έχω δίλημμα!!!!

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα 2 άτομα για Κοπεγχάγη στο πήγαινε business και στο έλα flex κοστίζουν 101.500 μίλια και 172,26 ευρώ. (πάντα μέσω Αθηνών).
ενώ για Πίζα κοστίζουν flex και στο πήγαινε και στο έλα 66.000 μίλια και 161,54 ευρώ.(μέσω Αθηνών)
αν θέλεις κάνε πιο λιανά την πρότασή σου.
Να μην χρησιμοποιησεις μιλια. Παρα πολλα για ευρωπαικους προορισμους. Κρατα τα για υπεραντλαντικο που η business κοστιζει από 1500+.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
1) Θεσσαλονίκη Ντύσσελντορφ 10.700 μίλια το άτομο επί 2 = 21400 μίλια
2)Έξτρα κόστος 58 ευρώ το άτομο το Ντυσσελντορφ Kοπεγχάγη με SAS (εγώ είχα δώσει 50 και είχα πάρει και πολλά μίλια ) το οποίο μειώνεται αν υπολογίσεις ότι οι φόροι από Θεσσαλονίκη για Ντύσσελντορφ είναι 20 ευρώ λιγότεροι από ότι από Αθήνα.
3) Κοπεγχαγη Αθηνα 13.300 μίλια το άτομο επί 2 =26600
Συνολο 48000 μίλια
Τελική επιβάρυνση 35 ευρώ το άτομο σε σχεση με το αρχικό πλάνο ή συνολικα 240 ευρω για τα 2 άτομα, αλλά οικονομία 53.000 μίλια. Όχι κι άσχημα. Βγάζετε παρά λίγο και την Τοσκάνη με τα μίλια που μένουν.
Δεν ξέρω αν θα ξοδέψετε μίλια για το Αθήνα Θεσσαλονίκη, αλλά είναι κρίμα να τα δώσετε σε τόσο μικρή διαδρομή.


(εγώ είχα επιστρέψει με Norwegian και είχα και την υπέροχη εμπειρία του Airliner και φύλαξα και μίλια από την επιστρφή....)

Και μια παρατήρηση: το θεωρώ απίθανο να χρειαστείτε ένα ζευγάρι 2 βαλίτσες των 20βάλε κιλών για μια εβδομάδα. Κλείστε πρώτα ένα flex εισιτήριο και μετά ένα go light για να πάρετε μια μεγάλη βαλίτσα μόνο. Έτσι γλυτώνετε ένα σεβαστό ποσό μιλίων και να το και το ταξίδι στην Τοσκάνη με τα 100.000 μίλια!
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω για μίλια κτλ δεν ξερω,,,, αλλά να πας Τοσκάνη ο Σεπτέμβρης είναι ο τελευταίος μήνας του καλοκαιριού.. χα χα!!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Τοσκανη δεν θα πας με μιλια, γιατι να τα ξοδεψεις --- Ryanair !!;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
έχω δίλημμα στην επιλογή του επόμενου προορισμού μου.
η διάρκεια θα είναι 1 εβδομάδα (7-15) Σεπτεμβρίου και οι προορισμοί είναι:
1) Άμστερνταμ- Κοπεγχάγη ή
2) Τοσκάνη
το ξέρω ότι οι προορισμοί είναι εντελώς διαφορετικοί, γι αυτό θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθειά σας στο τι θα επέλεγε κατά προτεραιότητα κάποιος που δεν πήγε σε κανέναν από αυτούς τους προορισμούς ίσως και με ένα βασικό κριτήριο την εποχή.
Πίζα με Ryanair, κρίμα δεν είναι αν ξοδέψεις τόσα πολλά λεφτά ενώ έχει φθηνά εισιτήρια;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα 450+ ειναι τα "φθηνα εισιτηρια"?
Μα τότε που θέλει να πάει έχουν 107 ευρώ, με μία αποσκευή να τη μοιραστούν πάνε στα 280 και οι δύο, από που προκύπτει το 450+ ;

άσε που εγώ τα έχω κλείσει με 45;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα τότε που θέλει να πάει έχουν 107 ευρώ, με μία αποσκευή να τη μοιραστούν πάνε στα 280 και οι δύο, από που προκύπτει το 450+ ;

άσε που εγώ τα έχω κλείσει με 45;)
Εγω βαζω 2 ατομα + αποσκευη τις μερες κ το αεροδρομιο απο οπου πεταει ο αγαπητος makisg και βγαινει αυτή η τιμη. Χωρια την ταλαιπωρια φυσικα της επιστροφης. Υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις απο την εταιρεια που ανεφερες αλλα ο makisg σιγουρα θα βρει την καλυτερη που του ταιριαζει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω βαζω 2 ατομα + αποσκευη τις μερες κ το αεροδρομιο απο οπου πεταει ο αγαπητος makisg και βγαινει αυτή η τιμη. Χωρια την ταλαιπωρια φυσικα της επιστροφης. Υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις απο την εταιρεια που ανεφερες αλλα ο makisg σιγουρα θα βρει την καλυτερη που του ταιριαζει.
Μα από θεσσαλονίκη δεν πετάει ο makisg; Τώρα το κοίταξα στο σαιτ της εταιρείας και έχει τις τιμές που σου λέω.
Αλλά ακριβά και πάλι τα εισιτήρια, ίσως αν περιμένει κανένα μήνα 'η μέχρι ιούλιο να πέσουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα από θεσσαλονίκη δεν πετάει ο makisg; Τώρα το κοίταξα στο σαιτ της εταιρείας και έχει τις τιμές που σου λέω.
Αλλά ακριβά και πάλι τα εισιτήρια, ίσως αν περιμένει κανένα μήνα 'η μέχρι ιούλιο να πέσουν.
Βιαζεσαι να απαντησεις...εβαλες σωστα τις ημερομηνιες? Και ειδες απευθειας πτηση στις 15/9? Τοτε να μην την παρει..ειναι απο το twilight zone..;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βιαζεσαι να απαντησεις...εβαλες σωστα τις ημερομηνιες? Και ειδες απευθειας πτηση στις 15/9? Τοτε να μην την παρει..ειναι απο το twilight zone..;)
όχι δεν έχει στις 15, μία ημέρα νωρίτερα έχει, αυτό είναι το πρόβλημα τώρα;
Αν δεν τον βολεύει ας πάει αθήνα, και με 14.000 (go light) ή 18.000(flex) πάει Πίζα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Βρε jimp. όταν έχεις 100.000+ μίλια κάπου πρέπει να τα ξοδέψεις πριν λήξουν. Αν έχεις επιλογή μεταξύ Aegean και Ryanair, δεν θα επέλεγες την πρώτη;
Αλλά και το να βγάλεις μόνο ένα ταξίδι για 2 άτομα με τόσα μίλια είναι ασκοπο ξόδεμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.733
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom