Τόνγκα Αυστραλία Βανουάτου Νέα Ζηλανδία Νέα Καληδονία Φίτζι Ωκεανία: Ν.Ζηλανδία - Φίτζι - Ν.Καληδονία - Wallis & Futuna - Τόνγκα - Βανουάτου -Αυστραλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
το ομολογουμένως φανταστικό τοπίο και μετά τη λίμνη Tekapo τα τοπία έγιναν πιο ορεινά, χαρίζοντάς μας μαγικές ματιές προς το Όρος Κουκ.
Να σημειώσω δε, ότι ή λίμνη χρησιμοποιήθηκε στα γυρίσματα της ταινίας Χόμπιτ! Ήταν η λίμνη της ¨Lake Town¨,όπου πέρασαν τα χόμπιτ για να πάνε στο Lonely Mountain (τo Cook δλδ)την έκαψε ο δράκος στη συνέχεια. ¨ετσι για τους λάτρεις του κ. Τόλκιν.

εκείνη τη στιγμή παντρεύοταν εκεί ένα ζευγάρι... Κινέζων
Σε όλο το ταξίδι το έλεγα!!! Οι κινέζοι καταντήσαν να είναι η ¨επιδημία΄΄ του τουρισμού!!!

Πιστός στην παράδοση που τον θέλει να κάνει "θριαμβευτικές εισόδους" από τις πρώτες ώρες εισόδου σε μια νέα χώρα, ο Κώστας μπήκε στο ποτάμι για να βρει τα γυαλιά του και κατάφερε να βρέξει και το πορτοφόλι αλλά και το διαβατήριό του, αλλά τα γυαλιά του δεν τα βρήκε στα αδιάφανα νερά του Hοkitika.
Υπάρχει ταξίδι που να έχουμε κάνει μαζί και να μην έχω χάσει κάτι???? Εκεί απλά τρίτωσε το κακό! Στην αρχή η φωτογραφική, μετά η εκδρομή λόγο βάρους ( με έφαγαν μπαμπέσικα τα Τιμ Ταμ), και τρίτωσε το κακό με τα γυαλιά! :p:oops::):)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να σημειώσω δε, ότι ή λίμνη χρησιμοποιήθηκε στα γυρίσματα της ταινίας Χόμπιτ! Ήταν η λίμνη της ¨Lake Town¨,όπου πέρασαν τα χόμπιτ για να πάνε στο Lonely Mountain (τo Cook δλδ)την έκαψε ο δράκος στη συνέχεια. ¨ετσι για τους λάτρεις του κ. Τόλκιν.


Σε όλο το ταξίδι το έλεγα!!! Οι κινέζοι καταντήσαν να είναι η ¨επιδημία΄΄ του τουρισμού!!!


Υπάρχει ταξίδι που να έχουμε κάνει μαζί και να μην έχω χάσει κάτι???? Εκεί απλά τρίτωσε το κακό! Στην αρχή η φωτογραφική, μετά η εκδρομή λόγο βάρους ( με έφαγαν μπαμπέσικα τα Τιμ Ταμ), και τρίτωσε το κακό με τα γυαλιά! :p:oops::):)
Επίσης πριν μπεις στη λίμνη να πούμε ότι σε τρόλαρα για τα γυαλιά: Πόσο κανουν; Μα τόσο ακριβά γυαλια γιατι; Κι αν τα χασεις;
 
Last edited:

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Επίσης πριν μπεις στη λίμνη να πούμε ότι σε τροπάρια για τα γυαλιά: Πόσο κανουν; Μα τόσο ακριβά γυαλια γιατι; Κι αν τα χασεις;
Ναι η αλήθεια ήταν ότι στο Πίκτον με ρωτούσες για τη μηχανή. Πόσο ακριβή είναι? Πόσο κάνουν τα φίλμ τηε Polaroid κτλ. Την ίδια μέρα η μηχανή έμεινε φιλοδώρημα στην όμορφη κοκκινομάλλα κόρη του εστιάτορα! Η ειρωνεία είναι οτι το εστιατόριο λεγόταν "The fisherman's daughter"!!!
Σε όλη τη διαδρομη με ρωτούσες πόσα κιλά είμαι και μάλλον δεν θα με βάλουν στο ελικόπτερο λόγο βάρους!!! Επαληθεύτηκες και εκεί. Και στο τέλος πάνω στη γέφυρα μας έλεγες για το πόσα πράγματα χάνονται απο τουρίστες σε τέτοιες κρεμαστές γέφυρες. Και μετά με ρωτούσες: "ρε Κρεκούζα τα γυαλιά σου καλά φαίνονται!!! Είναι μάρκα; πόσο κοστίζουν" σε λιγότερο απο μισή ώρα τα είχα χάσει!!!! Γκαντεμόσαυράκο μου!!!!!
IMG-20200105-WA0003.jpg

Η τελευταία φωτογραφία με τα γυαλιά μου όπου μου έλεγες όλα τα ευχάριστα που θα γινόντουσαν σε λίγα λεπτά...
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Λίγο πιο πέρα, παρά το προχωρημένο της ώρας, κάποιοι Μαορί έπαιζαν μπάσκετ σε εξαιρετικές
IMG-20200105-WA0001.jpg
IMG-20200105-WA0002.jpg
IMG-20200105-WA0000.jpg


Όπου παίζανε και τα κορίτσια και μάλιστα πολύ καλά!!! Πολύ μου άρεσε η πόλη!!! Κρίμα που την είδαμε τόσο λίγο!!!
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Η μικρή μου περιπέτεια με το Franz Josef παγετώνα δεν κατέληξε τελικά τόσο άδοξα παρόλο στεναχωρήθηκα πάρα πολύ!!! Εγώ είχα μια διαδρομή με ελικόπτερο περίπου μισής ώρας. Μας πήγαν σε μια κορυφή του Κούκ όποτ έβλεπες τα πάντα!!!! Είμασταν πάνω από τα σύννεφα και είχαμε απίστευτες εικόνες! Κάποια στιγμή μας λέει ο πιλότος "βλέπετε τη σκιάς μας κάτω; (του ελικοπτέρου δλδ!!!) Νομίζετε ότι πετάμε με περίπου 60 ίσως και 80 χμ την ώρα, ενώ είμαστε στα 240 περίπου αυτή τη στιγμή! Ε, εμένα μου κόπηκαν τα πόδια!!! Ήταν όμως μαγική εμπειρία! Δεν έχω ξανα περπατήσει μέσα σε παγετώνα και πολύ θα ήθελα,μα είχα σίγουρα καλύτερη οπτική γωνία και είδα όλο τον όγκο του παγετώνα από πάνω!!! Μοναδική εμπειρία!!!!

IMG-20200105-WA0012.jpg

Σας είπε και ο Γιώργος, ήμουν υπέρβαρος
IMG-20200105-WA0010.jpg

Τη σκιά την βλέπετε;;; μας ρώτησε...

IMG-20200105-WA0006.jpg


Κάπου εδώ προσγειώθηκε ο Δευ με τον Γιώργο νομίζω..

IMG-20200105-WA0004.jpg


Ενώ αυτές οι χαράδρες φτάνουν τα 100 μέτρα βάθος...


IMG-20200105-WA0011.jpg

IMG-20200105-WA0014.jpg


Έ ήμασταν πια πάνω από τα σύννεφα σε μια κορυφή που με το ζόρι 10 άτομα στεκόταν μαζί με το ελικόπτερο. Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε με τις φωτογραφίες. Είχαμε μόλις 10 λεπτά 5 άτομα για να βγάλεις φωτογραφίες και σε ρωτούσαν.. θα μας βγάλεις και εμας; και απο αυτή την πλευρά παρακαλώ... κτλ..

IMG-20200105-WA0013.jpg

IMG-20200105-WA0007.jpg

IMG-20200105-WA0008.jpg

IMG-20200105-WA0009.jpg

IMG-20200105-WA0005.jpg


Στην τελευταία φωτογραφία, μπορειτε να εντοπίσετε το ελικόπτερο και τους τρέκερς;;; σε πόση απόσταση άραγε να πετούσαμε;!;!;!



IMG-20200105-WA0015.jpg
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα ελεγα γκαντεμοκατασταση με τα πραγματα που χαθηκαν αλλα ζησατε και ειδατε τοσο ωραιες καταστασεις κ περιπετειες....
Την επομενη φορα ομως krekouzas θα ξερεις πλεον!:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παντως αυτό με τα κιλά ήταν ψιλοαπαραδεκτο. Μας είχαν πει ότι δεν επιτρέπεται να είσαι άνω των 115 , ώστε σε περίπτωση που πάθεις κάτι να μπορούν να σε κουβαλησουν με φορείο, δεκτό. Δεν είχαν διευκρινίσει ότι τα κιλά είναι όχι απλά με ρούχα αλλά και με όλον τον εξοπλισμό που σου δίνουν, που ζύγιζε πολύ.

Αλλά τέλος πάντων η εκδρομή του Κώστα μάλλον καλύτερη αποδείχθηκε.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Κοιτα να δεις τις συμβαινει @Yorgos με τις ιστοριες σου..
βλεπω να αρχιζεις θεμα..αρχιζω διαβαζω οποτε βρισκω χρονο μερικα κεφαλαια..μετα απο καιρο βρισκω χρονο και βλεπω εχεις γραψει βιβλιο..αλλα δεν θυμαμαι τα παντα οποτε το παιρνω απο την αρχη..μαζευω σχολια και ερωτησεις..μεχρι να φτασω στο τελος εχει παει σχεδον 3 το πρωι..και δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω γνωριζοντας οτι την επομενη που θα βρω χρονο θα εχεις γραψει αλλα τοσα κεφαλαια και θα πρεπει να το παρω απο την αρχη :haha: :haha:
μου θυμιζεις ποσες φορες εχω πει οτι γραφεις γαμω τις ιστοριες? :haha:;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom