Τόνγκα Αυστραλία Βανουάτου Νέα Ζηλανδία Νέα Καληδονία Φίτζι Ωκεανία: Ν.Ζηλανδία - Φίτζι - Ν.Καληδονία - Wallis & Futuna - Τόνγκα - Βανουάτου -Αυστραλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είτε βελτιώθηκες ως φωτογράφος η τα εύσημα ανήκουν στον Κρεκουζα;
Ε ο Κρεκούζας βάζει τις δικές του κι εγώ τις δικές μου. Απλά είμαι λιγότερο απαράδεκτος από πριν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ενα like ειναι πολυ λιγο για τα βιντεο!!!!
ποσες προσπαθειες για καταβαση κανατε;;
Δύο ο καθένας. Και οι δύο τούμπες του Κρεκούζα προς τα μπρος με το κεφάλι, σαν κριάρι.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
περασε η ωρα χωρις να το καταλαβω διαβαζοντας απο την αρχη την ιστορια...γελασα πολυ κυριως με τις πατατες που τις εψαχνες στα δενδρα!!!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βανουάτου: Γιατί αυτή η μικρή χώρα είναι από τα πιο ευτυχισμένα
Κι εμενα μ αρεσει ο "παραδεισος" αλλα...
Αναπαράγουν το μυθο τους για προφανεις σκοπους...η υπηκοοτητα κοστιζει 170.000$ κ ο τουρισμος στην 4η ευτυχεστερη χωρα (ανακυρηξη απο UK think tank...) φερνει ζεστο χρημα. Γιατι να συνεργαστουν κ να δωσουν στοιχεια στον ΟΗΕ? Για να πατωσουν?...
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To πρωινό ήταν ικανό, ή ό,τι απέμεινε από τη θηριώδη επίθεση μιας Κινέζας σε αυτό (επτά φορές γέμισε το πιάτο της) και μας ήρθε κι ένα μέιλ από την Air Vanuatu πως όντως θα πετούσαμε αργότερα. Γεμίσαμε το χρόνο μας γράφοντας τα ημερολόγιά μας παρέα με κάτι Γιαπωνέζους και όντως, όταν πήγαμε στο αεροδρόμιο, με το απίθανο κυλικείο και τους ακόμη πιο απίθανους συνεπιβάτες έφτασε αεροπλάνο που μας μετέφερε στο Port Vila.





Το σχέδιο ήταν να βρούμε πού θα μπορούσαμε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο ώστε την επομένη να κάνουμε το γύρο του νησιού Efate, προτού αναχωρήσουμε για το Pentecost. Πήραμε το αστικό λεωφορείο (ο Θεός να το κάνει) από το αεροδρόμιο (αφού τα ταξί ήταν πανάκριβα) και μόλις φτάσαμε στο κέντρο της πόλης πήγαμε σε ένα γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων όπου εν τέλει βρήκαμε κάτι για 60€ ημερησίως. Πιο ενδιαφέρον πάντως ήταν ότι συναντήσαμε ένα ζευγάρι Ελληνογάλλων με τον οκτάχρονο γιο τους, που έκαναν το γύρο του κόσμου για ένα χρόνο, και μάλιστα με χαμηλό μπάτζετ. Καλύτερο σχολείο για το παιδί δεν μπορούσα να φανταστώ. Ανταλλάξαμε πληροφορίες για διάφορα πράγματα, τους συστήσαμε και το πανδοχείο μας κι εν τέλει θα τους ξαναβλέπαμε.

Επιτέλους επιστρέψαμε στο πανδοχείο μας, που ήδη είχαμε αρχίσει να το νιώθουμε ως σπίτι μας κι ας μην ήταν τίθποτε το φοβερό, και βγήκαμε για δείπνο. Αυτή τη φορά τον πήγα στο Stonegrill τον Κρεκουζάκο, που ήταν κυριλέ και σχετικά ακριβό, στα καλύτερα τον πηγαίνω να ξέρετε. Εγώ έφαγα ψαράκι στην πέτρα κι ο Κρεκούζας σπαγγέτι α λα μερ.

Ψιλοuneventful ήταν η σημερινή ημέρα, αλλά πίστευα πως η επομένη με το γύρο του νησιού θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα.

Aποχαιρετούμε το ξενοδοχείο που μας πλήρωσε η γαλαντόμα Air Vanuatu, έστω κι αν μας έδωσε δωμάτιο δράμα, σενατίθεση με τη Mifuyu.
DSC01540.JPG


O Κρεκούζας χρησιμοποιεί την polaroid για το ημερολόγιό του. Μου φάνηκε εξαιρετική ιδέα.
DSC01541.JPG


Το κυλικείο-εστιατόριο του αεροδρομίου...
DSC01543.JPG


... που δεν ήταν τίποτε μπροστά στα μαγαζιά με τα σουβενίρ, που ήταν αυτός ο τοίχος.
DSC01544.JPG


Εκπληκτική φυσιονγωμία η συνεπιβάτισσα.
DSC01547.JPG
DSC01548.JPG



Έτσι προσπαθεί να ξεπεράσει την πετοφοβία ο Κρεκούζας. Αν κι είχε εμένα από πίσω του να του θυμίζω πως πετάμε με μονοκινητήριο πάνω από τον ωκεανό.
DSC01559.JPG


Προγείωση, απίθανη βλάστηση αεροδρομίου.
DSC01563.JPG
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να του θυμίζω πως πετάμε με μονοκινητήριο πάνω από τον ωκεανό.
Μαλλον ηθελες να πεις ελικοφορο γιατι η φωτο ειναι απο το ATR 72 που ειναι βεβαια δικηνητηριο, οπως ολος ο τεραστιος στολος της Air Vanuatu.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαλλον ηθελες να πεις ελικοφορο γιατι η φωτο ειναι απο το ATR 72 που ειναι βεβαια δικηνητηριο, οπως ολος ο τεραστιος στολος της Air Vanuatu.
Μάλλον σωστά τα λες. I stand corrected.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom