έχουμε πάει παντού... απο κει και πέρα υπάρχουν ειδικά τμήματα σε κάθε μεγάλο γραφείο, το όποιο εξειδικεύεται το καθενα σε ένα συγκεκριμένο προορισμό ή σε συγκεκριμένη ήπειρο...
επιπλέον γίνονται ταξίδια (fam trips )τα οποία πραγματοποιούν οι ταξιδιωτικοί σύμβουλοι για να μάθουν ένα μέρος και να μπορέσουν να το πουλήσουν σωστά και με σωστές πληροφορίες στον πελάτη

περα απο αυτό μπορείς να μάθεις για ένα μέρος διαβάζοντας ή και βλέποντας βίντεο ή ντοκιμαντέρ (προτιμώ να μαθαίνω πράγματα απο εμπειρία και όχι απο διάβασμα - αλλά δυστυχώς δεν γίνεται πάντα αυτό)
όπως και να έχει πρέπει να είσαι σωστός με τον πελάτη - όταν πχ εγώ εχω πάει σε ένα μέρος του προτείνω κάποιες δραστηριότητες απο προσωπική εμπειρία , ενώ αν δεν έχω πάει του προτείνω τις επιλογές που έχει απο αυτά που ξέρω και έχω διαβάσει και πιθανόν να ζητήσω βοήθεια και απο το ανάλογο τμήμα (το εξειδικευμένο που σου έλεγα πριν) για να μπορέσουμε να δώσουμε στον πελάτη τις καλύτερες δυνατές προτάσεις

εύχομαι να σε κάλυψα κάπως :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
χμμ κοίτα είναι αυτό που λες ...δεν μπορούμε όλοι να έχουμε πάει παντού... απο κει και πέρα υπάρχουν ειδικά τμήματα σε κάθε μεγάλο γραφείο, το όποιο εξειδικεύεται το καθενα σε ένα συγκεκριμένο προορισμό ή σε συγκεκριμένη ήπειρο...
επιπλέον γίνονται ταξίδια (fam trips )τα οποία πραγματοποιούν οι ταξιδιωτικοί σύμβουλοι για να μάθουν ένα μέρος και να μπορέσουν να το πουλήσουν σωστά και με σωστές πληροφορίες στον πελάτη

περα απο αυτό μπορείς να μάθεις για ένα μέρος διαβάζοντας ή και βλέποντας βίντεο ή ντοκιμαντέρ (προτιμώ να μαθαίνω πράγματα απο εμπειρία και όχι απο διάβασμα - αλλά δυστυχώς δεν γίνεται πάντα αυτό)
όπως και να έχει πρέπει να είσαι σωστός με τον πελάτη - όταν πχ εγώ εχω πάει σε ένα μέρος του προτείνω κάποιες δραστηριότητες απο προσωπική εμπειρία , ενώ αν δεν έχω πάει του προτείνω τις επιλογές που έχει απο αυτά που ξέρω και έχω διαβάσει και πιθανόν να ζητήσω βοήθεια και απο το ανάλογο τμήμα (το εξειδικευμένο που σου έλεγα πριν) για να μπορέσουμε να δώσουμε στον πελάτη τις καλύτερες δυνατές προτάσεις

εύχομαι να σε κάλυψα κάπως :D
μεγάλο θεμα ανοιξατε , αλλά δυστυχώς ο taver εχει δικιο , οι περισσοτεροι πρακτορες δεν ξερουν τι τους γινεται ουτε σε στοιχειωδεις πληροφοριες .
Ειμαι και εγω στο ίδιο επαγγελματικο χώρο (εκανα για πολλά χρόνια τη δουλεια σου ) και εχω ακουσει σημεία και τέρατα σε παραπληροφόρηση πχ Να παρετε μαγιω μαζι σας σε αυτο το τουρ γιατι στα Μετεωρα εχει ωραιες παραλιες .....:shock:
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
CUBA-CAYO LARGO
μεγάλο θεμα ανοιξατε , αλλά δυστυχώς ο taver εχει δικιο , οι περισσοτεροι πρακτορες δεν ξερουν τι τους γινεται ουτε σε στοιχειωδεις πληροφοριες .
Ειμαι και εγω στο ίδιο επαγγελματικο χώρο (εκανα για πολλά χρόνια τη δουλεια σου ) και εχω ακουσει σημεία και τέρατα σε παραπληροφόρηση πχ Να παρετε μαγιω μαζι σας σε αυτο το τουρ γιατι στα Μετεωρα εχει ωραιες παραλιες .....:shock:
ενταξει παντου μα παντου υπαρχουν και οι ασχετοι...κι εμενα ενας παλιος συναδελφος ειχε προτεινει το Καρπενησι σαν ενα απο τα καλυτερα νησια που εχουμε............ (εγω βαραγα εγκεφαλικο εκεινη την ωρα...)...στον τουρισμο βεβαια παραεχει γινει το κακο αλλα ...

οπως και να εχει εμενα με ενοχλει η ισοπεδωση... ειπα κατι για Ελλαδα και Πουκετ και ΑΜΕΣΩΣ βγηκε πορισμα -ειμαι μια απο τα ιδια -δεν ξερω , ειμαι κλασσικη κτλ κτλ


πφφφ τεσπα

αναρωτιμαι ποιος θα ειναι ο επομενος προορισμος μου και πιθανον χωρις παρεα μια και σιγα σιγα αρχιζω και κοιταω με καλο ματι την προοπτικη του να ταξιδεψω εγω με μενα μονο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν οι προτάσεις σου για καλοκαίρι είναι αποκλειστικά Ελλάδα και Πουκέτ, μη λες άλλα...υπάρχουν άτομα εδώ, δόξα τον Πανάγαθο, που η επαγγελματική τους ενασχόληση μπορεί να είναι τελείως άσχετη με το αντικείμενο αλλά έχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα και ωραιότερα μέρη να προτείνουν. Είναι απλά θέμα εμπειριών και αισθητικής και εκεί σίγουρα όλοι μας διαφέρουμε ο ένας απ'τον άλλον.
Και για το θέμα της Ελλάδας, επειδή ο καθένας φυσικό είναι να διαβάζει με τα γυαλιά που φοράει, δεν έχω ποτέ υποστηρίξει ότι η Ελλάδα είναι συνολικά για τα μπάζα. Χρόνια απλά γράφω εδώ μέσα ότι είναι υπερτιμημένη και με μέρη που ΘΑ μπορούσαν να είναι Α' κλάσης αλλά τελικά τα έχουμε καταντήσει τριτοκλασσάτα και αυτό φαίνεται και από τον κόσμο που έχουν. Κάθε μέρος έχει και τον κόσμο που του αξίζει εν τέλει...
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
"Το να είσαι μέσα στον κόσμο, τι ενόχληση! Το να μην είσαι, τι δράμα! Ταλεϋράνδος, 1754-1838, Γάλλος διπλωμάτης"
:)
Τις διακοπές χωρίς παρέα θα τις θεωρούσα ένα crash test για το πόσο μπορεί κάποιος να περάσει καλά με τον εαυτό του και μόνο.
Τις διακοπές με παρέα θα τις θεωρούσα ένα άλλο test για το πόσο μπορεί κάποιος να κάνει υποχωρήσεις και συμβιμβασμούς, να βάζει όρια στα πλαίσια της ομάδας και να περνάει τελικά καλά.
Έχουν το νόημα τους τους και τα 2!
Είναι πολύ ωραίο να ορίζεις το χρόνο σου, το πρόγραμμα σου και τη μέρα σου ακριβώς όπως θες. Κι αλλο τόσο ωραίο είναι να μοιράζεσαι στιγμές με ανθρώπους που θέλεις και να φτιάχνετε μαζί αναμνήσεις. (το πάω για ποιημα ε?) :)
Στην περίπτωση όμως που η διάθεση κι οι πόροι υπάρχουν και λείπει μόνο η παρέα είναι κρίμα να χάνονται προορισμοί και εμπειρίες..
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Όταν πάω ταξίδι με παρέα είναι πιθανότερο να περάσω καλά αν αναλάβω την οργάνωση. Κάτι που σημαίνει περισσότερες ευθύνες πριν το ταξίδι και ανησυχία αν περνάει καλά και η παρέα με τις επιλογές μου.
Στο μοναχικό ταξίδι, εκτιμώ αφάνταστα την άνεση και την αυτονομία του να μην μοιράζεσαι το δωμάτιό σου...
 

maraki art

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΤΡΕΑΛ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Παιδιά καλημέρα σας!Νέα στο site αλλά όχι στα ταξίδια!Εγώ θα απαντήσω στο εξής..μόνος-μόνη πας παντού και δη στον Παράδεισο..Καλή και η παρέα καλά όλα αλλά όπως είπε παραπάνω κάποιος η παρέα πρέπει να είναι ψαγμένη και να γουστάρει,γκρίνιες και τα συναφή απλά δεν πρέπει να υπάρχουν!Εγώ αυτή την παρέα θέλω να την γνωρίσω!
Επίσης όλα τα ταξίδια μου τα έχω κάνει σχεδόν μόνη.Εγγυημένα δεν έχω μείνει ποτέ μόνη.Υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνει κανείς και τόσοι άνθρωποι και κουλτούρες να γνωρίσει..πάντα υπάρχουν και οι δύσκολες στιγμές αλλά και οι επικινδυνες!!Αλλά σκεφτόμαστε θετικά..Καλημέρα σε όλους!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλιανές άνδεις για σκι!
με παρεα παντα...το ταξιδι στη Τσεχια το εχω αναβαλει 3 φορες γιατι στο τελος εμεινα χωρις παρεα...και ειναι τοσο ρομαντικη πολη!!!!πως να περιδιαβαινεις τα σοκακια κ τα καστρα χωρις να εισαι χερακι χερακι με καποιον????στον τελευταιο που το προτεινα ,προτιμησε αντι για ταξιδι , να ξοδεψει τα χρηματα για ενα ακριβο κινητο!!!!καλο????
Μετά από 2 χρόνια ελπίζω να βρήκες κάποιον ή να πήρες τη "μεγάλη" απόφαση να κάνεις έστω και μόνη σου το ταξίδι στην Τσεχία...

Επειδή κάτι παρόμοιο μου είχε πει γνωστή,εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η τεμπελιά,και όχι ο/η συνοδός.
Κάντε ταξίδια όσο μπορείτε να περπατάτε,διότι μόλις γεράσετε θα αναπολείτε τις χαμένες ευκαιρίες...Κι εμένα με απέτρεπαν κάποιοι με επιχείρημα ότι θέλεις 3000 ευρώ να κάνεις ένα ταξίδι,και άργησα να κάνω ταξίδια.Αλλά μόλις ανακάλυψα ότι με λιγότερα από την Ελλάδα μπορείς να δεις μια Ευρωπαϊκή πόλη,βλαστημάω την ώρα που τους άκουγα...
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νήσος Πάσχα
Χρόνια μετά το άνοιγμα του τόπικ επιχειρώ να ακουσω απόψεις.συμβουλες για single travelling θυληκου γενους και περισσοτερο απ ολα μετα απ οσα διαβασα να μας πουνε ολοι αν πραγματοποιησαν τα ταξιδια και ειδικα τα κοριτσια,Ειμαι φρεσκοδιαζευγμενη και σκοπευω να κανω το πρωτο μου ταξιδι μονη την ανοιξη η στις αρχες του επόμενου καλοκαιριου.Προορισμος ακομα δεν υπαρχει εχω διαφορα στο μυαλο μου αλλα δεν εχω καταληξει.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom